КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2013 року Справа №810/638/13-а
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є.,
при секретарі судового засідання - Лаврик О.О.,
за участю:
представника позивача - Леочко Т.І. (довіреність №35/13 від 12.02.2013 р.);
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс-1"
до інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області
про скасування постанови від 25.01.2013 р. №02/16-2,
в с т а н о в и в:
товариство з обмеженою відповідальністю "Технополіс-1" (далі - позивач, ТОВ "Технополіс-1") звернулось до суду з адміністративним позовом до інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області (далі - відповідач, Інспекція) про скасування постанови від 25.01.2013 р. №02/16-2р про накладення штрафних санкцій у розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 6,800 грн.
Позовну заяву мотивовано тим, що прийнята відповідачем на підставі акту №02/03 від 10.01.2013р. постанова про накладення штрафних санкцій суперечить вимогам чинного законодавства України і фактичним обставинам справи, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.02.2013р. було відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача наведені позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та уточненнях до неї, вважає безпідставними та протиправними посилання відповідача на такі обставини: як реалізація позивачем цифрових фоторамок TEXET TF-308 та Transcend PF 730 без національного знаку відповідності, оскільки Технічний регламент безпеки низьковольтного електричного обладнання, затверджений постановою КМУ від 29.10.2009р. № 1149 не розповсюджується на дану категорію продукції; розповсюдження конфігурації комп'ютерної Impression Studio AL 2211 без національного знаку відповідності та без декларації про відповідність, оскільки завезення на митну територію України конфігурації комп'ютерної мало місце до набрання чинності змін до ст.13 Закону України «Про підтвердження відповідності».
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлений про дату та місце розгляду справи належним чином, про причини неявки суд не сповістив, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду без поважних причин, розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд розглянув справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення уповноваженого представника позивача, дослідивши та перевіривши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
ТОВ "Технополіс-1" є юридичною особою, зареєстроване Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 18.04.2003р., код за ЄДРПОУ - 32498133.
Відповідно довідки АБ№991751 із ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців позивач здійснює наступні види діяльності за КВЕД: інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; неспеціалізована оптова торгівля; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
У січні 2013р., посадовими особами відповідача на підставі наказу від 08.01.2013р. №12 та направлення від 08.01.2013р. №02/1 було проведено планову виїзну перевірку Донецької філії позивача з питань характеристик продукції, за результатами якої було складено акт від 10.01.2013р. № 02/03.
Перевіркою виявлено порушення позивачем положень пунктів 7 Технічного регламенту безпеки низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою КМУ від 29.10.2009р. № 1149, а саме: встановлено відсутність на товарах (фені, прасці, тепловентиляторі, швейних машинах, фоторамках цифрових, ультразвукових зволожувачів повітря, конфігурації комп'ютерної) національного знака відповідності та відсутність декларації про відповідність на конфігурацію комп'ютерну Impression Studio AL 2211, що призвело до порушень вимог п.1, 3 ч.3 Закону України від 02.12.2010 №2735-VI "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
За результатами перевірки відповідачем було винесено рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 25.01.2013р №02/03 та прийнято постанову про накладення штрафу від 25.01.2013 №02/16-2р, відповідно до якої на позивача накладено штрафні санкції у розмірі 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 6,800 грн.
На підтвердження правомірності своєї позиції, позивачем надано до суду: копію рішення DR0545 від 10.09.2012р. Інституту проблем математичних машин і систем НАН України органу з сертифікації технологій і засобів обчислювальної техніки та автоматизації (а.с.14-15); сертифікат відповідності серії ВВ UA1.035.0029404-11 терміном дії з 14.03.2011р. по 28.04.2015р. (а.с.16); виписка з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АБ№181627 (а.с.17); наказ №943-к від 02.07.2012р.(а.с.18); витяг статуту ТОВ "Технополіс-1", затверджений протоколом загальних зборів учасників №203 від 26.03.2008р.(а.с.18а-24); декларація ТОВ «Навігатор» про відповідність вимогам Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання (а.с.44); лист №0103/1 від 01.03.2013р. директора ТОВ «Навігатор» щодо продукції торгової марки Impression; положення про Донецьку філію ТОВ "Технополіс-1"; витяг з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АБ№991751.
Як вбачається із декларація про відповідність вимогам Технічного регламенту з електромагнітної сумісності обладнання, а саме: системних блоків Impression(а.с.44) у графі «повне найменування виробника або його уповноваженої особи; місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ» вказано ТОВ «Навігатор» код ЄДРПОУ 23704614. Із змісту декларації видно, що вона виписана на продукцію - "блоки ситемні Impression", в той час, як посадовими особами відділу ринкового нагляду в акті перевірки вказано "конфігурація комп'ютерна Impression Studio AL 2211".
Як вбачається, із рішення DR0545 від 10.09.2012р. Інституту проблем математичних машин і систем НАН України органу з сертифікації технологій і засобів обчислювальної техніки та автоматизації (а.с.14-15), воно виписане для цілей митного оформлення продукції завезеною в Україну ТОВ «Степстоун» та реалізується ним безпосередньо.
Як вбачається із копії листа №0103/1 від 01.03.2013р., складеного директором ТОВ «Навігатор» щодо продукції торгової марки Impression, в ньому йдеться про начебто наявну у ТОВ «Навігатор» дозвільну документацію (сертифікати відповідності, декларації відповідності), яка розповсюджується на брендову продукцію, що виготовляється цим підприємством, проте, крім того, зазначена продукція не увійшла в акт перевірки, жодного дозвільного документу до суду не представлено.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного:
спірні правовідносини врегульовано Технічним регламентом низьковольтного електричного обладнання від 29.10.2009 № 1149 (далі-Регламент № 1149, в редакції, що діяла на момент вчинення спірних правовідносин), Технічним регламентом з електромагнітної сумісності обладнання від 29.07.2009 № 785 (далі-Регламент № 785) та постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності» від 29.11.2011 № 1599 (далі-Постанова № 1599).
Так, пунктом 1 Регламенту № 1149 встановлено вимоги до низьковольтного електричного обладнання та його введення в обіг або в експлуатацію на ринку України.
Згідно із пунктом 7 Регламенту № 1149 забороняється введення в обіг електрообладнання без декларації про відповідність та національного знаку відповідності, нанесеного згідно з правилами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 №1599 "Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності".
Національний знак відповідності наноситься виробником або його уповноваженим представником безпосередньо на електрообладнання, а у разі відсутності можливості його нанесення - відповідно на пакування або документацію, що супроводжує електрообладнання (інструкцію з експлуатації, гарантійне свідоцтво тощо), так щоб забезпечувалася його чіткість, розбірливість та незмивність протягом передбаченого строку служби.
Пунктом 11 цього Регламенту встановлено, що оцінка відповідності електрообладнання вимогам цього Технічного регламенту проводиться із застосуванням модуля А (внутрішній контроль виробництва), передбаченого Технічним регламентом модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.10.2003 №1585.
За цією процедурою виробник або уповноважений представник гарантує і декларує, що електрообладнання відповідає вимогам цього Технічного регламенту.
Відповідно до пунктів 12 та 13 цього Регламенту, за результатами оцінки відповідності виробник або уповноважений представник проставляє на кожному виробі електрообладнання, пакуванні, інструкції з експлуатації або гарантійному свідоцтві національний знак відповідності та складає декларацію про відповідність за формою згідно з додатком до цього Технічного регламенту. Виробник або уповноважений представник складає зазначену нижче технічну документацію, зберігає її після виготовлення останнього виробу разом із декларацією про відповідність принаймні 10 років і подає їх для перевірки визначеним законодавством органам нагляду в установлених законодавством випадках. У разі відсутності виробника або його уповноваженого представника зобов'язання щодо збереження декларації про відповідність та технічної документації покладається на особу, яка ввела електрообладнання в обіг.
Опис національного знака відповідності (далі - знак відповідності) наведено в постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження опису та правил застосування національного знака відповідності» (Постанова № 1599), де зазначено, що знак відповідності має форму незамкненого з правого боку основного кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 1599, знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.
Здійснення державного ринкового нагляду та контролю за нехарчовою продукцією покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до Закону України від 02.12.2010 № 2735-VI "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції".
Чинним законодавством покладається обов'язок на суб'єкта господарювання вводити в обіг та розповсюджувати лише безпечну продукцію.
Відповідно до статті 5 Закону України від 02.12.2010 №2736-VI «Про загальну безпечність нехарчової продукції» продукція вважається безпечною, якщо вона відповідає вимогам щодо забезпечення безпечності продукції, встановленим законодавством.
З аналізу норм чинного законодавства убачається, що законодавець покладає обов'язок нанесення знака відповідності товару на виробника або уповноваженого представника, а на розповсюджувача такого товару обов'язок реалізації його лише за умови наявності такого знака на виробі та/або на етикетці, тарі, пакуванні, експлуатаційній та товаросупровідній документації тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом.
При цьому, перед введенням в обіг на електрообладнання повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність електрообладнання вимогам Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання та скласти декларацію про відповідність згідно з вимогами п.2 додатку 4 до Технічного регламенту.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про підтвердження відповідності» від 17.05.2001р. №2406-ІІІ виробник зобов'язаний: сприяти проведенню всіх процедур підтвердження відповідності, встановлених для конкретного виду продукції; наносити на продукцію національний знак відповідності в законодавчо регульованій сфері; компенсувати споживачам продукції завдані їм збитки в разі виявлення невідповідності продукції вимогам, зазначеним у декларації про відповідність та/або сертифікаті відповідності чи свідоцтві про визнання відповідності; надавати постачальнику інформацію про сертифікацію продукції шляхом зазначення реєстраційних номерів сертифікатів відповідності в документах, згідно з якими передається відповідна продукція;
Згідно ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 № 2735-VI, під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є: наявність на продукції Національного знака відповідності (у тому числі ідентифікаційного коду призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення Національного знака відповідності; наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено нормативно-правовими актами (у тому числі технічними регламентами), та їх відповідність встановленим вимогам; наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 05.04.2007р. №887-V, суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Під час проведення перевірки, сертифікат відповідності на зазначений товар не був пред'явлений посадовим особам відповідача.
Декларування відповідності та сертифікація -це форми підтвердження відповідності продукції або послуг встановленим стандартам якості.
Процедура оцінки відповідності, яка здійснюється при декларуванні, використовується для визначення відповідності виробленого товару (продукції) встановленим вимогам у певних Технічних регламентах. Технічний регламент (ТР)- закон України або нормативно-правовий акт, в якому визначені характеристики продукції або пов?язані з нею процеси та засоби виробництва, а також вимоги до послуг, включаючи відповідні положення, дотримання яких є обов?язковим. Він може містити вимоги до термінології, визначення на упаковці, маркіровці та етикірування, які застосовуються до відповідної продукції, процесу та методу виробництва.
Декларування відповідності - процедура, коли виробник або ним уповноважена особа під повну свою відповідальність документально засвідчує, відповідність продукції вимогам, що встановлені законодавством.
Підтвердження відповідності - це оформлення та реєстрація документу (сертифікату відповідності та/або декларації про відповідність) на основі рішення, що приймається після проведення відповідних процедур оцінки відповідності, які довели відповідність встановленим вимогам.
Декларація про відповідність - заява виробника, документально оформлена згідно встановленого порядку, де надається гарантія відповідності продукції, встановленим законодавством вимогам.
Декларація відповідності - документ, який згідно встановленого порядку, на бланку суворої звітності оформлює продавець або підприємство-виробник під свою власну відповідальність гарантуючи відповідність якості продукції відповідним вимогам, встановленим законом.
В декларації вказують основні параметри продукції: хто виробник, номер і обсяг партії, якщо це імпорт - документи, що надають право на ввезення продукції в Україну, інформація, що засвідчує відповідність ДСТУ, ТУ, інформація про санітарно-епідеміологічну експертизу МОЗ та випробування відповідності заявленій якості.
Отримання декларації відповідності та її реєстрування - необхідна частина механізму сертифікації продукції в Україні. Дана декларація - являється документом, яким виробник або постачальник підтверджує надану інформацію, що безпосередньо процес виробництва, а також склад продукції відповідають українським та міжнародним стандартам та нормам. Необхідність в отриманні декларації відповідності становить один з методів, при допомозі яких стає неможливим ввезення в країну продукції неналежної якості. Декларацію відповідності надають на основі технічної документації, яка являється підтвердженням відповідності продукції вимогам діючих нормативних документів, а також технічних регламентів. До таких документів належить загальний опис виробу, наявні протоколи випробувань продукції, оформлені на основі проведених у акредитованих випробувальних лабораторіях випробувань, нормативні документи з зазначеними в них вимогами до продукції конкретного виду, а також сертифікати відповідності та протоколи випробувань сировини, а також комплектуючих матеріалів.
Отримана декларація заноситься в обов'язковому порядку в реєстр декларацій, де орган із сертифікації зазначає слідуючи дані: обліковий номер кожної декларації і термін її дії, найменування того, хто виробив продукцію (організація уповноваженого представника, постачальник), назву і призначення продукції, технічні регламенти і нормативні документи, котрим відповідає дана продукція, дані про можливе нанесення знака відповідності, крім цього додаткові відомості (наявність сертифіката відповідності, його термін дії та номер). Декларації про відповідність повинні бути оприлюдненню на сайті відповідного органу із сертифікації, що видає даний документ.
Суд не приймає надані позивачем докази: декларацію про відповідність, оформлену на ТОВ «Навігатор», рішення DR0545 від 10.09.2012р. прийняте відносно товариства «Степстоун» та копію листа №0103/1 від 01.03.2013р. директора ТОВ «Навігатор», з огляду на те, що:
- декларація про відповідність оформлена на ТОВ «Навігатор», із змісту якої видно, що вона виписана на продукцію - "блоки ситемні Impression", в той час, як відповідачем в акті перевірки вказано "конфігурація комп'ютерна Impression Studio AL 2211", тобто неможливо встановити її приналежність позивачу;
- рішення DR0545 від 10.09.2012р. прийняте відносно ТОВ «Степстоун» про митне оформлення завезеної ним продукції в Україну. Вказане рішення Інституту проблем математичних машин і систем НАУ України не є нормативно-правовим актом та стосується продукції, завезеної в Україну відносно іншої юридичної особи.
- копію листа №0103/1 від 01.03.2013р., складеного директором ТОВ «Навігатор» про продукцію торгової марки Impression, що стосується системних блоків Impression та не співпадає з продукцією зазначеної в акті перевірки позивача, а саме: конфігурація комп'ютерна Impression Studio AL 2211, дозвільні документи на вказану продукцію суду не надані, враховуючи те, що вони стосуються інших підприємств виробників, постачальників та зазначає, що належним доказом по даній справі, відповідно до положень Законів №2406-ІІІ, № 2735-VI, №887-V має бути декларація на відповідність продукції, яка видана ТОВ «Технополіс-1», зареєстрована в установленому порядку у реєстрі декларацій та оприлюднена на сайті відповідного органу або декларація відповідності виробника на продукцію (товари) зазначені в акті перевірки з підтвердженням повноважень від виробника на її застосування позивачем.
Таким чином, підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перевірки та правильність рішень, прийнятих за її наслідками.
Оскільки під час перевірки відповідачем встановлений факт порушення позивачем вимог п. 7«Технічного регламенту безпеки низьковольтного електричного обладнання», суд вважає, що штрафні санкції застосовані на підставі зазначеної норми правомірно у розмірах, в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, тому підстав для скасування постанови від 25.01.2013 р. №02/16-2 не вбачає.
Суд також не приймає до уваги посилання позивача щодо реалізації ним конфігурації комп'ютерної Impression Studio AL 2211 до набрання чинності змін до ст. 13 Закону України «Про підтвердження відповідності», оскільки на момент проведення перевірки норми про обов'язкову наявність у позивача декларації відповідності на товар вступили в силу. Вказаний Закон набрав чинності 04.11.2012р., а декларація про відповідність видана ТОВ «Навігатор» від 02.04.2012р., крім того не встановлений взаємозв'язок між вказаними системними блоками Impression у декларації та конфігураціями комп'ютерними Impression Studio AL 2211, що вказані в акті перевірки.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку про відсутність порушення прав та інтересів позивача рішенням суб'єкта владних повноважень-відповідача, у зв'язку з чим вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Технополіс-1" не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову,-відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 18 березня 2013 р.