Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 березня 2013 р. Справа №805/2849/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.
при секретарі Телешові В.О.
за участю:
представника позивача Гнатенка А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, вул.50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Завод Універсал» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 5100,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом до закритого акціонерного товариства «Завод Універсал» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 5100,00 грн. згідно постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі п.14 ст. 8, ст.ст.9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п.5 розділу ІІ, п.п.1,4 розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, уповноваженою особою Комісії були винесені постанови №№ 539-ДО-1-Е, 540-ДО-1-Е, 541-ДО-1-Е від 22 серпня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до яких сукупно були застосовані фінансові санкції у розмірі 5100,00 грн.
Фінансові санкції відповідач повинен був сплатити до Державного бюджету України не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови шляхом перерахування коштів до Управління Державного казначейства у м.Донецьку та надіслати на адресу позивача повідомлення про сплату штрафу протягом 5 робочих днів. Однак, фінансові санкції у розмірі 5100,00 грн. відповідачем не сплачені.
На підставі вищезазначеного позивач просив суд стягнути з закритого акціонерного товариства «Завод Універсал» фінансові санкції у розмірі 5100,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення аналогічні змісту позовних вимог, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, ніяких заперечень та клопотань до суду не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством. Згідно ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до п. 1 ч.1 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:
формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів.
У відповідності до п. 1, п. 9, п. 23 ч. 2 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань:
встановлює вимоги щодо випуску (емісії) і обігу цінних паперів та їх похідних, інформації про випуск та розміщення цінних паперів, в тому числі іноземних емітентів (з урахуванням вимог валютного законодавства України), які здійснюють випуск і розміщення цінних паперів на території України, а також встановлює порядок реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів;
встановлює порядок та видає ліцензії на провадження діяльності на ринку цінних паперів, а також анулює зазначені ліцензії в разі порушення вимог законодавства про цінні папери;
роз'яснення порядку застосування чинного законодавства про цінні папери та акціонерні товариства.
Пунктами 8, 13 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:
розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти;
здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.
Відповідно до п. 3 ч. ІХ «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» (далі - Правила) справи про правопорушення щодо громадян чи посадових осіб розглядаються на підставі протоколів про адміністративне правопорушення.
Протоколи у межах наданих повноважень мають право складати Голова Комісії, члени Комісії або уповноважені Комісією посадові особи (п.2 ч. Х Правил).
Протокол разом з поясненням особи та документами, що стосуються справи, направляється протягом трьох робочих днів уповноваженій особі для розгляду справи про правопорушення (п. 4 ч. Х Правил).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи відносно відповідача позивачем прийняті постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів:
- № 03/01/5-09/2552/12 від 25.07.2012 року через нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних комісії регулярної річної інформації за 2011 рік, розміщення якої здійснюється в строк на пізніше 30 квітня, наступного за звітним;
- № 03/01/5-09/2551/12 від 25.07.2012 року через не опублікування в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації за 2011 рік, опублікування якої здійснюється не пізніше 30 квітня, наступного за звітним;
- № 03/01/5-09/2550/12 від 25.07.2012 року через неподання до комісії регулярної річної інформації за 2011 рік, подання якої здійснюється не пізніше 1 червня, наступного за звітним.
Також позивачем були складені наступні акти про правопорушення на ринку цінних паперів:
- № 544-ДО-1-Е від 09.08.2012 року, яким встановлено порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 глави 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», щодо нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії регулярної річної інформації за 2011 рік, розміщення якої здійснюється в строк на пізніше 30 квітня, наступного за звітним;
- № 543-ДО-1-Е від 09.08.2012 року, яким встановлено порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 глави 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів», щодо не опублікування в офіційному друкованому виданні регулярної річної інформації за 2011 рік, опублікування якої здійснюється не пізніше 30 квітня, наступного за звітним;
- № 542-ДО-1-Е від 09.08.2012 року, яким встановлено порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п.1 глави 7 розділу V «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» щодо неподання до комісії регулярної річної інформації за 2011 рік, подання якої здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
У зв'язку із зазначеним, 09.08.2012р. позивачем прийняті відповідні постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
На підставі вищезазначеного, позивачем прийняті наступні постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів:
- № 544-ДО-1-Е від 13.08.2012 року, відповідно до якої, за нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.;
- № 543-ДО-1-Е від 22.08.2012 року, відповідно до якої за не опублікування інформації в офіційному друкованому виданні, до відповідача застосовано фінансову у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.;
- № 542-ДО-1-Е від 22.08.2012 року, відповідно до якої за неподання інформації до Комісії, до відповідача застосовано фінансову у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Зазначені постанови підписані уповноваженими особами Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно копії фіскального чеку УКРПОШТИ та списків № 27 та № 104 на відправлення рекомендованої кореспонденції, зазначені постанови про накладення санкції за порушення на ринку цінних паперів були відправлені відповідачу.
Згідно ч.1 ст.39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Частиною 1 статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 4 зазначеної статті, річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, у тому числі шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Відповідно до п.3 розділу І Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. N 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364 , емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов'язані розкривати на фондовому ринку у такій послідовності Інформацію шляхом:
- розміщення на безоплатній основі в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії) або в її інформаційному ресурсі, поновлюваному у режимі реального часу (далі - стрічка новин);
- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
- подання до Комісії.
Відповідно до п.1 гл.7 розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» встановлено, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Таким чином, відповідач не здійснив передбачених законодавством заходів щодо розкриття річної інформації за 2011 рік.
Згідно пунктів 8, 14 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, у тому числі, здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 6 ч.1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У відповідності до ч.1 ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в редакції чинній на момент прийняття постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 13.08.2012 року та від 20.08.2012 року №544-ДО-1-Е, №543-ДО-1-Е, №542-ДО-1-Е, встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Начальник Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку під час прийняття рішень діяв як уповноважена особа відповідно до пунктів 1 та 5 розділу II «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 р. N 2272 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 р. за N 120/14811.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач правомірно застосував до відповідача штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 5100,00 грн., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частиною 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до закритого акціонерного товариства «Завод Універсал» про стягнення фінансових санкцій у розмірі 5100,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Завод Універсал» в доход Державного бюджету України (відділення Державного казначейства України в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 38033949, банк отримувач - Головне управління Державної казначейської служби у Донецькій області, МФО банку 834016, код платежу 21081100) фінансову санкцію у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 копійок.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 26.03.2013 року, постанова в повному обсязі буде виготовлена 29.03.2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Загацька Т. В.