Справа № 121/1951/13-а
2-а/121/173/13
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим
у складі: головуючого судді - Руденко В.В.
при секретарі - Корнєвій Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 до Ялтинської міської ради АР Крим, про визнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування і зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення 26-ї сесії 6-го скликання Ялтинської міської ради АР Крим № 487 від 26 грудня 2012 року «Про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,06 га., у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку , господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1» ;
- зобов'язати Ялтинську міську раду АР Крим надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки у власність площею 0,06 га., для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, в межах населеного пункту ;
Вимоги мотивовані тим, що в 2005 році він звернувся до Ялтинської міської ради з клопотанням про передачу йому у власність зазначеної земельної ділянки і з того часу він не може отримати дозвіл на складання проекту землевідводу , незважаючи на те, що надав відповідачу всі необхідні документи. В листопаді 2011 року відповідач своїм рішенням відмовив йому у наданні дозволу на складання проекту землевідводу через ніби - то невідповідність місця розташування зазначеної земельної ділянки вимогам законодавства та містобудівної документації. Рішенням суду зазначене рішення ради № 196 від 30 листопада 2011 року було визнано протиправним та скасовано. Однак відповідач повторно 26 грудня 2012 року постановив повністю аналогічне рішення про відмову йому у наданні дозволу на розробку проекту землевідводу , зазначивши ті самі підстави для відмови. Оскільки ці підстави були вже визнані постановою суду протизаконними, то нове рішення ради є протизаконним та підлягає скасуванню.
Зважаючи на те, що відповідач умисно та протизаконно неодноразово відмовляє йому в наданні дозволу на складання проекту відводу , то він вважає, що суд має зобов'язати раду надати йому дозвіл на розробку проекту землевідводу зазначеної земельної ділянки .
Представник відповідача позовні вимоги не визнав .
Заперечення мотивував тим, що рішення ради прийнято у межах повноважень органу місцевого самоврядування, відповідає вимогам діючого законодавства України. Позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту відводу земельної ділянки, оскільки місцезнаходження зазначеної ним земельної ділянки не відповідає вимогам законодавства.
Представник відповідача обґрунтовуючи підстави відмови ОСОБА_1, посилався на приписи діючого законодавства , зокрема положення ст. 118 Земельного кодексу України , вважаючи що, оскільки будівництво по АДРЕСА_1 не передбачено детальним планом забудови, відповідач не має право передати позивачу у власність вказану земельну ділянку.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони та оцінивши докази, які є у матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за наступних підстав.
У відповідності із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Зазначені положення Конституції України кореспондовані в ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно п. 34 ч.1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Стаття 12 Земельного Кодексу України встановлює, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Відповідно до частини 6 ст.118 Земельного Кодексу України (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Судом встановлено, що 22 квітня 2005 року позивач звернувся із заявою до Ялтинської міської ради про передачу йому у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд.
З часу звернення до органу місцевого самоврядування, позивачем виконані ряд вимог щодо приведення до відповідності діючому законодавству його документів, зокрема, запропоновані у листі секретаря Ялтинської міської ради О.І. Чабанова від 02 листопада 2005 року.
З листа начальника Управління головного архітектора від 05 травня 2010 року, слідує, що управління надало попереднє узгодження щодо закріплення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0600 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_1.
Рішенням планувальної ради від 09 березня 2010 року підтверджується включення об'єкту за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,600 га до загального генерального плану.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту це містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту.
Стаття 17 цього Закону передбачає, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту, строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується. Зміни до генерального плану населеного пункту можуть вноситися не частіше, ніж один раз на п'ять років.
Слід зазначити, що детальний план території уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток території, тому, вимога щодо забезпечення відповідності генеральному плану населеного пункту детального плану не може покладатись на суб'єкта звернення, у даному випадку ОСОБА_1
Підставою для відмови ОСОБА_1, в наданні дозволу на розробку проекту землевідводу зазначеної земельної ділянки Ялтинська міська рада зазначила невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законодавства.
Формулювання та підстави за якими відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки у власність , зазначені в рішенні ради № 487 від 26 грудня 2012 року носять загальний характер та не відповідають вимогам законодавства.
Представник відповідача не зазначив конкретних вимог ст. 118 Земельного кодексу України , які би не виконав ОСОБА_1, про подачі ним клопотання до ради про передачу йому у власність земельної ділянки .
Зазначені обставини вже були предметом перевірки та оцінки судом і знайшли своє підтвердження в постанові Ялтинського міського суду від 19 березня 2012 року за позовною заявою ОСОБА_1 до Ялтинської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
З урахуванням всіх обставин по справі суд вважає, що оспорюване позивачем рішення не може бути визнано законним та підлягає скасуванню.
Ялтинська міська рада на найближчому пленарному засіданні ради після отримання постанови суду для виконання зобов'язана розглянути заяву ОСОБА_1, про передачу йому у власність земельної ділянки та прийняти рішення відповідно до вимог діючого законодавства України та встановленим постановою суду обставинам.
В частині вимог ОСОБА_1, про зобов'язання Ялтинської міської ради надати йому дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки у власність для будівництва жилого будинку площею 0,060 га за адресою: АДРЕСА_1 суд вважає за необхідне відмовити .
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України , п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключеної компетенції сільських , селищних, міських рад входить вирішення відповідно до закону питання регулювання земельних відносин, в тому числі і передача земельної ділянки комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.
Суд не уповноважений підміняти собою орган місцевого самоврядування при вирішенні зазначених питань.
На підставі викладеного та керуючись, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 12, 118 Земельного Кодексу України, ст. ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.2 ч.1 ст.1, ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , ст. ст. 2, 71, 159-163, 171 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення 26-ї сесії 6-го скликання Ялтинської міської ради АР Крим № 487 від 26 грудня 2012 року «Про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки площею 0,06 га., у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку , господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1» - визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Ялтинську міську раду АР Крим на найближчій сесії після отримання постанови суду для виконання, розглянути заяву ОСОБА_1 про надання йому земельної ділянки площею 0,06 га., у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку , господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 та прийняти рішення відповідно до вимог закону та обставин, зазначених в постанові суду.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського Апеляційного Адміністративного суду через Ялтинський міський суд в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України.
СУДДЯ :