Постанова № 30546906, 08.04.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2013
Номер справи
820/994/13-а
Номер документу
30546906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

08 квітня 2013 р. справа № 820/994/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Біленського О.О.

при секретарі судового засідання Лишняк І.В.

за участі:

представника позивача -Гадяцька Т.О.,

представника відповідача -Радик І.Л.,

представника 3-ої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова Харківської області Державної податкової служби до 3-тя особаТовариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології" Департамент державної реєстрації юридичних осіб фізичних осіб-підприємців Харківської міської радипроскасування державної реєстрації змін до установчих документів, -

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у Московському районі м. Харкова) звернулась до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології" (далі - ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології"), третя особа - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради, з урахуванням уточнених позовних вимог, про скасування державної реєстрації змін до установчих документів (статуту) Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології" (код ЄДРПОУ 33133794), про внесення даних про зміну юридичної адреси Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології", а саме запису №19.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до інформації, викладеній в довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 10.09.2004 Пустомитівською районною державною адміністрацією Львівської області було зареєстровано юридичну особу ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", місцезнаходженням відповідно до установчих документів, зазначено: 81135, Львівська область, Пустомитівський район, с.Зубра, вул. Б.Хмельницького, буд.144. При цьому, 05.12.2012 року до Єдиного державного реєстру внесено зміни до відомостей про місцезнаходження ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" (Запис №19), та зазначено адресу: 61121, м. Харків, проспект Тракторобудівників, буд.140-Б, кв. 75. При проведенні працівниками ДПІ у Московському районі м. Харкова заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження вищезазначеного підприємства за адресою реєстрації: 61121, м. Харків, проспект Тракторобудівників. буд.140-Б. кв.75 встановлено, що за даною адресою підприємство не значиться. Отже, ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" було зазначено відомості про місцезнаходження, які не відповідають юридичній адресі підприємства, а державним реєстратором внесено вищевказані відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV (далі - Закон України №755-IV) та цей факт є підставою для задоволення позовних вимог.

Представник позивача в судове засідання прибув, підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання прибув, проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на норми Закону України №755-IV та відсутність протиправних дій ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології".

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, під час розгляду справи проти задоволення позивних вимог заперечував, посилаючись на те, що запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про зміну місця реєстрації ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" було внесено у відповідності до діючого законодавства України.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, надані докази у їх сукупності, встановив наступне.

Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 10.09.2004 року було проведено державну реєстрацію юридичної особи ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" за адресою: 81135, Львівська область, Пустомитівський район, с.Зубра, вул. Б.Хмельницького, буд.144.

Також, судом встановлено, що 05.12.2012 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Пустомитівською районною державною адміністрацією Львівської області було зареєстровано державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи.

Вказані зміни, відповідно до наявної в матеріалах справи копії реєстраційної справи, були внесені на підставі рішення №3 учасника ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", згідно якого було вирішено: змінити юридичну адресу ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" на: 61121, м. Харків, проспект Тракторобудівників, буд.140-Б, кв.75, затвердити нову редакцію статуту "Корпорація колійні ремонтні технології" та провести державну реєстрацію змін до установчих документів.

Згідно з положеннями ст.14 Закону України №755-IV, в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, якщо нове місцезнаходження юридичної особи розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, здійснюється передача реєстраційної справи такої юридичної особи (ч.1 ст.14 Закону України №755-IV). В разі державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати реєстрації зміни місцезнаходження зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи (ч. 2, 4 ст. 14 Закону України №755-IV). Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи (ч.6 ст.14 Закону України №755-IV).

Аналізуючи наведені норми права, суд приходить до висновку, що взяття на облік реєстраційної справи, переданої з іншого органу державної реєстрації в зв'язку з реєстрацією зміни місцезнаходження юридичної особи, є обов'язком державного реєстратора, при цьому підстави для відмови у взятті на облік реєстраційної справи у вказаному Закону України №755-IV - відсутні.

З наявних матеріалів справи та пояснень третьої особи, судом встановлено, що реєстраційну справу ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" було належним чином передано та взято на облік до Департаменту державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради у зв'язку зі зміною місцезнаходження юридичної особи, вказані дії проведено у повній відповідності до вимог статті 14 Закону України №755-IV. Оглянута під час розгляду справи, реєстраційна справа сформована належним чином та містить всі документи, що подавалися до органів реєстрації.

Відповідно до наявного в матеріалах справи листа ДПІ у Московському районі м. Харкова №298/7/18-911 від 19.01.2013 року на ім'я начальника відділу внутрішньої безпеки при ДПС у Харківській області вбачається, що 02.01.2013 року ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" взято на податковий облік.

Також, з матеріалів справи вбачається, що в.о. начальника ДПІ у Московському районі м. Харкова 04.01.2013 року було складено запит №9 про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків через неможливість вручення листа №34/10/18-314 від 04.01.2013 року.

Однак, під час розгляду справи, представник позивача не пояснив, яким саме чином було встановлено факт неможливості вручення листа 04.01.2013 року, при тому, що даний лист датовано також 04.01.2013 року. Представником позивача на вимогу суду не було надано доказів направлення вказаного листа на адресу відповідача.

На підставі запиту №9 від 04.01.2013 року в.о. начальника підрозділу податкової міліції було складено довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, відповідно до якої підприємство за даною адресою не знаходиться.

Також, ДПІ у Московському районі м. Харкова було складено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми №18-ОПП від 04.01.2013 року за №35/10/18-322.

При цьому, з наявних матеріалів справи, копії реєстраційної справи відповідача та пояснень сторін, судом встановлено, що жодних записів про відсутність підприємства за місцезнаходженням або не підтвердження відомостей про місцезнаходження відповідача, до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не вносилось.

Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року №755-IV (далі - Закон України №755-IV).

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Згідно з визначенням, наданим у ст.1 Закону України №755-IV, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом (ч.3 ст.4 Закону України №755-IV).

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України №755-IV державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб -підприємців.

Згідно ч.3 ст.8 Закону України №755-IV установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Отже, державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників відповідача, зокрема щодо зміни місцезнаходження, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.

Перелік документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів визначено у ст.29 Закону України №755-IV.

Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою-третьою статті 27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Статтею 27 вказаного Закону передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, серед яких, зокрема: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам ч. 8 цього Закону.

Суд зазначає, що позивачем не надано доказів наявності підстав для відмови державного реєстратора Пустомитівською районною державною адміністрацією Львівської області у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідача щодо зміни місцезнаходження відповідача відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та відповідно зняття та підстав для взяття останнього на облік.

Також суд зауважує, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обов'язки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.

Крім того, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено обов'язок державного реєстратора здійснювати перевірку достовірності відомостей, що подаються на реєстрацію.

Отже, твердження позивача, що на момент звернення до Департаменту державної реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Харківської міської ради, ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології" було зазначено відомості про місцезнаходження, які не відповідають юридичній адресі підприємства та державним реєстратором внесені вищезазначені відомості до Єдиного державного реєстру з порушенням вимог Закону України №755-IV не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

З огляду на відсутність підстав для відмови в проведенні державним реєстратором дій щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", суд приходить до висновку про правомірність дій державного реєстратора Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області щодо внесення запису №19.

Стаття 31 Закону України №755-IV визначає вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Натомість, позивачем не надано доказів існування жодної з перелічених підстав, а саме скасування рішення засновників товариства або уповноваженого органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів.

Єдиною підставою позивача для звернення з позовними вимогами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів відповідача, було встановлення факту відсутності підприємства за місцем реєстрації. Суд наголошує, що підстава для звернення податкового органу до суду з такими позовними вимога не знайшла свого підтвердження з огляду на встановлені судом фактичні обставини справи.

Відповідно до положень ст.45 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно визначити свою податкову адресу. При цьому, згідно з пунктом 45.2 статті 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Згідно із ст.18 Закону України №755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Таким чином, з огляду на правомірність внесення державним реєстратором запису №19 та відсутність будь-яких фактичних даних, підтверджуючих відсутність підприємства за юридичною адресою, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів (статуту) ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", про внесення даних про зміну юридичної адреси ТОВ "Корпорація колійні ремонтні технології", а саме запису №19.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За викладених обставин суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ДПІ у Московському районі м. Харкова є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Харківської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація колійні ремонтні технології", третя особа - Департамент державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Харківської міської ради, про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова у повному обсязі виготовлена 10.04.2013 року.

Суддя Біленський О.О.