Ухвала суду № 30504629, 30.10.2012, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2012
Номер справи
9101/86807/2011
Номер документу
30504629
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПВАТ "АРА" У М. ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" жовтня 2012 р.справа № 2а-8476/10/0470

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Проценко О.А. Шлай А.В.

при секретарі судового засідання: Сколишев О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства „Аерофлот-російські авіалінії" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року у справі № 2а-8476/10/0470 за позовом Відкритого акціонерного товариства „Аерофлот-російські авіалінії" до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м.Дніпропетровськ про скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство „Аерофлот-російські авіалінії" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська з позовними вимогами про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000392200/0 від 01 липня 2009 року та № 000401701/0 від 02 липня 2009 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на прийняття оскаржуваної постанови судом першої інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги відповідач посилається на її безпідставність та просить постанову3 суду першої інстанції залишити без змін як законну та обґрунтовану.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Представництво Відкритого акціонерного товариства „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" зареєстровано Міністерством економіки та з питань Європейської інтеграції України 03.08.2004р., свідоцтво про реєстрацію № ПІ -2237, код за ЄДРПОУ: 21683173, правовий статус без права юридичної особи. Взято на податковий облік в ДПІ у Кіровському районі м.Дніпропетровська 30.10.1998р. У період, що перевірявся, Представництво було зареєстровано як платник податків: податок на прибуток іноземних юридичних осіб, податок на додану вартість, комунальний податок, податок з доходів найманих працівників, податок з власників наземних транспортних засобів та збір за забруднення навколишнього природного середовища.

30.06.2009 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська проведено виїзну планову перевірку Представництва Відкритого акціонерного товариства „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України при виконанні умов зовнішньоекономічного контракту від 20.04.2007 року № 20/04/07 за період з 20.10.2007р. по 18.05.2009р., про що було складено акт №2016/220/21683173.

Відповідно до висновків акта перевірки встановлено порушення позивачем:

- п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР „Про оподаткування прибутку підприємств" Представництво ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії у м. Дніпропетровську„ не віднесло до складу валового доходу грошові кошти, отримані від головного підприємства ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії", Росія на представницькі витрати у сумі 77 000 грн.

- п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 та підпункту 11.3.1 пункту 11.3 ст. 11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року № 334/94 - ВР (в редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97 ВР) Представництво ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії у м. Дніпропетровську" не віднесло до складу валового доходу процентну винагороду за залишки коштів на розрахунковому та валютному рахунку у сумі 9 876,00 грн.

- п.13.2 ст.13 , п.16.13 ст.16, п.18.1 ст.18 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року № 334/94-ВР, із змінами та доповненнями внаслідок не нарахування та не сплати до бюджету податку з доходу з джерелом його походження з України у сумі 642,63 грн.

- п.п.9.1.2, пп.9.1.5, п.9 ст.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-ІV.

На підставі висновків викладених в акті перевірки податковим органом винесено податкові повідомлення - рішення: № 0000392200/0 від 01 липня 2009 року, яким Представництву ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії у м. Дніпропетровську" за порушення п.п.4.1.4, п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4, п.13.2 ст.13, п.16.13 ст.16 11 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 32439, 48 грн., з яких - 24743,73 - за основним платежем та 76985,75грн. за штрафними (фінансовими санкціями);

податкове повідомлення - рішення № 000401701/0 від 02 липня 2009 року, яким Представництву ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії у м. Дніпропетровську" за порушення п.п.9.1.2, пп.9.1.5, п.9 ст.19.2 ст.19 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників в сумі 21093,75 грн., з яких за основним платежем - 7031,25 грн., за 14062,5 грн. за штрафними (фінансовими санкціями).

Відповідно підпункту 2.1.4 пункту 2.1 статті 2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року № 334/94 (далі за текстом Закон № 334) до платників податку на прибуток відносяться безпосередньо постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників.

Відповідно до пункту 1.15 статті 1 Закону № 334 під резидентами розуміються юридичні особи та суб'єкти господарської діяльності України, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо), які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України з місцезнаходженням на її території.

Відповідно до пункту 1.16 статті 1 Закону № 334 в цілях оподаткування розуміються юридичні особи та суб'єкти господарської діяльності, що не мають статусу юридичної особи (філії, представництва тощо) з місцезнаходженням за межами України, які створені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства іншої держави.

У відповідності до пункту 1.17 статті 1 Закону № 334 постійне представництво нерезидента в Україні - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється господарська діяльність нерезидента на території України. До постійних представництв, зокрема, відносяться: місце управління, філіал, офіс, завод, фабрика, майстерня, шахта, нафтова чи газова свердловина, кар'єр або інше місце розвідки чи видобутку корисних копалин.

Суми прибутків нерезидентів, які здійснюють свою діяльність на території України через постійне представництво, як передбачено пунктом 13.8 статті 13 даного Закону, оподатковуються у загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який здійснює свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

Згідно з пунктом 1.21 статті 1 Закону № 334/94 - ВР доходами з джерелом їх походження з України - є будь-які доходи, отримані резидентами або нерезидентами від будь-яких видів їх діяльності на території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, сплачених резидентами України, доходи від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до портів, розташованих в Україні, доходи від продажу нерухомого майна, розташованого в Україні, доходи, отримані у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України, а також доходи страховиків-резидентів від страхування ризиків страхувальників-резидентів за межами України, інші доходи від господарської діяльності на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем митних служб України (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо).

Пунктом 1.32 статті 1 вказаного Закону визначено, що господарською діяльністю - є будь - яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Згідно пункту 13.1 статті 13 Закону № 334 будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею.

Положеннями пункту13.2 статі 13 вказаного Закону визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

Згідно з пунктом 4.1 статті 4 Закону № 334 валовий доход - це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.

Відповідно до підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону № 334 валовий доход, зокрема, включає доходи з інших джерел та від позареалізаційних операцій, у тому числі у вигляді: сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку в звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку в звітному періоді, за винятком випадків, коли така безповоротна фінансова допомога та безоплатні товари (роботи, послуги) отримуються неприбутковими організаціями у порядку, визначеному пунктом 7.11 цього Закону, або такі операції здійснюються між платником податку та його відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи.

Отже до валового доходу платника податку - резидента можуть не включатися доходи у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку в звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку лише у випадках, коли така безповоротна фінансова допомога та безоплатні товари (роботи, послуги) отримуються неприбутковими організаціями у порядку, визначеному пункту 7.11 цього Закону, або такі операції здійснюються між платником податку та його відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи.

Прибуток постійного представництва нерезидента в Україні відповідно до пункту 13.8 статті 13 Закону №334 оподатковується у загальному порядку, за правилами, встановленими цим Законом, а саме згідно із статтею 3 цього Закону - як прибуток, що визначається шляхом зменшення суми валового доходу звітного періоду, визначеного статтею 4 Закону, на суму валових витрат, визначених статтею 5 Закону, та суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

З метою визначення об'єкту оподаткування постійного представництва валовий доход визначається відповідно до статті 4 Закону, згідно з яким кошти на фінансування, отриманні таким Представництвом - платником податку на прибуток від нерезидента (головного офісу) збільшують валовий дохід представництва як доход з інших джерел (підпункт 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону № 334/94 - ВР).

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що в порушення п.п.4.1.6 п.4.1 статті 4 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" Представництво ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії у м. Дніпропетровську" не віднесло до складу валового доходу грошові кошти, отримані від головного підприємства ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії", Росія на представницькі витрати у сумі 77 000 грн.

Відповідно до статті 1070 Цивільного Кодексу України за користування грошовими коштами, що знаходяться на рахунку клієнта, банк сплачує проценти, сума яких зараховується на рахунок, якщо інше не встановлено договором банківського рахунку або законом. Сума процентів зараховується на рахунок клієнта у строки, встановлені договором, а якщо такі строки не встановлені договором, - зі сплатою кожного кварталу. Проценти сплачуються банком у розмірі, встановленому договором, а якщо відповідні умови не встановлені договором - у розмірі, що звичайно сплачується банком за вкладом на вимогу.

Пунктом 1.10 Закону № 334 (в редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97 - ВР) термін „проценти" визначено як дохід, який сплачується (нараховується) позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених на визначений строк коштів або майна.

Представництво ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії у м. Дніпропетровську" отримувало процентну винагороду за залишки на розрахунковому та валютному рахунку на території України, що свідчить що Представництво здійснювало фінансово-господарську діяльність на території України, у зв'язку з чим в розумінні Закону про прибуток діяльність Представництва є регулярною, постійною та суттєвою. В підтвердження вказаного говорить також те, що дане представництво зареєстроване як постійне представництво відповідно до Положення про порядок реєстрації та обліку постійних представництв нерезидентів в Україні як платників податку на прибуток, що затверджене наказом ДПА України від 12.08.1997 № 293 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21 серпня 1997 року за № 331/2135.

З метою визначення об'єкту оподаткування постійного представництва валовий доход визначається відповідно до статті 4 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року № 334/94 - ВР (в редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР), згідно з яким процентна винагорода за залишки коштів на розрахунковому та валютному рахунку, які сплачені філією ЗАТ „ОТП Банк" Представництву ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" збільшують валовий дохід представництва (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 334/94 - ВР).

ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії" є резидентом Росії, на яку розповсюджується дія Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів та майна та попередження ухилень від сплати податків (дата набуття чинності 03.08.1999 року). Згідно з пунктом 1 статті 11 Угоди проценти, що виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Договірній Державі, якщо такий резидент має фактичне право на ці проценти.

Відповідно до положень п. 2 статті 11 Угоди такі проценти можуть також оподатковуватись у тій Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на проценти, податок, що стягується, не повинен перевищувати 10 процентів від загальної суми процентів.

Таким чином в порушення п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 та підпункту 11.3.1 пункту 11.3 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року № 334/94 - ВР (в редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР) Представництво ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" не віднесло до складу валового доходу процентну винагороду за залишки коштів на розрахунковому та валютному рахунку у сумі 9 876,00 грн.

Представництво ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" отримало від Головного підприємства - ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії", Росія рекламну продукцію та господарські товари на безоплатній основі у сумі 9 528,44 грн. на підставі ВМД: №110030000/8/1018 від 17.04.2008 року в сумі 4 186,25 грн., № 110030000/8/3099 від 28.10.2008 року в сумі 1 339,89 грн., № 110030000/8/3238 від 10.11.2008 року в сумі 2 928,99 грн., № 110030000/8/3386 від 24.11.2008 року в сумі 1 073,31 грн.

Проте, в порушення п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року № 334/94 - ВР (в редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР) Представництво ВАТ „Аерофлот - російські авіалінії у м. Дніпропетровську" не віднесло до складу валового доходу рекламну продукцію, отриману по імпортним ВМД від Головного підприємства - ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії", Росія у сумі 9 528,44 грн.

Відповідно до п.18.1 ст. 18 Закону якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.

Пунктом 8 Постанови КМУ від 06.05.2001 року № 470 „Про затвердження Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування" визначено, що у разі неподання нерезидентом довідки відповідно до пункту 4 цього Порядку доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавство України з питань оподаткування

Представництво ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" надало до перевірки нотаріально завірені копії довідок, які підтверджують, що ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії" є резидентом Росії у розумінні Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів та майна та попередження ухилень від сплати податків

Відповідно до пункту 13.2 статті 13 № 334 резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за кою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

Пунктом 16.13 статті 16 Закону № 334 визначено, що відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку на доходи громадян, сум внесків на соціальні заходи, податків, зазначених у пункті 7.8, пункті 10.2 та ст.13 цього Закону, несуть платники податку, які провадять відповідні виплати. Перерахування податків, зазначених у пункті 7.8 та статті 13 здійснюється до/або разом із здійсненням таких виплат.

Таким чином Представництвом ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" порушено п.13.2 ст.13 , п. 16.13 ст.16, п.18.1 ст.18 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" внаслідок не нарахування та не сплати до бюджету податку з доходу з джерелом його походження з України у сумі 642,63 грн.

Відповідно до матеріалів справи Представництвом ВАТ „Аерофлот-російські авіалінії у м. Дніпропетровську" 07 квітня 2005 року уклало договір оренди №1 житлового приміщення з фізичною особою ОСОБА_1, строк дії якого з 07.04.2005р. по 31.03.2008р. Протягом 2007 - 2008 років підприємство виплатило орендодавцю дохід від надання нерухомості в оренду у сумі 46 875,00 грн. на картковий рахунок 26252000575337.

Відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 17 червня 2004 року N 280 „Про затвердження Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України та Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України", яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 липня 2004 року за № 918/9517 рахунок „2625" - кошти на вимогу фізичних осіб для здійснення операцій з використанням платіжних карток. Податок з доходів фізичних осіб не нараховувався, не утримувався та не перераховувався до бюджету.

Пунктом 1.3 статті 1 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889 - IV встановлено, що дохід з джерелом його походження з України - будь - який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь - яких видів діяльності на території України, в тому числі, у вигляді доходів від надання в оренду (лізинг): нерухомості, розташованої на території України.

Відповідно до підпункту 9.1.2 пункту9.1 статті 9 Закону № 889 встановлено, що податковим агентом платника податку - орендодавця при нарахуванні доходу від надання в оренду нерухомого майна є орендар. При цьому об'єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше мінімальної суми орендного платежу за повний чи не повний місяць оренди.

Відповідно до підпункту 9.1.5 пункту 9.1 статті 9 Закону № 889 виплати за договором оренди повинні були оподатковуватись при їх виплаті та за їх рахунок.

Ставка оподаткування визначена пунктом 7.1 статті 7 Закону № 889 та складає 15 відсотків.

Відповідно до пункту 19.2 статті 19 Закону України № 889 особа, яка має статус податкового агента, зобов'язана своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь фізичної особи та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

З огляду на викладене суд першої інстанції дійшов правильного висновку про допущене порушення пп.9.1.2 п.9.1 ст.9, пп.9.1.5 ст.9, п.19.2 ст.19 Закону № 889, оскільки підприємство у 2007-2008 роках не нарахувало, не утримало, та не сплатило до бюджету 7031,25 грн. податку з доходів.

Враховуючи наведене, оцінивши всі докази у справі в їх сукупності, суду першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо доведеності допущених порушень податного законодавства, зафіксованих в акті перевірки та правомірності прийнятих податковим органом податкових повідомлень - рішень.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, є законною та обґрунтованою. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства „Аерофлот-російські авіалінії"- залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року по справі № 2а-8476/10/0470 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: А.В. Шлай