Ухвала суду № 30457323, 04.04.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2013
Номер справи
1570/1639/2012
Номер документу
30457323
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2013 р.Справа № 1570/1639/2012

Категорія: 5.8.2 Головуючий в 1 інстанції: Андрухів В. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Турецької І.О.

суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання нечинним припису, -

В С Т А Н О В И В:

У березні 2012 року Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» (надалі - ВАТ «ЕК «Одесаобленерго», позивач) звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (надалі - ДП ««Національна енергетична компанія «Укренерго», відповідач), в якому просило визнати нечинним припис Державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства від 14 вересня 2011 року №05/10-01-0035.

В обґрунтування позивач зазначив, що позапланова перевірка проведена з порушенням порядку проведення перевірок, встановленого Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а висновки, викладені в акті перевірки не ґрунтуються на фактичних обставинах. Враховуючи наведене, позивач вважав припис Державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства від 14 вересня 2011 року №05/10-01-0035,є таким, що підлягає скасуванню, оскільки суперечить вимогам чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2012 року адміністративний позов - задоволено.

Суд визнав нечинним припис Державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства від 14 вересня 2011 року №05/10-01-0035.

В апеляційній скарзі ДП ««Національна енергетична компанія «Укренерго» ставиться питання про скасування судового рішення у зв'язку з порушенням судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Так, апелянт зазначив, що суд помилково послався у своєму рішенні на визнаний в судовому порядку нечинним припис відповідача від 15 грудня 2010 року №05/10-0059, оскільки кожний припис є актом індивідуальної дії та самостійним розпорядчим документом, не пов'язаним з раніше виданими розпорядчими документами.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на наступних підставах.

Так, судом першої інстанції було встановлено, що ВАТ «ЕК Одесаобленерго» відповідно до Статуту та отриманої ліцензії, яка видана Національною комісією регулювання електроенергетики України (надалі - НКРЕ), здійснює діяльність на ринку постачання електроенергії за регульованим тарифом в межах розташування власних місцевих (локальних) електричних мереж.

В період з 13 грудня 2010 року по 14 грудня 2010 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Стародуб В.І. проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» з питань виконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, за наслідками якого складно акт перевірки (Протокол) від 14 грудня 2010 року №05/10 -0059, згідно якого встановлено невиконання ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» припису державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області (далі - Держенергонагляд) від 27 жовтня 2010 року №05/10-0963 в частині п. 1, та винесено припис від 15 грудня 2010 року №05/10-0059, яким ВАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» приписувалось здійснити розрахунок по акту № 019428 від 15 липня 2010 року за спожиту електричну енергію в період самовільного підключення кабелю, привести у відповідність до п. 2.9 «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією», а саме: від дня останнього контрольного огляду засобу обліку електричної енергії.

Припис Держенергонагляду від 27 жовтня 2010 року №05/10-0963 прийнятий на підставі акту від 27 жовтня 2010 року №05/10-0963, складеного за результатами розгляду звернення ТОВ «Холод -Сервіс» від 20 жовтня 2010 року щодо правомірності складання акту про порушення правил користування електричною енергією від 15 липня 2010 року № 019428 та нарахування суми збитків.

На підставі акту перевірки від 14 грудня 2010 року № 05/10-0059 був винесений припис від 15 грудня 2010 року № 05/10-0059, яким позивачу повторно приписувалося здійснити дії, що передбачені пунктом 1 припису від 27 жовтня 2010 року № 05/10-0963.

Крім того, постановою відповідача № 05/01-0008 від 28 грудня 2010 року на позивача було накладено штраф на суму 5 117,00 грн. за ухилення від виконання припису від 27 жовтня 2010 року № 05/10-0963.

Окрім того, 27 жовтня 2011 року на адресу ВАТ «Одесаобленерго» надійшов лист Держенергонагляду від 27 жовтня 2011 року № 11/11.1-1353, яким повідомлялось про надсилання на адресу ВАТ «Одесаобленерго» постанови від 27 вересня 2011 року №05/10-01-0035 про накладання штрафу у розмірі 6 800, 00 грн., з підстав ухилення від виконання припису від 15 грудня 2010 року № 05/10-0059 в частині п. 1, що є порушенням ст. 27 Закону України «Про електроенергетику».

В подальшому, Держенергонаглядом за результатом здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю), у період з 12 вересня 2011 року по 14 вересня 2011 року, був складений акт від 14 вересня 2011 року № 05/11-02-0692 та акт перевірки (протокол) від 14 вересня 2011 року, якими було зазначено про невиконання ВАТ «Одесаобленерго» вимог припису від 15 грудня 2010 року № 05/10-0059 в частині п. 1, а саме: розрахунок по акту № 019428 від 15 липня 2010 року за спожиту електричну енергію в період самовільного підключення кабелю, привести у відповідність до п, 2.9 «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією», а саме: від дня останнього контрольного огляду засобу обліку електричної енергії.

На підставі вищевказаних актів Держенергонагляду від 14 вересня 2011 року, останнім було винесено припис від 14 вересня 2011 року № 05/10-01-0035, яким приписувалось здійснити розрахунок по акту № 019428 від 15 липня 2010 року від дня останнього контрольного огляду засобу обліку електричної енергії, тобто аналогічного з приписами від 27 жовтня 2010 року № 05/10-0963 та від 15 грудня 2010 року №05/10-0059.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції зазначив, що оскільки підставою для винесення припису від 14 вересня 2011 року №05/10-01-0035 стало невиконання позивачем вимог розпорядчого документу, а саме припису від 15 грудня 2010 року №05/10-0059, який в судовому порядку було визнано нечинним, відтак, враховуючи положення частини 2 статті 71 КАС України, оскаржуваний припис підлягає визнанню нечинним.

Згідно зі вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що при постановленні рішення, судом першої інстанції було дотримано вимоги ст. 159 КАС України у зв'язку з наступним.

Так, центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15 грудня 1999 року № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії відповідно до Законів України «Про електроенергетику», «Про теплопостачання» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07 серпня 1996 року із змінами від 13 лютого 2006 року № 131 (далі - Положення), наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006 року «Про державний енергетичний нагляд» та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго» (та його територіальних структурних підрозділів.

Відповідно до п. 1 Положення, Держенергонагляд здійснює нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Пунктом 1.14 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі - Правила) встановлено, що спірні питання між споживачем та постачальником електричної енергії або електропередавальною організацією розглядаються в межах наданих законодавством повноважень НКРЕ, центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, Антимонопольним комітетом України, Держенергонаглядом та судом.

Відповідно до абз. 5 п. 6.43 Правил, спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта, визначення розміру коштів, належних до оплати, здійснення платежів вирішуються у судовому порядку.

Враховуючи вищезазначене, до повноважень Держенергонагляду відносяться питання, які виникають при технічній експлуатації електричних установок та мереж.

Як встановлено в ході розгляду справи в суді першої інстанції, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року було задоволено позов Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання нечинними приписів від 27 жовтня 2010 року №05/10 -0963, від 15 грудня 2010 року №05/10-0059, скасування постанови від 28 грудня 2010 року №05/01-0008.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року вказана постанова залишена без змін.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2012 року було встановлено, що вимога Держенергонагляду щодо здійснення перерахунку вартості недорахованої електричної енергії не стосується технічної експлуатації електроустановок, а тому спірні питання щодо визначення розміру вартості недорахованої електричної енергії знаходяться поза межами компетенції відповідача; у відповідача була відсутня правова підстава винесення припису від 27 жовтня 2010 року та від 15 грудня 2010 року, оскільки законодавець не передбачає можливості двічі проводити перевірку з одного й того ж питання (зазначене відповідно свідчить й про відсутність правових підстав для винесення оскаржуваного в межах дійсної справи припису); позаплановий захід, за результатом якого винесено припис від 27 жовтня 2010 року було проведено з порушенням регламентованої законодавцем процедури проведення, а саме: з порушенням ч. 4 п. 1 ст. б Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»; відповідно до ч. З п.1. ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставою для здійснення позапланового заходу є зокрема перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю), а оскільки приписи від 27 жовтня 2010 року та від 15 грудня 2010 року були винесені за результатом проведення позапланового заходу, то у Держенергонагляду були відсутні правові підстави проведення позапланових заходів з підстав перевірки виконання таких приписів.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Зважаючи на зазначене, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що оскільки підставою винесення припису від 14 вересня 2011 року № 05/10-01-0035 стало невиконання позивачем вимог розпорядчого документу, а саме: припису від 15 грудня 2010 року № 05/10-0059, який визнано судом нечинним, то і припис відповідача від 14 вересня 2011 року № 05/10-01-0035 також підлягає визнанню нечинним.

Враховуючи наведене, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до вимог ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання нечинним припису - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня отримання її сторонами.

Доповідач - суддя І.О.Турецька

суддя Л.В. Стас

суддя І.П. Косцова