Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2013 р. Справа №805/1830/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: о 10 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., при секретарі судового засідання Швидуновій Х.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» про стягнення заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 189 310,07 гривень, -
за участю представників сторін:
від позивача: Таранов Є.Г. за дов. № 6760/10/10-13 від 13.08.2012 р.
від відповідача: Лєтко Д.К. за дов. № 1Д від 21.06.2012 р.
ВСТАНОВИВ:
Горлівська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» про стягнення заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 224 908,55 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог податковим органом зазначено, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу з земельного податку у розмірі 224 908,55 гривень, яка виникла внаслідок нездійснення своєчасної плати платником податків суми самостійно визначених податкових зобов'язань згідно податкових декларацій, штрафних санкцій та пені, нарахованих податковим органом за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань. Оскільки відповідачем добровільно суму податкового боргу до бюджету не сплачено, посилаюсь на норми Податкового кодексу України, Горлівська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби прохали суд стягнути зазначену суми боргу у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, надавши суду відповідну заяву, згідно якої позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» заборгованість з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 189 310,07 грн. Позовні вимоги з урахуванням уточнень просив задовольнити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується.
Таким чином, суд приймає уточнення позивачем своїх вимог та розглядає адміністративну справу за позовною заявою, враховуючи заяву позивача про уточнення позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що сума податкового боргу в розмірі 189 310,07 гривень дійсно існує, а тому проти задоволення позовних вимог не заперечував.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 12.07.2001 року, код ЄДРПОУ 31534400 та перебуває на обліку Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби як платник податків.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» було подано до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), а саме:
- декларація № 237 від 31.01.2011 року за період з 30.11.2011 по 30.01.2012 року, згідно якої відповідачем самостійно задекларовані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку у сумі 28 126,97 гривень;
- декларація № 444 від 20.02.2012 року за період з 01.03.2012 по 30.10.2012 року, згідно якої відповідачем самостійно задекларовані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку у сумі 168 124,32 гривень;
- декларація № 442 від 20.02.2012 року за період з 30.06.2012 по 30.10.2012 року, згідно якої відповідачем самостійно задекларовані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку у сумі 4 969,47 гривень.
Також, на підставі актів документальної невиїзної позапланової перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету податковим органом було винесено наступні податкові повідомлення - рішення:
- податкове повідомлення - рішення № 0000031540 від 23.01.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання за листопад 2010 року - березень 2011 року донараховано штрафні санкції у розмірі 7 471,51 гривень - дата виникнення податкового боргу 02.02.2012 року;
- податкове повідомлення - рішення № 0000121540 від 03.03.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання за листопад 2011 року - березень 2011 року донараховано штрафні санкції у розмірі 100,00 гривень - дата виникнення податкового боргу 13.03.2012 року;
- податкове повідомлення - рішення № 0000371540 від 19.04.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання за березень - квітень 2011 року донараховано штрафні санкції у розмірі 2 304,07 гривень - дата виникнення податкового боргу 29.04.2012 року;
- податкове повідомлення - рішення № 0000621540 від 27.06.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання за травень - серпень 2011 року донараховано штрафні санкції у розмірі 5 914,22 гривень - дата виникнення податкового боргу 14.07.2012 року;
- податкове повідомлення - рішення № 0001041540 від 04.10.2012 р., яким за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання за серпень - вересень 2011 року донараховано штрафні санкції у розмірі 3 461,44 гривень - дата виникнення податкового боргу 20.10.2012 року.
Крім того, згідно довідки Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби № 87 від 21.11.12 р. пеня за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання, що обліковується по особовому рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски», складає 4436,55 грн.
Як встановлено судом та не заперечуються сторонами, ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.11.2012 року було задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» про відстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 28.03.2012 року строком на один рік, а саме до 30.11.2013 року, якою з відповідача вже стягувалася сума самостійно визначеного у податковій декларації № 237 від 31.01.2011 року зобов'язання зі сплати земельного податку у розмірі 28 126,97 гривень та сума штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання у розмірі 7 471,51 гривень згідно податкового повідомлення - рішення № 0000031540 від 23.01.2012 р.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Відповідно до ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно п. 285.2 ст.285 кодексу базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Підпунктом 14.1.39. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
В порушення вищенаведених правових норм, самостійно визначених у податкових деклараціях за 2012 рік сум земельного податку та виставлених до виконання податковим органом у відповідних повідомленнях - рішеннях сум штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань у встановлений законодавством термін відповідачем до бюджету сплачено не було.
В силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
З метою стягнення заборгованості податковим органом відповідачу направлялися та вважаються врученими податкові вимоги, а саме:
- перша податкова вимога від 23.11.2009 р. № 1/81 на суму 4372,26 грн., яка отримана платником 24.11.2009 р., про що свідчить підпис головного бухгалтера товариства на корінці;
- друга податкова вимога від 24.12.2009 р. № 2/91 на суму 23559,91 грн., яка отримана платником 25.12.2009 р., про що свідчить підпис посадової особи товариства на корінці.
Згідно п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Станом на час розгляду справи за відповідачем рахується добровільно несплачений податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 189 310,07 гривень, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.
Оскільки зазначені вище обставини відповідачем визнаються, суд, відповідно до вимог ч. 3 ст. 72 КАС України, вважає ці обставини доведеними як такі, що визнаються сторонами.
Органами уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, згідно з п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, є виключно органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України).
Згідно п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених вимог та уточнень до них, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача суми податкового боргу з земельного податку в розмірі 189 310,07 гривень.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2-11, 69-72, 94, 98, 137, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» про стягнення заборгованості з орендної плати з юридичних осіб у сумі 189 310,07 гривень - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтоуправління «Попасні ліски» (код ЄДРПОУ 31534400) до місцевого бюджету (код платежу - 13050223, р/р 33212812700023, одержувач - місцевий бюджет Зайцевської селищної ради у м. Горлівка, ЄДРПОУ 38023569, МФО 834016, банк - ГУДКСУ у Донецькій області) кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 189 310 (сто вісімдесят дев'ять триста десять) грн. 07 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 11 березня 2013 року у присутності сторін, що з'явились.
Повний текст постанови складено та підписано 18 березня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ткаченко Т.С.