ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 березня 2013 р. Справа №2а-5221/12/0170/3
(12:13) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., за участю секретаря Желудкової О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримеколайф»
про стягнення заборгованності
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - Андруцький О.М., дов.
Суть справи:
Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кримеколайф» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у сумі 27 025, 20 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог пп. 6 п. 7 ст. 17 та п. 6 ст. 20 Закону України № 1058- ІV від 09.07. 2003р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і абзацу 6 пп. 4.1 ст.4 Інструкції про порядок нарахування і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004р. під № 64/8663, у зв'язку з чим УПФУ в Нижньогірському районі АРК були винесені рішення № 126 від 21.12.2011 р., № 127 від 21.12.2011 про застосування фінансових санкцій та пені у загальній сумі 27 025,20 грн., в тому числі по фінансовим санкціям у вигляді штрафу - 2 856,57 грн., пені - 24 168,63 грн.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у позові відмовити.
З урахуванням вищевикладеного, дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримеколайф» зареєстровано у якості юридичної особи з присвоєнням ідентифікаційного коду 34212393 за адресою місцезнаходження 98404, Автономна Республіка Крим, Нижньогірський район, с. Листвинне, вул. Верхня, буд. 57, про що свідчить довідка АА № 464693 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кримеколайф» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування під № 21-15-0687, а з 18 листопада 2011 року - як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування під реєстраційним номером 2115-0687, що підтверджується повідомленням про взяття на облік платника єдиного внеску, яке було надано суду позивачем.
21.12.2011 р. УПФУ в Нижньогірському районі АРК було прийнято рішення № 126, згідно з яким на підставі п.2. ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату(несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду за період з 20.05.2008 року по 21.04.2011 року до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримеколайф" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 2 437,86 грн. та пені у сумі 22 108,60 грн.
21.12.2011 р. УПФУ в Нижньогірському районі АРК було прийнято рішення № 127, згідно з яким на підставі п.2. ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату(несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду за період з 21.04.2008 року по 12.11.2009 року до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримеколайф" застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 418,71 грн. та пені у сумі 2 060,03 грн.
Відповідач, не погодившись з вищевказаними рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим, оскаржив їх до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (вих. № 26/26-1 від 26.12.2011 року).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим про результати розгляду скарги від 12.01.2012 року № 325/06-16 скаргу позивача було залишено без задоволення, рішення Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим № 126 та № 127 від 21.12.2011 року залишено без змін.
Не погодившись з вказаним рішенням Управління Пенсійного фонду України в АР Крим, Товариство з обмеженою відповідальністю "Кримеколайф" 24 січня 2012 року за вих. № 24/01-02 звернулось до Пенсійного фонду України зі скаргою на Рішення № 126 від 21.12.2011 року та Рішення № 127 від 21.12.2011 року.
Рішенням Пенсійного фонду України від 29.03.2012 року за № 7341/09-10 Рішення управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим від 21.12.2011 року № 126, та № 127 про застосування фінансових санкцій та рішення Головного управління Пенсійного фонду України Автономної Республіки Крим від 12.01.2012 року № 325/06-16 залишено без змін, скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримеколайф" - без задоволення.
Не погодившись з результатами адміністративного оскарження, відповідач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим про визнання протиправним та скасування рішень УПФУ в Нижньогірському районі № 126 та № 127 від 21.12.2011 р.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим по справі № 2а-7581/12/0170/14 від 04.10.2012 р. позов було задоволено: визнані протиправними та скасовані рішення УПФУ в Нижньогірському районі № 126 та № 127 від 21.12.2011р.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2012 року зазначена постанова суду була залишена без змін. В розумінні вимог ст.254 КАС України постанова Окружного адміністративного суду АР Крим по справі № 2а-7581/12/0170/14 від 04.10.2012 р. набрала законної сили.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 7 ч.1 ст. 3 КАС України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.
Крім того, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 12 Закону України № 2464 від 07.08.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України № 2464 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.
Відповідно до підпунктів 3, 5 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює реєстрацію та веде облік платників єдиного внеску та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, забезпечує надходження єдиного внеску, сум фінансових санкцій страхових внесків та інших платежів до Фонду, контролює дотримання платниками єдиного внеску вимог законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску надходження страхових внесків, єдиного внеску та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків, єдиного внеску та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.
Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням сум єдиного внеску, інших платежів, а також реалізація права стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску, здійснюються Управліннями Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Нижньогірському районі АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.
Суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на рішення УПФУ в Нижньогірському районі № 126 від 21.12.2011 р., № 127 від 21.12.2011р. про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримеколайф» фінансових санкцій та пені у загальній сумі 27 025,20 грн., в тому числі по фінансовим санкціям у вигляді штрафу - 2 856,57 грн., пені - 24 168,63 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04.10.2012 р. та ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2012 р., що набрали законної сили, рішення УПФУ в Нижньогірському районі № 126 від 21.12.2011 р., № 127 від 21.12.2011р. визнані протиправними та скасовані. Отже, правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У судовому засіданні 28.03.2013 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. У повному обсязі постанову складено 01.04.2013 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158, 159, 160-163 України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Шкляр Т.О.