Ухвала суду № 30430434, 10.11.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
9101/1172/2011
Номер документу
30430434
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2011 р.

справа № 2а-11427/08/0470

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Семененка Я.В.

суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю

при секретарі судового засідання: Ліпіній О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2010 року по справі №2а-11427/08/0470

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»до Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області

про скасування податкових повідомлень-рішень, -

в с т а н о в и В:

Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»звернулося до суду з позовом в якому, з урахуванням уточнень (а.с. 92), просила скасувати податкові повідомлення-рішення від 25.03.2008р. №0000801540/0 та від 07.10.2008р. №0000801540/3, якими застосовано штрафні санкції за несвоєчасне подання податкової звітності у розмірі 170грн. В обґрунтування позову позивач посилався на те, що спірні податкові повідомлення-рішення не узгоджуються з вимогами Закону України «Про оплату за землю», яким, зокрема, визначено суб’єктів плати за землю.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.07.2010 року у задоволені позовних вимог відмовлено. Постанова суду мотивована тим, що ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго»податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік подано з порушенням граничних строків, визначених ст..14 Закону України «Про плату за землю», а саме, після 01 лютого поточного року, у зв’язку з чим податковим органом обґрунтовано застосовані штрафні санкції, які передбачено пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Не погодившись з постановою суду, позивач, посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з’ясування обставин справи, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову. Апеляційна скарга, зокрема, обґрунтована тим, що суд першої інстанції не звернув уваги на той факт, що Солонянським РЕМ, який є користувачем земельної ділянки та структурним підрозділом позивача, до податкового органу було своєчасно подано розрахунок земельного податку за 2008 рік, у зв’язку з чим твердження ДПІ щодо несвоєчасного подання податкової звітності є необґрунтованим. Факт подання розрахунку земельного податку за 2008 рік позивачем 19.02.2008р., пов'язаний з вимогою податкового органу, а не з самостійним визначенням позивачем податкових зобов’язань. Податковий орган наполягав на тому, що податкова звітність має бути подана юридичною особою, а не її структурним підрозділом. Вказані обставини стали підставою для подання позивачем уточнюючого розрахунку після 01 лютого поточного року, що і стало підставою для висновків ДПІ щодо несвоєчасного подання позивачем податкової звітності.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Солонянський РЕМ є структурним підрозділом Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго»та користувачем земельної ділянки на території Солонянського району Дніпропетровської області, яку відведено для розміщення підстанції.

21.01.2008 р. Солонянським РЕМ як землекористувачем земельних ділянок, було подано до Солонянського відділення Дніпропетровської МДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік, в якому самостійно обчислено суму земельного податку за земельні ділянки, що перебувають у постійному користуванні Солонянської РЕМ, в сумі 49523 грн. (по 4126,92 грн. на місяць). Вказаний розрахунок прийнято податковим органом як податкову звітність, зареєстровано за № 85 та проведено по особовому рахунку платника податку.

19.02.2008р. Відкритим акціонерним товариством «Енергопостачальна компанія Дніпрообленерго»як юридичною особою, самостійно подано до Солонянського відділення Дніпропетровської МДПІ податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік за земельні ділянки, що перебувають у користуванні Солонянського РЕМ, на суму 49523 грн. (по 4126,92 грн. на місяць). Вказаний розрахунок прийнятий податковим органом як податкова звітність, зареєстрований за № 1271 та проведений по особовому рахунку ВАТ ЕК Дніпрообленерго.

Відповідно до ст..14 Закону України «Про плату за землю»платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

З огляду на те, що позивачем подано розрахунок земельного податку за 2008 рік після 01 лютого 2008 року, податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем вимог ст..14 Закону України «Про плату за землю».

Вказані обставини стали підставою для прийняття ДПІ податкового повідомлення-рішення від 25.03.2008р. №0000801540/0, яким до ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго», відповідно до пп.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», застосовані штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасне подання податкової звітності в сумі 170,00 грн.

За результатами адміністративного оскарження скарги позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про обґрунтованість застосованих штрафних санкцій з огляду на наступне.

Відповідно до ст..11 Закону України «Про систему оподаткування», відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) і дотримання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов’язкових платежів) відповідно до законів України.

Відповідно до ст..5 Закону України «Про плату за землю», який був чинним на час виникнення спірних правовідносин між сторонами, об’єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб’єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Статтею 2 Земельного кодексу України встановлено, що суб’єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Відповідно до п.1 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА України від 26.10.2001р. №434, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.11.2001 за №963/6154, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин між сторонами, юридичні особи самостійно обчислюють суму податкового зобов’язання щодо земельного податку за ставками, визначеними Законом України «Про плату за землю».

Отже, обов’язок подати податкову звітність, у вигляді розрахунку земельного податку, покладено саме на юридичну особу, у спірному випадку на ВАТ «ЕК «Дніпрообленерго», а не на його структурний підрозділ –Солонянський РЕМ, який не має статусу юридичної особи.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність та обґрунтованість застосування до позивача штрафних санкцій, з огляду на несвоєчасність подання ним податкової звітності.

Щодо доводів апеляційної скарги про невідповідність номеру Акту перевірки, на підставі якого прийнято спірне податкове повідомленні-рішення, номеру Акту, який зазначено у цьому податковому повідомленні-рішенні, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається з Акту перевірки (а.с.7), яким встановлено порушення позивачем вимог ст..14 Закону України «Про плату за землю», його складено 25 березня 2008р. та присвоєно номер №64/10/23359034. В той же час, у спірному податковому повідомленні-рішенні зазначено, що його прийнято на підставі Акту перевірки від 25 березня 2008р. №00064/1540/23359034.

Листом від 26.06.2008р. Солонянське відділення Дніпропетровської МДПІ повідомило позивача про правильний номер Акту, який став підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення (а.с.30).

Суд апеляційної інстанції вважає, що допущена описка у складенні податкового повідомлення-рішення, в частині визначення підстави для його прийняття, не може свідчити про неправомірність та необґрунтованість застосованих до позивача штрафних санкцій і не може бути підставою для звільнення позивача від відповідальності, яка передбачена за несвоєчасне подання податкової звітності.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з’ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв’язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Дніпрообленерго»залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2010 року по справі №2а-11427/08/0470 - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку передбачено ст..212 КАС України.

Головуючий: Я.В. Семененко

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк