Копія
Справа № 822/1005/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретарі Польовій В.Є. за участі:представника позивача - Лукова А.В. за довіреністю від 22.02.2013р. представника відповідача - Харламова А.В. за довіреністю №1566 від 27.03.2013р. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Летичівської районної державної нотаріальної контори до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби в особі Летичівського відділення про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002341701 від 24.09.2012 року, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст. 160 КАС України.
В С Т А Н О В И В:
Летичівська районна державна нотаріальна контора звернулась в суд з позовом до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби в особі Летичівського відділення про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0002341701 від 24.09.2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників в розмірі 510 грн. (штрафні (фінансові) санкції (штрафи). На думку позивача, податкове повідомлення-рішення є незаконним та такими, що підлягає скасуванню. Зазначає, що відповідно до вимог п.174.4 ст.174 Податкового кодексу України (далі - ПК України), на яку посилається відповідач, нотаріус щоквартально подає до органу ДПС за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчення договорів дарування у порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку. Однак, жодним нормативно-правовим документом не затверджено форму за якою подається дана інформація, та зміст даної інформації, а отже, призначити покарання за недотримання форми або допущення помилок у ній відповідач не має.
Вказує, що посилання відповідача на те, що дана інформація подається за формою №1ДФ, затвердженою наказом ДПА України від 24.12.2010р. №1020 "Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку" є безпідставним та протиправним, оскільки відповідно до п.1.2 загальних положень Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого вищевказаним наказом ДПА України, передбачено, що дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі. Звертає увагу на те, що обов'язку здійснення нарахування, утримання та сплати податків на нотаріусів, як податкових агентів, ні Законом України "Про нотаріат", ні ПК України не передбачено. Отже, згідно вищевказаної норми відповідальність за належне виконання обов'язків перед податковою службою несуть податкові агенти, яким позивач не являється.
Вважає безпідставними висновки відповідача щодо подачі позивачем інформації із помилками, а саме недостовірної інформації податкового номера фізичної особи, в результаті чого на позивача накладено штраф на підставі п.119.2 ст.119 ПК України. Зазначає, що п.119.2 ст.119 ПК України передбачено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 грн.. Вказує, що підставою для застосування цієї норми є те, що позивачем мала бути подана інформація з помилками щодо суми доходів нарахованих на користь платника податків та суми утриманого з них податку, а не помилки у податковому номері фізичної особи, як це було встановлено камеральною перевіркою.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які позивач посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні та поданих письмових запереченнях (вх.9737 від 21.03.2013р.) проти позову заперечує, просить відмовити в його задоволенні. Зазначає, що оскільки при видачі свідоцтва про право на спадщину, або посвідчення договорів дарування на користь фізичної особи-резидента нотаріуси виконують функції податкового агента лише в частині надання інформації податковим органам і не зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок до бюджету у вигляді вартості успадкованого майна, то у формі №1-ДФ заповнюються графи 1, 2, 5, та 3а, у яких відображається: податковий номер, реєстраційний номер облікової картки, ознака доходу, та (за наявності) сума доходу, отриманого платником внаслідок прийняття ним спадщини (подарунка). Інформація щодо отриманих громадянами доходів у вигляді спадщини (подарунка) відображається у податковому розрахунку за формою №1-ДФ за чотирма ознаками доходу "113" - "116" залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем або за ознакою доходу "117" для прийнятих у спадщину заощаджень, поміщених до 02 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, погашення яких не відбулося.
Звертає увагу на те, що відповідно до п.п.3.1.13 п.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1020, зареєстрованого в Мін'юсті України 13.01.2011р. за №46/18784, у графі "Податковий номер або серія та номер паспорта" відображається реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта фізичної особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби та мають відмітку у паспорті) про яку надається інформація в податковому розрахунку.
Вказує, що в порушення п.176.2 ст.176 ПК України та п.п.3.1.13 п.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, позивачем недостовірно відображено в податковому розрахунку за формою 1 ДФ за 4 квартал 2011 року та 1 квартал 2012 року реєстраційні номера облікових карток платників податків по 8 фізичних особах.
Заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в її взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що Летичівська державна нотаріальна контора, як юридична особа, зареєстрована 02.09.1993 року Летичівською районною державною адміністрацією Хмельницької області (код ЄДРПОУ - 02901084), що підтверджується копіями Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №225407, довідки відділу статистики у Летичівському районі Головного управління статистики у Хмельницькій області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) АБ №502473, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №239471.
10.09.2012 року працівником Летичівського відділення Хмельницької МДПІ на підставі наказу Хмельницької МДПІ №592 від 27.08.2012 року у відповідності до пп.78.1.4 п.78.1 ст.78, п.79.1 ст.79 ПК України проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Летичівської нотаріальної контори (код ЄДРПОУ 02901084) з питання порядку заповнення податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум утриманого з них податку за формою №1 ДФ за 4 квартал 2011р. та 1 квартал 2012р..
За результатами перевірки складено акт від 11.09.2012р. №222/1701/02901084 про результати позапланової документальної перевірки дотримання порядку заповнення податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум утриманого з них податку за формою №1 ДФ, відповідно до висновків якого, перевіркою встановлено порушення п.п. "б" п.174.4 ст.174 розділу IV Податкового кодексу України, ст.70 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI та розділу 3 пп.3.1.13 п.3.1 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1020, зареєстрованого в Мін'юсті України 13.01.2011р. за №46/18784 недостовірно відображено в податковому розрахунку за формою 1ДФ за 4 квартал 2011 року та 1 квартал 2012 року реєстраційні номера облікових карток платників податків по 8 фізичних особах, в тому числі за 4 квартал 2011 року по 5 фізичних особах, за 1 квартал 2012 року по 3 фізичних особах. Представник позивача від підписання зазначеного акту відмовився, про що 11.09.2012 року складено акт відмови від підпису матеріалів невиїзної документальної позапланової перевірки №9/1701/02901084.
На підставі висновків вказаного акту від 11.09.2012р. №222/1701/02901084 прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002341701 від 24.09.2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників в розмірі 510 грн. - штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку до ДПС у Хмельницькій області та ДПС України, рішеннями яких скарги позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
Вподальшому позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002341701 від 24.09.2012 року в судовому порядку.
Досліджуючи правомірність вищезазначених висновків відповідача суд встановив наведене нижче.
Пунктом 1.1 ст.1 ПК України закріплено, що ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно п.14.1.180 ст.14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до п.174.4 ст.174 ПК України нотаріус щокварталу подає до органу державної податкової служби за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчення договорів дарування в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.
Летичівською районною державною нотаріальною конторою на підставі вказаної норми ПК України подано до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби в особі Летичівського відділення "Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку" за 4 квартал 2011 року та 1 квартал 2012 року.
Недостовірність відображених в податкових розрахунках за 4 квартал 2011 року та 1 квартал 2012 року реєстраційних номерів облікових карток платників податків (по 8 фізичних особах, в тому числі: за 4 квартал 2011 року - по 5 фізичних особах, за 1 квартал 2012 року - по 3 фізичних особах) підтверджується матеріалами справи та не заперечується представником позивача.
При видачі свідоцтва про право на спадщину або посвідченні договорів дарування на користь фізичних осіб-резидентів нотаріуси виконують функції податкового агента лише у частині надання інформації податковим органам та не зобов'язані нараховувати, утримувати і сплачувати податок до бюджету з доходу у вигляді вартості успадкованого майна. Інформація щодо отриманих громадянами доходів у вигляді спадщини (подарунків) відображається у податковому розрахунку за формою №1ДФ за чотирма ознаками доходу "113" - "116" залежно від ступеня споріднення спадкоємця зі спадкодавцем або за ознакою доходу "117" для прийнятих у спадщину заощаджень, поміщених до 2 січня 1992 року до установ Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, погашення яких не відбулося. Податковим агентом у формі №1ДФ заповнюються графи 1, 2 та 5 та 3а. У зазначених графах відображаються: порядковий номер, реєстраційний номери облікової картки, ознака доходу та (за наявності) сума доходу, отриманого платником унаслідок прийняття ним спадщини (подарунка).
Згідно п.51.1 ст.51 ПК України податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.
Відповідно до п.176.2 ст.176 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Згідно із п.70.1 статті 70 ПК України Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр). До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України. Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.
Відповідно до п.1.1 та п.1.2 розділу І Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників, податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 р. №1020, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2011р. за №46/18784 (далі - Порядок №1020), останній визначає порядок заповнення і подання органам державної податкової служби України податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку відповідно до вимог статті 51 глави 2, підпункту 70.16.1 пункту 70.16 статті 70 глави 6 розділу II, підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 розділу IV ПК України. Дія Порядку №1020 поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПК України, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.
Відповідно до пп.3.1.4 п.3.1 Порядку №1020 у формі № 1ДФ зазначається податковий номер юридичної особи - податкового агента, податковий номер або серія та номер паспорта фізичної особи - податкового агента (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), яка подає розрахунок.
Згідно п.119.2 ст.119 ПК України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає правомірним визначення (збільшення) відповідачем позивачу грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників та винесення податкового повідомлення-рішення форми "Р" №0002341701 від 24.09.2012 року на суму 510 грн. (штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частина 1 статті 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України, позовні ж вимоги позивача не відповідають вимогам закону, відповідно в позові належить відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Летичівської районної державної нотаріальної контори до Хмельницької міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області Державної податкової служби в особі Летичівського відділення про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002341701 від 24.09.2012 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 02 квітня 2013 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк