Постанова № 30418410, 25.03.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2013
Номер справи
805/2176/13-а
Номер документу
30418410
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 березня 2013 р. Справа №805/2176/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 година 39 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І

при секретарі судового засідання Тимохіній Я.Ю.

за участю:

представника позивача - Степанова О.В.

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі міста Горлівки до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми капіталізованих платежів у розмірі 10106,82 гривень,

В С Т А Н О В И В:

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі міста Горлівки звернулось до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми капіталізованих платежів у розмірі 10 106,82 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як платник страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Центрально-Міському районі м. Горлівка та взята на облік з 13 січня 2006 року. 12 грудня 2012 року державним реєстратором до ЄДР внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 З найманим працівником відповідача ОСОБА_3 стався страховий випадок, за яким робочим органом Фонду призначено страхові виплати. Фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок капіталізованих платежів, що надійшли у випадку ліквідації страхувальників. Капіталізація платежів для задоволення вимог, по зобов'язаннях виниклих у результаті заподіяння шкоди життя і здоров'ю громадян, провадяться відповідно до «Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли з зобов'язані підприємства банкрута перед громадянами в наслідок заподіяння збитку їхнього життя і здоров'ю», затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України №765 від 06 05.2000 року і здійснюється по кожній особі з виплатою заборгованості за минулі роки і необхідності виплат майбутніх платежів.

Відповідно до п. З вищевказаного Порядку, капіталізація платежів нараховується за період, що визначається, з різниці між середньої тривалості жита для чоловіків і жінок і їхнім віком на момент проведення капіталізації. Відділення виконавчої дирекції Фонду в Ц- Міському районі м. Горлівки для визначення періоду для капіталізації використовувало дані середньої тривалості життя особи, надані Держкомстатом України.

Сума страхових платежів, що підлягає капіталізації згідно розрахунку склала 10 106,82 грн. 08 січня 2013 року відділення зверталось до фізичної особи - підприємця вимогою про включення капіталізованих платежів з капіталізації до реєстру вимог кредиторів. Станом на 11 лютого 2013 року відділення відповіді на вимогу про включення сум капіталізованих платежів не отримувало.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги надавши пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяви. Просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, пояснив, що в даному випадку має місце не ліквідація юридичної особи, а припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, а тому підстав для стягнення капіталізованих платежів немає, вказував про те, що відповідач добросовісно сплачувала внески з 2006 року, заборгованість відсутня. Крім цього відповідач вважає, що фінансування Фонду за рахунок капіталізованих внесків не здійснюється. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Повно та всебічно дослідивши всі обставини даної справи та вислухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Горлівської міської ради 21.02.2005 року, в якості фізичної особи - підприємця за реєстраційним номером НОМЕР_1 (а.с. 7).

Відповідачем було самостійно прийнято рішеня про припинення діяльності в якості фізичної особи - підприємця, що підтвердив у судовому засіданні представник відповідача.

Відповідно до наданого позивачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, станом на 28.12.2012 р., відповідач знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності.

Представник відповідача підтвердив, що станом на момент розгляду справи відповідач підприємницьку діяльність не припинив.

11.02.2008 року з найманим працівником ФОП ОСОБА_1 ОСОБА_3 стався нещасний випадок на виробництві, що підтверджено актом від 11.07.2008 року про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, затверджений відповідачем (а.с. 10-11).

Відповідно до наданої позивачем копії трудової книжки ОСОБА_3, встановлено, що на момент нещасного випадку він працював у відповідача водієм автобуса за трудовим договором № 588.

Вказані обставини відповідачем не заперечувались.

Згідно виписки з акту огляду МСЕК, ступінь втрати професійної працездатності ОСОБА_3 з 17.06.09 року у зв'язку з трудовим каліцтвом у відсотках становить - 5% , встановлена бестроково (а.с. 9).

Постановою № 0512/12810/12810/8 від 27.03.2012 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі м. Горлівки призначило ОСОБА_3 перераховану щомісячну грошову суму в розмірі 34,76 гривень. Встановлено, що виплати проводяться з 01.03.2012 року безстроково (а.с. 8).

Відділення виконавчої дирекції Фонду в Центрально-Міському районі м. Горлівки для визначення періоду для капіталізації використовувало дані середньої тривалості життя особи, надані Держкомстатом України, внаслідок чого, позивачем правомірно визначена відповідачу до сплати суму капіталізованих платежів у розмірі 10106,82 гривень (а.с. 5).

12 грудня 2012 року було проведено реєстраційну дію від Державного комітету підприємництва, а саме про внесення до ЄДР запису про припинення підприємницької діяльності.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі м. Горлівки звернулось до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 з вимогою № 01-05/56 від 04.01.13 року про внесення до реєстру вимог кредиторів суму капіталізованих платежів у розмірі 10 106,82 гривень (а.с. 18).

Відповідачем не надано суду доказів надання відповіді чи розгляду вказаної вимоги позивача.

Визначившись з правомими нормами, які належить застосувати до спірних правовідносин суд заначає про наступне.

Статтею 19 Конституції України, встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Державний нагляд у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно ст. 17 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, здійснює спеціально уповноважений Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві (далі - страхування від нещасного випадку) визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», статтею 15 якого визначено, що страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням.

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків, згідно статті 18 зазначеного Закону та ст. 18 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, підзвітна правлінню Фонду, проводить свою діяльність від імені Фонду у межах та в порядку, що визначаються його статутом і Положенням про виконавчу дирекцію Фонду соціального страхування від нещасних випадків, організовує, забезпечує виконання рішень правління Фонду та здійснює контроль за дотриманням страхувальниками та страховиками законів України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших нормативно-правових актів, виданих відповідно до них.

Тобто, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством відносно платників страхових внесків у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 1 частини 4 ст. 50-1 ЦК України, у разі припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно з ст.ст. 51, 53 ЦК України, фізична особа, яка неспроможна задовольнити вимоги кредиторів, пов'язані із здійсненням нею підприємницької діяльності, може бути визнана банкрутом у порядку, встановленому законом.

До підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Частиною другою статті 1205 ЦК України, встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або Іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон № 1105 XIV).

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещадного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно статтей 6, 7 Закону № 1105 XIV, страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи. Страховик - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України

Роботодавцем відповідно до цього Закону вважається власник підприємства або уповноважений ним орган та фізична особа, яка використовує найману працю.

За змістом статей 15, 46 Закону № 1105-XIV, Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

За приписами частини статті 46 Закону № 1105-XIV, фінансування Фонду здійснюються за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 765 було затверджено Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (у назві та тексті Порядку слова "підприємства-банкрута" у всіх відмінках було замінено відповідно словами "суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута" у відповідному відмінку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2012 року N 1195).

Згідно з п. 1 вказаного Порядку, відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд).

Відповідно до абз. 2 п.1 Порядку, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерчі потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку, капіталізація платежів розраховується на період, що визначаться як різниця між середнього тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що вимоги ст. 46 Закону № 1105-XIV та положення Порядку, щодо капіталізації платежів поширюються на всі випадки ліквідації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

На сьогоднішній день відсутній механізм капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли виниклих із зобов'язань підприємства, яке ліквідується на підставі рішення засновників та дані відносини подібні між собою у своїх рисах та ознаках, тобто вирішуються однаково і необхідно застосовувати закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Позиція відносно того, що капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, викладена в постанові Верховного Суду України від 26 червня 2012 року у справі №21-156а12 за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми до товариства з обмеженою відповідальністю "Фрунзе-авто" про стягнення капіталізованих платежів.

Згідно з п. 5-1 Порядку, у вимогах відповідного Фонду до суб'єкта підприємницької діяльності, щодо якого порушено справу про банкрутства, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації. При цьому, суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації підприємства-банкрута, перераховуються ліквідатором робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому підприємство перебуває на обліку.

Відповідно до ч. 5 ст. 112 ЦК України, вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.

Станом на момент розгляду даної справи відповідач свій обов'язок зі сплати капіталізованих платежів позивачу не виконав.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає вимоги позивача про стягнення з відповідача сум капіталізованих платежів в розмірі 10106,82 грн. правомірними, а позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 50-1 51, 53, ч.5 ст. 112, ст. 1205 Цивільного кодексу України, ст. ст. 15, 17-18 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, ст. ст. 1, 6-7, 15, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 765, ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі міста Горлівки до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення суми капіталізованих платежів у розмірі 10106,82 гривень, задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер ФОП у ЄДР НОМЕР_2, АДРЕСА_1) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Центрально-міському районі міста Горлівки суму капіталізованих платежів у розмірі 10106 (десять тисяч сто шість) гривень 82 (вісімдесят дві) копійки.

Постанову прийнято в нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 25 березня 2013 року.

Постанову складено у повному обсязі 1 квітня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Бабіч С.І.