ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2013 рокуСправа № 912/214/13-г Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 912/214/13-г
за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський міський район електричних мереж, м. Кіровоград
до відповідача: управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради, м. Кіровоград
про стягнення 113 436,52 грн.
представники сторін:
від позивача - Колісниченко М.М., довіреність № 11519/07 від 26.12.12, юрисконсульт Кіровоградського міського РЕМ;
від відповідача - Лелека З.М., довіреність № 1066 від 28.02.13, головний спеціаліст відділу персоніфікованого обліку управління праці та соціального захисту населення виконкому;
від відповідача - Денисенко В.В., довіреність № 12/05/1 від 09.01.13, головний спеціаліст - юрисконсульт управління праці та соціального захисту населення виконкому.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Публічним акціонерним товариством "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Кіровоградський район електричних мереж, подано позов до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради про стягнення заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію у сумі 113 436,52 грн.
Відповідач позов заперечив на підставі наступного: витрати, пов'язані із наданням пільг, які виникли внаслідок рішення Конституційного Суд України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, не враховувались у Державному бюджеті на 2009-2012 роки; відшкодування пільг має здійснюватись з урахуванням Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" в межах норм, встановлених постановою Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996 р. (а.с. 50-54, 64-68).
В судовому засіданні 19.03.2013 р. оголошувалась перерва до 29.03.203 р.
В судовому засіданні 29.03.2013 р. представником позивача позовні вимоги підтримано на підставах, викладених у позові; представниками відповідача позов заперечено згідно наданого до справи відзиву і пояснень.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд
ВСТАНОВИВ :
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в особі Кіровоградського міського району електричних мереж згідно Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 N 1357, в період з липня по грудень 2012 р. постачало споживачам електричну енергію зі знижкою суми її оплати у відповідності до Закону України "Про міліцію" та Закону України "Про пожежну безпеку" на території, закріпленій за вказаним структурним підрозділом.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України "Про міліцію" (в редакції станом на 11.05.2007р.) працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-ти відсоткова знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Згідно ч. 6 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (в редакції станом на 16.05.2007р.) особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-ти відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також палива.
Пунктами 68 та 78 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до названих статей Законів України "Про міліцію" та "Про пожежну безпеку", з урахуванням яких вказана знижка повинна була надаватись в межах норм встановлених законодавством.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності окремих положень ст. 65, розділу 1, п. 61, 62, 63, 66 розділу П, п. 3 розділу III Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67, розділу І, п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст. 67, розділу І, пп. 2-4, 6-8, 10-18, пп. 7 п. 19, п. 20-22, 24-34, пп. 1-6, 8-12 п. 35, п. 36-100 розділу П "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та п. 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Частиною 5 резолютивної частини вищезгаданого рішення встановлено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За таких обставин, з 22.05.2008р. втратили чинність і внесені неконституційними нормами зміни до Законів України "Про міліцію" та "Про пожежну безпеку" щодо надавання 50% знижки з оплати електроенергії в межах норм встановлених законодавством.
Статтями 24 названих Законів передбачено, що фінансування і матеріально-технічне забезпечення міліції та державної пожежної охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.
Як встановлено статтею 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті „б" пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 р. затверджено "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (надалі Порядок). У пункті 2 названої Постанови визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. N 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до п.п. 5, 6, 7, 8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми щодо пільг звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки України, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних послуг і направляють їх до фінансових органів районних держадміністрацій. Фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі отриманих актів звіряння щомісяця готують реєстри нарахованих сум щодо пільг вказаної категорії осіб, та направляють їх фінансовим органам обласних держадміністрацій. Фінансові органи обласних держадміністрацій протягом двох операційних днів після отримання коштів субвенцій надають органам Державного казначейства платіжні доручення щодо перерахування цих коштів на рахунки районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення пропорційно фактичним зобов'язанням з пільг, субсидій. Органи Державного казначейства протягом операційного дня з часу отримання відповідних платіжних доручень направляють кошти субвенцій на рахунки місцевих бюджетів, для подальшого перерахування на рахунки головних розпорядників коштів та здійснення розрахунків з постачальниками відповідних послуг.
З приписів вказаних норм вбачається, що саме на відповідача покладено обов'язок по відшкодуванню спірних коштів.
Згідно пунктів 10, 11 "Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 р. №117, підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".
Управління праці і соціального захисту населення щомісяця: звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги та реєстр розрахунків; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги;
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано вимог вищевказаного Порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам, складено акти звірки.
Однак, відшкодування відповідачем за поставлену позивачем електроенергію громадянам - пільговим категоріям споживачів, відбувалось не в повному обсязі, у зв'язку із чим в період з серпня по грудень 2012 р. включно утворилась заборгованість в сумі 113 436,52 грн.
Розрахунок позивача відповідачем не заперечується, однак відповідач не погоджується з тим, що позивач провів такий розрахунок без врахування норм користування електроенергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1996 р. N 879.
Господарський суд відхиляє наведені доводи відповідача на підставі наступного.
Пунктами 1, 6 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту тощо.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Рішенням Конституційного Суду України від 19.06.2001 р. №9-рп/2001 визначено, що Україна є правовою державою (стаття 1 Конституції України), а в правовій державі існує сувора ієрархія нормативних актів, відповідно до якої постанови та інші рішення органів виконавчої влади мають підзаконний характер і не повинні викривляти сутність і зміст законів.
У рішенні Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. №3-рп/2012 вказано, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" установлено, що у 2012 році норми і положення, зокрема, статті 22 Закону України "Про міліцію", статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Поміж тим, Кабінетом Міністрів України на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" не видано нормативно-правового акту по встановленню розміру відповідних пільг.
Натомість, положення Закону України "Про міліцію" та Закону України "Про пожежну безпеку" не містять обмежень норм, в межах яких надаються пільги на 50-процентну знижку по оплаті комунальних послуг.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної ради у місті Кіровограді заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту електроенергію у сумі 113 436,52 грн. є обґрунтованими, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Кіровської районної у місті Кіровограді ради (25013, м. Кіровоград, вул. Шатило, 12; ідентифікаційний код 03197635) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15; ідентифікаційний код 23226362) - 113 436,52 грн. заборгованості по відшкодуванню наданих населенню пільг з оплати за спожиту електричну енергію та судовий збір у розмірі 2 268,73грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 03.04.2013 р.
Суддя В.В.Тимошевська