ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2013 р.Справа № 2а/1570/8628/11
Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.
за участю секретаря - Конопляної М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року по справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Затишанське хлібоприймальне підприємство» до Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - відкрите акціонерне товариство "Затишанське хлібоприймальне підприємство" звернувся з позовом до Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.09.2011 року №0000142300, №0000152300 та № 0000162300, посилаючись на те, що висновки акту перевірки, на підставі яких прийняті податкові повідомлення-рішення є необґрунтованими та неперевіреними жодними первинними документами.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року - позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби №0000142300, №0000152300 та № 0000162300 від 21.09.2011 року.
В апеляційній скарзі, Роздільнянська МДПІ, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 10.10.2012 року -скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в період з 12.08.2011 р. по 26.08.2011 p., на підставі направлення №833 від 10.07.2011 року та Наказу Роздільнянської МДПІ Одеської області ДПС №790 від 10.08.2011 року, було проведено позапланову виїзну документальну перевірку відкритого акціонерного товариства "Затишанське хлібоприймальне підприємство" з питань взаємовідносин з контрагентами за податковий період з 01.01.2010 року по 30.04.2010 року та з 01.07.2010 року по 30.09.2010 року у зв'язку з ненаданням пояснень та їх документального підтвердження на письмові запити органу державної податкової служби.
За результатами перевірки Роздільнянська МДПІ Одеської області ДПС було складено акт №900-39/23-00/00955354 від 02 вересня 2011 р. (а.с.14-40 т.І).
В акті перевірки встановлені наступні порушення:
- ч.1,5 ст.203, п.1,2 ст.215, п.1 ст.216, ст.228 Цивільного кодексу України, п.п.7.4.1., п.п.7.4.5. п.7.4. ст..7 Закону України "Про податок на додану вартість"№168/97-ВР від 03.04.1997 року ВАТ "Затишанське ХПП"занижено суму податку на додану вартість, належну до сплати у бюджет всього в сумі 272 113 грн. та завищено суму від'ємного значення з ПДВ у сумі 3 685 649 грн.,
- п.1.32 ст.1, п.5.1, п.п.5.2.1. п.5.2., абз.4 п.п.5.3.9.п. 5.3. ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", частини 1, 5 ст.203, п.1,2 ст.215, п.1 ст.216, ст..228 Цивільного кодексу України зі змінами та доповненнями, ВАТ "Затишанське ХПП" занижено податок на прибуток за 1 квартал 2010 року на загальну суму 1 799 356 грн.
В Акті перевірки зазначено, що контрагенти-постачальники позивача, а саме: ПП "Південь-Агросервіс", ПП "Кліпертон", ТОВ "Агро-Гелеос", ТОВ "Шторм", ПП "Щедро-ком"та ПП "ВОБ" не виконують свої податкові зобов'язання, є вигодо транспортуючими суб'єктами (транзитерами), укладені з ними ВАТ "Затишанське ХПП"угоди не спричинили реального настання наслідків, тобто є безтоварними (фіктивними), та були вчинені виключно з метою набуття податкової вигоди. За таких обставин дані угоди є нікчемними на підставі ст.228 ЦПК України, а вся первинна документація за даними угодами не має юридичної сили та не може бути підставою для бухгалтерського і податкового обліку, а тому у ВАТ "Затишанське ХПП"відсутнє право на включення до складу валових витрат та податкового кредиту сум, включених у загальній вартості придбання по операціям з даними контрагентами.
Також в акті перевірки ДПС зазначено, що у перелічених контрагентів відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, відсутні основні фонди, складські приміщення, транспортні засоби та достатні трудові ресурси, у відношенні посадових осіб контрагентів порушені кримінальні справи по фактам фіктивного підприємництва, фінансово-господарські документи по операціям з даними контрагентами ВАТ "Затишанське ХПП" не надані для перевірки у зв'язку з їх вилученням.
На підставі вищевказаного акту перевірки Роздільнянською МДПІ Одеської області ДПС були прийняті податкові повідомлення - рішення від 21.09.2011 р.: №0000142300, яким ВАТ "Затишанське ХПП" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 3 685 649 грн. (а.с.11 т.І); №0000152300, яким збільшено суму грошового зобов'язання за податком на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг) за основним платежем на суму 272113 грн. та за штрафними санкціями на суму 68028, 25 грн. (а.с.12 т.І); №0000162300, яким збільшено суму грошового зобов'язання за податком на прибуток приватних підприємств за основним платежем на суму 1 799 356 грн. та за штрафними санкціями на суму 449 839 грн. (а.с.9 т.І).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У судовому засіданні судом встановлено, що позивач неодноразово повідомляв Роздільнянську МДПІ Одеської області ДПС, що первинна документація по операціям з вищевказаними контрагентами не може бути надана у зв'язку з її вилученням правоохоронними органами.
Вилучення документації було проведене 18 квітня 2011 року старшим слідчим з особливо важливих справ 3 відділу 7 управління Головного Слідчого Управління Служби Безпеки України майором юстиції Павленко А.В. на підставі постанови про проведення виїмки (а.с. 7 т.ІІ). Також, судом встановлено, що Управлінням Служби Безпеки України в Одеської області було проведено виїмку всієї фінансово-господарської документації підприємства (а.с.8-16 т.ІІ).
Повідомлення відповідача про вилучення оригіналів первинних документів та їх відсутність при проведені перевірки, підтверджується самим Актом перевірки №900-39/23-00/00955354 від 02 вересня 2011року (а.с.16 т.І), в якому зазначено, що від ВАТ "Затишанське ХПП" 26.08.2012 року Роздільнянською МДПІ Одеської області ДПС було надано письмове пояснення щодо вилучення усієї фінансово-господарської документації, а також комп'ютерної техніки Управлінням Служби Безпеки України.
Відповідно до п. 85.9 ст.85 Податкового кодексу України, у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.
Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) ociб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.
У разі, якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Виходячи з аналізу зазначеної норми, суд дійшов вірного висновку, що ВАТ "Затишанське ХПП" не мало реальної можливості надати до перевірки необхідну фінансово-господарьску документацію, а без дослідження усіх первинних документів та отримання їх копій у правоохоронних органів, Роздільнянська МДПІ Одеської області ДПС не мала повноважень завершувати перевірку, складати за її наслідками акт перевірки та приймати за наслідками його розгляду податкові повідомлення-рішення про донарахування сум податків.
У судовому засіданні судом також встановлено, що жодних заходів для отримання вилучених первинних документів (їх копій), для проведення їх законної перевірки та встановлення на їх підставі реальності здійснення господарських операцій Роздільнянська МДПІ Одеської області ДПС не здійснювала.
Пунктом 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Відповідно до Листа №11638/22 від 17.09.2012 року (а.с.36 т.ІІ) направленого на адресу ВАТ "Затишанське ХПП", останнього було повідомлено, що відповідно до Наказу Роздільнянської МДПІ Одеської області ДПС № 953 від 12.10.2011 року документальну планову перевірку ВАТ "Затишанський ХПП"за період з 01.04.2010 року по 30.06.2011 року зупинено з 13.10.2011 року. Підставою зупинення був наданий ВАТ "Затишанське ХПП" Лист №193 від 12.10.2011 року про вилучення фінансово-господарської документації за період 2009-2010 років головним слідчим Управлінням СБУ та надано копії протоколів виїмки від 18.04.2011 року.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов вірного висновку, що відповідач виніс оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0000142300, №0000152300 та №0000162300 від 21.09.2011 року з порушенням вимог п.44.6 ст.44, п.85.9 ст.85 Податкового кодексу України та завчасно, а тому такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив всі обставини справи, прийняв постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС
України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року по справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Затишанське хлібоприймальне підприємство» до Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції в Одеській області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту її оголошення.
Головуючий:
Судді: