Рішення № 30470938, 02.04.2013, Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)

Дата ухвалення
02.04.2013
Номер справи
0551/10196/12
Номер документу
30470938
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Зайченко С.В.

Доповідач Соломаха Л.І.

Категорія 45

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 квітня 2013 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого-судді Новосядлої В.М.

суддів Соломахи Л.І., Биліни Т.І.

при секретарях Бордюзі Л.О., Козаку І.С.

за участю:

представника позивача Корнєєва Є.І.

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку справу за позовом Горлівської міської ради до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі з апеляційною скаргою відповідача ОСОБА_2 на рішення Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 14 січня 2013 року, -

В С Т А Н О В И В:

03 жовтня 2012 року Горлівська міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі.

Зазначала, що між Горлівською міською радою та ОСОБА_2 02 червня 2008 року був укладений договір № 04081520062 оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

У червні 2008 року суб'єктом оціночної діяльності була проведена нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки та Державним комітетом із земельних ресурсів проведена державна експертиза технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, за висновком якої від 12 грудня 2008 року № 1447-08 базова вартість квадратного метра земель м. Горлівки складає 127,75 грн.

На підставі вказаного висновку Горлівською міської радою 27 травня 2011 року прийнято рішення № VI/9-23 «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, проведеної в червні 2008 року.

Згідно листа Управління Держкомзему у м. Горлівка від 11 червня 2010 року № 1/5-1215 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка перебуває в оренді у відповідача, складає 2 344 375 грн. (621,85 грн/кв.м).

Посилаючись на те, що:

- згідно ст. 288.1., ст. 289.1. Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок;

- згідно ст. 274.1. Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки;

- згідно п. 13 договору оренди розмір орендної плати переглядається щорічно у разі зміни розмірів земельного податку, в інших випадках, передбачених законом;

- згідно ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України, ч. 1 ст. 11 Господарсько-процесуального кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором;

- листом від 04 листопада 2011 року № 1-3563 Горлівська міська рада направила ОСОБА_2 проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, але відповіді не отримала, що відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України та ч. 2 ст. 11 Господарсько-процесуального кодексу України, ст. 30 Закону України «Про оренду землі», п. 36 договору оренди дає підстави заінтересованій стороні передати спір на вирішення суду

просила:

- внести з 27 травня 2011 року зміни до договору оренди землі від 02 червня 2008 року № 040815200625 в редакції додаткової угоди від 24 жовтня 2011 року;

- стягнути з ОСОБА_2 на користь Горлівської міської ради на відшкодування понесених судових витрат по сплаті судового збору 107,30 грн. (а.с. 2).

Рішенням Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 14 січня 2013 року позовні вимоги Горлівської міської ради задоволено. З 27 травня 2011 року внесено зміни до договору оренди землі, який укладений між Горлівською міською радою та ОСОБА_2 02 червня 2008 року № 040815200625 в редакції додаткової угоди від 24 жовтня 2011 року (а.с. 25-27).

З таким судовим рішенням не погодився відповідач, подав на нього апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог Горлівської міської ради (а.с. 29-31).

В судовому засіданні апеляційного суду відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3, яка діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності від 22 лютого 2013 року (а.с. 50), доводи апеляційної скарги підтримали, просили її задовольнити.

Представник позивача - Горлівської міської ради Корнєєв Є.І., який діє на підставі довіреності цієї юридичної особи від 02 січня 2013 року № 01-007 (а.с. 61), проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив ї відхилити, а рішення суду залишити без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення відповідача ОСОБА_2, його представника ОСОБА_3, представника позивача Корнєєва Є.І., дослідивши матеріали цивільної справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню частково, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення з наступних підстав:

При розгляді справи суд першої інстанції встановив, що між Горлівською міською радою та громадянином ОСОБА_2 02 червня 2008 року був укладений договір № 040815200625 оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Задовольняючи позовні вимоги Горлівської міської ради про внесення змін до цього договору оренди землі, суд першої інстанції виходив з того, що у 2008 році була проведена нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки. Згідно висновку державної експертизи технічної документації з нормативної грошової оцінки земель від 12 грудня 2008 року № 1447-08 базова вартість квадратного метра земель м. Горлівки складає 127,75 грн. Рішенням Горлівської міської ради від 27 травня 2011 року № VI/9-23 «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, проведеної в 2008 році. Згідно листа Управління Держкомзему у м. Горлівка нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що перебуває в оренді у відповідача, складає 2 344 375 грн. (621,85 грн/кв.м). Відповідно до ст. 288.1, ст. 289.1. Податкового кодексу України, п. 36 договору оренди зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для внесення змін до договору оренди, проте відповідач на пропозицію позивача від 04 листопада 2011 року за № 1-3563 згоди на внесення змін до договору оренди не надав, що відповідно до вимог частини 2 ст. 188 Господарського кодексу України та частини 2 ст. 11 Господарсько-процесуального кодексу України є підставами для внесення змін до договору в судовому порядку.

З таким висновком суду першої інстанції погодитися не можливо, до нього суд дійшов порушивши норми матеріального права. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, розглядаючи справу в порядку цивільного судочинства, послався на вимоги Господарського кодексу України та Господарсько-процесуального кодексу України, які на правовідносини, що виникли між сторонами не розповсюджуються, та не можуть бути застосовані при вирішенні спору в порядку цивільного судочинства, про що обгрунтовано зазначає відповідач в апеляційній скарзі.

Згідно договору оренди землі № 040815200625 від 02 червня 2008 року такий укладений між Горлівською міською радою, як орендодавцем, та громадянином ОСОБА_2, як орендарем. Згідно п. 15 договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування майданчика зі зберігання особистого транспорту (а.с. 7-8), тобто договір укладений з ОСОБА_2 не як із суб'єктом підприємницької діяльності, а тому правовідносини, що виникли між сторонами щодо зміни умов договору оренди землі регулюються Цивільним кодексом України 2004 року, а саме, главою 53 «Укладення зміна і розірвання договору» розділу ІІ «Загальні положення про договір» книги п'ятої, Законом України від 06.10.1998 року № 161-XIV «Про оренду землі», Законом України від 11.12.2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» та Податковим кодексом України (Закон № 2755-VI від 02.12.2010 року).

Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 309 ЦПК України порушення або неправильне застосування норм матеріального права є підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення.

З матеріалів справи встановлено, що на підставі рішення Горлівської міської ради від 18 квітня 2008 року № V/31-23 між Горлівською міською радою та ОСОБА_2 02 червня 2008 року був укладений договір № 04081520062 оренди землі, згідно п. 1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

Цільове призначення земельної ділянки за цим договором - для іншої комерційної діяльності, 1.11.6., землі житлової та громадської забудови (п. 16 договору).

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,3770 га.

Згідно п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору згідно Довідки про нормативну грошову оцінку № 2476 від 14 травня 2008 року складає 766 253 грн. (203,25 грн./м2). Згідно додатку до договору (таблиця № 1) зазначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки проведена на 01 липня 2001 року (а.с. 9).

Згідно п. 9 договору орендна плата вноситься Орендарем у вигляді грошових внесків та розмірі: грошова плата вноситься на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка Центрально-Міського району № 33211815700021 в УДК у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016 в місцевий бюджет, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 1 915,63 гривень у місяць.

Зазначений договір підписаний сторонами та зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 09 червня 2008 року, реєстраційний номер 040815200625.

Договір укладено на 10 років (п. 8 договору).

Згідно пункту 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом (а.с. 7-8).

04 листопада 2011 року позивачем відповідачу було направлено пропозицію про внесення змін до договору оренди (лист за № 1-3563), до якої було додано проект додаткової угоди до договору оренди від 24 жовтня 2011 року та відповідачу пропонувалося протягом місяця підписати додаткову угоду та здійснити її державну реєстрацію (а.с. 4).

Згідно проекту додаткової угоди № 1 від 24 жовтня 2011 року, на виконання п. 13 договору оренди землі від 02 червня 2008 року, рішення міської ради від 27 травня 2011 року № VI/9-23 «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки» сторони вирішили внести зміни до договору оренди землі від 02 червня 2008 року, а саме:

1. пункт 5 договору викласти в новій редакції:

«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 2 344 375 грн. (621,85 грн./м2)»

2. пункт 9 викласти в новій редакції:

«Орендна плата вноситься Орендарем на рахунок одержувача: ВДК у м. Горлівка, в місцевий бюджет Ц-Міського району р/р № 33211815700021 в УДК у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 5 860,94 гривень у місяць»;

3. пункт 13 викласти в новій редакції:

«Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом».

4. Розрахунок розміру орендної плати (таблиця № 1) викласти в новій редакції (додається і є невід'ємною частиною додаткової угоди № 1).

5. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною договору оренди землі від 02 червня 2008 року (зареєстрований 09 червня 2008 року за № 040815200625), набуває чинності після підписання сторонами та її державної реєстрації.

6. Копія цієї додаткової угоди надається орендарем до територіального відділення Горлівської ОДПІ не пізніше ніж через п'ять днів після її державної реєстрації (а.с. 5).

Згідно пояснень відповідача в судовому засіданні апеляційного суду, з умовами додаткової угоди він не згоден, вважає запропонований йому розмір орендної плати завищеним, про що письмово повідомив позивача та просив залишити договір без змін.

Звертаючись до суду з цим позовом, Горловська міська рада, як на підставу позову, посилалася на зміну розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, а саме, що згідно ст. 274.1., ст. 288.1., ст. 289.1. Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки проведена в червні 2008 року та технічна документація з нормативної грошової оцінки земель затверджена рішенням міської ради від 27 травня 2011 року, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

Апеляційний суд вважає, що позовні вимоги Горлівської міської ради про внесення змін до договору оренди ґрунтуються на законі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту частини 2 ст. 759, частини 3 ст. 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 21 Закону України від 06.10.1998 року № 161-XIV «Про оренду землі» (в редакції Закону від від 02.12.2010 року № 2756-VI) розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 21 Закону України від 10.04.1992 року № 2269-XII «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Пунктом 13 спірного договору оренди землі передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Відповідно до частин 4, 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка діяла на час укладення договору від 02 червня 2008 року) річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 3 червня 2008 року № 309-VI внесено зміни до частин 4, 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

У зв'язку із введенням в дію з 1 січня 2011 року Податкового кодексу України Закон України «Про плату за землю» втратив чинність (частина 2 «Прикінцевих положень» Податкового кодексу України).

З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (Закон № 2755-VI від 02.12.2010 року), відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 ст. 14 якого плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як встановлено підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі «орендна плата») - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди (пункт 288.4 ст. 228), але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (пункт 288.5 ст. 228).

Відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є:

нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пункт 271.1.1);

площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пункт 271.1.2).

Відповідно до пункту 274.1. ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати та зміна нормативної грошової оцінки земель є підставами для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Це не є порушенням принципу свободи договору, оскільки передбачено як ст. 632, 651 ЦК України, так і ст. 30 Закону України «Про оренду землі».

Саме таку правову позицію висловив Верховний Суд України в постановах від 06.12.2010 року по справі № 3-50гс10, від 30 травня 2011 року по справі № 3-43гс11, від 04 липня 2011 року у справі № 3-66гс11, які прийняті за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах. Відповідно до ст. 3607 ЦПК України ці судові рішення є обов'язковими для всіх судів України і суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII ПКУ - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» (із змінами та доповненнями).

Відповідно до абзацу 5 ст. 5 зазначеного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону).

Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону).

Згідно зі статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Відповідно до статті 23 цього Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

З матеріалів справи встановлено, що спірний договір оренди був укладений на підставі нормативної грошової оцінки земель на 01 липня 2001 року.

У 2008 році суб'єктом оціночної діяльності була проведена нормативна грошова оцінка земель м. Горлівки. Державним комітетом України із земельних ресурсів проведена державна експертиза землевпорядної документації, згідно висновку якої від 12 грудня 2008 року № 1447-08 технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Горлівка Донецької області, яка виготовлена в червні 2008 року, відповідає вимогам земельного законодавства та діючих нормативно-методичних документів з нормативної грошової оцінки земельних ділянок і оцінюється позитивно, базова вартість квадратного метра земель м. Горлівки складає 127,75 грн. (а.с. 11).

Зазначена технічна документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівка Донецької області, яка проведена в червні 2008 року, затверджена рішенням Горлівської міської ради від 27 травня 2011 року за № VI/9-23 «Про врегулювання питань з перегляду умов діючих договорів оренди землі щодо зміни орендної плати за землю у зв'язку з затвердженням технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки» (а.с. 10).

Сторони визнають, що це рішення органу місцевого самоврядування на час розгляду справи апеляційним судом в установленому законом порядку незаконним не визнано.

Згідно витягу № 223 від 15 березня 2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що надана в оренду відповідачу ОСОБА_2, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, та пояснень у судовому засіданні апеляційного суду провідного спеціаліста відділу державного земельного кадастру Управління Держземагенства у м. Горлівці Донецької області Лазаренка Д.І., нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,3770 га на 2013 рік з урахуванням індексу інфляції за 2008 рік - 1, 152 (127,75 х 1,152= 147,17 грн.), за 2009 рік - 1,059, за 2010, 2011 та 2012 роки - 1,0, складає 2 344 375 грн. (а.с. 72).

На час укладення спірного договору вона складала згідно п. 5 договору та додатку до договору - 766 253 грн. (а.с. 7-9), тобто була значно меншою.

Отже, у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Тобто, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки не тягне за собою автоматичної зміни розміру орендної плати, потребує внесення відповідних змін до договору оренди. Проте відповідач від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренду землі, ухиляється, до теперішнього часу додаткову угоду від 24 жовтня 2011 року не підписав та не згоден з запропонованим йому розміром орендної плати.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, який встановлюється у розмірі 1 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що нова нормативна грошова оцінка землі позивачем здійснена в червні 2008 року з дотриманням порядку та строків, встановлених Законом України «Про оцінку земель», позивачем доведена зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку орендує відповідач, апеляційний суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги Горлівської міської ради про внесення змін до пунктів 5, 9 та 13 договору оренди землі, який укладений між Горлівською міською радою та відповідачем, в частині визначення нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що згідно розрахунку позивача складає щомісяця 5 860,94 грн.

Відповідно до п. 13 договору розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни розмірів земельного податку, в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, а тому зазначення в п. 13 договору такої підстави для зміни розміру орендної плати, як зміна нормативної грошової оцінки землі, випливає з Податкового кодексу України, тобто передбачено законом.

Доводи апеляційної скарги відповідача про відсутність підстав для внесення змін до договору оренди без згоди відповідача, є необгрунтованими.

Частиною 3 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди з 27 травня 2011 року, тобто з моменту затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Горлівки, не ґрунтуються на законі, про що обґрунтовано зазначає відповідач в апеляційній скарзі.

Враховуючи зазначене, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог Горлівської міської ради про внесення змін до договору оренди землі, але не з 27 травня 2011 року, а відповідно до частини 3 ст. 653 ЦК України з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

Відповідно до частини 5 ст. 88 ЦПК України якщо суд апеляційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до частини 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

При зверненні до суду позивачем з позовної заяви був сплачений судовий збір в розмірі 107,30 грн. (а.с. 3), що відповідає визначеному п/п 2 пункту 1 частини 2 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір».

Враховуючи, що позовні вимоги Горлівської міської ради задоволені, понесені позивачем витрати по сплаті судового збору підлягають відшкодуванню у розмірі 107,30 грн. за рахунок відповідача.

Керуючись ст. 307, ст. 309, ст. 314, ст. 316 ЦПК України, апеляційний суд Донецької області, -

В И Р І Ш И В:

Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_2 задовольнити частково.

Рішення Центрально-Міського районного суду м. Горлівки Донецької області від 14 січня 2013 року скасувати та ухвалити нове.

Позовні вимоги Горлівської міської ради до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди землі, укладеного 02 червня 2008 року між Горлівською міською радою, як орендодавцем, та ОСОБА_2, як орендарем, який зареєстрований у Горлівському міському відділі Донецької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 09 червня 2008 року, реєстраційний номер 040815200625, в редакції запропонованій Горлівською міською радою в додатковій угоді від 24 жовтня 2011 року, а саме:

1. пункт 5 договору викласти в новій редакції:

«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 2 344 375 грн. (621,85 грн./м2)»

2. пункт 9 викласти в новій редакції:

«Орендна плата вноситься Орендарем на рахунок одержувача: ВДКС у м. Горлівка, в місцевий бюджет Ц-Міського району р/р № 33211815700021 в УДКС у Донецькій області м. Донецьк, код ОКПО 34686448, МФО 834016, код плати за оренду землі 13050500 в розмірі 5 860,94 гривень у місяць»;

3. пункт 13 викласти в новій редакції:

«Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- в інших випадках, передбачених законом».

Зміни до договору оренди землі набирають чинності з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Горлівської міської ради понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 107 (сто сім) гривень 30 коп.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.

Рішення може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий: В.М. Новосядла

Судді: Л.І. Соломаха

Т.І. Биліна