Cправа № 2a-0770/3714/12
Рядок статзвітності № 8.1.5
Код 14
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2013 року м. Ужгород
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в особі філії «Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» про стягнення коштів з рахунків у банках, -
ВСТАНОВИВ:
24 грудня 2012 року 24 грудня 2012 року Хустська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області Державної податкової служби звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" в особі філії "Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" про стягнення коштів з рахунків у банках та стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" в особі філії "Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств "в сумі 80787, 45 гривень.
До початку судового засідання представник позивача подав суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій позовні вимоги підтримує в частині стягнення коштів з рахунків у банках Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" у сумі 80787,45 гривень податкового боргу.
15.03.2013 року року від позивача надійшло клопотання через канцелярію суду про розгляд справи без участі представника позивача Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби.
Відповідач в судове засідання 15 березня 2013 року повторно не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання, заперечення проти позову не надавав.
Відповідно до ч.4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Зважаючи на викладене, а саме: клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності та повторне неприбуття відповідача - представника Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в особі філії «Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в судове засідання 15.03.2013 року (що був повідомлений належним чином), суд вважає можливим продовжити розгляд даної справи в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З 01.01.2011 року відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України, прийнятий 02.12.2010 року.
Згідно Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 19.12.2012 року (а.с. 6-11), відповідач - Державне підприємство «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» значиться в даному реєстрі.
Згідно Довідки АА № 552722 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 13.09.2012 року (а.с. 12) Виконавчим комітетом Ужгородської міської ради Закарпатської області 09.07.2003 року було зареєстровано юридичну особу - філію «Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств».
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом. П. п. 16.1.4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 - УІ (із змінами та доповненнями) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків та зборів (обов'язкових платежів) є юридичні та фізичні особи, на яких законодавством України покладено обов'язок сплачувати податки і збори згідно із цим Кодексом.
Державне підприємство «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в особі філії «Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» є платником податків і зборів, відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені ПКУ. Податковий обов'язок є безумовний і першочерговий стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів. наступних за днем такого узгодження.
Юридична особа - Державне підприємство «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в особі філії «Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» станом на 13.03.2013 року має заборгованість перед бюджетом в розмірі 80787,45 гривень, яка є непогашеною та виникла у з зв'язку з наступним.
07.07.2012 року Хустською ОДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку філії «Хустдержспецлісгосп» ГДСЛАП «Закарпатагроліс» з питань дотримання вимог податкового та іншого господарства за період з 01.10.2009 року по 31.03..2012 року, про що було складено Довідку від 07.07.2012 року № 26/17/26396811 (а.с. 14 - 18). В даній довідці зафіксовано наявність у відповідача заборгованість по сплаті до бюджету податку з доходів фізичних осіб на суму 80787,45 гривень, а саме податковим органом встановлено порушення п. 18.1 ст. 18 п.п. 168.1.5 п. 168. 1 ст. 168 п. 171. 1 ст. 171 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755 - УІ - кредиторська заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб до бюджету за період з 01.01.2011 року по 01.04.2012 року - 81710,86 гривень, порушення вимог ст. 8, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», п. 18.1 ст. 18, п. 127.1 ст. 127, п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, п. 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ в частині своєчасності перерахування податку до бюджету, а саме встановлена кредиторська заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб до бюджету: за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року в сумі 80787,45 гривень, порушено ст. 3 Закону України № 108/95 - ВР «Про оплату праці», ст. 53 Закону України № 2154-УІ від 27.04.2010 року «Про державний бюджет України на 2010 рік», статті 22 Закону України № 2857 - УІ від 23.12.2010 року «Про Державний бюджет України на 2011 рік», статті 13 Закону України № 4282-УІ від 22.12.2011 року «Про Державний бюджет України на 2012 рік».
Станом на 01.10.2009 року розстрочена заборгованість по податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати робітників та службовців в сумі 208984,94 гривень - залишок несплаченого податку станом на 01.10.2009 року 7832,73 гривень.
За актом звірки по податку з доходів фізичних осіб станом на 13 березня 2013 року відповідача за пеірод з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року становить 80787, 45 грн.
У відповідності до п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Відповідно до п.п. 20. 3.1 ст. 20 даного Закону, особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку, є при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність за таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього Закону, - така особа - податковий агент.
Згідно з приписом п. 1.15 Закону України № 889 працедавець є податковим агентом по відношенню до платника податку . Пунктом «а» п. 19.2 ст. 19 Закону № 889 визначено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок. Підпунктом 8.1.2 Закону України № 889 визначено, що Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Приписами п.п. 168.1.1 п. 168. 1 ст. 168 Податкового кодексу України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподаткований дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п.171.1 ст. 171 ПКУ).
Виходячи з того, що відповідачем не було дотримано вимоги законодавства щодо своєчасного та повного перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету, його заборгованість по сплаті цього податку складає 80787,45 гривень.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (п.п.14.1.175., п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Борг відповідача - юридичної особи - Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в особі філії «Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в розмірі 80787,45 гривень підтверджується матеріалами справи, а саме: Довідкою про результати перевірки (а.с. 14-18), актом звірки по податку з доходів фізичних осіб (а.с. 19) та актом звірки від 13.03.2013 року, довідкою про щомісячне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб утриманого із заробітної плати (а.с. 20). копією акту № 462/15-1 від 27.02.2012 року про порушення податкового законодавства (а.с.10).
Відповідно до ч. 1 п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями) стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини
Відповідно до підпункту 20.1.28 пункту 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Тому уточнені позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Уточнені позовні вимоги Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» в особі філії «Хустське лісове агропромислове господарство Державного підприємства «Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств» про стягнення коштів з рахунків у банках - задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків у банках Державного підприємства "Закарпатське обласне управління лісогосподарських агропромислових господарств" (Закарпатська область, місто Ужгород, вул. Гагаріна, 42/1, код ЄДРПОУ 32434750) у сумі 80787,45 (вісімдесят тисяч сімсот вісімдесят сім) гривень 45 коп. податкового боргу.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Скраль Т.В.