Постанова № 30538378, 14.02.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
14.02.2013
Номер справи
2а-17613/12/2670
Номер документу
30538378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

14 лютого 2013 року 09:54 № 2а-17613/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Іванині М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Елант»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Елант» (надалі - позивач, Товариство) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС визнання протиправними щодо не реєстрації податкових накладних, складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки, зобов'язання зареєструвати податкові накладні, скасування рішення про анулювання свідоцтва платника ПДВ.

Позовні вимоги мотивовано тим, що дії ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС є протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на законність та обґрунтованість своїх дій.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 29 жовтня 2012 р. позивач не зміг зареєструвати податкові накладні, що підлягають обов'язковій реєстрації, згідно чинного законодавства України, у зв'язку із тим, що в базах даних відповідача міститься інформація про відсутність знаходження позивача за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Як вказує позивач, 18 жовтня 2012 р. керівник підприємства ОСОБА_1 особисто була в податковій міліції Шевченківського району м. Києва, де надала пояснення, в яких зазначено місце реєстрації підприємства та місце його знаходження. Під час перебування в податковій міліції позивачу було вручено також запт про надання інформації та її документального підтвердження

30 жовтня 2012 року позивач надав відповідь на зазначений запит, яка отримана відповідачем 06.11.2012 р., про що є відмітка в повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 р. (далі - ПКУ) податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Єдиний реєстр).

Пунктом 201.10 ст.201 Податкового Кодексу України встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за латою їх складання. Податкова накладна, виписана при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, з 01 січня 2012 року підлягають включенню до Єдиного реєстру незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній.

Пунктом 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 ( далі - Порядок № 1246), передбачено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є :

1. наявність помилок;

2. відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3. факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими реквізитами.

Враховуючи зазначене, чинними нормативними документами встановлені причини відмови у прийнятті податкових накладних до реєстрації в Єдиному Державному реєстрі податкових накладних, та зазначений вище перелік причин є вичерпний

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови в реєстрації податкових накладних позивача у зв'язку із тим, що в базах даних відповідача міститься інформація про відсутність знаходження позивача за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Крім того, судом встановлено, що позивач знаходиться за юридичною адресою, доказом чого є відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, договір оренди приміщення, а також те, що вся судова кореспонденція, яка надсилалась на таку адресу, отримувалась позивачем.

В свою чергу відповідачем не надано жодного доказу в підтвердження протилежних обставин.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача зареєструвати спірні податкові накладні.

Також, судом встановлено, що відповідачем складено акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 19.11.2012р. № 1927/2260/36177415, який позивач не отримував.

Згідно з листом Відповідача від 06.12.2012 № 100071/10/2260, акт позивачу не було надіслано у зв'язку з тим що підприємство не знаходиться за місцем реєстрації.

Перевіряючи дії відповідача по проведенню зустрічної звірки та складенню вказаного вище акту на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок дій органів державної податкової служби України під час реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань, станом на момент виникнення спірних правовідносин був визначений Податковим кодексом України.

Згідно з п.п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Як вказує відповідач, співробітниками податкового органу вручено позивачу запит про надання інформації на її документальне підтвердження щодо господарської діяльності з платниками податків за серпень 2012 року.

Однак зустрічна звірка проводилась за період з 01 квітня 2012 року по 30 жовтня 2012 року ща виключенням серпня 2012 року.

Доказів наявності та вручення позивачу запитів про надання інформації за інші періоди відповідачем не надано.

Судом досліджено акт від 19.11.2012р. № 1927/2260/36177415 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Елант», з аналізу якого вбачається, що відповідачем при його складенні були використані бази даних податкового органу , податкова звітність з ПДВ за період травень, червень, липень, вересень, жовтень, 2012 року.

У висновках акту від 19.11.2012р. № 1927/2260/36177415 відповідачем зазначено про укладення позивачем правочинів, які суперечить моральним засадам суспільства, а також порушують публічний порядок, спрямовані на заволодіння майном держави, дохідної частини бюджету, а отже, є нікчемними. Також, відповідачем зазначено про відсутність факту реального вчинення господарських операцій за перевіряємий період.

Суд зазначає, що відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Як встановлено судом вище, відповідачем не направлено запиту і як наслідок не було отримано від позивача потрібної для звірки інформації. З акту про неможливість проведення зустрічної звірки вбачається, що відповідачем під час складення вказаного акту не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи у відповідача були відсутні.

В Акті про неможливість проведення зустрічної звірки від 19.11.2012р. № 1927/2260/36177415 викладені висновки з приводу обставин здійснення Товариством господарської діяльності, однак, як встановлено вище, зустрічна звірка фактично не відбулась.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

З аналізу викладених вище норм суд приходить до висновку про відсутність у податкового органу повноважень по здійсненню в рамках проведення зустрічних звірок контролю за додержанням податкового законодавства. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п.73.5 ст. 73 ПК України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби». В той час, як функція податкового щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.

Таким чином, викладені в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки від 19.11.2012р. № 1927/2260/36177415 висновки суб'єкта владних повноважень про визнання правочинів фіктивними зроблені з перевищенням службових повноважень органів державної податкової служби України.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232.

26 листопада 2012 року, позивач отримав Рішення № 4 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 20 листопада 2012 року, яке складено комісією, створеною відповідно до наказу ДПІ у Шевченківському районі м. Києва ДПС «Про створення комісії з проведення анулювання свідоцтв платників ПДВ» від 12.11.2012 року №490.

Як зазначено у спірному рішенні, ТОВ «Елант» не подає місяці декларації, які свідчать про постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту з ПДВ.

Також зазначене рішення містить посилання на акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 19.11.2012р. № 1927/2260/36177415

Таким чином, Рішення № 4 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 20 листопада 2012 року, яке містить необґрунтовані посилання на згаданий акт про неможливість проведення зустрічної звірки.

Необґрунтованість та протиправність зазначеного рішення також підтверджується наступним.

Положеннями п. 184.1 ст. 184 Податкового Кодексу України, визначено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, коли особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає органу державної податкової служби декларації з податку та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту; ґ) установчі документи будь-якої особи, зареєстрованої як платник податку, визнані рішенням суду недійсними.

Як вже було зазначено, підставою для прийняття рішення про анулювання реєстрації позивача, як платника ПДВ, стало те, що ТОВ «Елант» протягом 12 послідовних податкових місяців: не подає 4 місяці та - здає 8 місяців такі декларації, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Судом встановлено, що такі відомості, не відповідають дійсності, оскільки Відповідачем було отримано податкові декларації з податку на додану вартість, оформлені на подані відповідачу у встановлені законодавством строки, що підтверджується:

1. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2012 року від 20.02.2012 року.

2. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року та Квитанцією № 2 від 16.03.2012 року.

3. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року та квитанцією № 2 від 05.04.2012 року.

4. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року та квитанцією № 2 від 17.05.2012 року на суму податкового зобов'язання в розмірі 2 800,00 грн. та суму податкового кредиту в розмірі 2 772,00 грн.

4.1. Копією додатку № 5 за квітень 2012 року та квитанцією №2 від 17.05.2012 року.

4.2. Копією реєстру виданих та отриманих податкових накладних за квітень 2012 року та квитанцією № 2 від 17.05.2012 року.

5. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року та квитанцією № 2 від 15.06.2012 року на суму податкового зобов'язання в розмірі 173 268,00 грн. та суму податкового кредиту в розмірі 167 865,00 грн..

5.1. Копією додатку № 5 за травень 2012 року та квитанцією № 2 від 15.06.2012.

5.2. Копією реєстру виданих та отриманих податкових накладних за травень 2012 року та квитанцією № 2 від 15.06.2012 року

6. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2012 року та квитанцією № 2 від 19.07.2012 року на суму податкового зобов'язання в розмірі 578 894,00 грн. та суму податкового кредиту в розмірі 570 790,00 грн..

6.1. Копією додатку № 5 за червень 2012 року та квитанцією № 2 від 19.07.2012.

6.2. Копією реєстру виданих та отриманих податкових накладних за червень 2012 року та квитанцією № 2 від 19.07.2012 року.

7. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року та квитанцією № 2 від 20.08.2012 року на суму податкового зобов'язання в розмірі 188 726,00 грн. та суму податкового кредиту в розмірі 186 336,00 грн..

7.1. Копією додатку № 5 за липень 2012 року та квитанцією № 2 від 20.08.2012.

7.2. Копією реєстру виданих та отриманих податкових накладних до декларації за липень 2012 року та квитанцією № 2 від 20.08.2012 року.

8. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2012 року та квитанцією № 2 від 18.09.2012 року на суму податкового зобов'язання в розмірі 229 407,00 грн. та суму податкового кредиту в розмірі 227 128,00 грн..

8.1. Копією додатку № 5 за серпень 2012 року та квитанцією № 2 від 18.09.2012.

8.2. Копією реєстру виданих та отриманих податкових накладних за серпень 2012 року та квитанцією № 2 від 18.09.2012 року.

9. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2012 року та квитанцією № 2 від 19.10.2012 року на суму податкового зобов'язання в розмірі 448 540,00 грн. та суму податкового кредиту в розмірі 444 794,00 грн..

9.1. Копією додатку № 5 за вересень 2012 року та квитанцією № 2 від 19.10.2012.

9.2. Копією реєстру виданих та отриманих податкових накладних за вересень 2012 року та квитанцією № 2 від 19.10.2012 року.

9.3 Копією розрахунку коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Додаток 1) року та копією квитанції № 2 від 19.10.2012 року.

10. Копією податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року та квитанцією № 2 від 16.11.2012 року на суму податкового зобов'язання в розмірі 125 010,00 грн. та суму податкового кредиту в розмірі 123 208,00 грн.

10.1. Копією додатку № 5 за жовтень 2012 року та квитанцією № 2 від 16.11.2012 року.

10.2. Копією реєстру виданих та отриманих податкових накладних за вересень 2012 року та квитанцією № 2 від 16.11.2012 року.

11. Копією декларації з податку на додану вартість за 4 квартал 2011 року.

12. Копією декларації з податку на додану вартість за 3 квартал 2011 року.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку про те, що Рішення № 4 про анулювання реєстрації ТОВ «Елант», як платника податку на додану вартість від 20 листопада 2012 року є неправомірним та підлягає скасуванню.

Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, під час розгляду справи належних та допустимих в розумінні ст. 70 КАС України доказів на підтвердження правомірності вчинених дій податковий орган до суду не надав.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, 72, 94, 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161, 162, ст. 163 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС щодо не реєстрації податкових накладних ТОВ "Елант" (Позивача) в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі м. Києва ДПС, прийняти та зареєструвати наступні податкові накладні:

Податкова накладна № 24 від 22.10.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 06.11.2012 року.

Податкова накладна № 25 від 15.10.2012 року, .яка була доставлена до ДПС України 29.10.2012 року

Податкова накладна № 29 від 15.10.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 29.10.2012 року

Податкова накладна № 34 від 16.10.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 29.10.2012 року

Податкова накладна № 36 від 18.10.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 29.10.2012 року.

Податкова накладна № 38 від 25.10.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 06.11.2012 року.

Податкова накладна № 41 від 29.10.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 29.10.2012 року

Податкова накладна № 1 від 01.11.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 07.11.2012 року.

Податкова накладна № 8 від 08.11.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 21.11.2012 року.

Податкова накладна № 10 від 09.11.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 21.11.2012 року.

Податкова накладна №20 від 14.11.2012 року, яка була доставлена до ДПС України 21.11.2012 року.

5. Скасувати рішення від 20 листопада 2012 року № 4 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Елант" код ЄДРПОУ 361774715.

6. Визнати дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС щодо написання акту про не можливість проведення зустрічної звірки від 19.11.2012 р. № 1927/2260/36177415 протиправними та такими що суперечать чинному законодавству України.

7. Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні 19 коп.) із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва ДПС на користь ТОВ "Елант".

Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 20.02.2013р.