Справа № 645/2049/13-а
Провадження № 2-а/645/63/13
ПОСТАНОВА
іменем України
26.03.2013 м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Федорової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Ляховій І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом:
Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради
до ОСОБА_1
про зобов'язання повернути надмірно виплачені кошти за призначеною державною допомогою, -
встановив:
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом до відповідача - ОСОБА_1 про зобов'язання повернути надмірно виплачені кошти за призначеною державною допомогою. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що Управлінням праці та соціального захисту населення була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг згідно із Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.97 № 1050, зі змінами та доповненнями, ОСОБА_1, який проживає за адресою: 61082, АДРЕСА_1, як уповноваженому власнику житла, на період з 01.09.2003 року по 31.08.2010 року. Проте, внаслідок подання відповідачем недостовірної інформації про його майновий стан, позивачем зроблено перерахунок призначеної субсидії, за результатами якого відшкодуванню підлягали надміру виплачені субсидії в сумі 2333,22 грн. Частину коштів відповідач повернув, залишок надмірно виплачених бюджетних коштів складає 900,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні Агаркова Л.Ш., яка діє на підставі доручення № 867/3 від 04.02.2013 року підтримала позов в повному обсязі та просила суд його задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову не заперечував, просив суд стягувати залишок надмірно виплачених бюджетних коштів в сумі 900,00 грн. з його пенсійного рахунку.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріли адміністративної справи в їх сукупності, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Управлінням праці та соціального захисту населення була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг згідно із Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.97 № 1050, зі змінами та доповненнями, ОСОБА_1, який проживає за адресою: 61082, АДРЕСА_1, як уповноваженому власнику житла, на період з 01.09.2003 року по 31.08.2010 року на загальну суму 6476,05 грн..
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг громадянину ОСОБА_1 була призначена згідно з його заявами від 24.09.2003, 28.01.2004, 02.03.2004, 23.09.2004, 14.03.2005, 28.09.2005, 28.03.2006, 25.09.2006, 07.03.2007, 10.09.2007, 17.03.2008, 08.09.2008, 22.03.2009, 17.09.2009, 18.03.2010, в яких заявник дає згоду на отримання будь-якої інформації, пов'язаної з ним та членами його сім'ї, і підписує попередження про відповідальність за надання неточних чи неповних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
До заяви відповідачем заповнювалась Декларація про доходи та майновий стан сім'ї.
У жовтні 2010 року державним соціальним інспектором управління, праці та соціального захисту населення, який діє на підставі Положення про державного соціального інспектора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2004 № 1098, була проведена перевірка достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем. Перевірка проводилась за інформацією Фрунзенської податкової інспекції про наявність у громадян доходів.
За результатами проведеної перевірки було складено акт від 01.10.2010 року про наявність у заявника додаткових доходів (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), які він отримав: у ТОВ „Віал - Маркет" (за липень - вересень 2009 року в розмірі 600,00 грн.; за жовтень - грудень 2009 року в розмірі 500,00 грн. на загальну суму 1100,00 грн.); у ПП „Чемпіонер": (за квітень - червень 2003 року в розмірі 370,00 грн.; за липень - вересень 2003 року в розмірі 82,22 грн. на загальну суму 452,22 грн.); у ТОВ „Внігма - сервіс": (за квітень - червень 2003 року в розмірі 185,00 грн.; у ТОВ . „Компанія НС": (за жовтень - грудень 2005 року в розмірі 332,00 грн.; за січень - березень 2006 року в розмірі 525,00 грн. на загальну суму 847,00 грн.); у ДП . „Молторг": (за квітень - червень 2005 року в розмірі 21,75 грн.; за липень - вересень 2005 року в розмірі 162,05 грн. на загальну суму 183,80 грн.); у ТОВ „Компанія НСЛогістіка": (за квітень - червень 2006 року в розмірі 525,0 грн.; за липень - вересень 2006 року в розмірі 558,68 грн.; за жовтень - грудень 2006 року в розмірі 575,00 грн.; за січень - березень 2007 року в розмірі 600,00 грн.; за квітень - червень 2007 року в розмірі 630,00 грн.; за липень - вересень 2007 року в розмірі 645,90 грн.; за жовтень - грудень 2007 року в розмірі 690,00 грн.; за січень - березень 2008 року в розмірі 749,59 грн.; за квітень - червень 2008 року в розмірі 960,42 грн. на загальну суму 5934,59 грн.); у ТОВ „Нова Ера" : (за липень - вересень 2008 року в розмірі 669,38 грн.; за жовтень - грудень 2008 року в розмірі 348,41 грн. на загальну суму 1017,79 грн.); У ТОВ „Компанія НС ЛТД": (за липень - вересень 2005 року в розмірі 321,00 грн., за жовтень - грудень 2005 року в розмірі 166,00 грн. на загальну суму 487,00 грн.).
Згідно розрахунку позивача призначеної відповідачеві субсидії у зв'язку з наданням недостовірної інформації про майновий стан, сума надміру виплачених гр.. ОСОБА_1 коштів склала 2333,22 грн., частина з яких в сумі 1433,22 грн. була повернута відповідачем, у зв'язку з чим сума залишку складає 900,00 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Фрунзенського району Харківської міської ради є органом місцевого самоврядування, а відповідно до ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 3 ст. 17 КАС України до компетенції адміністративних судів належать спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом, а також згідно зі ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом суб'єкт владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно із п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.97 № 1050, зі змінами та доповненнями, яким врегульовано порядок призначення населенню субсидії, встановлено, що надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, не повернуті до державного бюджету добровільно, стягуються управлінням у судовому порядку.
Згідно із ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із п.8 ч. 1 ст. З КАС України позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк. Щодо суб'єкта владних повноважень строк позовної давності КАС України не встановлено.
Крім того , Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у місті Харкові ради - є головним розпорядником бюджетних коштів, якому надаються бюджетні асигнування для здійснення програм та заходів, які направлені на соціальний захист населення, у тому числі на призначення і надання субсидій населенню для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, тобто є учасником бюджетного процесу (бюджетних відносин).
Згідно із ч. 2 ст. 1 Цивільного кодексу України до майнових відносин, що базуються на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони іншій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, у разі, якщо інше не встановлено законом. До врегулювання бюджетних відносин застосовуються норми Бюджетного кодексу України. Строк позовної давності Бюджетним кодексом України не встановлено.
Перерахування коштів для відшкодування витрат населення на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється Управлінням за рахунок субвенції із Державного бюджету України. Субвенції згідно із ст. 2 Бюджетного кодексу України це міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання бюджетних коштів. Витрачання бюджетних коштів на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України, є нецільовим використанням цих коштів.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. 1 Цивільного кодексу України, ч. 8 ст. 7, ч. 1 ст. 21, ст.ст. 23, 119 Бюджетного кодексу України, ч. 1 ст. З, ч. З ст. 17, ч. 1 ст. 18 , ст.ст. 99, 104 Кодексу адміністративного судочинства України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848,, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.97 № 1050, зі змінами та доповненнями, Порядком повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів, Міністерства юстиції від 29.12.97 № 39/283/90/5, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенської районної у місті Харкові ради до ОСОБА_1 -задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, повернути надміру виплачену субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 900,00 грн. на рахунок Управління праці та соціального захисту населення (розрахунковий рахунок 35410019001182, ГУДКУ у Харківській області м. Харкова МФО 851011, ОКПО 03196653).
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Суддя Федорова О.В.