Постанова № 30522976, 02.04.2013, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
810/1147/13-а
Номер документу
30522976
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2013 року 810/1147/13-а

Приміщення суду за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, зал судових засідань № 1018

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Леонтовича А.М.

при секретарі - Бончева О.С.

за участю представників сторін:

від позивача: Горбаченко Л.В., Смехньова Л.Б., Кашуба Л.Г. (за довіреністю)

від відповідача: Гайдай В.Ф. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом до проКомунального підприємства «Васильківтепломережа» Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «Васильківтепломережа» (далі - позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 3 грудня 2012 року № 0028391530.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що КП «Васильківтепломережа» своєчасно та в повному обсязі було сплачено податкове зобов'язання з податку на додану вартість, що підтверджується постановами Київського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2011 року № 2а-4399/11/1070 та від 22 серпня 2012 року № 2а-128/12/1070, а податковим органом зроблено помилковий висновок про несвоєчасну сплату.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили суд позов задовольнити.

Представник відповідача заперечив проти позову мотивуючи свою позицію тим, що кошти, сплачені КП «Васильківтепломережа» за поточними платежами, були зараховані податковим органом в погашення боргу минулих періодів на підставі до п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України. Відповідно до приписів п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Комунальне підприємство «Васильківтепломережа» (місцезнаходження: 08600, Київська область, м. Васильків, вул. Декабристів, буд. 60-А) зареєстроване виконавчим комітетом Васильківської міської ради Київської області 16 липня 2002 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 245210.

З 19 липня 2002 року комунальне підприємство «Васильківтепломережа» перебуває на податковому обліку в Васильківськії об'єднанії державнії податковії інспекції Київської області, відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 6 серпня 2008 року № 190. Позивач є платником податку на додану вартість з 6 серпня 2002 року, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість № 100131320 НБ № 178971.

Відповідно до статуту КП «Васильківтепломережа», затвердженого рішенням сесії Васильківської міської ради Київської області № 09.02-32-У від 11 липня 2008 року та зареєстрованого державним реєстратором Виконавчого комітету Васильківської міської ради Київської області 22 липня 2008 року за № 13561050004000271, підприємство відноситься до комунальних підприємств, що діють на основі комунальної власності територіальної громади.

Відповідно до матеріалів справи, 7 серпня 2012 року посадовою особою Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку своєчасності сплати КП ««Васильківтепломережа» узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

В процесі перевірки встановлено, що КП «Васильківтепломережа», в порушення вимог п. 203.2 ст. 203 розділу 2 Податкового кодексу України, сплатило податкові зобов'язання за деклараціями від 5 березня 2010 року № 9000484417, від 15 квітня 2010 року № 9001003626, від 19 січня 2012 року № 9013835593 та від 14 лютого 2012 року № 9005193891 із затримкою у 303 дні.

На підставі висновків акту камеральної перевірки від 7 серпня 2012 року № 715/1502/31916457 податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 27 серпня 2012 року № 0027691530, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 135811,27 грн.

24 вересня 2012 року позивач звернувся до Державної податкової служби у Київській області зі скаргою на податкове повідомлення-рішення Васильківської ОДПІ від 27 серпня 2012 року № 0027691530.

За результатами розгляду скарги Державною податковою службою у Київській області скориговано суму штрафних санкцій у сторону зменшення та прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 3 грудня 2012 № 0028391530. Зазначеним податковим повідомленням-рішенням КП «Васильківтепломережа» зобов'язано сплатити штраф у сумі 78176,66 грн. за несвоєчасну сплату самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом граничного терміну.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи усім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, Законом України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III, Законом України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 року № 679-XIV, Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року N 22 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за N 377/8976 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Спеціальним Законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня .2000 року № 2181-III (далі по тексту - Закон України № 2181-III).

Згідно із п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181-III, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" п.п. 4.2.2 п. 4.2, а також п. 4.3 цієї статті.

Згідно п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181-III податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" п.п. 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

У відповідності із п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України № 2181- III днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

З 1 січня 2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України.

Згідно із п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10-ти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбачено цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно із п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-XII обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Суд звертає увагу на те, що у разі підтвердження факту своєчасної сплати податку платником, податковий органи не в праві стверджувати про відсутність такої сплати та нараховувати фінансові санкції у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Як встановлено судом, позивачем у строки встановлені п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України № 2181- III, п. 203.1 ст. 203 Податкового кодексу України, були подані до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції у Київській області податкові декларації від 5 березня 2010 року № 9000484417, від 15 квітня 2010 року № 9001003626, від 19 січня 2012 року № 9013835593, від 14 лютого 2012 року № 9005193891. Розрахунки за поданими деклараціями проведено у строки встановлені п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181- III, п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України.

Факт своєчасної сплати грошових зобов'язань за деклараціями від 5 березня 2010 року № 9000484417 та від 15 квітня 2010 року № 9001003626 підтверджується постановою Київського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2011 року № 2а-4399/11/1070, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2012 року. Так, судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що:

- податкова декларація № 9000484417 за лютий 2010 року була подана 05.03.2010р., фактична оплата узгодженого податкового зобов'язання за декларацією у сумі 165738,00 грн. здійснена з 10.03.2010р. по 22.03.2010р., що підтверджується платіжними дорученнями № 334, № 357, № 370, № 382, № 388.

- податкова декларація № 9001003626 за березень 2010 року була подана 15.04.2010р., фактична оплата узгодженого податкового зобов'язання за декларацією у сумі 131200,00 грн. здійснена 16.04.2010р., що підтверджується платіжним дорученням № 493.

На основі наявних в матеріалах справи доказів, судом також встановлено, що

- за податковою декларацією за грудень 2011 року № 9013835593 оплату проведено на суму 456104,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 27 січня 2012 р. № 93.

- за податковою декларацією за січень 2012 року № 9005193891 оплату проведено на суму 238533,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 28 лютого 2012 р. № 302.

Відповідно до постанови Київського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2012 року № 2а-128/12/1070, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2012 року, встановлено, що грошові зобов'язання за деклараціями від 19 січня 2012 року № 9013835593 та від 14 лютого 2012 року № 9005193891 сплачено позивачем у встановлений п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України 10-ти денний строк.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З урахуванням вищезазначеного судом встановлено, що КП «Васильківтепломережа» своєчасно та в повному обсязі було здійснено перерахування сум за деклараціями від 5 березня 2010 року № 9000484417, від 15 квітня 2010 року № 9001003626, від 19 січня 2012 року № 9013835593 та від 14 лютого 2012 року № 9005193891. Своєчасність сплати податкових зобов'язань нарахованих згідно із зазначеними деклараціями підтверджується судовими рішеннями та наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями.

У платіжних дорученнях, а саме, в реквізитах щодо призначення платежу, позивачем було надано повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснювалось перерахування коштів. Встановлені обставини вказують на те, що у позивача не виникало податкового боргу зі сплати сум податку на додану вартість нарахованих згідно вказаних податкових декларацій.

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Як було зазначено вище, КП «Васильківтепломережа» своєчасно погасило заборгованість за деклараціями з податку на додану вартість, що виключає можливість застосування штрафних санкцій, передбачених п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України. Тому, податкове повідомлення-рішення Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби від 3 грудня 2012 року № 0028391530 підлягає скасуванню.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, та враховуючи, що органом державної податкової служби не доведено правомірності оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 3 грудня 2012 року № 0028391530.

Стягнути на користь Комунального підприємства «Васильківтепломережа» судовий збір із Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби у сумі 781 (сімсот вісімдесят одна) гривня 77 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Леонтович А.М.

Повний текст постанови виготовлено 8 квітня 2013 року.