Постанова № 30484970, 05.04.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2013
Номер справи
821/837/13-а
Номер документу
30484970
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2013 р. Справа № 821/837/13-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонський міський центр зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів допомоги по безробіттю,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості (далі по тексту - позивач або ХМЦЗ) звернувся до адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач або ОСОБА_1) про повернення коштів допомоги по безробіттю.

Позивач у своєму клопотанні просив розглядати справу в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач до суду не прибув, про дату, час та місце засідання повідомлений належним чином. Правова позиція відповідача стосовно предмету спору невідома.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до змісту позовної заяви вимоги позивача обґрунтовуються наступними обставинами: 14.04.2011 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернулася гр. ОСОБА_1, якому 21.04.2011 р. наказом № НТ110421, на підставі його заяви від 21.04.2011 р., надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 21.04.2011 р. З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_1 ознайомлений 19.04.2011 р., що підтверджено власноруч підписаною ним заявою. Наказом № НТ120510 від 10.05.2012 р. ОСОБА_1 знато з обліку у зв'язку з поданням безробітною письмової заяви про відмову від послуг служби зайнятості. Перевіркою достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" оформленою актом № 1231/р-3 від 06 вересня 2012 року, на підставі листа-відповіді управління Пенсійного фонду у м. Херсоні №22590/04 від 31.08.2012 р. встановлено, що в ОСОБА_1 відсутній страховий стаж на підприємствах ПП "Квадрат" та ПП "Медовая Русь". На думку позивача, відповідач, приховавши факт відсутності у нього страхового стажу за вищевказаний період та не мав права отримувати допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу. На день подачі позову вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена. Стягнення даної суми є предметом судового розгляду.

Ознайомившись з правовою позицією позивача, за відсутності правової позиції відповідача до предмету спору, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог зважаючи на таке : Законами України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі по тексту - Закон № 803-ХІІ) та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-ІІІ (далі по тексту - Закон № 1533-ІІІ) встановлено правовий статус центрів зайнятості, безробітних, умови надання статусу безробітного та їх соціальний захист.

Відповідно ст. 12 Закону № 1533-ІІІ виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 (далі по тексту - Порядок), обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття. Таким чином, з вищевикладеного слідує, що ХМЦЗ має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.

Враховуючи вимоги ст. 2 Закону № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Згідно із ст. 6 Закону № 1533-ІІІ право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі по тексту - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V Закону № 1533-ІІІ.

Судом встановлено, що 14.04.2012 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_1, яким наказом від 21.04.2011 року наказом № НТ 110421, на підставі її заяви від 21.04.2011 р., надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 21.04.2011 р.

Як вбачається з матеріалів справи, з правами та обов'язками безробітного ОСОБА_1 ознайомлений 21.04.2011 р., що підтверджено власноруч підписаною нього заявою від 21.04.2011р.

На підставі наданих ОСОБА_1 при реєстрації в службі зайнятості документів, допомогу по безробіттю йому призначено допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

На підставі перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" оформленою актом № 1231/р-3 від 06 вересня 2012 року, на підставі листа-відповіді управління Пенсійного фонду у м. Херсоні від №22590/04 від 31.08.2012 р. встановлено, що в ОСОБА_1 відсутній страховий стаж на підприємствах ПП "Квадрат" та ПП "Медовая Русь".

На день винесення рішення, вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена.

Виходячи з законодавчого визначення безробітної особи, що наведене вище, та ст. 22 Закону № 1533-ІІІ, рішення про присвоєння правового статусу безробітного та призначення йому допомоги по безробіттю може прийматись органами державної служби зайнятості у випадку, якщо особа, що звертається із відповідною заявою, відповідає наступним вимогам: є працездатним громадянином працездатного віку; через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів; зареєстрована в службі зайнятості як така, що шукає роботу, готова та здатна приступити до підходящої роботи; протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювала на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачувала страхові внески, має право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

При цьому, суд, зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення - із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Наказом № НТ 130208 від 08.02.2013 р., відповідно до Закону 1533, прийнято рішення про повернення гр. ОСОБА_1 коштів наданих як допомога по безробіттю за період з 21.04.2011р. по 14.04.2012р. у розмірі 3479 грн. 53 коп.

Судом також встановлено, що листом № 09-24/514 від 11.02.2013р., направленим рекомендованою кореспонденцією, запропоновано ОСОБА_1 добровільно повернути кошти Херсонському міському центру зайнятості протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання листа.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В даному конкретному випадку з вини відповідача відбулась надлишкова переплата допомоги по безробіттю на загальну суму 631,74 грн.

Таким чином, суд вважає, що відповідач приховавши факт укладення цивільно-правової угоди на момент реєстрації та отримання статусу безробітного, отримав незаконно допомогу по безробіттю в розмірі 631 грн. 74 коп.

Таким чином, узагальнюючи викладене, системно проаналізувавши положення чинного законодавства України, об'єктивно, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд, дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню. У зв'язку з цим сума боргу відповідача з повернення коштів допомоги по безробіттю підлягає стягненню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 17, 18, 19, 128, ч. 1 ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 35219574) допомогу по безробіттю в сумі 3479 (три тисячі чотириста сімдесят дев'ять) грн. 53 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 10.2.3