ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" лютого 2009 р.
Справа № 9/455-Н
За позовом Відкритого акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню
"Хмельницькгаз" в особі Старокостянтинівської філії, м.Хмельницький
до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області
м. Хмельницький
про визнання недійсною постанови відповідача №6 від 04.11.08. про накладення штрафу
за правопорушення у сфері містобудування
Суддя Олійник Ю.П.
Представники:
Від позивача - Доценко О.І. –за дов. від 7.06.07,
Від відповідача- Матвіюк В.М. –за дов. від 18.02.08
Згідно ст.85 ГПК України у судовому засіданні за погодженням учасників судового процесу оголошено вступну і резолютивну частину рішення.
Рішення приймається 25.02.09, оскільки в судовому засіданні 20.02.09 оголошувалась перерва.
Суть спору: Позивач у позовній заяві та його представник позивача у судовому засіданні просять визнати недійсною постанову відповідача №6 від 04.11.08. Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач є спеціалізованим підприємством газового господарства, що дає йому право на здійснення технічного нагляду за будівництвом розподільних газопроводів всіх тисків, відводів і вводів, незалежно від відомчої належності замовника без наявності ліцензії на проведення технічного нагляду за виконанням будівельно-монтажних робіт по проведенню газопроводу, а чинним законодавством не передбачено необхідності отримання ліцензії на технічний нагляд за будівництвом газопроводів. При цьому посилаються на п.3.15. Правил безпеки систем газопостачання України, затв. наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.97. №254, Постанову Кабінету Міністрів України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві” від 05.12.07. №1369, Постанову Кабінету Міністрів України „Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об’єкта архітектури” від 11.07.07. №903, наказ Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України „Про затвердження Ліцензійних умов провадження будівельної діяльності (вишукувальні та проектні роботи для будівництва, зведення несучих та огороджуючих конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж)” від 13.09.01 №112/182.
У додаткових поясненнях позивач посилається на те, що згідно спірної постанови відповідачем до відповідальності притягнено Старокостянтинівську філію ВАТ «Хмельницькгаз», однак, остання не є юридичною особою, а є структурним підрозділом ВАТ «Хмельницькгаз», тому філія не може бути суб'єктом правопорушення. Звертається увага, що згідно ст.2 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»ліцензування у сфері будівництва здійснюється згідно законів, що регулюють відносини у цій сфері. На даний час у сфері будівництва існують законодавчі обмеження, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 5.12.07 № 1396 «Про ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві», Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури» та Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва. Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.09.01 № 112/182 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження будівельної діяльності (вишукувальні та проектні роботи для будівництва, зведення несучих та огороджуючи конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж)», зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 8.11.2001 р. № 939/6130 . Однак, будівництво газопроводів у вигляді окремого об'єкта не є створенням об'єкту архітектури у розумінні статті 1 Закону України «Про архітектурну діяльність»та на цей вид діяльності не розповсюджуються дії вищезазначених Постанов Кабінету Міністрів України.
При цьому позивачем зазначається, що відповідно до наказу № 112/182 від 13.09.01 газопроводи відносяться до інженерних і транспортних мереж і встановлюються вимоги для отримання ліцензії для провадження діяльності на проектні та будівельні роботи з газопостачання. Отримання ліцензій на проведення технічного нагляду за будівництвом газопроводів зазначеним наказом не передбачено.
Позивач також посилається на наказ Держнаглядохоронпраці від 1.10.97 року № 254, зареєстрований Міністерством Юстиції України 15.05.98 № 318/2758, яким затверджені Правила безпеки систем газопостачання України. Пунктом 3.1. Правил передбачено, що роботи з будівництва газопроводів повинні провадитись згідно з затвердженим проектом газопостачанню населеного пункту, а також за наявності організації, на яку покладено технічний нагляд приймання робіт, а в подальшому - і експлуатацію газового господарства цього населеного пункту. Тому зазначений пункт Правил передбачає обов'язкове проведенні технічного нагляду, приймання та експлуатацію газового господарства однією організацією. Пункт 3.15 Правил також передбачено, що технічний нагляд за будівництвом розподільних газопроводів всіх тисків, відводів, і вводів, незалежно від відомчої належності замовника, повинен здійснюватись замовником і спеціалістами спеціалізованого підприємства газового господарства (яким і є позивач). Крім того, пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 903 встановлено заборону щодо здійснення технічного нагляду особами, що працюють у проектних і будівельних організаціях, які виконують роботи на підконтрольних об'єктах архітектури.
Позивачем також звертається увага на те, що Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»( ст. 3) передбачає, що основним принципом контролю пріоритетність безпеки у питаннях життя і здоров'я людини перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, а згідно п. 7 статті 4 Закону у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого відповідно до закону, припускає неоднозначне тлумачення прав і обов'язків суб'єкта господарювання або органу державного нагляду (контролю) та його посадових осіб, рішення приймається на користь суб'єкта господарювання.
Крім того, позивачем у додаткових поясненнях звертається увага, що газопроводи є об’єктами трубопровідного транспорту згідно Закону України „Про трубопровідний транспорт”, а не об’єкт архітектури, ліцензування передбачено ст. 13 зазначеного Закону.
Відповідач у запереченнях на позов та його представник у судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на те, що позивач є суб'єктом господарювання, який у разі наміру здійснювати господарську діяльність з будівництва, зобов'язаний отримати ліцензію на її здійснення у встановленому законом порядку, враховуючи Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності». Відповідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність»та п. 2 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об2єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.07 №903, технічний нагляд здійснює замовник протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва, тобто забезпечення здійснення технагляду на об'єкті будівництва є обов'язком його замовника. При цьому замовник може забезпечити здійснення технічного нагляду на підконтрольних об'єктах будівництва у два способи: власними силами ( у разі наявності в його структурі відповідних кваліфікованих будівельників) або залучення на договірних засадах третіх осіб (суб'єктів господарювання, які мають отриману у встановленому порядку ліцензію на проведення такої діяльності). У спірній ситуації замовником будівництва був сільський кооператив с. Ємці Старокостянтинівського району. Відповідно, якщо б ВАТ «Хмельницькгаз»був замовником будівництву газопроводу, то здійснення технічного нагляду за об'єктом будівництва силами відповідних структурних підрозділів або фахівців не потребувало б отримання ліцензії на його здійснення. Господарська діяльність із здійснення технічного нагляду ВАТ «Хмельницькгаз»на інших об'єктах будівництва, замовником яких воно не є підлягає ліцензуванню у визначеному законом порядку.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
У позивача наявні ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України серії АА № 224461 строком дії з 14.04.2000р. до 13.04.2010 р. на транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами та серії АА № 224435 строком дії з 14.04.2000 до 13.04.2010 на постачання природного газу за регульованим тарифом, а також ліцензія Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку та будівництва України серії АВ № 407595 строком дії з 30.05.2005 до 30.05.2010 на господарську діяльність, пов’язану із створенням об’єкта архітектури.
Відповідачем проведено перевірку дотримання Старокостянтинівською філією позивача законодавства у сфері будівельної діяльності щодо наявності ліцензії на проведення робіт з технічного нагляду, результати якої оформлені актом від 21 жовтня та складено протокол від 22.10.08 № 6. Згідно останніх встановлені порушення Старокостянтинівською філією позивача ст. 1 Закону України „Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за порушення у сфері містобудування”, а саме, виконання технічного нагляду по проведенню будівельно-монтажних робіт вуличного газопроводу за відсутності ліцензії на даний вид робіт. Крім того, винесений припис від 22.10.08 про припинення виконання робіт по проведенню вуличної газифікації.
На підставі протоколу відповідачем винесено постанову №6 від 21.11.08 про накладення на Старокостянтинівську філію ВАТ „Хмельницькгаз” штрафу згідно в розмірі 340грн. за порушення ст.1 Закону України „Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за порушення у сфері містобудування”.
Згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 1524 від 10.12.07 та Положення про філію ( затв. протоколом № 11 від 1.04.06 ) Старокостянтинівська філія позивача не є юридичною особою.
Згідно договору про виконання робіт від 26.03.08 , укладеного АТ „ Хмельницькгаз” з кооперативом с.Ємці, останній доручив позивачу виконати роботи по технічному нагляду за будівництвом поліетиленових газопроводів. При цьому, як вбачається з договору на виконання підрядних робіт від 17.03.08 між кооперативом с.Ємці Старокостянтинівського району та ПП „Волочиськспецмонтаж” м. Волочиськ, будівельно-монтажні роботи по газифікації с. Ємці зобов’язався виконувати ПП „Волочиськспецмонтаж”, замовником відповідних робіт виступав кооператив с.Ємці Старокостянтинівського району .
Позивач, вважаючи прийняття постанови неправомірним, звернувся з позовом до суду про визнання її недійсною.
Досліджуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, до уваги приймається наступне.
1. Згідно ст. 4 Закону України „Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за порушення у сфері містобудування” від 14.10.94 зі змінами та доповненнями рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування, передбачені цим Законом, може бути оскаржено до господарського суду.
2. Згідно ст.1 Закону України „Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за порушення у сфері містобудування” від 14.10.94 №208/94 підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: здійснення окремих видів господарської діяльності у будівництві, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, без отримання у встановленому порядку ліцензії - у розмірі плати за видачу ліцензій на відповідний вид господарської діяльності у будівництві.
Із зазначеної норми вбачається, що суб’єктами відповідальності можуть бути юридичні особи. Натомість у спірній постанові штраф застосовано до Старокостянтинівської філії позивача, яка згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 1524 від 10.12.07 та Положення про філію (затв. протоколом № 11 від 1.04.06 ) не є юридичною особою.
3. Згідно ст. 13 Закону України „Про трубопровідний транспорт” від 15.05.1996 із змінами і доповненнями діяльність, пов'язана з проектуванням, будівництвом, ремонтом та експлуатацією об'єктів трубопровідного транспорту, здійснюється на підставі ліцензії і підлягає обов'язковій сертифікації. Ліцензії видаються в порядку, встановленому законодавством. Однак, чинним законодавством не встановлено порядку видачі таких ліцензій.
У позивача наявні ліцензії Національної комісії регулювання електроенергетики України серії АА № 224461 строком дії з 14.04.2000 до 13.04.2010 на транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами та серії АА № 224435 строком дії з 14.04.2000 до 13.04.2010 на постачання природного газу за регульованим тарифом. Останні видані на підставі норм Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»від 01.06.2000р. зі змінами та доповненнями.
Згідно ст.2 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»від 01.06.2000 зі змінами та доповненнями ліцензування у сфері будівництва здійснюється згідно законів, що регулюють відносини у цій сфері.
Закон, який би регулював всі відносини у сфері будівництва відсутній. При цьому прийнято Закон України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.99 із змінами і доповненнями , згідно ст. 17 якого господарська діяльність, пов'язана із створенням об'єктів архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5.12.07 № 1396 «Про ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві»затверджено порядок та встановлюються загальні вимоги до ліцензування господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури на території України, а Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.07 №903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури» затверджено порядок авторського та технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури.
Відповідно до наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 13.09.01 № 112/182 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження будівельної діяльності (вишукувальні та проектні роботи для будівництва, зведення несучих та огороджуючи конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж)», зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 8.11.2001 р. № 939/6130, зокрема, п 1.3. ліцензійні умови є обов'язковими для суб'єктів господарювання, які виконують види робіт, визначені у додатку (відповідно встановлений Перелік видів робіт провадження будівельної діяльності (вишукувальні та проектні роботи для будівництва, зведення несучих та огороджуючих конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж). Отримання ліцензій на проведення технічного нагляду за будівництвом газопроводів зазначеним наказом, так само як і будь-яким іншим законодавчим актом не передбачено.
Посилання відповідача на наказ Державної архітектурно-будівельної інспекції № 112 від 16.07.08 „Про затвердження Примірного переліку робіт провадження господарської діяльності , пов’язаної із створенням об’єктів архітектури”, судом до уваги не приймається, оскільки останній не зареєстрований в Міністерстві Юстиції України і відповідно не є нормативним актом.
Судом також враховується , що згідно ст.1 Закон України «Про архітектурну діяльність» об'єкти архітектурної діяльності (об'єкти архітектури) - будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об'єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів. Посилання відповідача на Закон України «Про архітектурну діяльність» не є беззаперечним, оскільки будівництво газопроводів у вигляді окремого об'єкта, не є створенням об'єкту архітектури у розумінні статті 1 Закону України «Про архітектурну діяльність», так як відноситься до трубопровідного транспорту згідно Закону України „Про трубопровідний транспорт”.
Крім того, згідно наказу Держнаглядохоронпраці від 01.10.97 №254, зареєстрованого Міністерством юстиції України 15.05.98 № 318/2758, яким затверджені Правила безпеки систем газопостачання України ( п.3.1 Правил) передбачено, що роботи з будівництва газопроводів повинні провадитись згідно з затвердженим проектом газопостачанню населеного пункту, а також за наявності організації, на яку покладено технічний нагляд приймання робіт, а в подальшому - і експлуатацію газового господарства цього населеного пункту. Відповідно зазначений пункт Правил передбачає обов'язкове проведення технічного нагляду, приймання та експлуатацію газового господарства однією організацією. Пункт 3.15 Правил також передбачено, що технічний нагляд за будівництвом розподільних газопроводів всіх тисків, відводів, і вводів, незалежно від відомчої належності замовника, повинен здійснюватись замовником і спеціалістами спеціалізованого підприємства газового господарства (яким і є позивач).
За таких обставин позовні вимоги обґрунтовані належними доказами, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню. Сплачені позивачем судові витрати по справі підлягають покладенню на відповідача згідно ст. 49 ГПК України у зв’язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 15, 33, 43 , 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД
ВИРІШИВ:
Позов Відкритого акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню "Хмельницькгаз" в особі Старокостянтинівської філії, м.Хмельницький до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області м. Хмельницький про визнання недійсною постанови відповідача № 6 від 04.11.08. про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування задоволити.
Визнати недійсною Постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області м. Хмельницький № 6 від 04.11.08 про накладення штрафу на Старокостянтинівську філію ВАТ "Хмельницькгаз" у розмірі 340,00 грн. штрафу за правопорушення у сфері містобудування.
Стягнути з Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області м.Хмельницький ( вул. Грушевського, 87/2, код 35668372 ) на користь Відкритого акціонерного товариства по газифікації та газопостачанню "Хмельницькгаз" в особі Старокостянтинівської філії, м.Хмельницький (вул. Пр. Миру, 41, код 05395598) 85,00 грн. (вісімдесят п’ять гривень 00 коп. ) відшкодування сплаченого державного мита та 118,00 грн. ( сто вісімнадцять гривень 00 коп.) відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
Суддя Ю.П. Олійник