Постанова № 30350351, 29.03.2013, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2013
Номер справи
807/500/13-а
Номер документу
30350351
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 807/500/13-а

Рядок статзвітності № 8.2.1

Код 2

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2013 року м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С.А.

при секретарі судового засідання - Приходько Т.В.

сторони у судове засідання не з'явились;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кекс" ЛТД до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кекс" ЛТД звернулось до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податковї служби, якою просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції Закарпатської області Державної податкової служби від 04.04.2012 року за № 13/22-0/22075501.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 04.04.2012 року Ужгородською міжрайонною державною податковою інспекцією Закарпатської області Державної податкової служби на підставі акта перевірки №11/22-00/22075501 від 21.03.2012 року було винесено податкове повідомлення - рішення № 13/22-0/22075501 про збільшення розміру грошового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 524791,25 грн., в тому числі основний платіж 419833,00 грн. та застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 104958,25 грн. Підставою для такого висновку податковий орган зазначив, що Позивач завищив суму податкового кредиту за серпень 2010 року в сумі 419833,00 грн., таким чином підприємством було занижено суму сплати до бюджету за серпень 2010 року в сумі 419833,00 грн. На думку Позивача такі висновки податкового органу безпідставні, оскільки право на отримання податкового кредиту по податку на додану вартість підтверджується відповідною податковою накладною та платіжним дорученням про сплату податку на додану вартість. З огляду на викладене, прийняте податкове повідомлення - рішення податкового органу Позивач вважає протиправними та такими, що винесені з порушенням чинного законодавства.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явились, однак надали суду клопотання про розгляд даної адміністративної справи без їхньої участі та просили суд даний адміністративний позов задовольнити в повному обсязі з мотиві наведених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився також, однак надав суду свої письмові заперечення проти позову та просив суд у задоволенні даного адміністративного позову відмовити повністю.

Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається з матеріалів справи відповідачем - проведено виїзну позапланову документальну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД з питань правильності нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість по взаємовідносинам з товариством з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» (код ЄДРПОУ: 24423007) за період з 01.07.2010 року по 31.08.2010 року.

За результатами перевірки було складено Акт перевірки від 21.03.2012 року №11/22-00/ 22075501, згідно якого встановлено порушення пп.7.4.1, пп.7.4.5. п.7.4, пп.7.2.6., п7.2 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями), п.201.6 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД завищено суму податкового кредиту за серпень 2010 року в сумі 419833,0 грн. У зв'язку із чим, Відповідачем визначено та нараховано грошове зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 419833,00 грн., що підтверджується копією згаданого акту наявною в матеріалах справи.

На підставі вищенаведеного акту податковим органом було винесено податкове повідомлення - рішення № 13/22-0/22075501 про збільшення розміру грошового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 524791,25 грн., в тому числі основний платіж 419833,00 грн. та застосована штрафна (фінансова) санкція у розмірі 104958,25 грн., що підтверджується копією згаданого податкового повідомлення рішення наявною в матеріалах справи.

Як вбачається із згаданого акту перевірки, перевіркою встановлено взаємовідносини товариства з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД з постачальником товариством з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» (код ЄДРПОУ 34423007, м. Київ, вул. Жилянська, 24).

Як вбачається із даного акту, відповідно до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» від 04 липня 2002 року № 37-ІV, Закону України «Про сертифіковані товарні склади та прості і подвійні складські свідоцтва» від 23 грудня 2004 року та Наказу Міністерства аграрної політики від 27 червня 2004 року № 198 уповноваженими представниками - товариства з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» (код ЄДРПОУ 34423007, м. Київ, вул. Жилянська, 24) в особі п. Жерліцина Д.І. - визначеним як Продавець та товарством з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД ( код ЄДРПОУ 22075501) в особі п. Галиця І.Ю. - визначеним як Покупець та приватним сільськогосподарським підприємством «Ласточка» (код ЄДРПОУ 31081226, Ужгородський район, с.Батфа,69) укладено акт прийому-передачі зерна сільськогосподарської культури б/н. від 16 липня 2010 року.

Проведеною перевіркою встановлено, що Згідно з п. 1 вказаного акту прийому - передачі зерна сільськогосподарської культури Продавець переоформляє а Покупець приймає на зберігання зерно пшениці 4 класу в кількості 2200 тонн, яке знаходиться на зберіганні у приватного сільськогосподарського підприємства «Ласточка» та згідно п. 2 вказаного акту сторони підтверджують факт передачі права власності на вище вказану продукцію від товариства з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» у власність товариства з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД з показниками якості, вказаними в складській квитанції № 5518 від 8 липня 2010 року.

Враховуючи складений акт, товариством з обмеженою відповідальністю «Кекс» та приватне сільськогосподарське підприємство «Ласточка» укладено договір складського зберігання зерна № П-16/07 від 16 липня 2010 року. Відповідно до п. 1 Договору товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД визначений за договором як Поклажодавець зобов'язаний передати зерно, а приватне сільськогосподарське підприємство «Ласточка» визначений за договором як Зерновий склад зобов'язаний прийняти його на зберігання у визначеній кількості та якості, а саме: пшениця 4 класу в кількості 2200 тонн.

Перевіркою встановлено, що придбання пшениці 4 класу товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД здійснено на підставі видаткової накладної товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» № РН-0000542 від 26 липня 2010 року в кількості 2200 тонн на загальну суму 2 519 000,00 грн., в тому числі податок на додану вартість 419833,33 грн. В підтвердження нарахування податку на додану вартість підприємством продавцем - товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» видано податкову накладну № 558 від 26.07.2010 року на загальну суму 2 519 000,00 грн., в тому числі податок на додану вартість 419833,33 грн. Оплата за отримане зерно пшениці 4 класу здійснена товариством з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД шляхом переказу коштів на розрахунковий рахунок товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» в сумі 2505941,95 грн. відповідно до наступних платіжних доручень: - платіжне доручення № 16 від 02.08.2010р. - на загальну суму 1000000,00 грн.,- платіжне доручення № 16 від 09.08.2010р. - на загальну суму 120000,00 грн.,- платіжне доручення № 17 від 09.08.2010р. - на загальну суму 200000,00 грн., - платіжне доручення № 18 від 10.08.2010р. - на загальну суму 200000,00 грн., - платіжне доручення № 19 від 11.08.2010р. - на загальну суму 100000,00 грн., - платіжне доручення № 20 від 13.08.2010р. - на загальну суму 352000,00 грн., - платіжне доручення № 21 від 16.08.2010р. - на загальну суму 118000,00 грн., - платіжне доручення № 22 від 17.08.2010р. - на загальну суму 100000,00 грн., - платіжне доручення № 23 від 18.08.2010р. - на загальну суму 100000,00 грн., - платіжне доручення № 24 від 19.08.2010р. - на загальну суму 215941,95 грн.

В ході проведення перевірки правильності формування податковому кредиту з податку на додану вартість встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД віднесено до складу податкового кредиту суму ПДВ 419833,0 грн. за липень 2010 року. Згідно даних АІС «Співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість на рівні ДПС України» встановлена розбіжність податкового кредиту товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД та податкового зобов'язання товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» в сумі ПДВ 419833,00 грн.

Позивачем до ДПІ Голосіївського району м. Києва були направлені запити на проведення зустрічної звірки щодо правильності формування податкового кредиту товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД та податкових зобов'язань товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» від 18.04.2011р. №1780/7/23-1, від 18.04.2011р. №1762/7/23-116, від 25.05.2011р. №964/7/23-115, від 04.07.2011р. №1095/7/23-112, від 07.11.2011р. № 1795/7/23-112 та від 07.11.2011р. №1796/7/23-112.

На запити Ужгородської МДПІ від 07.11.2011року №1795/7/23-112, та від 07.11.2011 року №1796/7/23-112 ДПІ Голосіївського району м. Києва направила листи про надання інформації від 07.12.2011 року №21132/7/23-8010 та від 07.12.2011р. №21134 / 7/23-8010, в яких надається загальна інформація з картки платника податків товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер». Також в листах повідомляється, що згідно бази даних «Бест Звіт» декларація з ПДВ за липень 2010р. має статус «звіт визнано не дійсним». Причиною «невизнання поданої звітності як податкової декларації» є те, що відповідно до абз.4 -5 п.1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість (від 30 травня 1997 р. N 166) «Платники податку, у яких згiдно з чинним законодавством (стаття 8 Закону) суми податку на додану вартiсть, нарахованi сiльськогосподарським пiдприємством на вартiсть поставлених ним сiльськогосподарських товарiв (послуг), повнiстю залишається у розпорядженнi таких сiльськогосподарських пiдприємств для вiдшкодування сум податку, сплачених (нарахованих) постачальникам на вартiсть виробничих факторiв, а за наявнiстю залишку таких сум податку - для iнших виробничих цiлей, подають податкову декларацiю з податку на додану вартiтсь (скорочену), яка є невiд'ємною частиною звiтностi за вiдповiдний звiтний перiод. До такої податкової декларацiї включаються лише тi операцiї, що стосуються спецiального режиму, установленого указаною статтею» та платники податку - переробнi пiдприємства, якi згiдно iз пунктом 11.21 статтi 11 Закону «Про податок на додану вартість» (03.04.1997 р. N 168/97-ВР) суми податку на додану вартiсть, що повиннi сплачуватися до бюджету за реалiзованi ними молоко та молочну продукцiю, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязi спрямовують виключно для виплати дотацiй сiльськогосподарським товаровиробникам за проданi ними переробним пiдприємствам молоко i м'ясо в живiй вазi, подають податкову декларацiю з податку на додану вартiсть (переробного пiдприємства), яка є невiд'ємною частиною звiтностi за вiдповiдний звiтний перiод.

Крім того судом також встановлено, що ДПІ Голосіївського району м. Києва направлено повідомлення товариство з обмеженою відповідальністю"Оіл Рівер" (код 34423007) від 22.12.2010р №6993/10/3/28-312 з пропозицією надати нову декларацію з ПДВ оформлену належним чином. На момент підписання акту декларація не була подана.

Відповідачем було направлено лист до Відділу податкової міліції Державної подової інспекції у м.Ужгороді від 06.12.2011 року №1986/7/23-2 щодо проведення оперативних заходів для забезпечення отримання наступних відомостей та документів по підприємству товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер», а саме: наявність дозвільних документів; місце передачі товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) покупцю, де і ким здійснювалось приймання-передача ТМЦ; наявність у постачальників офісних, складських приміщень та транспортних засобів; інформацію щодо постачальників ТМЦ; інформацію про те, хто і як здійснював транспортування ТМЦ на склад ПП «Ласточка»; кількість найманих працівників та кваліфікація спеціалістів; іншу інформацію, яка може бути використана при проведенні перевірки.

Відділ податкової міліції Державної податкової інспекції у м.Ужгороді надано відповідь від 16.12.2011 року №6586/7/26-34, в якій повідомляється, що товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» за юридичною адресою не знаходиться. Було складено акт про відсутність за юридичною адресою від 25.11.2011р. б/н., в якому зазначається, що за адресою: м.Київ, вул..Богомольця, 7/14 кв.182 товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер», його посадові особи чи представники, будь-яке майно товариства - відсутнє. За адресою: м. Київ, вул. Богомольця, 7/14 знаходиться чотирьохповерховий будинок, останній під'їзд якого №21 та остання квартира №177. Квартири за №182 не існує. В ході відпрацювання Відділом податкової міліції ДПІ у м. Ужгороді направлено запит до Відділу податкової міліції ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, з метою встановлення фактичного місця знаходження, з подальшим отриманням пояснень та копій підтверджуючих документів, посадових осіб товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер», стосовно взаємовідносин з товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД у період - липень 2010 року. Працівниками податкової міліції також було отримано пояснення від головного бухгалтера товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД Шкробак М.А., яка повідомила, що у липні 2010 року нею було проведено по бухгалтерському та податковому обліках фінансово-господарські операції товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД з товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер», по придбанню пшениці 4 класу в кількості 2200 тон, по ціні 954,17 грн./т. Первинні документи, по вказаній операції, їй надав керівник товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД, де та при яких обставинах укладався договір на придбання зерна їй не відомо, та не відомо, де і коли проводилось приймання-передача зерна. Пояснення від директора товариство з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД Галиці І.Ю. відбирати неможливо, у зв'язку з його відсутністю.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» не надано підтверджуючих первинних документів щодо виникнення податкових зобов'язань, що можуть підтвердити правомірність формування податкового кредиту товариства з обмеженою відповідальністю «Кекс», податкову декларацію за спірний період до інспекції не подала.

Статтею 1 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена п.1.2 ст. 1, п.2.1 ст.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р. №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. за № 168/704, де первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації на їх проведення. Ведення господарських операцій фіксуються та підтверджуються первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік.

Первинні документи для надання їм юридичної сили повинні мати обов'язкові реквізити, передбачені статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 № 996-XIV. В іншому ж випадку, у платника податку не виникає права відносити до складу податкового кредиту суми без належних на те документів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Згідно пп.7.4.1 п. 7.4 Закону України від 03.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (із змінами та доповненнями), податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання в господарській діяльності. Таким чином податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків. Водночас за відсутності факту придбання товарів чи послуг або в разі, якщо придбані товари чи послуги не призначені для використання у господарській діяльності платника податку відповідні суми не можуть включатися до складу податкового кредиту з податку на додану вартість навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» не надано підтверджуючих документів щодо виникнення податкових зобов'язань, в т.ч.: головних книг, журналів-ордерів та карток рахунків №311 «Поточні рахунки у національній валюті», 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», 70 «Доходи від реалізації», 641 Розрахунки по податкам», 643 «Податкові зобов'язання», 681«Розрахунки по авансам отриманим», податкових накладних, реєстрів виданих податкових накладних, видаткових накладні, актів виконаних робіт, що можуть підтвердити правомірність формування податкового кредиту товариства з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД по взаємовідносинам з товариством з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер».

Суд критично ставиться до поданих позивачем первинних документів бухгалтерського та податкового обліку. Оглянуті у судовому засіданні видаткова накладна № РН-0000542 від 26.07.2010р. на суму 2519000,00 грн. в т.ч. податок на додану вартість 419833,33 грн. та податкова накладна № 558 від 26.07.2010 року виписана Товариством з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» складені відповідно до Договору № П-16/07 від 16.07.2010 року. В той же час Договір № П-16/07 від 16.07.2010 року є договором складського зберігання, а не договором купівлі-продажу чи іншого правочину відповідно до якого переходить право власності на пшеницю 4 класа у кількості 2200,00 тон.

Договір № П-16/07 від 16.07.2010 року складського зберігання зерна укладено між товариством з обмеженою відповідальністю «Кекс» ЛТД та приватним сільськогосподарським підприємством "Ласточка", а специфікація 1 (Додаток 1 до Договору №П-16/07 від 16.07.2010 року) підписана покупцем Позивачем та продавцем Товариством з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер», що не відповідає предмету та сторонам договору.

Вищенаведене свідчить про неправомірне віднесення Позивачем до податкового кредиту з податку на додану вартість за серпень 2010 року суми 419833,00 грн., про неможливість реального здійснення фінансово - господарських операцій з Товариством з обмеженою відповідальністю «Оіл Рівер» та недекларуванням останнім своїх податкових зобов'язань по податку на додану вартість та відповідно надходженням цього податку до бюджету.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному ж випадку, відповідачем доведено законність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення і судом встановлено обставини, які свідчать про порушення позивачем вимог податкового законодавства, а відтак, суд приходить до висновку про необґрунтованість доводів позивача та, відповідно, про наявність підстав для відмови у задоволенні даного адміністративного позову.

Керуючись статтями 17, 71, 86, 94, 160, 163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кекс" ЛТД до Ужгородської міжрайонної державної податкової інспекції в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №13/1/22-0/22075501 від 04.04.2012 року - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя Гебеш С.А.