Рішення № 3042552, 09.02.2009, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
09.02.2009
Номер справи
51/307-08
Номер документу
3042552
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" лютого 2009 р. Справа № 51/307-08

вх. № 9089/6-51

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Головань В.І, довіреність № 03-01-09/27-1461 від 01.07.2008 року, відповідача - не з"явився,

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків

до Зміївської міської ради, м. Зміїв

про стягнення 1706,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь держави 1706,00 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи. Позов обгрунтовано статтями 9,12,21,33,43 Закону України "Про відходи"; статтями 19,20,55,68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природнього середовища"; статтями 187,189 Земельного кодексу України; статтями 30,38,40 Закону України "Про благоустірй населених пунктів"; статтями 6,10,11 Закону України "Про місцеве самоврядування".

09.02.2009 року до господарського суду, через канцелярію, від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог в частині найменування відповідача, в якій він зазначає, що в позовній заяві помилково відповідачем був зазначений виконавчий комітет Зміївської міської ради замість Зміївської міської ради, просить суд вважати відповідачем по даній справі Зміївську міську раду та просить суд задовольнити позов у повному обсязі.

Суд, дослідивши заяву та додані до неї матеріали, вислухавши представника позивача, а також враховуючи те, що, відповідно до частини статті 22 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог, за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог, приймає надану заяву до провадження та продовжує розгляд справи з її урахуванням.

09.02.2009 року до господарського суду від позивача надійшов супроводний лист № 02-01-13/307 від 09.02.2009 року, в якому він просить суд долучити до матеріалів справи копію свідоцтва про державну реєстрацію позивача; копію довідки про включення позивача до ЄДРПОУ; копію довіреності представника позивача.

Суд, дослідивши надані документи, долучає їх до матеріалів справи.

09.02.2009 року до господарського суду, через канцелярію, від відповідача надійшла заява, в якій він просить суд розглядати справу без участі представника відповідача в судовому засіданні.

Суд, дослідивши заяву, вважає її такою, що підлягає задоволенню, оскільки брати участь в судовому засіданні, відповідно до статті 22 Господарського процесуального кодексу України, є правом сторони, а не її обов"язком.

До початку судового засідання позивач звернувся до суду з заявою про фіксацію судового процесу за допомогою ведення протоколу судового засідання в паперовій формі. Вказана заява позивача розглянута та задоволена судом як така, що відповідає нормам чинного законодавства.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

В період з 13.08.2008 року по 14.08.2008 року позивачем були проведені позапланові заходи нагляду (контролю), щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Зміївської міської ради, на підставі колективного звернення громадян.

За результатами перевірки 13-14.08.2008 року позивачем було складено акт № 00537 від 13-14.08.2008 року, в якому зазначалось, що в результаті перевірки підтверджені факти викладені в колективному зверненні мешканців м. Зміїв (вх.01.08.2008 року № кол-744), щодо несанкціонованої організації місць збору відходів по Таранівському та Пролетарському шосе у м. Зміїв. Так на недобудованому майданчику для збору побутового сміття по Таранівському шосе, 8 має місце несанкціоноване звалище побутових відходів, що є порушенням ст. ст.21, 33 Закону України "Про відходи". Площа забрудненої земельної ділянки складає 8 кв. м. Об'єм забруднюючої речовини складає близько 4 кубічних метрів. Заміри несанкціонованого звалища проводились металевою вимірювальною рулеткою 20 метрів зав. № 070446, свідоцтво про калібрування засобу вимірювальної техніки від 17.10.2007 року № 1455 ДОСТ 7502-98.

19.08.2008 року позивачем був винесений припис вхідний № 06-21/58, яким від відповідача вимагалось в строк до 01.09.2008 року організувати місця збору та видалення відходів на території Зміївської міської ради; в строк до 01.09.2008 року забезпечити ліквідацію несанкціонованого звалища твердих побутових відходів по Таранівському шосе, 8; в строк до 01.01.2009 року отримати позитивний висновок державної екологічної експертизи на розміщення майданчиків під контейнери для збору ТПВ; по закінченню термінів встановлених у приписі для усунення порушень про виконання припису надати звіт до позивача.

08.09.2008 року Державною екологічною інспекцією в Харківській області був отриманий лист Виконавчого комітету Зміївської міської ради № 02-18/, в якому зазначалось, що вимоги припису № 06-21/58 від 19 серпня 2008 року, в частині п.1 та п.2 виконано, а в частині п. З ведуться роботи.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства інспектором Державної екологічної інспекції в Харківські області були складені протокол про адміністративне правопорушення: № 001625 від 19 серпня 2008 року, а також постанова про накладення адміністративного стягнення № 06-23/75 від 19.08.2008 року, згідно якої за невжиття дієвих заходів по контролю та ліквідації несанкціонованого звалища по Таранівському шосе біля будинку №8 в м. Зміїв, що в свою чергу призвело до засмічення земель та порушення природоохоронного законодавства заступника голови Зміївської міської ради - Гольдіна Олександра Олександровича було визнано винним у вчиненні адміністративного правопору-шення, передбаченого ст.82 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн. (даний штраф у добровільному порядку був сплачений порушником 21.08.2008 року - квитанція № СРО92448.1).

Відповідно до Роз'яснення Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року, у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підпри-ємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди.

В зв'язку з виявленими порушеннями позивачем, з урахуванням норм передбачених "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законо-давства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., було розраховано суму збитків та складено претензію № 174, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі загальним розміром 1706,00 грн., яку 20 серпня 2008 року, було направлено на адресу відповідача.

Згідно абз.1 ст.1 Закону України "Про відходи" - "відходи - це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення".

Відповідно до п. З "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохорон-ного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., - "Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому грунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природ-ного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особа-ми, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопору-шення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявлен-ні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відхода-ми та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди."

Відповідно до ст. 55 "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про відходи" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Відповідно п.1 ст.6 Закону України "Про місцеве самоврядування" - первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається зі змісту п. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" - виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Дані виконавчі органи рад - створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.

Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України - самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Як вбачається зі змісту ст. ст. З0, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприєм-ствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядку-вання, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадян-ства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції ... організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ... здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що Відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Відповідно до ст.43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 211 Земельного Кодексу України - "Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами".

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини".

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища"-підприємства, установи, організації та громадяни зобов'яза-ні відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встанов-лених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністратив-ної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."

Згідно ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", -"шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."

Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1706,00 грн. заборгованості обгрунтовані, підтверджуються доданими до матеріалів справи доказами, не спростовані відповідачем, та суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, у разі задоволення позовних вимог, - покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 9, 12, 21, 33, 43 Закону України "Про відходи", ст.ст. 19, 20, 55, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 187,189 Земельного Кодексу України, ст. ст. 6, 11 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 30, 38, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Заяву представника позивача № 03-01-13/307 від 09.02.09 року про уточнення позовних вимог в частині найменування відповідача - задовольнити.

2. Позовні вимоги задовольнити повністю.

3. Стягнути зі Зміївської міської ради (63400, Харківська область, Зміївський район, м. Зміїв, вул. Леніна, 16, код 04058674, р/р 31421000600228 в ГУДКУ в Харківській області МФО 851011) на користь держави у відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про відходи, 1706,00 гривень (одна тисяча сімсот шість гривень 00 копійки), які перерахувати за наступними реквізитами: р/р 33117331700228 м.Зміїв, УДК у Зміївському районі, код ЄДРПОУ ВДК 24134337, МФО 851011, символ звітності 331, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законо-давства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарсь-кої та іншої діяльності".

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16 лютого 2009 року.