233 № 233/1901/13-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2013 року м.Костянтинівка
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі головуючого судді Леміщенко О. О. , при секретарі Поварніциній А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік, -
В С Т А Н О В И В:
12 березня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що йому, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії встановлено другу групу інвалідності. За цих підстав він вважає, що має право на пільги та компенсації, передбачені Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року, а саме на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, передбачених ст.48 вищевказаного закону. У зв'язку з тим, що нарахування та виплата вказаної разової щорічної грошової допомоги здійснювалось Управлінням праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради в меншому розмірі, ніж передбачено ст.48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, 29 травня 2012 року сплачено 120,00 грн., просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку і доплаті щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік. Також просить стягнути щорічну допомогу на оздоровлення за 2012 рік у встановленому законом розмірі з урахуванням виплачених сум.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій заявлені позовні вимоги підтримує, просить розглянути справу без його участі.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, вказавши, що ст. 62 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що роз'яснення порядку застосування цього закону проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання органами влади та іншими. Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 визначено повноваження Кабінету Міністрів України щодо встановлення порядку та розмірів соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивачу нарахована щорічна допомога на оздоровлення за 2012 рік у розмірі, встановленому для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії - інвалідам другої групи, а саме у розмірі 120,00 грн. Ця сума позивачу виплачена 29 травня 2012 року. На підставі зазначеного, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Наполягав на застосуванні наслідків пропуску позивачем строку звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, йому встановлена друга група інвалідності, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 02.10.2007 року, знаходиться на обліку відповідача та користується правами і пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради із заявою про нарахування та виплату на його користь щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 5 мінімальних заробітних плат.
Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради у листі від 25.12.2012 року №01-20-8790-06 відмовило у здійсненні перерахунку і зазначило, що ОСОБА_1 нарахована та сплачена щорічна допомога на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інваліду другої групи, у розмірі 120,00 грн. відповідно до норм діючого законодавства.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. позивач користується правами та пільгами, передбаченими цим Законом. Так, ч. 4 ст. 48 Закону визначає, що інвалідам другої групи щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Відповідачем була нарахована позивачу допомога на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 120 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562, яка сплачена йому 29 травня 2012 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і ціль спрямування цих видатків.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, коли вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.
Розміри щорічної допомоги відповідної категорії громадян, на яких розповсюджується дія Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлюється цим законом. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічна допомога на оздоровлення потерпілим від ЧАЕС виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Щодо посилань відповідача на те, що рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України на основі і на виконання Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, суд зазначає наступне, що відповідно до ч.3 "Прикінцевих положень" Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що у 2012 році положення ст. 48 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
У 2012 році Кабінетом Міністрів України окремої постанови щодо визначення розмірів допомоги на оздоровлення, не приймалося. Посилання відповідача на те, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення повинна здійснюватися відповідно до Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 є необґрунтованими, оскільки застосування зазначеної постанови було розраховано лише на бюджетний період в 2005 році.
Постанова КМУ № 562 від 12.07.05р "Про щорічну матеріальну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановила розмір щорічних виплат оздоровлення інвалідам I і II групи в сумі 120,00 грн. щорічно. Однак у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає розмір щорічної допомоги на оздоровлення.
Рішенням Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 встановлено, що згідно з Конституцією України держава забезпечує соціальну спрямованість економіки (частина четверта статті 13), що є основою для реалізації соціальних прав громадян, зокрема на соціальний захист та достатній життєвий рівень. Відповідно до Основного Закону України „кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло" (стаття 48), „пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом" (ч. 3 ст. 46). Положення цих статей Основного Закону України конкретизують конституційне визначення України як соціальної держави, що передбачає участь суспільства в утриманні тих осіб, які через непрацездатність або з інших незалежних від них причин не мають достатніх засобів для існування. Таким чином, рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Таким чином, відповідач, нараховуючи та сплачуючи позивачу допомогу на оздоровлення за 2012 рік в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 12.07.2005 року № 562, діяв протиправно та з порушенням вимог законодавства.
У зв'язку з цим дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачу допомоги на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 120 грн. є протиправними.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, викладені в запереченні проти позову стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду, оскільки позивачем оспорюється саме протиправність відмови у перерахунку та виплаті щорічної допомоги на оздоровлення, яка викладена в листі УПСЗН Костянтинівської міської ради № 01-20-8790-06 від 25 грудня 2012 року. Враховуючи, що ОСОБА_1 звернувся за захистом своїх порушених прав 12 березня 2013 року, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого ст.99 КАС України, суд приходить до висновку, що в даному випадку строк звернення до суду позивачем не порушено.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Позивачем заявлені вимоги про визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області та стягнення недоплачених сум, без врахування того, що стягненню передує процедура нарахування щорічної грошової допомоги на оздоровлення, та не заявив вимогу про зобов'язання відповідача нарахувати йому відповідну суму, не вказав суму недоотриманої допомоги, яка підлягає стягненню, в зв'язку з чим суд визнав за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та врахувати це при ухваленні судового рішення.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що необхідно визнати дії відповідача - УПтаСЗН Костянтинівської міської ради щодо нарахування та виплати на користь позивача ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 120 грн. протиправними, зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1. перерахунок суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати та стягнути з відповідача на користь позивача допомогу на оздоровлення за 2012 рік в розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлених на момент виплат 29 травня 2012 року (ст. 13 Закону України про Державний бюджет України на 2012 рік встановлений мінімальний розмір заробітної плати на 2012 рік у місячному розмірі: з 1 січня - 1073 гривні, з 1 квітня - 1094 гривні, з 1 липня - 1102 гривні, з 1 жовтня - 1118 гривень, з 1 грудня - 1134 гривні), з урахуванням отриманої суми, що становить 5350грн. (1094 грн. х 5 - 120 грн.).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 120грн.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2012 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради Донецької області на користь ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2012 рік, з урахуванням сплаченої суми, в розмірі 5350 (п'ять тисяч триста п'ятдесят) гривень відповідно до вимог статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Суддя: