Постанова № 30332942, 21.03.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2013
Номер справи
809/779/13-а
Номер документу
30332942
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" березня 2013 р. Справа № 809/779/13-a

м.Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді: Кафарського В.В.

За участю секретаря Барчук Т.Г.,

прокурора Аверкової Н.О.,

представника позивача Раковецької Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Надвірнянська автобаза» про стягнення штрафних санкцій в сумі 85 000,00 грн.,

В С Т А Н О В И В:

11.03.2013 року заступник прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства (далі-ВАТ) «Надвірнянська автобаза» про стягнення штрафних санкцій в сумі 85 000,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку із невиконанням ВАТ «Надвірнянська автобаза» вимог чинного законодавства про цінні папери Прикарпатським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку( далі- ТУ НКЦПФР) винесено розпорядження від 05.04.2012 року, яким зобов'язано відповідача у термін до 05.07.2012 року усунути допущені порушення, а саме привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність до вимог п.5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства», та згідно ч.2 ст.20 вказаного Закону здійснити переведення акцій з документарної форми випуску в бездокументарну. Однак у встановлений строк дане розпорядження Товариством не було виконано, внаслідок чого враховуючи, що вказане правопорушення ВАТ «Надвірнянська автобаза» вчинено повторно, постановою Прикарпатського ТУ НКЦПФР за № 363-ПР-1-Е від 30.08.2012 року до товариства правомірно на підставі абз.2 п.8 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» застосовано штрафну санкцію в розмірі 85 000,00 грн.

Таким чином, оскільки вищевказана постанова відповідачем не оскаржена, штрафна санкція в розмірі 85 000,00 грн. добровільно не сплачена, то остання підлягає до стягнення в судовому порядку.

Прокурор в судовому засіданні заявлений позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Позов просила задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача заявлені прокурором вимоги підтримала. Зазначила, що за повторне невиконання розпорядження від 05.04.2012 року постановою Прикарпатського ТУ НКЦПФР за № 363-ПР-1-Е від 30.08.2012 року до ВАТ «Надвірнянська автобаза» застосовано штрафну санкцію в розмірі 85 000 грн. Вказала, що доказів сплати вказаної суми штрафу відповідач на адресу Прикарпатського ТУ НКЦПФР не надіслав. За таких обставин позовні вимоги прокурора вважає обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, поштове відправлення з повісткою про виклик до суду у відповідності до приписів ч.4 ст.33 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України, направлене ВАТ «Надвірнянська автобаза» за адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, однак повернулося до суду без вручення в зв'язку із закінченням терміну зберігання. В такому випадку у відповідності до ч.11 ст.35 КАС України вважається, що повістка вручена належним чином, так як поштове відправлення із даною повісткою повернене без вручення адресату з незалежних від суду причин. Наданим правом на подання заперечення проти позову відповідач не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не подав.

Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Тому, враховуючи попередні висновки суду про те, що відповідач належним чином повідомлений про час дату та місце розгляду справи, суд приходить до висновку, що дану адміністративну справу слід розглянути на підставі наявних в матеріалах справи доказів за відсутності відповідача.

Вислухавши прокурора та представника позивача, дослідивши та оцінивши в їх сукупності подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому останні підлягають до задоволення з наступних мотивів.

В судовому засіданні встановлено, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Відкрите акціонерне товариство «Надвірнянська автобаза» зареєстроване як юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності. та згідно приписів ст.2 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» є емітентом в змісті даного Закону.

Згідно з абз.1 ст.80 Цивільного кодексу( далі-ЦК) України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

У відповідності до ст.84 ЦК України, товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками (підприємницькі товариства), можуть бути створені лише як господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи.

Пунктом 1 ст.1 Закону України «Про акціонерні товариства» № 514 -VI від 17.09.2008 року (далі- Закон № 514 -VI) встановлено, що цей Закон визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.

Відповідно до п.1 ст.3 Закону № 514-VI, акціонерне товариство- господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості , корпоративні права за якими посвідчуються акціями.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» за №448/96-ВР від 30.10.1996 року.(із змінами та доповненнями, далі-Закон № 448).

Згідно ч.1 ст. 5 вищевказаного Закону державне регулювання на ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 10 ст.8 Закону № 448 встановлено, що до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку належить надіслання емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкових для виконання розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання відповідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно п.п.1,2 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 за № 2272, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за № 120/14811 (далі-Правила), розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери (далі- розпорядження про усунення порушення) уповноваженою особою може виноситися, як за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто, так і незалежно від порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Судом встановлено, що внаслідок порушення відповідачем приписів чинного законодавства про цінні папери, зокрема ч.2 ст.20 та п.5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», начальником Прикарпатського ТУ НКЦПФР винесено розпорядження за №67-ПР-Е від 05.04.2012( а.с.6), яким зобов'язано ВАТ «Надвірнянська автобаза» у строк до 05.07.2012 року привести статут і внутрішні положення товариства у відповідність до вимог вищевказаного Закону та перевести випуск акцій емітента з документарної форми існування в бездокументарну. Про виконання вказаного розпорядження відповідач був зобов'язаний у термін до 06.07.2012 року проінформувати уповноважену особу НКЦПФР.

Дане розпорядження 13.04.2012 було направлено товариству на виконання. Факт направлення вказаного розпорядження підтверджується наявними в матеріалах справи копіями реєстру поштових відправлень рекомендованих листів та відповідного фіскального чеку Укрпошти.( а.с.7).

Тобто, надсилаючи відповідачу розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 05.04.2012 року Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку в особі його територіального управління діяла в межах повноважень, наданих їй чинним законодавством, зокрема Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Як вбачається із дослідженого судом акту за № 381-ПР-1-Е( а.с.10), 16.08.2012 року уповноваженою особою Прикарпатського ТУ НКЦПФР виявлено факт невиконання відповідачем вищезазначеного розпорядження.

В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів уповноваженою особою Прикарпатського ТУ НКЦПФР винесено постанову про призначення до розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, порушеної відносно ВАТ «Надвірнянська автобаза», про що було повідомлено відповідача. Дані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи письмовими доказами.( а.с. 11-12).

Згідно п.11 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Пунктом 8 ч.1 ст.11 вищевказаного Закону та п.1.8 Розділу XVII Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів, передбачена відповідальність юридичних осіб у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів.

За ті самі дії, вчинені повторно протягом року- у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі наведених норм чинного законодавства, за наслідками розгляду вищевказаної справи, начальником Прикарпатського ТУ НКЦПФР прийнято постанову за № 363-ПР-1-Е від 30.08.2012, згідно якої до ВАТ «Надвірнянська автобаза» за повторне невиконання розпорядження ТУ НКЦПФР застосовано штрафну санкцію в розмірі 85 000 грн.( а.с.13).

Вищезгадану постанову направлено відповідачу, про що свідчать наявні в матеріалах справи та досліджені у судовому засіданні супровідний лист за № 02/1-03/865, копії реєстру поштових відправлень рекомендованих листів та фіскального чеку Укрпошти.( а.с.14-15).

У відповідності до п.п.2,3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення законодавства на ринку цінних паперів, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через п'ятнадцять днів з дати отримання постанови шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України. При цьому згідно п.4 даного розділу Правил документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії чи відповідного підрозділу територіального органу Комісії.

Таким чином, оскільки у встановлений законом строк вищевказану постанову від 30.08.2012 року відповідачем не оскаржено, доказів перерахунку до Державного бюджету України штрафу в розмірі 85 000 грн. на адресу позивача не надіслано, то суд дійшов висновку про те, що вказану суму заборгованості Товариством не сплачено.

Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.

Відповідно до п.5 Правил у разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Відповідно до ст.121 Конституції України, серед функцій прокуратури є також, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно з статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру», підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій ( бездіяльності) фізичних або юридичних осіб , що вчиняються у відносинах між ними або державою.

Виходячи з вищенаведеного, суд вважає заявлену прокурором в інтересах Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку вимогу про стягнення з ВАТ «Надвірнянська автобаза» штрафних санкцій в розмірі 85 000 грн. підставною, а відтак позов слід задовольнити.

На підставі ст.124 Конституції України,керуючись ст.ст.158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Надвірнянська автобаза» в дохід Державного бюджету України на рахунок № 31116106700307 УК у Надвірнянському районі, код ЄДРПОУ 37904033, банк одержувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО 836014, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 101 штрафні санкції в розмірі 85 000,00 ( вісімдесят п'ять тисяч ) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Відповідно до ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Кафарський В.В.

Постанова складена в повному обсязі 28.03.2013 року.