Постанова № 30482568, 04.04.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2013
Номер справи
816/715/13-а
Номер документу
30482568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/715/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

при секретарі - Дрижирук М.І.,

за участю:

представника позивача - Прокопчука О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

18 лютого 2013 року Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція Полтавської області Державної податкової служби звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу в розмірі 579,27 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що на даний час за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 579,27 грн, що виникла у результаті несплати фізичною особою ОСОБА_2 грошових зобов'язань по орендній платі з фізичних осіб, нарахованих податковим органом згідно податкових повідомлень-рішень №0054201701 від 18.06.2012 та №0034531701 від 02.11.2012.

Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, не зважаючи на те, що про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином за адресою: АДРЕСА_1, 38832, яка зазначена в довідці Адресно-довідкового підрозділу ГУДМС, УДМС України в Полтавській області. Вказаний факт підтверджується наявним у матеріалах справи зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення.

За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно картки особового рахунку, яка ведеться в Чутівському відділенні Карлівської МДПІ за громадянином ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) обліковується податковий борг у сумі 579,27 грн, що виник у результаті несплати у встановлений законодавством термін орендної плати за землю з фізичних осіб.

Так, відповідно до положень статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.

Як слідує з матеріалів справи, 30.12.2005 між Чапаєвською сільською радою (орендодавець) та ОСОБА_2 (орендарем) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для промислової діяльності, яка знаходиться на території Чапаєвської сільської ради Чутівського району, в межах населеного пункту с. Чапаєве, АДРЕСА_2, Чутівського району Полтавської області. В оренду передається земельна ділянка площею 0,04 га. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - реммайстерня площею 288,73 кв.м. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8% від грошової оцінки 258,77 грн за один рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

У подальшому, 23.01.2012 між Чапаєвською сільською радою та ОСОБА_2 було укладено додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 30.12.2005. Так, згідно вказаної угоди, термін дії договору оренди земельної ділянки від 30.12.2005 продовжено на 1 рік (до 01.01.2013). У зв'язку із проведенням індексації грошової оцінки - нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4057,98 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 486,96 грн за один рік. Орендар вносить орендну плату в строки встановлені чинним законодавством. Термін останньої виплати - не пізніше 15 листопада поточного року.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно зі статтею 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до положень статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 286 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

На підставі вказаної норми, відносно громадянина ОСОБА_2 податковим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №0054201700 від 18.06.2012, яким визначено до сплати грошове зобов'язання по орендній платі з фізичних осіб в сумі 486,96 грн, яке відповідач повинен був сплатити у строки, визначенні чинним законодавством.

Як свідчать матеріали справи, вказане повідомлення-рішення отримане відповідачем особисто 15.07.2012, про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Разом з тим, в порушення вимог вказаної норми, ОСОБА_2 у встановлений Податковим кодексом України строк (60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення) не здійснив розрахунок по орендній платі за землю.

Крім того, 02.11.2012 працівником Чутівського відділення Карлівської МДПІ проведено документальну невиїзну позапланову перевірку з питання порушення правил сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, нарахованого платнику податку орендної плати за землю за 2011 рік - громадянину ОСОБА_2.

За результатами перевірки позивачем складений акт №337/17/НОМЕР_1 від 02.11.2012, в якому зафіксовано порушення відповідачем вимог пункту 57.2 статті 57 Податкового кодексу України, а саме, останнім несвоєчасно сплачено узгоджене податкове зобов'язання по орендній платі за землю за 2011 рік (граничний строк сплати - 29.08.2011, а фактично сплачено 02.04.2012, кількість календарних днів затримки, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - 217 днів).

Відповідно до пункту 57.2 статті 57 Податкового кодексу України у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.

На підставі акту перевірки №337/17/НОМЕР_1 від 02.11.2012 податковим органом 02.11.2012 прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ш" №0034531701 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 92,31 грн, яке отримане відповідачем особисто 02.11.2012, про що свідчить його підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.

Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (пункт 56.1 статті 56 зазначеного Кодексу).

Судом не виявлено доказів здійснення відповідачем передбаченої пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень №0054201701 від 18.06.2012 та №0034531701 від 02.11.2012, а також їх оскарження до суду.

Отже, суд не знаходить правових підстав та фактичних даних для висновку про те, що вказані податкові повідомлення-рішення Карлівської МДПІ порушують права та охоронювані законом інтереси ОСОБА_2 у сфері публічно-правових відносин і тому не створюють для нього обов'язку виконати їх владні приписи у частині сплати грошового зобов'язання.

З огляду на викладене, станом на момент звернення з даним позовом до суду загальна сума податкового боргу ОСОБА_2 по орендній платі за землю з фізичних осіб, на підставі винесених Карлівською МДПІ податкових повідомлень-рішень №0054201701 від 18.06.2012 та №0034531701 від 02.11.2012, становить 579,27 грн.

Підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент формування податкових вимог) встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з підпунктом 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.

Відповідно до вказаних правових норм, Карлівською МДПІ виставлено відповідачу:

1) першу податкову вимогу №1/9 від 21.08.2009, яка отримана відповідачем особисто 21.09.2009, про що свідчить його підпис на корінці вимоги;

2) другу податкову вимогу №2/195 від 17.11.2009, яка отримана ОСОБА_2 15.01.2010, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення.

Згідно інформації Карлівської МДПІ від 27.03.2013 (вих. №82/10/10), що надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 01.04.2013 вх.№8786/13, з дати направлення другої податкової вимоги по дату звернення до суду з позовною заявою відповідачем податковий борг в повному обсязі не погашався (не переривався).

Докази повної оплати чи погашення відповідачем в інший спосіб спірної суми боргу в матеріалах справи відсутні. Натомість, наявна у матеріалах справи облікова картка особового рахунку відповідача по орендній платі за землю з фізичних осіб свідчить про наявність у відповідача податкового боргу в розмірі 579,27 грн.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач доказів в спростування наведеного та доказів сплати суми податкового боргу з орендної плати за землю з фізичних осіб у розмірі 579,27 грн суду не надав.

З огляду на наведене, позовні вимоги Карлівської МДПІ є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 579 (п'ятсот сімдесят дев'ять) гривень 27 (двадцять сім) копійок на р/р 33216815700513, одержувач Чапаєвська сільська рада, код ЄДРПОУ 37969661, банк ГУДКСУ в Полтавській області, МФО 831019.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 08 квітня 2013 року.

Суддя О.В. Гіглава