Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"29" березня 2013 р. Справа № 820/105/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Харківській області про визнання незаконною бездіяльності та зобов"язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач або ОСОБА_1) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд:
- визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Близнюківської РДА Харківської області, щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 по суті від 25 травня 2011 року;
- зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень, Головне Управління Держземагентства в Харківській області, розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 травня 2011 року по суті, відповідно до вимог чинного законодавства України, щодо погодження місця розташування земельної ділянки розміром 2 га ріллі, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, безкоштовно з державних земель сільськогосподарського призначення Семенівської сільської Ради Близнюківського району Харківської області біля с.Плахтіївка. Та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.
В обґрунтування позовних вимог позивач повідомила, що 25.05.2011 звернулася до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області з заявою і всіма необхідними супровідними документами відносно виділення їй земельної ділянки розміром 2 га, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства безкоштовно з земель запасу Семенівської сільської Ради Близнюківського району Харківської області біля с.Плахтіївка разом з її родичами та односельцями.
У липні місяці 2011 року позивач отримала повідомлення Близнюківської райдержадміністрації від 9.06.2011 року №Р-616 з роз'ясненням про неналежним чином завіреної довідки відділу Держкомзему у Близнюківському районі, на довідці була лише печатка і не було підпису керівника. Після усунення недоліку позивач повторно подала документи до Близнюківської райдержадміністрації. Заяву, довідки і викопіювання земельної ділянки вона подала повторно.
Позивач стверджує, що у серпні місяці 2011 року перший заступник голови Близнюківської районної державної Адміністрації Харківської області Іваненко Володимир Вікторович будучи одночасно і головою земельної комісії при райдержадміністрації, своїм не обґрунтованим рішенням змусив ОСОБА_1 повторно надавати документи до райдержадміністрації. Заяви, довідки і викопіювання вона надала повторно.
У зв'язку із зазначеним ОСОБА_1 вважає, що дії Близнюківської РДА щодо нерозгляду її заяви по суті є незаконними, оскільки були порушені вимоги Земельного кодексу України.
Як повідомила позивач, вона та інші заявники 24.08.2011 подали скаргу голові Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, у якій просили розглянути їхні заяви по суті та надати відповідь. 15.09.2011 відповідь було надано на ім'я одного із заявників - ОСОБА_3 у якій Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області вимагала рішення які раніше приймалися з вищевказаного питання та інші документи, для розгляду справи. Але які саме потрібно було надати документи не вказано. І жодного рішення з цього питання Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області взагалі не приймала.
Як повідомила позивач, на її заяву до райдержадміністрації, райдержадміністрацією рішення з її питання не було винесено, що змусило ОСОБА_1 звернутися до прокуратури Близнюківського району Харківської області. Відповіді не надійшло.
Тому вона звернулась до прокурора Харківської області зі скаргою на порушення земельного законодавства посадових осіб Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області. У червні місяці 2012 року вона отримала відповідь на свою скаргу, яка закінчувалась пропозицією звернення до суду.
Прокуратура Харківської області направила скаргу для розгляду до державної інспекції сільського господарства в Харківській області. У липні місяці 2012 року позивач отримала відповідь на скаргу, яка закінчувалась пропозицією звернення до суду.
У червні місяці 2012 року позивач отримала відповідь Державного агентства земельних ресурсів України на її скаргу, яка закінчувалась пропозицією звернення до суду.
Таким чином, позивач повідомила, що протягом усього періоду від її першого звернення до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області і до часу звернення до суду з даним позовом вона зверталась у різні інстанції про надання допомоги у вирішенні питання, що підтверджується доданими до позову копіями скарг та відповідей на них.
Позивач зазначила, що 16.11.2012 звернулась до Близнюківського районного суду Харківської області з адміністративним позовом про визнання незаконною бездіяльності суб'єкта владних повноважень до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області. 7.12.2012 Близнюківський районний суд Харківської області виніс ухвалу у якій позивачеві було запропоновано звернутися до Харківського окружного адміністративного суду.
У судовому засіданні представник позивача підтримав уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
Від Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області (далі - відповідач-1 або Близнюківська РДА) до суду надійшли заперечення проти позову (а.с.52-53, 62-64, 104-106), у яких відповідач-1 посилається на те, що відповідь ОСОБА_1 була надана обґрунтовано.
Також Близнюківська РДА повідомила, що після заяви від серпня 2011 року повторних звернень до районної державної адміністрації з порушених питань не надходило.
На зазначену земельну ділянку 28 грудня 2011 року розпорядженням голови Близнюківської районної державної адміністрації було надано дозвіл іншому громадянину на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для створення та ведення фермерського господарства.
На даний час на вказану земельну ділянку розроблено проект землеустрою, укладено договір оренди земельної ділянки, який пройшов державну реєстрацію в установленому законодавством порядку.
У поданих до суду запереченнях (а.с.121-124) представник Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Харківській області (далі - відповідач-2 або Головне управління Держземагентства у Харківській області) проти позову заперечував, посилаючись на те, що в позовній заяві позивачем оскаржуються дії Близнюківської РДА щодо нерозгляду по суті її заяви від 25.05.2011. Будь-яких відомостей про те, що позивач зверталась до Головного управління Держземагентства у Харківській області з приводу отримання у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у позовній заяві та в додатках до неї ОСОБА_1 не надано.
У зв'язку із зазначеним представник Головного управління Держземагентства у Харківській області вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Харківській області, незаконними, необґрунтованим та такими, що не підлягають задоволенню.
Представником позивача подано до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, у якій представник позивача зазначив, що підтримує позовні вимоги та наполягає на задоволенні позову.
Від Близнюківської РДА до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі її представника.
Представником Головного управління Держземагентства у Харківській області подано до суду заяву про розгляд справи без участі представника Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Харківській області.
Враховуючи зазначене, суд на підставі ч.4 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до п.12 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України (в тексті постанови приписи нормативно-правових актів у редакції, чинній на час виникнення відповідних правовідносин,) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Пунктом «в» ч.3 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч.7 ст.118 Земельного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що 30.05.2011 ОСОБА_1 звернулась до Близнюківської РДА із заявою, вх.№Р-616 про вибір місця розташування земельної ділянки (а.с.110), у якій просила погодити вибір місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства; бажане місце розташування земельної ділянки: біля с.Плахтіївка, ділянки, які орендував ОСОБА_4; орієнтовний розмір земельної ділянки - 2 гектари (кв.метри); категорія земель за основним цільовим призначенням: землі сільськогосподарського призначення.
Листом №Р-616 від 9.06.2011 (а.с.109) Близнюківською РДА ОСОБА_1 повідомлено, що надати в оренду вказану земельну ділянку неможливо, оскільки надана ОСОБА_1 довідка відділу Держкомзему у Близнюківському районі завірена неналежним чином, що суперечить чинному законодавству.
09.08.2011 ОСОБА_1 знову звернулась до Близнюківської РДА із заявою про вибір місця розташування земельної ділянки (а.с.108), у якій просила розглянути матеріали вибору місця розташування земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовно площею 2га ріллі.
Листом №Р-931 від 27.08.2011 (а.с.107) Близнюківською РДА ОСОБА_1 повідомлено, що заяви не відповідають ст.118 Земельного кодексу України, а також що для позитивного вирішення питання ОСОБА_1 необхідно з'явитися до районної державної адміністрації для оновлення пакету документів.
Тобто, заяву позивача щодо виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не розглянуто Близнюківською РДА в порушення вимог ст.118 Земельного кодексу України та не зазначено підстави для такого нерозгляду.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом взято до уваги, що Близнюківська РДА повідомила, що після заяви від серпня 2011 року повторних звернень до районної державної адміністрації з порушених питань не надходило. Представник позивача також не надав до суду доказів звернення ОСОБА_1 до Близнюківської РДА із заявою щодо виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства після 09.08.2011.
В уточненій позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Близнюківської РДА Харківської області, щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 по суті від 25 травня 2011 року.
Враховуючи, що позивач двічі звертався до Близнюківської РДА із заявами від 30.05.2011 та 09.08.2011, а відповідач-1 безпідставно не розглянув заяву від 09.08.2011, суд на підставі ч.2 ст.11 КАС України вважає можливим вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 щодо погодження місця розташування земельної ділянки розміром 2 га ріллі, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, безкоштовно з державних земель сільськогосподарського призначення Семенівської сільської Ради Близнюківського району Харківської області біля с.Плахтіївка.
У позовній заяві позивач просить суд зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень, Головне Управління Держземагентства в Харківській області, розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 травня 2011 року по суті, відповідно до вимог чинного законодавства України, щодо погодження місця розташування земельної ділянки розміром 2 га ріллі, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, безкоштовно з державних земель сільськогосподарського призначення Семенівської сільської Ради Близнюківського району Харківської області біля с.Плахтіївка. Та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до частини 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з п.«і» ч.1 ст.15 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Пунктом 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 №445 встановлено, що Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Згідно з п.п.«6-1» п.4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №445, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб. (Пункт 4 доповнено підпунктом 6-1 згідно з Указом Президента України від 29.12.2012 N770/2012.)
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 січня 2013 року №40 «Про внесення змін до наказу Мінагрополітики України від 10 травня 2012 року №258», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2013 року за №260/22792, затверджені зміни до Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10 травня 2012 року №258, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2012 року за №852/21164.
Відповідно до пункту 1.5 вказаних вище Змін Положення про Головне управління Держземагентства в області доповнено пунктом 4.32 такого змісту: «4.32. Передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.».
Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25 січня 2013 року №40 «Про внесення змін до наказу Мінагрополітики України від 10 травня 2012 року №258» набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 26 лютого 2013 року.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно з ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З огляду на зазначені приписи нормативно-правових актів станом на час розгляду справи у Близнюківської РДА відсутні повноваження щодо розгляду заяв ОСОБА_1 щодо виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Такі повноваження здійснює Головне управління Держземагентства у Харківській області.
Оскільки позивач до відповідача-2 із заявою щодо виділення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не звертався, є передчасною та не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень, Головне Управління Держземагентства в Харківській області, розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 травня 2011 року по суті, відповідно до вимог чинного законодавства України, щодо погодження місця розташування земельної ділянки розміром 2 га ріллі, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, безкоштовно з державних земель сільськогосподарського призначення Семенівської сільської Ради Близнюківського району Харківської області біля с.Плахтіївка. Та надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.
Суд вважає необхідним розподілити судові витрати відповідно до вимог ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 94, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Харківській області про визнання незаконною бездіяльності та зобов"язання вчинити дії - задовольнити частково
Визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - Близнюківської районної державної адміністрації Харківської області, щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 щодо погодження місця розташування земельної ділянки розміром 2 га ріллі, цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, безкоштовно з державних земель сільськогосподарського призначення Семенівської сільської Ради Близнюківського району Харківської області біля с.Плахтіївка.
В іншій частині адміністративний позов залишити без задоволення.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1; АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 17,21грн. (сімнадцять грн. 21коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.В. Мельников