ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2013 року Справа № 27/204пд/2011 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого : Кравчука Г.А.,
суддів: Мачульського Г.М., Яценко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Людмила"на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 05.11.2012 р.у справі господарського суду№ 27/204пд/2011 Луганської областіза позовомВиконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської радидо за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачівСелянського (фермерського) господарства "Людмила" Управління Держкомзему у м. Луганськупровнесення змін до договору оренди землів судовому засіданні взяли участь представники:
позивача-1: позивача-2: не з'явились; не з'явились;відповідача: третьої особи: Заікін О.В., керівник; не з'явились;В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2011 р. Виконавчий комітет Луганської міської ради (далі - Виконком) та Луганська міська рада (далі - Рада) звернулись до господарського суду Луганської області з позовною заявою, у якій просили внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 04.05.2000 р., укладеного з Селянським (фермерським) господарством "Людмила" (далі - Господарство "Людмила"), відносно земельної ділянки площею 0,2692 га, терміном на 49 років за адресою: м. Луганськ, вул. Руднєва, 113а, та зареєстрованого 24.05.2000 р. за №3244, зокрема виклавши його:
- абзац 1 п. 2.1 розділу "ІІ. Плата за землю" в новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3. Річна орендна плата сплачується Орендарем у грошовій безготівковій формі за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Орендна плата сплачується на розрахунковий рахунок, реквізити якого орендар уточнює у Орендодавця, або уповноваженого ним органу";
- абзац 3 п. 6.4 розділу "VI. Інші умови" в новій редакції: "У разі невнесення орендної плати в термін, визначений цим договором, Орендар повинен сплатити пеню в розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу";
- пункт 6.1 розділу "VI. Інші умови" із заміною слів "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганською міською радою".
Позовні вимоги Виконком та Рада, посилаючись на норми Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про оренду землі" та Закону України № 309-VI від 03.06.2008 р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" обґрунтовували тим, що договір оренди земельної ділянки, щодо якого виник спір, не відповідає вимогам законодавства України в частині розміру орендної плати, проте Господарство "Людмила", не зважає на звернення Ради з пропозицією внести у зазначений договір відповідні зміни, у зв'язку з чим ці зміни мають бути внесені у судовому порядку.
Рішенням господарського суду Луганської області від 29.11.2011 р. (суддя Лазненко Л.Л.) позовні вимоги Виконкому та Ради задоволено.
Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 05.11.2012 р. (колегія суддів: Будко Н.В., Манжур В.В., М'ясищев А.М.) рішення господарського суду Луганської області від 29.11.2011 р. залишено без змін.
Вказані рішення та постанова прийняті з мотивів, викладених Виконком та Радою у позовній заяві.
Господарство "Людмила" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить постанову Донецького апеляційного господарського суду від 05.11.2012 р. і рішення господарського суду Луганської області від 29.11.2011 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким залишити позов без задоволення. Викладені у касаційній скарзі вимоги Господарство "Людмила" обґрунтовує посиланням на обставини справи, ст. 58 Конституції України ст. ст. 5, 14, 178, 526, 629, 632, 651, 762 Цивільного кодексу України, ст. 96 Земельного кодексу України та ст. ст. 2, 21, 23, 30 Закону України "Про оренду Землі".
Інші особи, які беруть участь у справі, не скористались правом, наданим ст. 1112 Господарського процесуального кодексу України, та відзив на касаційну скаргу Господарства "Людмила" до Вищого господарського суду України не надіслали, що не перешкоджає касаційному перегляду судових актів, які оскаржуються.
За розпорядженням секретаря другої судової палати від 02.04.2013 р. розгляд справи у касаційному порядку здійснюється Вищим господарським судом України у складі колегії суддів: Кравчука Г.А. (головуючого), Мачульського Г.М. та Яценко О.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставини справи, застосування господарськими судами першої та другої інстанцій норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення та постанови, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга Господарства "Людмила" не підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Господарськими судами попередніх інстанцій на підставі матеріалів справи встановлено, що:
- на підставі рішення Виконкому № 652/9 від 18.12.1996 р. між Виконкомом та Господарством "Людмила" 04.05.2000 р. було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,2692 га у м. Луганську по вул. Руднєва, 113а, строком на 49 років, для будівництва збірного модуля з приміщенням для охорони та розміщення будівель і споруд. Державну реєстрацію договору здійснено 24.05.2000 р. за №3244 (далі - Договір);
- абзацом першим пункту 2.1 договору визначено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 1 та вноситься орендарем згідно ч. 3 ст. 45 Закону України "Про державний бюджет України на 2000 рік" щомісячно до 15 числа наступного місяця за звітним, шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця: ГОРФО 254293000165 в ЛОД АППБ "Аваль", МФО 304007, ід.код 02311909, код платежу 13050200;
- пунктом 3.1 договору сторони передбачили, що Орендодавець має право вимагати від орендаря внесення змін та доповнень до цього договору при зміні чинного законодавства;
- зміна договору оренди можлива за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни договору оренди, спори вирішуються у судовому порядку (п. 4.2 Договору).
01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 якого встановлює, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до частини першої та абзацу першого частини другої ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, з дня набрання чинності Податковим кодексом України виникли підстави для перегляду розміру орендної плати за землю, який для земель сільськогосподарського призначення був меншим земельного податку, а для інших категорій земель - меншим трикратного розміру земельного податку, а враховуючи наведені вище положення ст. 651 Цивільного кодексу України - і підстави для внесення відповідних змін до договорів оренди землі.
Згідно зі ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
П. "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Частиною першою ст. 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
П. 34 частини першої ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
З зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.
Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.
Господарськими судами попередніх інстанцій з'ясовано та матеріалами справи підтверджується, що:
- 27.05.2011 р. Радою було прийнято рішення № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську", яким встановлено, що при внесенні змін до договорів оренди земельних ділянок щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки, яка (мета) та які (договірні коефіцієнти) зазначені у додатку до цього рішення, при цьому розмір річної орендної плати за будь-яку земельну ділянку повинен бути не меншим ніж трикратний розмір земельного податку за цю земельну ділянку, який (розмір земельного податку) передбачений Податковим кодексом України, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки;
- дане рішення Ради було оприлюднене у міській газеті "Жизнь Луганска" від 01.06.2011 р. №23 (1095);
- згідно з Додатком до рішення Ради № 9/12 від 27.05.2011 р, договірний коефіцієнт для земельних ділянок, що використовуються під розміщення паливно-роздавальних, автозаправних станцій, пунктів, комплексів, тощо, які здійснюють продаж нафтопродуктів та газу, встановлено у розмірі 4,5, казино, інших об'єктів грального бізнесу - 12, нотаріальних контор та інших об'єктів у сфері права та (або) бухгалтерського обліку - 4,5, банків та об'єктів у сфері кредитування - 4,5, об'єктів у сфері мобільного зв'язку - 4,5, ринків - 5, супермаркетів, гіпермаркетів та об'єктів торгівлі, які є нерухомим майном, що розміщуються на земельній ділянці площею більш 1 000 кв.м. - 3,5, інших об'єктів - 3;
- листом від 29.08.2011 р. Луганський міський голова звернувся до Господарства "Людмила" з пропозицією № 01/03-13/5266/0/2-11 про внесення відповідних змін до Договору оренди землі від 04.05.2000 р., які було викладено у проекті договору про внесення змін, доданого до вказаного листа. Зазначений лист залишився без відповіді Господарства "Людмила", змін до спірного договору внесено не було.
Відповідно до частини першої ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з частиною першої ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Окрім того, абзацом першим пункту 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 7 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" (в редакції від 16.01.2013 р.) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Беручи до уваги зазначене, колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з висновками місцевого та апеляційного господарських судів про обґрунтованість позовних вимог Виконкому та Ради в частині внесення змін до абзацу 1 п. 2.1 Договору оренди земельної ділянки від 04.05.2000 р., укладеного між Виконкомом та Господарством "Людмила", виходячи з положень пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та рішення Ради від 27.05.2011 р. №9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську".
Щодо позовних вимог Виконкому та Ради про внесення змін до абзацу 3 п. 6.4 Договору оренди земельної ділянки від 04.05.2000 р. колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає наступне.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, у пункті 6.4 Договору сторонами передбачено відповідальність орендаря за несвоєчасне внесення орендної плати на строк не більше ніж на 30 днів у вигляді штрафу у розмірі 5% від суми річної орендної плати, а за кожні подальші 30 днів прострочення розмір штрафу збільшується на 10% від суми річної орендної плати.
Між тим, статтею 129 Податкового кодексу України передбачено такий вид відповідальності як пеня, що у відповідності до пп. 129.1.1 ст. 129 нараховується після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. За приписами пункту 5 цієї статті, зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
Як правильно зазначено судом апеляційної інстанції, чинним законодавством передбачений інший вид відповідальності за несвоєчасне внесення орендарем орендної плати за землю, ніж передбачено умовами спірного договору. А тому, колегія суддів Вищого господарського суду України, з огляду на наведені вище положення законодавства, погоджується також із висновками судів попередніх інстанцій про обґрунтованість внесення змін у абзац 3 пункту 6.4 Договору оренди земельної ділянки від 04.05.2000 р.
Окрім того, з огляду на встановлення судами попередніх інстанцій факту ліквідації Управління земельними ресурсами Луганської міської ради, та утворення Управління нерухомим майном Луганської міської ради (перейменованого в подальшому на "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради"), яке веде розрахунки за користування земельними ділянками та справляє плату за землю, останні правильно задовольнили позовні вимоги Виконкому та Ради про заміну слів "Управління земельними ресурсами Луганської міської ради" на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, або інший орган, уповноважений Луганською міською радою" у пункті 6.1 Договору оренди земельної ділянки від 04.05.2000 р.
З урахуванням встановлених ст. ст. 1115, 1117 Господарського процесуального кодексу України меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що, під час розгляду справи господарським судом апеляційної інстанції, фактичні обставини були встановлені на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів в їх сукупності, висновки апеляційного господарського суду відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, відтак відсутні підстави для зміни чи скасування оскаржуваного судового рішення, а доводи касаційної скарги не спростовують висновків апеляційного господарського суду, які містяться в оскаржуваному судовому акті.
Враховуючи наведене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанова Донецького апеляційного господарського суду від 05.11.2012 р. у справі № 27/204пд/2011 є законною та обґрунтованою, в зв'язку з чим має бути залишена без змін.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 та 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Людмила" залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного господарського суду від 05.11.2012 р. у справі № 27/204пд/2011 господарського суду Луганської області - без змін.
Головуючий суддя Г.А. Кравчук
Суддя Г.М. Мачульський
Суддя О.В. Яценко