Ухвала суду № 30342177, 28.03.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.03.2013
Номер справи
812/860/13-а
Номер документу
30342177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.

Суддя-доповідач - Карпушова О.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2013 року справа №812/860/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Василенко Л.А., Гімона М.М., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2013 р. у справі за позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,-

В С Т А Н О В И В :

21.01.2013 року Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби (далі по тексту - Первомайська ОДПІ Луганської області ДПС) звернулась до суду з позовом, який в ході слухання справи уточнювався, до Державного підприємства "Первомайськвугілля" (далі по тексту - ДП "Первомайськвугілля") про надання дозволу на погашення суми боргу ДП «Первомайськвугілля» по екологічному податку в сумі 570983,60 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, а саме по Відокремленому підрозділу «Управління матеріально-технічного постачання» ДП «Первомайськвугілля» - група інвентарних об'єктів Техбази, остаточною вартістю на момент опису 201384,00 грн. та по Відокремленому підрозділу «Ремонтно-механічний завод» ДП «Первомайськвугілля» - будівля ЦМК (цех металоконструкцій) остаточною вартістю 235981,00 грн., тобто на загальну суму боргу 437365,00 грн., а різницю 133618,00 грн. стягнути з розрахункових рахунків ДП «Первомайськвугілля», відкритих у банках обслуговуючих такого платника податків.

Позов обґрунтовано тим, що відповідно до п.95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що суми вартості майна, щодо якого податковий орган звернувся до суду за отриманням дозволу на погашення податкового боргу значно менш ніж уся сума податкового боргу, крім того, позивачем не отримано згоду Мінвуглепрому на реалізацію такого майна в рахунок погашення податкового боргу, тобто відсутні підстави для надання дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивачем подано апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14.02.2013 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідно до п.95.3 ст. 95 ПК України позивач має право звернутися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п.2 ч. ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ДП "Первомайськвугілля" засноване на державній власності відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 12.02.2003 №7 та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України.

ДП «Первомайськвугілля» зареєстроване виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 27.07.2004 за №13881200000000004 (арк.спр.7,25-26).

Згідно повідомлення про взяття на облік за неосновним місцем обліку №29-04/195 від 16.03.2012 ДП «Первомайськвугілля» взятий на облік ДПІ в м. Первомайську (арк. спр.9).

25.03.2011 року Первомайською ОДПІ Луганської області ДПС складено акт опису майна у податкову заставу платника податків ДП "Первомайськвугілля" за №3/24-32320594 (арк. спр.11).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 11.05.2012 року по справі №2а/1270/3126/2012 позовні вимоги прокурора м. Первомайська Луганської області в інтересах держави в особі Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області ДПС до ДП «Первомайськвугілля» про стягнення податкового боргу по екологічному податку у сумі 723164,00 грн. задоволені у повному обсязі. Стягнуто з розрахункових рахунків Державного підприємства «Первомайсьвугілля» (код ЄДРПОУ 32320594, 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18-А) відкритих у банках, обслуговуючих Державне підприємство «Первомайсьвугілля» податковий борг з екологічного податку на користь Золотівської міської ради у сумі 337209,00 грн., на користь Гірської міської ради у сумі 219192,34 грн., на користь Тошківської селищної ради у сумі 166762,66 грн., а всього податковий борг у розмірі 723164,00 грн. (сімсот двадцять три тисячі сто шістдесят чотири грн. 00 коп.) (арк.спр.12-13).

ДП "Первомайськвугілля" вживалися заходи щодо виконання судового рішення шляхом направлення інкасового доручення на розрахункові рахунки банку, які обслуговують платника, які поверталися без виконання (арк.спр.15, 16, 17, 18).

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий кодекс України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів. їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.

Відповідно до ст.89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку. Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

З матеріалів справи вбачається, що Наказом Міністерства вугільної промисловості України №412 від 20.10.2010 року (арк. спр.37-40) затверджено перелік майна ДП «Первомайськвугілля», яке не заподіяне або не використовується у виробничій діяльності і може бути відчужено у рахунок погашення податкового боргу ДП «Первомайськвугілля» (додаток №2) та може бути відчужено органами державної податкової служби України у рахунок погашення податкового боргу за попередньою згодою Мінвуглепрому.

Згідно додатку №2 до вказаного наказу, майно ДП «Первомайсьвугілля», щодо якого податковий орган звернувся до суду за дозволом на погашення податкового боргу: група інвентарних об'єктів Техбази, остаточною вартістю на момент опису 201384,00 грн. та будівля ЦМК (цех металоконструкцій) остаточною вартістю 235981,00 грн., яке може бути відчужено податковим органом в рахунок погашення податкового боргу тільки за наявної згоди Мінвуглепрому.

Позивачем не надано суду згоду Мінвуглепрому щодо відчуження податковим органом в рахунок погашення податкового боргу вищезазначеного майна. Апелянтом вказане не спростовано.

Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що суми вартості майна, щодо якого податковий орган звернувся до суду за отриманням дозволу на погашення податкового боргу значно менш ніж уся сума податкового боргу, та позивачем не отримано згоду Мінвуглепрому на реалізацію такого майна в рахунок погашення податкового боргу, отже, відсутні підстави для надання дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доводи апелянта не спростовують правильних висновків суду першої інстанції.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2013 р. залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2013 р. у справі за позовом Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі залишити без змін.

Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через пґять днів після направлення їх копій особами, які беруть участь у справі і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Л.А. Василенко

М.М. Гімон