Справа № 101/1132/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2013 року Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ізотенка Д.О., при секретарі Левицькій А.М.
розглянувши у скороченому провадженні у м. Алушті адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Алуштинської міської ради, Виконавчий комітет Алуштинської міської ради про визнання протиправною відмови здійснити перерахунок та виплати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ВСТАНИВИВ:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, який мотивований тим, що ОСОБА_1 має на утриманні малолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та з 06 січня 2012 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради і отримую допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. на місяць на кожну дитину, як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
22 лютого 2013 року вона звернулася з заявою до Управління з вимогою здійснити їй перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" з урахуванням проведених виплат, посилаючись на те, що зазначена допомога їй нараховується та виплачується у неналежному розмірі.
04 березня 2013 року на вказану вище заяву вона отримала лист виконавчого комітету Алуштинської міської ради вих. № Ж-101/620/2- 536 від 04 березня 2013 року, яким їй було відмовлено у здійсненні перерахунку.
Вважає що така відмова не ґрунтується на законі, протирічить ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", яка є чинною та підлягає виконанню, крім того має вищу юридичну силу ніж постанова КМУ.
Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких проти задоволення позову заперечив, посилаючись на ст. 45 Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» згідно якої така допомога нараховується та сплачується у порядку та розмірі встановленому КМУ.
Постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року затверджений порядок нарахування допомоги сім'ям із дітьми, передбачений Законом України № 2811 від 21.11.1992 року «Про державну допомогу сім'ям із дітьми».
Нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється відповідно до зазначених норм.
Дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 має на утриманні малолітніх дітей ОСОБА_2 і ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 13,14).
З розпорядження № 48-о від 23.12.2011 року ОСОБА_1 діловоду Ізобіленської сільської ради, надана відпустка по догляду за дитиною, на період з 06 січня 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року.
Як вбачається з заперечень відповідача, ним не заперечуються обставини перебування позивача на обліку в УПСЗН та отримання позивачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як особою що застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування. (а.с. 29,30)
З відповіді на звернення ОСОБА_1 (а.с. 10) вбачається, що у перерахунку отримуваної нею допомоги на дітей до досягнення ними трирічного віку їй відмовлено.
Отже, спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регламентуються Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (Закон №2240-III), «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (Закон №2811-ХII) та іншими Законами і нормативними актами, ще регулюють порядок та розміри виплат такої допомоги.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно зі статтею 42 вказаного Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
За статтею 43 Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менш розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та виключено статті 40-44.
Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, стаття 43 Закону №2240-III на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
До ст.15 Закону №2811-ХII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.15 Закону №2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р.» Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.012008р. і діє по 31.12.2008 р.
Отже, з 01.01.2009 р. ст. 15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст. 45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п.22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Оскільки ані Законами України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», «Про Державний бюджет України на 2013 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2012-2013 роки іншій, ніж у Законах № 2811-ХII та № 2240-III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет на 2009, 2010 роки діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 р. регулюються Законами № 2811-ХII та № 2240-III, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.
Оскільки у справі встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги за період з 13 вересня 2012 до 13 березня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги позивачу у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд враховує, що аналогічне розуміння правових норм, що підлягають застосуванню у даному випадку викладено у постанові Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року.
Крім того, таке кореспондується із вимогами статті 46 Конституції України, якою встановлено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В той же час, вимоги ОСОБА_1 про перерахунок державної допомоги на майбутнє та зобов'язання відповідача здійснювати виплату до прийняття постанови по справі задоволенню не підлягають, оскільки, відповідно до ст. 2 КАС України, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дати звернення позивача до суду з відповідним позовом, тобто до 13.03.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. ст. 6, 7, 17, 18, 94, 100, 102, 104, 117, 118, 162, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок державної допомоги по догляду за дітьми ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ними трирічного віку, з 13 вересня 2012 року до 13 березня 2013 року, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Алуштинської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати на судовий збір у сумі 114 гривень 70 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Алуштинський міський суд АРК протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Алуштинського
міського суду Д.О. Ізотенко