ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.04.13 року Справа № 914/99/13
Господарський суд Львівської області у складі судді Козак І.Б.,
при секретарі Ділай М.М.,
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів,
до відповідача: Пустомитівської міської ради Львівської області, Львівська область, м. Пустомити,
про зобов'язання прийняти об'єкт права державної власності у комунальну власність територіальної громади м. Пустомити та стягнення судових витрат.
За участю представників:
Від позивача: Савко Н.В. - представник (довіреність в матеріалах справи);
Від відповідача: Федорчук О.І. - представник (довіреність в матеріалах справи);
Сторонам роз'яснено права та обов'язки, передбачені статтею 22 ГПК України, зокрема, підстави відводу судді відповідно до статті 20 ГПК України. Заяв та клопотань про відвід судді не подано. Представники сторін не наполягають на фіксації судового процесу технічними засобами.
Суть спору: розглядається справа за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області до Пустомитівської міської ради Львівської області про зобов'язання прийняти об'єкт права державної власності у комунальну власність територіальної громади м. Пустомити та стягнення судових витрат.
Ухвалою господарського суду від 10.01.2013 року порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 24.01.2013 року, про що сторони були належним чином повідомлені під розписку: позивач - 23.01.2013 року рекомендованою поштою №79007 1699944 7, відповідач - 14.01.2013 року рекомендованою поштою №81100 0208449 9 (оригінали повідомлень про вручення поштових відправлень в матеріалах справи).
Розгляд справи неодноразово відкладався з підстав, викладених у відповідних ухвалах суду про справі.
Представник позивача в судове засідання 04.04.2013 року з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, подав документи витребувані ухвалою суду для долучення до матеріалів справи, просить позов задоволити з підстав зазначених у позовній заяві, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання з'явився із запізненням, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
В ході розгляду справи ВСТАНОВЛЕНО:
Позивач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області є юридичною особою, йому присвоєно код ЄДРПОУ 20823070, знаходиться за адресою: 79000, Львівська область, м. Львів, вул. Січових Стрільців, буд. 3, що підтверджується Витягом з ЄДРЮО та ФОП серії АЖ №923394 (докази в матеріалах справи).
Відповідач: Пустомитівська міська рада є юридичною особою, їй присвоєно код ЄДРПОУ 04372187, знаходиться за адресою: 81100, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Грушевського, буд. 60, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 №195647 та Довідкою Головного управління статистки у Пустомитівському районі Львівської області з ЄДРЮО та ФОП серії АБ №643675 (докази в матеріалах справи).
09.01.2013 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області звернулось до господарського суду Львівської області із позовом до Пустомитівської міської ради із позовом про зобов'язання прийняти об'єкт права державної власності у комунальну власність територіальної громади міста Пустомити.
Позовні вимоги позивача обґрунтовуються тим, що в процесі приватизації державного майна - цілісного майнового комплексу Пустомитівського автотранспортного підприємства Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Львівській області створено Відкрите акціонерне товариство «Автосервіс». До статутного капіталу створеного ВАТ не увійшла вартість 16-ти квартирного житлового будинку за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Кучабського, 3а, що підтверджується, зокрема, складеним 08.09.1995 року за результатами інвентаризації державного майна Актом оцінки вартості державного майна - цілісного майнового комплексу Пустомитівського автотранспортного підприємства, а також Планом приватизації Пустомитівського автотранспортного підприємства, з якого, зокрема, вбачається, що з акта оцінки даного цілісного майнового комплексу підлягала вилученню вартість житлового фонду на загальну суму 4 966 567 тис. крб., у тому числі 3 576 387 тис. крб. - вартість шістнадцятиквартирного житлового будинку (належним чином завірені копії Акту та Плану в матеріалах справи).
Відповідач у своєму відзиві на позовну заяву, поданому до суду 24.01.2013 року за вх. №2051/13, проти позовних вимог заперечує в повному обсязі, просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки об'єкт передачі знаходиться в незадовільному технічному стані, потребує капітального ремонту, а відповідач не має коштів для проведення ремонтних робіт на об'єкті передачі. Окрім того, відповідач звертає увагу суду на те, що згідно пункту 51 частини першої статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно до компетенції відповідача належить питання щодо надання чи ненадання згоди на прийняття об'єктів державної власності у комунальну власність.
Так, житловий будинок, що знаходиться за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Кучабського, 3а, є об'єктом права державної власності, котрий перебуває у сфері управління позивача та знаходився на балансі створеного у процесі приватизації ВАТ «Автосервіс».
Відповідно до статті З Закону України від 21.09.2006 року № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» (у чинній редакції) об'єктами управління державної власності є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів.
Нормою підпункту 19 пункту 2 частини першої статті 5 Закону України від 09.12.2011 року № 4107-VI «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України та його регіональні відділення у сфері приватизації державного майна приймають рішення про подальше використання державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських організацій, перебуває на їх балансі.
Підпунктом й) пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» встановлено, що Фонд державного майна України відповідно до законодавства погоджує (приймає) рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність щодо нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного державного майна.
Відповідно до пункту 1.3. «Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі» (надалі - Положення), затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 року №908/68, управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна.
Єдиним способом управління об'єктами житлового фонду, що належать до державної власності, згідно із зазначеним Положенням, є їх передача в комунальну власність.
Нормою статті 2 Закону України від 03.03.1998 року № 147/98-ВР «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (у чинній редакції) визначено, що об'єктами передачі є, серед іншого, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).
Відповідно до статті З Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити, зокрема, від органів, уповноважених управляти державним майном.
Згідно з нормою частини першої статті 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів житлового фонду та соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених в процесі приватизації (корпоратизації), з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном.
Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна по Львівській області від 16.03.2006 року №142 «Про передачу в комунальну власність територіальної громади міста Пустомити державного житлового фонду» вирішено передати в комунальну власність територіальної громади міста Пустомити державний житловий фонд, який не увійшов до статутного фонду ВАТ «Автосервіс» згідно з додатком до наказу (належним чином завірена копія Наказу від 16.03.2006 року №142 в матеріалах справи).
Статтею 6 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» визначено, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. У разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах комісію з питань передачі об'єктів утворює та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради.
Так, позивач у своїй позовній заяві зазначає про неодноразові звернення до відповідача щодо прискорення процесу передачі вищевказаного житлового будинку в комунальну власність територіальної громади міста Пустомити.
Відповідно до пункту 51 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських, селищних, сільських рад належить надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Частиною третьою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 вказаного Закону).
Так, на думку позивача, викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву заперечення проти прийняття об'єктів державної власності у комунальну власність з підстав відсутності технічної документації, неналежного технічного стану будинку та відсутності коштів на фінансування ремонту і утримання будинку є неправомірними, оскільки нормою статті 4-2 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» встановлено, що видатки, пов'язані з капітальним ремонтом об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, що передаються в комунальну власність, відшкодовуються з бюджетів місцевого самоврядування за рахунок коштів, передбачених у відповідних бюджетах на ці цілі. Обсяг витрат визначається комісією з питань передачі об'єктів.
Видатки, пов'язані з утриманням об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, відшкодовуються з відповідних місцевих бюджетів починаючи з бюджетного періоду, що настає за роком передачі їх у комунальну власність, відповідно до законодавства.
Згідно приписів статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 статті 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши та дослідивши докази по справі, оцінив їх в сукупності та прийшов до висновку, що позов документально та нормативно обґрунтований, відповідачем не спростований та підлягає до задоволення повністю.
Судові витрати: сплачений позивачем судовий збір в розмірі 1 073 грн. 00 коп. відповідно до статті 49 ГПК України покласти на сторони пропорційно до задоволених вимог та стягнути їх з відповідача на користь позивача.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст.ст. 20, 22, 32 - 34, 43, 44, 49, 77, 82 - 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати Пустомитівську міську раду (81100, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Грушевського, буд. 60; код ЄДРПОУ 04372187) прийняти з державної у комунальну власність територіальної громади міста Пустомити 16-квартирний житловий будинок за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Кучабського, 3а.
3. Стягнути з боржника: Пустомитівської міської ради (81100, Львівська область, Пустомитівський район, м. Пустомити, вул. Грушевського, буд. 60; код ЄДРПОУ 04372187) на користь стягувача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області (79000, Львівська область, м. Львів, вул. Січових Стрільців, буд. 3; код ЄДРПОУ 20823070) 1 073 грн. 00 коп. судового збору.
4. Наказ видати у відповідності до статей 116 та 117 ГПК України.
04.04.2013 року прийнято, підписано та проголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення оформлено відповідно до статті 84 ГПК України 08.04.2013 року.
Рішення може бути оскаржено в порядку ст. ст. 91 - 93 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 ГПК України.
Суддя Козак І.Б.