КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-17223/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
28 березня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Горяйнова А.М.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Оліщук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Бімаш ТКТ» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бімаш ТКТ» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бімаш ТКТ» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби та просило визнати протиправними дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки та дії щодо оформлення результатів такої звірки актом від 16.10.2012 року № 1619/22-60/38123890.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 жовтня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що податковим органом не було направлено позивачу запиту про надання інформації та її документального підтвердження, який є обов'язковою умовою проведення зустрічної звірки. Крім того, висновки, викладені в Акті від 16.10.2012 року № 1619/22-60/38123890, зроблені податковим органом з перевищенням компетенції та не відповідають дійсності.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Бімаш ТКТ», за результатами яких складено акт від 16 жовтня 2012 року №1618/22-60/37270669 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Бімаш ТКТ» з питань підтвердження відомостей за взаємовідносинами з контрагентами, за якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за період з 01.06.2012 року по 30.06.2012 року». Вищеозначений Акт було складено на підставі того, що ТОВ «Бімаш ТКТ» має стан 9 - «направлено повідомлення про відсутність місцезнаходження».
06 Вересня 2012 року відповідачем було направлено на адресу ТОВ «Бімаш ТКТ» лист №4448/10/15-4029 , в якому позивачу запропоновано уточнити податкові зобов'язання, визначені в податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року. Однак, як встановлено судом першої інстанції питання про надання позивачем будь-якої інформації та її документального підтвердження у згаданому листі не піднімалось. Таким чином, за висновком суду першої інстанції лист від 06 вересня 2012 року №4448/10/15-4029 не відповідає ознакам запиту про подання інформації та її документального підтвердження.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем фактично не були вчиненні дії з проведення зустрічної звірки. Сам по собі Акт про неможливість проведення зустрічної звірки не породжує для платника податків негативних наслідків, - з огляду на що податковим органом не було допущено порушень прав позивача, питання про поновлення яких ставить позивач.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до п..73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічна звірка є однією із складових інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до пункту 3.1 Методичних рекомендацій з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання за допомогою Інформаційної системи «Зустрічні звірки». Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.
З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до підпункту 4.6 пункту 4 Методичних рекомендацій.
Відповідно до пункту 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
З огляду на вказані правові норми вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.
При цьому заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, однак без фактичного здійснення таких дій, - не можуть вважатись діями з проведення зустрічної звірки.
У разі встановлення фактів, що не дають змоги провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням, відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Як вбачається з матеріалів справи, у межах спірних правовідносин ДПІ у Шевченківському районі м. Києва зустрічної звірки ТОВ "Бімаш ТКТ" не проведено, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснено, відповідної довідки не складено, про що свідчить й сам Акт про неможливість проведення зустрічної звірки.
Висновки ж органу державної податкової служби, викладені в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки, зокрема, щодо відсутності адміністративно-господарських можливостей на виконання господарських зобов'язань, самі по собі не можуть бути предметом оскарження, оскільки не тягнуть цивільно-правових наслідків для позивача і не порушують його права, свободи чи інтереси. Складений відповідачем акт про неможливість проведення зустрічної звірки позивача №1618/22- 60/37270669 від 16.10.2012 року є різновидом податкової інформації, і на його підставі не може бути прийняте податкове повідомлення-рішення про визнання грошових зобов'язань.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем не було порушено норм податкового законодавства при вчиненні заходів з метою проведення зустрічної звірки, такі дії, в тому числі і складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки, не потягли за собою негативних наслідків для ТОВ «Бімаш ТКТ», з огляду на що вимоги позивача є безпідставними.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, допущення судом першої інстанції порушень норм процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення питання колегією суддів не виявлено, а підстав для скасування оскаржуваної постанови суду, - немає.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Бімаш ТКТ» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 січня 2013 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Горяйнов А.М.
Шостак О.О.