ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" березня 2013 р. Справа № 809/613/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря: Озара О.Я.,
представника позивача: Комарницького Е.Г.,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області до ОСОБА_3, Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про стягнення надміру виплаченої пенсії в розмірі 17501,38 гривень,-
ВСТАНОВИВ:
21.02.2013 року Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_3, Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (далі по тексту відповідач, товариство) про стягнення надміру виплаченої пенсії в розмірі 17501,38 гривень.
Позов мотивовано тим, що пенсіонеру ОСОБА_3, яка працювала у відповідача, на підставі наданих документів, в тому числі довідок про заробітну плату від 23.02.2000 року за №№89, 90 призначена пенсія за віком. 06.12.2012 року за наслідками проведеної зустрічної перевірки документів про заробітну плату пенсіонера виявлено недостовірність даних відображених у довідці з місця роботи, внаслідок чого за період з 01.01.2004 року до 31.08.2012 року встановлено переплату між сумою фактично виплаченої пенсії та сумою пенсії, що повинна виплачуватись, в загальному розмірі 17501,38 гривень. Вважає, що суми надміру виплаченої пенсії внаслідок подання страхувальником недостовірних документів, підлягаю стягненню з відповідачів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача - Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів викладених в письмових запереченнях відповідача, обґрунтованих тим, позивачем за період з 01.01.2004 року до 31.07.2012 року пропущено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому просив в цій частині залишити позовні вимоги без розгляду.
Відповідач - ОСОБА_3, в судове засідання не з'явився, хоча, у відповідності до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається судом, про дату, час та місце судового розгляду справи належним чином повідомленим. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався, а тому, у відповідності до положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, справу вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, з таких мотивів.
Судом встановлено, що 30.12.1999 року ОСОБА_3 завернулася до територіального органу соціального захисту населення із заявою та відповідними документами про призначення їй пенсії, в тому числі подала довідки Долинського експортно-імпортної бази відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» про заробіток для обчислення пенсії за період з 01.01.1990 року до 31.12.1994 року за №89 від 23.02.2000 року та за період з 01.12.1997 року до 30.11.1999 року за №90 від 23.02.2000 року, і якій у відповідності до довідки за №90 від 23.02.2000 року призначена пенсія за віком.
Із набранням 01.01.2004 року законної сили Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно розпорядження від 21.05.2004 року за №138974 та на підставі довідки за №89 від 23.02.2000 року позивачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 із врахуванням заробітної плати за період з 01.01.1990 року до 31.12.1994 року.
06.09.2012 року службовою особою позивача проведено зустрічну перевірку достовірності видачі довідки про заробітну плату ОСОБА_3, якою встановлено невідповідність даних відображених у довідці відповідача за №89 від 23.02.2000 року про нарахування заробітної плати та виявлено розбіжність між сумою фактично виплаченої пенсії та сумою пенсії, що повинна виплачуватись, внаслідок чого встановлено здійснення переплати пенсії ОСОБА_3 за період з 01.01.2004 року до 31.08.2012 року в загальному розмірі 17501,38 гривень.
За наслідками перевірки складено акт зустрічної перевірки правильності та повноти відображення заробітної плати за №501 від 06.09.2012 року.
На звернення Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про повернення зайво отриманих сум пенсії пенсіонер ОСОБА_3 та відповідач відмовилися здійснити повернення зайво отриманих коштів.
Пенсія ОСОБА_3 призначена згідно положень Закон України "Про пенсійне забезпечення", який відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно статті 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення", призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 1 статті 101 зазначеного Закону органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, розроблений Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно частини 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
Частиною 2 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Суд зазначає, що обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної позивачу внаслідок надання недостовірних даних, покладено на страхувальника, як на особу, яка надала такі недостовірні дані.
Як наслідок, суд приходить до висновку, що надання відповідачем недостовірних даних відображених у довідці за №89 від 23.02.2000 року про заробітну плату ОСОБА_3 призвело до завдання шкоди органу Пенсійного фонду України та внаслідок чого позивачем спричинено переплату пенсії вказаній особі за період з 01.01.2004 року до 31.08.2012 року на загальну суму 17501,38 гривень.
Таким чином, кошти в розмірі 17501,38 гривень підлягають стягненню з роботодавця - Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" публічного акціонерного товариства "Укрнафта" на користь Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, як страхувальника, яким видано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, що містить недостовірні відомості.
Щодо посилання представника відповідача на ту обставину, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду із заявленими вимогами, як підстави для залишення їх без розгляду, то суд вважає за необхідне зазначити, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки, перебіг цього строку для заявлених вимог розпочався з моменту виявлення факту подання відповідачем недостовірних даних про стаж роботи та заробітної плати.
Посилання відповідача на ту обставину, що частина 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулює відповідальність роботодавців за подання недостовірних даних, а частина 2 статті 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" регулює відповідальність підприємств за подання недостовірних документів не обґрунтовує заперечення проти позову, оскільки ці поняття, в контексті норм права, де вони вживаються, є тотожними.
Судом не встановлено зловживань з боку пенсіонера - ОСОБА_3 щодо отримання надміру виплаченої позивачем пенсії, а тому позовні вимоги в частині стягнення з ОСОБА_3 коштів до задоволення не підлягають.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача в частині стягнення з Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" публічного акціонерного товариства "Укрнафта", є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390) на користь Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551038) суму надміру виплаченої пенсії ОСОБА_3 в розмірі 17501 (сімнадцять тисяч п'ятсот одна) гривня 38 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 01.04.2013 року.