ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2013 року 10 год. 00 хв Справа № 808/2255/13-а м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуші С.М.
при секретарі Лазько Д.В.
за участю представника позивача Карленко Н.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом: Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про: стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - позивач або ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС) звернулась з позовною заявою до приватного підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення коштів за податковим боргом з податку на доходи фізичних осіб у сумі 736 грн. 71 коп., який виник у зв'язку з визначенням податковим органом суми податкового зобов'язання за податковими повідомленнями-рішеннями, та який залишився не сплаченим.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та дала пояснення в їх обґрунтування аналогічні викладеним в позовній заяві, просила суд позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, подала до канцелярії суду заперечення проти адміністративного позову, відповідно до яких позов не визнає в повному обсязі, посилаюсь на те, що борг сплачено нею в повному обсязі та частково сплачено штраф, але зазначає про ту обставину, що для стягнення суми штрафу Цивільним кодексом України передбачені скорочені строки позовної давності тривалість в один рік. Оскільки про виникнення податкового боргу орган державної податкової служби дізнався 13.01.2010, у зв'язку з чим вказує на те, що відповідно до Цивільного кодексу України податковим органом пропущені строки позовної давності, що є підставою для ухвалення судом рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, у зв'язку з чим заперечує проти задоволення позовних вимог та просить розгляд справи проводити без її участі.
Враховуючи подане клопотання відповідачем, відповідно до приписів статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець 12.10.2007, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця НОМЕР_2, яке видано Виконавчим комітетом Запорізької міської ради.
Відповідно до статті 67 Конституції України та підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з довідкою про заборгованість та наданого розрахунку, відповідач має податковий борг по податку з доходів фізичних осіб в сумі 736 грн. 71 коп., який виникла за наступних обставин.
У період з 28.12.2009 по 29.12.2009 ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.11.2007 по 30.11.2009, за результати якої складено акт від 29.12.2009 №3225/1702/НОМЕР_1 та прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 13.01.2010 №0000041702/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1 956 грн. 75 коп., з якої 652 грн. 25 коп. - основний платіж та 1 304 грн. 50 коп. - штрафні санкції.
Дане податкове повідомлення-рішення отримане особисто відповідачем 12.02.2010, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення, яке міститься в матеріалах справи.
Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення відповідачем суду не надано.
09.03.2010 ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя проведено документальну позапланову невиїзну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з питань своєчасності сплати донарахованої суми по податку з доходів фізичних осіб під час, за результатами якої складено акт від 09.03.2010 №452/1701/НОМЕР_1 та прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 09.03.2010 №0002961701/0/477, яким відповідачу нараховані штрафні санкції у розмірі 65 грн. 23 коп.
Дане податкове повідомлення - рішення отримане особисто відповідачем 12.03.2010, що також підтверджується копією поштового повідомлення про вручення, яке міститься в матеріалах справи.
Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення відповідачем суду не надано.
Крім того, згідно з даними довідки про заборгованість та наданого розрахунку, відповідачем частково сплачена сума заборгованості, а саме: 04.03.2010 сплачено суму боргу у розмірі 727 грн. 65 коп., у зв'язку з чим нарахована сума пені у розмірі 2 грн. 45 коп., 30.03.2010 сплачено суму боргу у розмірі 328 грн. 84 коп., у зв'язку з чим нарахована сума пені у розмірі 7 грн. 08 коп., 14.06.2010 сплачено суму боргу у розмірі 250 грн., у зв'язку з чим нарахована сума пені у розмірі 11 грн. 69 коп.
Таким чином, загальна сума заборгованості по податку з доходів фізичних осіб становить 736 грн. 71 коп.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
У відповідності до підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити розраховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У відповідності до п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України, у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 58.2 статті 58 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, сума податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 736 грн. 71 коп., визначена податковим органом у податкових повідомленнях-рішеннях, які прийняті на підставі актів проведених перевірок, проте не сплачена відповідачем у строк, передбачений Податковим кодексом України, є податковим боргом.
Податкові вимоги були прийняті ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі - Закону № 2181), яким регулювався порядок адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів) під час виникнення податкового боргу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, а саме перша податкова вимога №1/29 від 27.01.2010 та друга податкова вимога №2/110 від 04.03.2010.
Перша податкова вимога надіслана на адресу відповідача поштою та отримана особисто відповідачем 27.01.2010, що підтверджується корінцем податкової вимоги №1/29 від 27.01.2010, який міститься в матеріалах справи.
Друга податкова вимога також була надіслана на адресу відповідача поштою, однак повернулась до податкового органу з відміткою пошти за закінченням терміну зберігання та у зв'язку з чим відповідно до п.п. 6.24 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» була розміщена на дошці податкових оголошень ДПІ у Заводському районі 19.04.2010, про що складено акт про неможливість вручення другої податкової вимоги №21/24-013/НОМЕР_1.
Вказані податкові вимоги залишені відповідачем без задоволення.
Доказів оскарження податкових вимог чи сплати суми боргу відповідачем не надано.
Підпунктом 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 встановлено, що податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
19.05.2010 заступником начальника ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було прийнято рішення №31 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
У відповідності до пунтків 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог Податкового кодексу України, не сплачено суму податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб в сумі 736 грн. 71 коп.
Крім того, твердження відповідача про те, що позивачем пропущені строки позовної давності щодо стягнення з неї суми заборгованості, передбачені нормами Цивільного кодексу України, суд вважає необґрунтованими виходячи з наступних підстав.
Відповідно до абзацу другого частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
В свою чергу строк звернення податкових органів до адміністративного суду із вимогою про стягнення податкового боргу з платників податків встановлений нормами Податкового кодексу України.
Так, згідно з пунктом 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
У відповідності до пункту 102.4 цієї ж статті, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Таким чином, вказана норма встановлює строк примусового стягнення податкового боргу - це 1095 днів з дня виникнення податкового боргу.
При цьому, згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити розраховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення - рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Податкові повідомлення-рішення, яким визначені податкові зобов'язанні відповідачу, у тому числі за штрафними санкціями, останньою не оскаржувались, а відтак зазначені зобов'язання набули статусу податкового з 23.02.2010 - після спливу 10 календарних днів, що настали з дня отримання податкового повідомлення-рішення форми «Р» № 0000041702/0 від 13.01.2010.
Аналогічні строки для звернення податкового органу до суду щодо стягнення податкового боргу були передбачені статтею 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Таким чином, строки позовної давності встановлені нормами Цивільного кодексу України не розповсюджуються на дані спірні правовідносини, оскільки строк звернення податкових органів до адміністративного суду із вимогою про стягнення податкового боргу з платників податків встановлений Податковим кодексом України, а також був визначений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (на час виникнення податкового боргу) .
На підстави викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача податкової заборгованості в сумі 736 грн. 71 коп. по податку з доходів фізичних осіб є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 99, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) кошти в рахунок погашення податкового боргу у сумі 736 (сімсот тридцять шість) грн. 71 коп. на користь Місцевого бюджету Заводського району (код ЄДРПОУ 38025372, ГУДКСУ у Запорізькі області, МФО 813015, р/р №33219800700004, код платежу 11010100-податок на доходи фізичних осіб).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М. Каракуша