ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" квітня 2013 р. Справа № 821/797/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Кусик Г.С.,
за участю:
представника позивача - Алексеєвої Н.С.,
представника відповідача - Белінської Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю науково-технічна фірма "Венс, ЛТД" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про скасування рішення про опис майна у податкову заставу,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю науково-технічна фірма "Венс, ЛТД" (далі - позивач, ТОВ НТФ "Венс, ЛТД") звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у м.Херсоні), в якому просить скасувати рішення від 22.01.2013 р. № 26 про опис майна ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" у податкову заставу.
Свої вимоги мотивує, тим, що згідно вимог Податкового кодексу України рішення про опис майна у податкову заставу приймається у разі наявності у платника податків податкового боргу та направлення йому податкової вимоги. Між тим, підприємству податкова вимога не направлялася. Крім того, штрафні санкції, які застосовано до ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" на підставі рішення від 21.12.2009 р. № 0013852307 за порушення норм з регулювання обігу готівки, не є податковим платежем, а тому не можуть набути статусу податкового боргу.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити із зазначених підстав.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, так як ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" станом на 18.03.2013 р. має податковий борг по штрафних санкціях за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 40828,40 грн., який виник 14.01.2010 р. за рахунок несплати узгодженого грошового зобов'язання, яке нараховане згідно акту перевірки ДПІ у м.Херсоні від 11.12.2009 р. № 90/211923/24943717 та рішення про застосування штрафних санкцій від 21.12.09 № 0013852307. Оскільки позивач не сплатив податковий борг у сумі 40828,40 грн., начальник ДПІ у м.Херсоні правомірно прийняв рішення про опис майна у податкову заставу. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що посадовими особами ДПІ у м.Херсоні 09.12.2009 р. проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в АЗС, що належить позивачу, за результатами якої складено акт № 90/211923/24943717.
Пі час перевірки встановлено порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На підставі акту перевірки відповідачем стосовно ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" винесено рішення про застосування штрафних санкцій від 21.12.2009 р. № 0013852307 на суму 40828,40 грн.
Дане рішення ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" було оскаржено до Херсонського окружного адміністративного суду, ухвалою якого від 29.12.2010 р. позов залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
22.01.2013 р. заступником начальника ДПІ у м.Херсоні прийнято рішення № 26 про опис майна ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" у податкову заставу.
Відповідно до пп.14.1.155 п.14.1 ст.14 ПК України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
Положеннями пп.88.1, 88.2 ст.88 ПК України визначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Згідно з пп.89.1.2 п.89.1 ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Відповідно до п.93.3 ПК України порядок застосування податкової застави встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Наказом ДПА України від 24.12.2010 р. № 1043 затверджено Порядок застосування податкової застави органами державної податкової служби, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 30.12.2010 р. за № 1438/18733.
Згідно п.1.11 розділу 1 Порядку повідомлення про виникнення права податкової застави міститься у податковій вимозі, яка надсилається платнику податків відповідно до вимог статті 59 розділу ІІ ПК України.
Відповідно до пп.14.1.153 ПК України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Положеннями п.59.1 ст.59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу.
Відповідно до п.59.3 ст.59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання; податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно з п.95.1 ст.95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
З аналізу вказаних норм податкового законодавства слідує, що для прийняття рішення про опис майна у податкову заставу обов'язковими є такі чинники як наявність податкового боргу та направлення платнику податку податкової вимоги.
Положеннями пп.14.1.175 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Підпунктом 1.5 пункту 1 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (який був чинним на час прийняття рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій) встановлено, що штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Норми аналогічного змісту містить Податковий кодекс України.
Відповідно до п.п.14.1.265. п.14.1 ст.14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи штрафні санкції, визначені рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0013852307 від 21.12.2009 р., застосовані до позивача на підставі ст.ст.20, 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Тобто, податковим органом штрафні санкції, визначені рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0013852307 від 21.12.2009 р., застосовані до ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" не за порушення вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
З аналізу норм податкового законодавства вбачається, що до складу податкового боргу, може бути включено штрафну санкцію, яка застосована до платника податків на підставі норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та норм Податкового кодексу України.
Так як, штрафні санкції застосовані податковим органом до позивача за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, то вони не набувають статусу податкового боргу.
Крім того, суд акцентує увагу на тому, що відповідачем ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" не направлялася податкова вимога. Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що податкова вимога не направлялася позивачу у зв'язку з тим, що борг по штрафних санкціях мав статус неподаткових зобов'язань, а тому ДПІ у м.Херсоні не могла застосовувати до боржника заходи стягнення, визначені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Тобто, сам відповідач визнає, що застосовані до позивача штрафні санкції не є податковим боргом, порядок стягнення якого врегульовано Податковим кодексом України.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м.Херсоні Херсонської області Державної податкової служби від 22.01.2013 р. № 26 про опис майна ТОВ НТФ "Венс, ЛТД" у податкову заставу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 квітня 2013 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 9.2.1