ОКРЕМА УХВАЛА
27 березня 2013 року Справа № 2а-2766/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Головатій І.В.,
за участю прокурора Пігулко Т.В.,
представника позивача Михалевича М.М.,
представників відповідача Березнюк В.О., Колеснік Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом прокурора Ратнівського району в інтересах Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Ратнівського району зврнувся з адміністративним позовом в інтересах Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області ДПС до Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" про стягнення податкової заборгованості з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 508 382 грн. 42 коп.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 27 березня 2013 року позовну заяву Прокурора Ратнівського району в інтересах Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" про стягнення податкового боргу в частині позовних вимог про стягнення податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб, що виник станом на 01.07.2007 року в сумі 274650,28 грн. було залишено без розгляду.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27.03.2013 року адміністративний позов задоволено повністю, стягнуто з Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" в доход Державного бюджету України податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 326477,34 грн.
Під час судового розгляду даної адміністративної справи були виявлені порушення закону.
Так, зокрема, судом встановлено, що посадовими особами Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби була проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2006 року по 31.03.2009 року та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.03.2010 року, результати якої оформлені актом № 169/23-00991513 від 08.07.2010 року.
При цьому, у таблиці на стор. 41 акту перевірки при обчисленні заборгованості по податку з доходів фізичних осіб відображено сальдо не перерахованого податку станом на 01.07.2007 року в сумі 274650,28 грн.
Зазначене сальдо в таблицю було перенесене з попереднього акту перевірки №134/23-00991503 від 27.04.2009 року Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2008 року.
При дослідженні в судовому засіданні актів перевірки наданих сторонами за 2009 рік, на аркуші 35 акту в таблиці були встановлені наступні розбіжності.
Так в оригіналі акту перевірки №2 від 27.04.2009 року №134/23-00991503 на стор.35 наданого Державним підприємством "Ратнівське лісомисливське господарство" в графі 4 таблиці вказано, що залишок не перехованого податку станом на 01.07.2007 року становить 274650,28 грн. (дані з цього акту переносилися в акт перевірки за 2010 рік і є тотожними).
В оригіналі акту перевірки №1 від 27.04.2009 року №134/23-00991503 на стор.35 наданого Ратнівською МДПІ в цій же графі таблиці вказано, що залишок не перехованого податку станом на 01.01.2009 року становить 274650,28 грн. (дані з цього акту переносилися в акт перевірки за 2010 рік і не є тотожними).
Крім того, судом встановлено, що розбіжності в примірниках № 1 та № 2 акту планової виїзної перевірки № №134/23-00991503 від 27.04.2009 року містяться на цій же сторінці в графі 1 таблиці.
Зазначені два акти виготовлені посадовими особами Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби.
Пунктом 1 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" передбачено, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.
Відповідно до вимог Закону України "Про державну податкову службу в Україні" для застосування посадовими особами органів державної податкової служби наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327 затверджено Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року № 925/11205 (далі - Порядок № 327), а наказом ДПА України від 11.09.2008 року № 584 затверджено зразки форм актів перевірок та Методичні рекомендації щодо їх оформлення.
Згідно із пунктом 1.4 Порядку № 327 при проведенні планової виїзної перевірки складається один зведений акт планової перевірки; зведений акт - це службовий документ, який стверджує факт проведення планової виїзної перевірки з усіх питань за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання. Підпунктом 2.4.1 пункту 2.4 Порядку № 327 визначено, що у висновку акту перевірки відображається узагальнений опис виявлених перевіркою порушень податкового, валютного та іншого законодавства з посиланням на підпункти, пункти, статті нормативно-правових актів.
Відповідно до пунктів 4.3, 4.6 - 4.8 Порядку № 327 підписання акта виїзної планової перевірки посадовими особами суб'єкта господарювання та посадовими особами органу державної податкової служби, які здійснювали перевірку, здійснюється за місцезнаходженням платника податків. Після реєстрації акта перевірки (у той же день) один його примірник (з відповідними додатками) передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання. У разі відмови посадових осіб суб'єкта господарювання, що перевірений, від підписання акта перевірки службовими особами органу державної податкової служби складається акт довільної форми, що засвідчує факт такої відмови. Акт відмови підписується не менш як трьома службовими особами. Не пізніше наступного дня акт виїзної планової перевірки реєструється в єдиному журналі реєстрації актів та в той же день один його примірник (з відповідними додатками) передається керівнику або уповноваженій особі суб'єкта господарювання. При відмові посадової особи суб'єкта господарювання від отримання одного примірника акта перевірки з відповідними додатками робиться відповідний запис на останній сторінці обох примірників, складається акт відмови від отримання та один примірник акта перевірки з відповідними додатками направляється платнику податків поштою з повідомленням про вручення. При цьому до примірника акта, який зберігається в органі державної податкової служби, додаються документи, що підтверджують факт поштового відправлення та вручення акта адресату.
Враховуючи, що зазначені два акти виготовлені посадовими особами Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби і є службовими документами, вбачається внесення в один із актів завідомо неправдивих відомостей.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених правових норм, суд прийшов до висновку, що посадові особи податкового органу, які проводили планову виїзну перевірку Державного підприємства "Ратнівське лісомисливське господарство" та склали акт №134/23-00991503 від 27.04.2009 року, допустили такі грубі порушення порядку оформлення матеріалів перевірки, які є підставою для вжиття судом заходів реагування в порядку статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
З метою недопущення подібних порушень ухвалу направити для проведення відповідної перевірки та реагування прокурору Ратнівського району.
Відповідно до частини першої статті 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Керуючись статтею 166 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Копію ухвали надіслати прокурору Ратнівського району для проведення відповідної перевірки та реагування. Про вжиті заходи суд повідомити не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на окрему ухвалу подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук