Постанова № 30338911, 26.03.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2013
Номер справи
2а-11923/11/1370
Номер документу
30338911
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2013 року Справа № 52106/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В.,Рибачука А.І.

за участю екретаря судового засідання Саламаха О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Червоноградська») на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року у справі за позовом прокурора м. Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді Львівської області до Державного підприємства «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Червоноградська») про стягнення боргу,-

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2011 року позивач - прокурор м. Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді Львівської області звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Червоноградська»)», та з урахуванням уточнених позовних вимог, просить стягнути з відповідача на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді Львівської області пеню в розмірі 1 698 168,06 грн. за несвоєчасне перерахування страхових внесків.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що актом перевірки правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України встановлено порушення строків сплати страхових внесків, за що нарахована пеня в розмірі 1 698 168 грн. 06 коп. Правовою підставою для нарахування пені були норми чинних на той час нормативних актів. Правомірність такого застосування обґрунтовує посиланням на норми п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а також Постанови Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010 року № 31.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року позов задоволено. Постановлено стягнути з Державного підприємства «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Червоноградська») на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді Львівської області суму боргу у розмірі 1 698 168,06 грн.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відповідачем порушено строки сплати страхових внесків, за що правомірно, відповідно до чинного законодавства нараховано пеню в розмірі 1 698 168,06 грн. Добровільне погашення відповідачем пені, згідно з актом перевірки від 20.09.2011 року, здійснено не було.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Державне підприємство «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Червоноградська») оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що згідно протокольних рішень Кабінету міністрів України від 29.10.2009 р. №70, від 23.07.2009 р. №48, від 20.01.10 р. №4 по вугільній промисловості в зв'язку з тяжким фінансовим станом вугільної промисловості, Кабінету міністрів України зобов'язав підприємства виплачувати заробітну плату в першу чергу, а потім інші платежі. ВП шахта «Червоноградська» та ДП «Львіввугілля» виплачували зарплату працівникам, а на інші виплати були відсутні кошти, в зв'язку з чим вина шахти відсутня в несплаті страхових внесків, а тому відсутні підстави для нарахування пені.

Апелянт акцентує увагу, що з 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування», яким не передбачено нарахування пені на недоїмку по страхових внесках. Після вступу в законну силу зазначеного закону втратила чинність з 1 січня 2011 року Інструкція про порядок нарахування, обліку та витрачання страхових коштів Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і профзахворювань України (затверджена постановою Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36), яка передбачала нарахування пені при несплаті страхових внесків.

Апелянт звертає увагу, що підстав для стягнення пені не має, так як закону, який би передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) даного виду соціального страхування, на теперішній час не існує.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДП «Львіввугілля» зареєстроване державним реєстратором Сокальської районної державної адміністрації Львівської області, як юридична особа, код ЄДРПОУ-32323256, місцезнаходження: 80000, Львівська область, м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 № 370555 та перебуває на обліку, як платник страхових внесків.

Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді Львівської області на підставі п. 8.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 року № 36 та згідно посвідчення № 109 від 06.09.2011 року, затвердженого начальником відділення ВД ФССНВ у м. Червонограді, проведена перевірка відокремленого підрозділу «Шахта «Червоноградська» ДП «Львіввугілля» щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду на їх витрачання за період з 01.01.2010 року по 20.09.2011 року, за результатами якої складено акт №№ 112-11 від 20.09.2011 року.

Згідно з актом перевірки № 112-11 від 20.09.2011 року сума несплачених платежів за період, що підлягав перевірці, складає 11 642 384,58 грн., в тому числі недоїмка 9 944 216,52 грн. Нарахована і несплачена пеня становить 1 698 168,06 грн.

Статтею 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачена відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків, зокрема частина друга даної статті, що діяла до 1 січня 2011 року, передбачала за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків стягнення із страхувальника пені згідно із законом.

Тобто, на момент проведення перевірки Фондом в Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» була відсутня правова норма, яка б встановлювала відповідальність у вигляді пені за прострочення сплати страхових внесків до Фонду.

Частина 2 ст.52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» втратила чинність на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464, який набрав чинності з 01.01.2011 року. З дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків вважаються платниками єдиного податку.

Згідно п.7 Перехідних положень Закону № 2464 стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючим видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових вненсків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється Фондами відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Тобто, відповідно до зазначеної норми Фонди загальнообовязкового державного соціального страхування з 01 січня 2011 року вправі стягувати заборгованість зі сплати страхових внесків, суми штрафних санкцій які «нараховані та/або не сплачені».

Порядок, строки нарахування та розмір пені за сплату не у встановлений строк страхових внесків до Фонду визначаються розділом 5 Інструкції про порядок перерахування обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36 (чинна до 1 січня 2011 року).

Згідно пункту 5.1 зазначеної Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пункт 5.2 Інструкції передбачає, що пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно.

Однак, пунктом 22 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначається виключно Законами України.

Крім того, Конституцій Суд України Рішенням від 30 травня 2001 року № 7-рп/2001 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) вирішив положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ним безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння, і відповідно, зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.4 ст.150 Конституції України передбачено, що з питань, передбачених цією статтею, зокрема офіційне тлумачення Конституції України, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обовязковими до виконання на території України.

На час прийняття субєктом владних повноважень рішення про нарахування пені, що відображено в акті перевірки та невиконання якого стало підставою для звернення до суду з даним позовом, правових норм, які б встановлювали відповідальність страхувальника за прострочення сплати страхових внесків до Фонду, не існувало. Діючим законодавством позивачеві не надано право встановлювати засади юридичної відповідальності за прострочення сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із стархувальника у вигляді пені.

На думку суду апеляційної інстанції, у позивача були відсутні правові підстави для стягнення пені за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, так як закону, який би передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) даного виду соціального страхування, на теперішній час не існує, а стягнення пені згідно Інструкції № 36, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 12 липня 2007 року, є неправомірним, оскільки остання втратила чинність з 01 січня 2011 року.

З врахуванням вищевикладеного, апеляційний суд вважає рішення суду першої інстанції незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального права, в зв'язку з чим його слід скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Згідно ст. 202 КАС України підстаами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, ч. 4 ст. 202, ст.ст. 205, 207, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Червоноградська») задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року у справі № 2а-11923/11/1370 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог прокурора м. Червонограда Львівської області в інтересах держави в особі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Червонограді Львівської області до Державного підприємства «Львіввугілля» (відокремлений підрозділ - шахта «Червоноградська») про стягнення боргу відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Т.В. Онишкевич

А.І. Рибачук

Повний текст постанови виготовлено та підписано 29.03.2013 року.