Ухвала суду № 30348948, 28.03.2013, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.03.2013
Номер справи
2а/0570/18365/11
Номер документу
30348948
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"28" березня 2013 р. м. Київ К/9991/69281/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого: судді –доповідача Бим М.Є.

суддів: Харченка В.В., Чалого С.Я.

при секретарі: Тімановській О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Східної митниці на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року у справі №2а/0570/18365/2011 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Юніоіл” до Східної митниці про визнання незаконним та скасування рішення про визначення коду товару, -

В С Т А Н О В И Л А :

ТОВ “Юніоіл” звернулось до суду з адміністративним позовом до Східної митниці про визнання протиправними дій з визначення коду товару, отриманого за договором купівлі-продажу № МІ-0211/4ЕХР від 17 лютого 2011 року; визнання незаконним та скасування рішення про визначення коду товару №КТ-700-1734-11 від 22 липня 2011 року та зобов'язання здійснити митне оформлення товару за кодом УКТЗЕД, що вказаний у митній декларації №700000012/2011/006085.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року, позовні вимоги задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення про визначення коду товару №КТ-700-1734-11 від 22 липня 2011 року.

У касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначені судові рішення посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

У запереченнях на касаційну скаргу позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення, як законні та обґрунтовані, залишити без змін.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Як встановлено судом, 17 лютого 2011 року між позивачем (покупець) та компанією «Мунай Integration»Республіка Казахстан (продавець) укладений договір №МІ-0211/4ЕХР, за умовами якого продавець зобов'язався поставити товар - паливо пічне, що відповідає ТУ38.101656-2005, на умовах, визначених цим договором та додатковими угодами до нього. Згідно пункту 2.1. цього договору кількість, асортимент та строки постачання товару, напрямок та базіс поставки визначається додатковими угодами, що є невід'ємною частиною цього договору. Згідно пункту 5.1. договору товар постачається на умовах DAF - залізнична станція Україна, станція перетину «Красная могила», якщо інше не встановлено додатковою угодою до цього договору (Інкотермс -2000). Продукт призначений для внутрішнього використання на території України.

У зв'язку із надходженням на адресу позивача у травні 2011 року партії товару на виконання умов договору № МІ-0211/4ЕХР від 17 лютого 2011 року та на підставі статті 82 Митного кодексу України позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на випуск товарів у вільний обіг за тимчасовою декларацією. В наданій заяві підставою для оформлення тимчасової декларації позивач зазначив виникнення спірного питання при класифікації товарів згідно Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (надалі за текстом УКТЗЕД). В цій же заяві підприємство зобов'язалося протягом 30 днів подати митному органу вантажну митну декларацію заповнену у звичайному порядку і передбачені законодавством документи, а також надати відомості потрібні для здійснення митного контролю та митного оформлення зазначених вище товарів.

19 травня 2011 року товар, що надійшов на адресу позивача на виконання умов укладеного договору, пред'явлений позивачем до митного оформлення за тимчасовою декларацією № 700000012/2011/006085 у графі 31 зазначеної декларації товар, визначений позивачем як: важкий дистилят - назва за СТ ТОО 940240000394-01-2010 паливо пічне побутове, що використовується для специфічних процесів переробки (перегонка при атмосферному тиску для отримання лігроїно-газойлевої фракції, згідно постійного технологічного регламенту ТР36102947.003:2011) у кількості 457,884 т. Колір-темно-коричневий. Щільність за 20 гр. С-820 кг/м3. Фракційний склад 50 % переганяється за температури 273 гр. С.).

У графі 33 ВМД визначений код товару згідно УКТЗЕД - 2710 19 51 00. Крім інших, до зазначеної декларації позивачем додані паспорт якості на нафтопродукт - паливо пічне побутове б/н від 2 квітня 2011 року та сертифікат відповідності серії ВВ, виданий державним підприємством «Донецькстандартметрологія»(зареєстрований в реєстрі за №UA1.029.0061254-11) терміном дії з 17 травня 2011 року по 1 жовтня 2011 року, яким встановлено відповідність товару - паливо пічне побутове поставленого за договором № МІ-0211/4ЕХР від 17 лютого 2011 року (з/н від 23 квітня 2011 року №№ Ж 0974451, Ж0974453, Ж0974455, Ж 0974456, Ж 0974457, Ж 0974458 від 19 квітня 2011 року, паспорт б/н від 2 квітня 2011 року) вимогам ДСТУ 320.00149943.010-98 «Паливо пічне побутове. ТУ»п. 3.2.

В ході проведення митного оформлення на підставі зазначеної тимчасової декларації відповідачем від ввезеного товару відібрано проби, які направлені на дослідження до Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Держмитслужби (надалі за текстом ЦМУЛДЕР) з метою визначення хімічного та фізичного складу, інших якісних характеристик товару з метою його однозначної ідентифікації для цілей класифікації згідно з вимогами УКТЗЕД. На вирішення експерта поставлені наступні запитання: 1) визначити хімічний склад наданих зразків із зазначенням відсоткового вмісту кожного компоненту та його властивостей. 2) Чи складається зразок головним чином зі змішаних ненасичених вуглеводнів? Визначити співвідношення ароматичних та неароматичних складових. 3) Чи являють собою зразки суміш вуглеводнів з вмістом нафтових фракцій понад 70%, якщо так, чи в якості основного компоненту? 4) Визначити чи відноситься зразок до важких дистилятів /газойлів/ палива рідкого або інших класів нафтопродуктів, описаних у п. 1 Додаткових приміток до групи 27 згідно УКТЗЕД. Встановити фракційний склад зразку. 5) Чи належать зразки товарів до видів рідкого палива природного забарвлення? 6) Визначити кінематичну в'язкість при температурі 50 С, колориметричну характеристику К. 7) Встановити чи можливе застосування зразків товару для «специфічних процесів переробки»у розумінні додатково примітки 5 до групи 27 згідно з УКТЗЕД для одержання інших товарних продуктів. 8) За результатами опрацювання ТУ визначити якому саме «специфічному процесі переробки» (згідно п.п. а) -р) додаткової примітки 5 до групи 27 та додаткових пояснень до додаткової примітки 5 згідно УКТЗЕД) відповідає викладений процес виробництва. 9) Зазначити інші відомості про зразки, що можуть вплинути на класифікацію товару згідно з УКТЗЕД за наявності. 10) Відповідність заявленого опису товару у графі 31 фактичним характеристикам товару.

У складеному за наслідком проведених досліджень висновку від 30 травня 2011 року №12.1-866 зазначено, що визначити відсотковий вміст нафтопродуктів (насичені/ненасичені), вид рідкого палива природного забарвлення, а також природу походження органічних сполук (мінеральні або синтетичні) неможливо у зв'язку із відсутністю належної методики та обладнання.

За наслідком проведених експертних досліджень відібрану відповідачем пробу з маркуванням «Паливо пічне побутове»ідентифіковано як суміш аліфатичних вуглеводнів. Встановлено, що 15 об.% проби (включаючи втрати 1об.%) переганяється при 250 С, 64 об. % проби (включаючи втрати 1 об.%) переганяється при 350 С, залишок 1 об. % проби, вміст сірки - 0,5311 мас.%, температура спалаху проби в закритому тиглі становить +65 +/-0,5С; кінематична в'язкість при температурі 50 С становить 3,43 10-6 мм2/С, колориметрична характеристика К становить L - 0,5 одиниць. Отримані результати лабораторних досліджень проби за визначеними показниками «фракційний склад»та «масова частка сірки»не відповідають опису товару зазначеному в графі 31 ВМД № 700000012/201/006085 та наданому паспорті якості б/н від 2 квітня 2011 року (за паспортом якості 85 об.% переганяється при температурі не вище 360 С, фактично 85 об.% переганяється при 396 С, масова частка сірки: заявлено 0,14 мас.%, фактично 0,5311 мас.%).

Зазначений висновок разом із пакетом супровідних документів до декларації направлений відповідачем до відділу номенклатури та класифікації товарів митниці для подальшого вирішення питання класифікації товару пред'явленого до митного оформлення за ТД № 700000012/201/006085.

За результатами класифікаційної роботи та після вивчення товаросупровідних та комерційних документів на вантаж відділом контролю вартості та класифікації товарів Східної митниці прийнято рішення про визначення коду товару N КТ-700-1734-2011 від 22 липня 2011 року, яким встановлено, що даний товар є важким дистилятом паливом пічним побутовим та являє собою суміш аліфатичних вуглеводнів, товар класифіковано за кодом згідно УКТЗЕД 2710 19 61 00.

Засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулювання економічних, організаційних, правових, кадрових та соціальних аспектів діяльності митної служби України визначені Митним кодексом України від 11 липня 2002 року № 92-IV, що діяв до 1 липня 2012 року.

Згідно статті 40 МК України усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України підлягають митному контролю.

Частиною 1 статті 45 цього Кодексу передбачений обов'язок осіб, які переміщують товари і транспортні засоби через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою покладений на митні органи, подавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю.

Відповідно до положень пункту 14 частини 1 статті 1 МК України, виконання митним органом дій (процедур), які пов'язані із закріпленням результатів митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, і мають юридичне значення для подальшого використання цих товарів і транспортних засобів є митним оформленням.

Відповідно до статті 72 Кодексу митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню.

Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою точних відомостей про товари і транспортні засоби, мету переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення (стаття 81 МК України).

Статтею 88 цього Кодексу на декларанта покладені наступні обов'язки: здійснювати декларування товарів і транспортних засобів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'являти товари і транспорті засоби для митного контролю і митного оформлення; надавати митому органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних процедур; сплатити податки і збори.

Митна декларація приймається митним органом, якщо встановлено, що в ній містяться всі необхідні відомості і до неї додані всі необхідні документи, з моменту прийняття митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення (стаття 86 МК України).

Судом встановлено, що тимчасова декларація № 700000012/2011/006085 прийнята відповідачем до митного оформлення 19 травня 2011 року. Зазначеною декларацією позивачем пред'явлено до митного оформлення партію товару, імпортованого на умовах договору № МІ-0211/ХР від 17 лютого 2011 року, який згідно графи 33 декларації класифікований у межах товарної позиції 2710 19 51 00 згідно УКТЗЕД як «важкий дистилят, паливо рідке (мазут) призначений для специфічних процесів переробки (перегонки при атмосферному тиску)».

Згідно пункту 4.1. Порядку застосування тимчасової та неповної декларацій відповідно до митного режиму імпорту (при випуску у вільний обіг), затвердженого Наказом Державної митної служби України № 932 від 30 грудня 2003 року, митне оформлення товарів із застосуванням тимчасової чи неповної декларації проводиться відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення товарів із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року N 314.

Відповідно до Порядку здійснення митного контролю й митного оформлення із застосуванням вантажної митної декларації, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 квітня 2005 року №314 (що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин), перевірка правильності класифікації згідно з українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (надалі за текстом УКТЗЕД) є одним з етапів митного контролю.

Відповідно до ст. 313 МК України митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.

Статтею 314 Кодексу передбачено, що з метою встановлення достовірних відомостей про товари та їх відповідності опису класифікаційних групувань УКТЗЕД митні органи можуть вимагати від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та громадян зразки товарів та техніко-технологічну документацію на такі товари для проведення експертизи.

Процедура контролю за правильністю класифікації товарів та прийняття митним органом рішень про визначення коду товару визначалася в період виникнення спірних правовідносин Порядком роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженим наказом Державної митної служби України від 07 серпня 2007 року № 667 (який діяв до 31 серпня 2012 року).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ даного Порядку контроль правильності класифікації товарів при митному оформленні здійснюється посадовими особами, що мають доступ до необхідних баз даних та інформації, що використовуються для виконання покладених завдань. Згідно пункту 4 розділу ІІ зазначеного Порядку, контроль правильності визначення коду товару згідно з УКТЗЕД під час митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом перевірки повноти опису товару у митній декларації згідно з установленими вимогами, у тому числі опису його упаковки; перевірки відповідності відомостей про товар, заявлених у вантажній митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах; визначення завдань для перевірки характеристик товару з метою його ідентифікації та класифікації згідно з УКТЗЕД у разі ініціювання проведення митного огляду посадовими особами відділів контролю митної вартості та класифікації товарів або уповноваженими особами підрозділу митного оформлення.

Згідно положень цього Порядку закріпленням результатів класифікації товару є прийняття відповідного рішення про визначення коду.

Відповідно до п. 10 розділу ІІ Порядку рішення про визначення коду товару приймається відділом номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці (відділом контролю митної вартості та номенклатури регіональної митниці) на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.

В рішенні про визначення коду товару N КТ-700-1734-11 від 22 липня 2011 року підставами його прийняття зазначені: УКТЗЕД в редакції товарної номенклатури Митного тарифу України, затвердженої Законом України від 21 грудня 2010 року № 2829 VI Основні правила інтерпретації класифікації товару в УКТЗЕД, додаткові примітки до товарної позиції 2710 УКТЗЕД, товаросупровідна документація товаровиробника, акт митного огляду, висновок служби досліджень хімічної та промислової продукції Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи Державної митної служби № 12.1-866 від 30 травня 2011 року.

У зв’язку з цим слід зазначити, що пунктами 2, 4 Порядку ведення української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 1863 від 12 грудня 2002 року, що діяв до 1 червня 2012 року, встановлено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів. Ведення УКТЗЕД забезпечується Державною митною службою України.

УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.

Преамбулою Закону України від 5 квітня 2001 року N 2371-III "Про Митний тариф України" встановлено, що митний тариф України є систематизованим згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності переліком ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України.

Митним тарифом України передбачено наступну деталізацію нафти або нафтопродуктів товарної групи 2710, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих: нафта або нафтопродукти, одержані з бітумінозних порід (мінералів), крім сирих; продукти, в іншому місці не зазначені, з вмістом 70 мас. % або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), причому ці нафтопродукти є основними складовими частинами продуктів; крім відпрацьованих нафтопродуктів:

1) легкі дистиляти (2710 11);

2) інші (2710 19), з яких: 2.1) середні дистиляти (товарні категорії 2710 19 11- 2710 19 29) та 2.2) важкі дистиляти (товарні категорії 2710 19 31- 2710 19 99).

"Важкі дистиляти" (товарні категорії 2710 19 31 - 2710 19 99) означає нафтові фракції та інші нафтопродукти, менш як 65 об. % яких (включаючи втрати) переганяється при температурі 250° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86), або фракції, відсоток перегонки яких при температурі 250° C не може бути визначений за цим методом (п. d додаткової примітки 2 до товарної групи 27).

У висновку ЦМУЛДЕР № 12.1.-866 від 30 травня 2011 року зазначено, що досліджена проба товару має наступні фізико-хімічні показники: при температурі 250° C переганяється 15% (включаючи втрати). Згідно даних паспорту якості б/н від 2 квітня 2011 року при температурі 160° C переганяється 10% (включаючи втрати) продукту. Наведене свідчить про можливість класифікації ввезеного позивачем товару у межах товарної підгрупи «важкі дистиляти».

Згідно положень Митного тарифу «важкі дистиляти» поділяються на:

1) газойлі (товарні категорії 2701931-27101949);

2) паливо рідке (мазут) (товарні категорії 2710 19 51- 2710 19 69);

3) мастильні матеріали; інші масла та дистиляти (товарні категорії 2710 19 71-2710 19 99).

«Газойлі»(товарні категорії 2710 19 31 - 2710 19 49) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), 85 об. % яких (включаючи втрати) або більше переганяється при температурі 350° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86) (п.е додаткової примітки товарної групи 27).

Відповідно до п. f до товарної групи 27 термін "Паливо рідке" (товарні категорії 2710 19 51 - 2710 19 69) означає важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), крім газойлів, зазначених у пункті (e), фракції яких мають колориметричні показники, визначені в таблиці відповідності числових значень колориметричної характеристики К значенням в'язкості В.

Крім цього, у межах товарної позиції «Паливо рідке»товарні категорії 2710 19 51 - 2710 19 69 включають лише види рідкого палива природного забарвлення. Ці товарні категорії не включають важкі дистиляти, зазначені в пункті (d), для яких неможливо встановити: відсотковий вміст кількості відігнаного продукту при температурі 250° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86) (нульовий вихід потрібно розглядати як нульовий відсоток); кінематичну в'язкість при температурі 50° C (згідно з ГОСТ 33-82 чи ASTM D 445); або колориметричну характеристику К (згідно з ASTM D 1500).

За даними висновку ЦМУЛДЕР № 12.1.-866 від 30 травня 2011 року при температурі 350° C переганяється 64% продукту (включаючи втрати), показники відсоткового вмісту кількості відігнаного продукту, кінематичної в'язкості та колориметричної характеристик також встановлені цим висновком, згідно даних паспорту якості б/н від 2 квітня 2011 року при температурі 360° C переганяється 85% продукту (включаючи втрати), що свідчить про можливість класифікації ввезеного позивачем товару у межах товарних категорій 2710 19 51 - 2710 19 69 товарної підгрупи «рідке паливо (мазут)»товарної групи «важкі дистиляти».

Отже, класифікація ввезеного та пред'явленого до митного оформлення товару у межах товарної позиції «рідке паливо (мазут)»товарної підгрупи «важкі дистиляти»не є спірною обставиною між сторонами, підтверджується як паспортом якості б/н від 2 квітня 2011 року так і висновком ЦМУЛДЕР № 12.1.-866 від 30 травня 2011 року.

Щодо деталізації товарів у межах підгрупи «рідке паливо (мазут)»товарної групи «важкі дистиляти»(товарні категорії 2710 19 51-2710 19 69), то слід зазначити, що Митним тарифом України передбачено їх подальшу деталізацію в залежності від сфери використання (призначення) продуктів:

1) для проведення специфічного процесу (товарна категорія 2710 19 51 00);

2) для проведення хімічного перетворення, крім зазначеного у товарній категорії 2710 19 51 00 (товарна категорія 2710 19 55 00);

3) інші (товарні категорії 2710 19 61 00 - 2710 19 69 00).

Тобто, визначальною характеристикою товару підгрупи «рідке паливо (мазут)»на цьому рівні деталізації є сфера використання товару.

При класифікації пред'явленого до митного оформлення товару за ТД № 700000012/2011/006085 у межах товарної підгатегорії 2710 19 61 00 митний орган виходив з того, що ввезений позивачем товар є паливом пічним побутовим, його відповідність вимогам ДСТУ № 320.0014994323.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови» підтверджено як наданим позивачем сертифікатом відповідності, так і висновком ЦМУЛДЕР № 12.1-866 від 30 травня 2011 року, а тому його призначення при класифікації згідно УКТЗЕД має визначатися у відповідності із положеннями зазначеного стандарту. Оскільки положення Галузевого стандарту ДСТУ № 320.0014994323.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови» розповсюджується на паливо пічне побутове, що призначене для комунально-побутових потреб, для підприємств сільського господарства, для постачання населенню, пред'явлений позивачем до митного оформлення товар за ТД № 700000012/2011/006085 має класифікуватися у межах товарної підкатегорії 2710 19 61 00 згідно УКТЗЕД як паливо рідке (мазут) призначене для інших цілей.

У зв’язку з цим слід зазначити, що відповідно до Основних правил інтерпретації УКТЗЕД класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється за такими правилами: назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТЗЕД здійснюється, виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп.

Пунктом 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД передбачено, що для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, товарних категоріях і товарних підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень (mutatis mutandis), положень вищезазначених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації. Для цілей цього правила також можуть застосовуватися відповідні примітки до розділів і груп, якщо в контексті не зазначено інше.

За змістом п. 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД товар класифікується виходячи з назви товарних підпозицій, товарних категорій і товарних підкатегорій та приміток, які їх стосуються, а не назви продукту.

Отже, здійснена відповідачем класифікація продукту за його призначенням, встановленим виходячи з назви такого продукту та положень ДСТУ 320.00149943.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови»є помилковою.

За приписами Закону України «Про стандартизацію»технічні умови являють собою документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процеси чи послуги. Технічні умови можуть бути стандартом, частиною стандарту або окремим документом.

Відповідність товару технічним умовам підтверджується сертифікатом відповідності.

Жодним нормативно-правовим актом не передбачено можливості встановлення технічними умовами виключного функціонального призначення товарів. Технічними умовами встановлюється лише придатність використання товару у певній сфері за певним призначенням.

Так, наданий позивачем в процесі митного оформлення сертифікат відповідності свідчить про відповідність якісних характеристик ввезеного позивачем товару вимогам ДСТУ № 320.0014994323.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови» та підтверджує його придатність до використання для комунально-побутових потреб, для підприємств сільського господарства, для постачання населенню. Втім, ані сертифікат відповідності, ані ДСТУ № 320.0014994323.010-98 «Паливо пічне побутове. Технічні умови»не визначають виключного переліку сфер використання продукту та не виключають можливості використання ввезеного товару у специфічних процесах переробки.

У наданій відповідачу ТД (тимчасовій декларації) № 700000012/2011/006085 (графа 31) позивач визначив, що ввезений ним товар призначений для специфічних процесів переробки (перегонка при атмосферному тиску) для отримання лігроїно-газойлевої фракції, згідно постійного технологічного регламенту ТР36102947.003.2011., що й вплинуло на класифікацію зазначеного товару в товарній категорії 2710 19 51 00 згідно з УКТЗЕД.

Згідно примітки 5 у товарних позиціях 2710, 2711 і 2712 термін "специфічний процес" означає такі процеси: (a) вакуумної, атмосферно-вакуумної дистиляції; (b) вторинної перегонки з ретельним фракціонуванням; (c) крекінгу; (d) риформінгу; (e) екстракції селективними розчинниками; (f) процес, що включає всі операції: обробку концентрованою сірчаною кислотою, олеумом або сірчаним ангідридом; нейтралізацію лужними агентами; знебарвлення та очищення природними активними землями, активованим вугіллям чи бокситом; (g) полімеризації; (h) алкілування; (ij) ізомеризації; (k) знесірчення із застосуванням водню, що призводить до відновлення принаймні 85 % сірки, яка міститься в продуктах, що обробляються (згідно з ASTM D 1266-59Т) (тільки стосовно продуктів товарних категорій 2710 19 31 - 2710 19 99); (l) депарафінізації будь-яким способом, відмінним від фільтрації (тільки стосовно продуктів товарної позиції 2710); (m) обробки воднем, якщо він бере активну участь у хімічних реакціях під тиском більш як 2000 кПа і температурі більш як 250° C з використанням каталізатора (крім використання каталізаторів знесірчення) (тільки стосовно продуктів товарних категорій 2710 19 31 - 2710 19 99). Подальша обробка воднем мастил товарних категорій 2710 19 71 - 2710 19 99, зокрема для поліпшення кольору або стабільності (наприклад, гідроочищення чи знебарвлення), не належить до специфічних процесів; (n) перегонки при атмосферному тиску за умови, що менш як 30 об. % цих продуктів (включаючи втрати) переганяється при температурі 300° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86) (тільки стосовно продуктів товарних категорій 2710 19 51 - 2710 19 69). Якщо 30 об. % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі 300° C (згідно з ГОСТ 2177-99 чи ASTM D 86), то продукти, які можуть бути одержані шляхом перегонки при атмосферному тиску і належать до товарних категорій 2710 11 11 - 2710 11 90 або 2710 19 11 - 2710 19 29, підлягають обкладенню митом, передбаченим для товарів товарних категорій 2710 19 61 - 2710 19 69; (o) обробки високочастотним електричним розрядом (виключно для продуктів товарних категорій 2710 19 71 - 2710 19 99); (p) знежирювання методом фракційної кристалізації (виключно для продуктів товарної категорії 2712 90 31).

За загальним визначенням перегонка за атмосферним тиском являє собою процес, в ході якого початковий продукт розділяється на складові частини (фракції) або компоненти під дією атмосферного тиску.

Отже, в ході здійснення відповідачем контролю правильності визначення позивачем коду товару згідно з УКТЗЕД, пред'явленого до митного оформлення за ТД 700000012/2011/006085 має значення встановлення можливості ідентифікації процесу виробництва суміші вуглеводнів лігроїно-газойлевої фракції, мазуту М-100, описаного в Постійному технологічному регламенті ТР 36102947.003:2011 як специфічного процесу згідно з п. n примітки 5 та можливість використання пред'явленого позивачем до митного оформлення товару в процесі перегонки за атмосферним тиском, можливість його поділу на фракції та компоненти за дією атмосферного тиску.

За змістом висновку ЦМУЛДЕР № 12.1.-866 від 30 травня 2011 року зазначені питання не вирішувалися в ході проведеного дослідження. Наведені в цьому висновку фізико-хімічні показники пред'явленого позивачем до митного оформлення продукту не виключають можливості його використання у специфічному процесі переробки шляхом перегонки за атмосферним тиском. Стосовно питань про можливість використання зазначеного товару у специфічних процесах переробки та визначення певного специфічного процесу (питання 7,8) у висновку від 30 травня 2011 року № 12.1-866 зазначено, що їх вирішення не входить до меж компетенції експерта, оскільки сфера застосування та призначення товару визначаються його власником.

Отже, наведене вище свідчить про те, що описані у висновку ЦМУЛДЕР №12.1.-866 від 30 травня 2011 року дослідження відповідають змісту наданих позивачем до митного оформлення документів, сам по собі висновок не містить в собі будь-якого обґрунтування класифікації товару за ТД №700000012/2011/006085 у межах товарної категорії 2710 19 00 61 згідно УКТЗЕД.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 221, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Східної митниці –залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, що встановлені статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: