Постанова № 30321643, 26.03.2013, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2013
Номер справи
821/790/13-а
Номер документу
30321643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2013 р. Справа № 821/790/13-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Нова Каховка Херсонської області про стягнення суми витрат з виплати та доставки пенсії по інвалідності,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області (надалі - позивач або УПФУ) звернулось до суду з позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Нова Каховка Херсонської області (надалі - відповідач або ФСС), в якому просить стягнути з відповідача суми витрат з виплати та доставки пенсії по інвалідності в сумі 5208 грн.

Сторони в судове засідання не з'явились, однак від них надійшли заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження.

У зв'язку з цим, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України суд вирішив судовий розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до п. "а" ст. 23 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з липня 2012 року по грудень 2012 року включно УПФУ витратило на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві громадянці ОСОБА_2, яка отримала травму на території країн СНД на загальну суму 5208 грн., з них:

- 384, 78 грн. - основний розмір пенсій;

- 6 грн. - витрати на доставку основного розміру пенсії;

- 166,02 грн. - цільова допомога на прожиття;

- 2,58 грн. - витрати на доставку щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття;

- 4577,20 грн. - державна адресна допомога;

- 71,42 грн. - витрати на доставку державної адресної допомоги.

УПФУ наголошує, що витрати Пенсійного фонду з виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок вказаних підстав, каліцтво яким заподіяно на підприємствах, розташованих на території країн СНД повинні відшкодовуватись Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань з огляду на норми ст. 3, ст. 5 Угоди країн - учасниць СНД про гарантії прав громадян держав Співдружності у галузі пенсійного забезпечення, п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та лист Міністерства праці та соціальної політики України від 30 червня 2005 року. Позивач вважає, що внаслідок невиконання відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. нова Каховка Херсонської області обов'язку щодо відшкодування понесених УПФУ витрат порушуються його права та законні інтереси, а тому просить задовольнити позов та стягнути з відповідача вищезазначені виплати.

У письмовому запереченні, наданому до суду, відповідач не погодився із позицією управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області, просив, суд, відмовити позивачу у задоволенні його позовної заяви, мотивуючи тим, що державна адресна допомога не є відшкодуванням пенсій в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та не є страховою виплатою.

Нормативним документом, яким визначено механізм узгодження витрат, пов'язаних з виплатою пенсій потерпілих на виробництві є Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженого спільною Постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003року №5-4/4.

Згідно з п. 4 цього Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативних документів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання: та пенсії із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійному фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Таким чином, п.4 Порядку визначений перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом, серед якого відсутня щомісячна державна адресна допомога та витрати по її доставці.

Отже, відповідач вважає, що п. 4 не передбачено обов'язку Фонду соціального і нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати по сплаті щомісячної державної адресної допомоги та витрати по її доставці.

Оскільки п. 7 згаданого Порядку, визначено, що механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності, тому, на думку відповідача, Фонд та його робочі органи не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги.

Також вказує, що правове регулювання питань відшкодування шкоди потерпілим, які отримали каліцтво за межами України та переїхали в Україну на постійне місце проживання і не є застрахованими в Україні здійснюється відповідно до міжнародних угод. Державами колишнього СРСР 09.09.1994 року підписана Угода про взаємне визнання прав на відшкодування шкоди, заподіяної працівникам каліцтвом, професійним захворюванням або іншим ушкодженням здоров'я, які пов'язані з виконанням ними трудових обов'язків. ОСОБА_2 отримала травму на підприємстві Росії, отже і відшкодування повинна отримувати з Росії.

Дослідивши наявні у справі матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд приходить до наступного: як вбачається зі списків осіб, яким призначено та виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за з липня по грудень 2012 року включно, витрати позивача з виплати даній особі складають: 5208 грн., з них: 384, 78 грн. - основний розмір пенсій; 6 грн. - витрати на доставку основного розміру пенсії; 166,02 грн. - цільова допомога на прожиття; 2,58 грн. - витрати на доставку щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття; 4577,20 грн. - державна адресна допомога; 71,42 грн. - витрати на доставку державної адресної допомоги.

Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 р. № 5-4/4 та зареєстрованого Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за №376/7697 (далі - Порядок № 5-4/4) визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV), у тому числі добровільно застраховані, до досягнення ними встановленого законодавством пенсійного віку та припинення ними трудової діяльності.

В основу цього механізму покладено проведення щомісячних звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним, територіальним підрозділами зазначених фондів. Акти звірок подаються головному управлінню Пенсійного фонду та управлінню виконавчої дирекції ФСС у Автономній республіки Крим, областях, які узагальнюють та узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та ФСС. Саме ця довідка, є підставою для перерахування ФСС відповідних коштів Пенсійному фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян "(далі - Постанова № 265) запроваджена щомісячна державна адресна допомога, яка сплачується у разі, коли розмір пенсії не досягає певного відсотка прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до п.4 Порядку № 5-4/4 відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме: сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію; допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію; сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Розмір допомоги на поховання в частині, що підлягає відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків, визначається управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, виходячи з основного розміру вищезазначеної пенсії померлого пенсіонера та щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який отримував вищезазначену пенсію.

Зазначений перелік сум, які підлягають відшкодуванню відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Херсоні УПФУ відповідно до Порядку № 5-4/4 є виключним і не підлягає розширеному тлумаченню.

Враховуючи те, що до переліку сум, які відповідно до Порядку № 5-4/4 підлягають відшкодуванню щомісячна адресна допомога не входить, суд вважає, що у Фонду на підставі зазначеного Порядку відсутні законні підстави для відшкодування таких сум УПФУ.

При цьому, суд зазначає, що Порядок №5-4/4 визначає виключно механізм відшкодування на централізованому рівні, питання механізму відшкодування на регіональному рівні ним не врегульовано.

Пунктом 1 ст. 21 Закону № 1105-XIV визначено, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні:

а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;

г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

д) пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

є) допомогу дитині відповідно до статті 9 цього Закону.

З викладеного слідує, що щомісячна адресна допомога, яка призначена на підставі Постанови № 265 не входить до переліку виплат, які здійснюються та відшкодовуються Відділенням.

Відповідно до п. 4 Постанови № 265 виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога. Однак, даною постановою не передбачено обов'язку Фонду відшкодовувати УПФУ витрати по сплаті вказаних виплат.

Законом № 1105-XIV визначено, що страхування від нещасного випадку є самостійним видом загальнообов'язкового державного соціального страхування, за допомогою якого здійснюється соціальний захист, охорона життя та здоров'я громадян у процесі їх трудової діяльності.

Відтак, одним із основних принципів страхування від нещасного випадку є цільове використання коштів. Відповідно до статті 46 Закону № 1105-XIV кошти на здійснення страхування від нещасного випадку не включаються до складу Державного бюджету України та використовуються виключно за їх прямим призначенням.

Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Бериславському районі Херсонської області не може нести витрати на виплату державної адресної допомоги з огляду на особливості фінансування страхування від нещасного випадку, виключно цільове використання цих коштів та з урахуванням того, що адресна допомога як окремий вид соціальної допомоги не входить до складу розміру пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про правонаступництво України" від 12 вересня 1991 року № 1543-ХІІ (далі - Закон № 1543-ХІІ) Закони Української РСР та інші акти, ухвалені Верховною радою Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Статтею 9 Закону № 1543-ХІІ визначено, що всі громадяни Союзу РСР, які на момент проголошення незалежності України постійно проживали на території України, є громадянами України. Україна гарантує забезпечення прав людини кожному громадянину України незалежно від національної приналежності та інших ознак відповідно до міжнародно-правових актів про права людини.

Згідно з Угодою про гарантії прав громадян держав - учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода) держави - учасниці Співдружності мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які отримали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження до складу СРСР і реалізують це право на території держав - учасниць Угоди.

За приписами ст. 5 Угоди встановлено, що ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Відповідно до статті 3 Угоди усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення.

Частиною 2 ст. 2 Закону Закон № 1105-XIV визначено, що особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього закону.

З наведеного слідує, що пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, якщо страховий випадок стався на території держав - учасниць Угоди, призначаються за законодавством України і виплачуються з коштів Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд вважає, що відшкодування позивачеві витрат по особових справах потерпілих, які отримали травми на території країн СНД, тобто на території держав - учасниць Угоди, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання відноситься до обов'язку відповідача, але тільки в частині витрат на щомісячну цільову грошову допомогу, включно з її доставкою у розмірі 168,60 грн. та основний розмір пенсії включно з її доставкою у розмірі 390,76 грн. Натомість щомісячна державна адресна допомога включно з витратами на її доставку, які є витратами, нарахованими та виплаченими відповідно до постанови № 265 не підлягає відшкодуванню.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи та ураховуючи позицію Верховного суду України, викладену в постановах від 20 червня 2011 року, 06 червня 2011 року та Вищого адміністративного суду України (ухвали від 11 серпня 2011 року, 15 вересня 2011 року, 22 вересня 2011 року), суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області належать до задоволення в частині стягнення з виплати та доставки витрат щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття та основного розміру пенсії громадянам держав - учасників СНД та членів їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання до України за період з липня по грудень 2012 року, а у задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 17, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного

судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нова Каховка Херсонської області (код ЗРПОУ 25900348) на користь управління Пенсійного фонду України в Чаплинському районі Херсонської області (код ЄДРПОУ 21294909) витрати, пов'язані з виплатою та доставкою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з липня по грудень 2012 року у сумі 559 (п'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 37 коп.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 10.2