Копія
Справа № 822/785/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіСалюка П.І. при секретарі Козельська А.В. за участі: представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області до Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради про зобов'язання виконати пункт 7 Вимог, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради про зобов'язання виконати п. 7 Вимог "Про усунення порушень" від 14.09.2012 р. №43-33/2039.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради за 2010, 2011 роки та завершений звітний період 2012 року. За результатами проведеної ревізії складено Акт від 06.09.2012 р. за №3-35/35, яким зафіксовано порушення фінансової дисципліни. З метою повного усунення виявлених порушень, директору Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради направлено Вимоги "Про усунення порушень" від 14.09.2012 р. №3-33/2039, із яких є невиконаним п. 7 даних Вимог.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, позовні вимоги підтримав та просив задоволити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення, у яких детально викладено позицію відповідача стосовно пред'явлених позовних вимог. У задоволенні позовних вимог просив відмовити у повному обсязі.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1.2.1.3 Плану роботи Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області на II квартал 2012 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради за 2010- 2011 роки та завершений звітний період 2012 року.
За результатами проведеної ревізії складено Акт від 06.09.2012 № 3-35/35, яким зафіксовано порушення фінансової дисципліни.
Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам посадових окладів, тарифних ставок, надбавок та доплат встановлено, що бухгалтером, який обслуговує позашкільний навчальний заклад «Клуб юний технік» ОСОБА_3 проводилось нарахування посадових окладів керівникам гуртка позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» за період з 01.09.2010 року по 30.06.2012 року.
Згідно договору про надання послуг централізованого обслуговування від 19.10.2010 року № 04-40/10, Відділом освіти надавались послуги з ведення бухгалтерського обліку у позашкільному навчальному закладі «Клуб юний технік».
У відповідності до наказу директора позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» від 15.09.2010 року № 47 про тарифікацію, навчальний план та розподіл годин - керівнику гуртка ОСОБА_4 відповідно до розподілу тижневого навантаження на 2010-2011 навчальний рік встановлено тижневе навантаження 18 год. (гурток «Технічний дизайн»).
Наказом директора позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» від 15.09.2010 року №50 затверджено графік роботи педагогічних працівників позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік», проте, керівнику гуртка ОСОБА_4 наказом взагалі не встановлено графік роботи, тобто не визначено дні тижня та години в які будуть проводитися заняття з гурткової роботи.
Згідно журналів планування та обліку роботи гуртків позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» на 2010-2011 навчальні роки ОСОБА_4 проводився гурток «Технічний дизайн». Плани роботи гуртків на 2010-2011 навчальні роки затверджені 05.10.2010 року та 05.01.2011 року директором позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» ОСОБА_5 та підписані керівником гуртка ОСОБА_4
Заяви від батьків про зарахування учнів у гуртки різного профілю керівництвом закладу на момент проведення ревізії пред'явлено не в повному обсязі, а по деяких гуртках взагалі відсутні, зокрема - ОСОБА_4 «Дизайн» на 2010-2011 р. р. - 4 групи (43 учні - жодної заяви від батьків) та на 2011-2012 р. р. - 4 групи (51 учень - 6 заяв батьків).
Таким чином, ревізією встановлено недотримання вимог п.14 Положення про позашкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року №433 та п.15 Статуту клубу «Юний технік», затвердженого рішенням сесії Нетішинської міської ради від 20.10.2004 року №25, де зазначено, що прийом учнів до позашкільного навчального закладу для одержання професійної, спеціальної освіти здійснюється на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють.
Крім того, під час ревізії шляхом співставлення планів роботи гуртків на навчальні роки, розкладу занять, затверджених директором позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» ОСОБА_5 та підписаних керівником гуртка ОСОБА_4 з журналом обліку відвідування та обліку роботи гуртків «Дизайн», які велись керівником гуртка ОСОБА_4, з табелями обліку використання робочого часу, які підписані директором позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» ОСОБА_5 встановлено, що ОСОБА_4 по гуртку «Дизайн» відпрацьовано таку кількість педагогічних годин: за 2010-2011 навчальний рік - 678 год., за 2011-2012 навчальний рік - 516 год.
Ревізією правильності нарахування та виплати заробітної плати бухгалтером, який обслуговує позашкільний навчальний заклад «Клуб юний технік» ОСОБА_3, для керівника гуртка позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» ОСОБА_4 за період з 01.09.2010 року по 30.06.2011 року встановлено, що заробітна плата нараховувалась згідно тарифікаційного списку, у відповідності з штатним розписом, відповідно до «Табелів обліку використання робочого часу», в яких зазначалися дні виходу на роботу та тижневе навантаження (кількість академічних годин, що повинні викладатися протягом тижня відповідно до розкладу занять та навчальної програми), які складалися, затверджувалися та надавалися щомісячно до централізованої бухгалтерії відділу освіти директором позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік».
На підставі «Табелів обліку використання робочого часу» позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» централізованою бухгалтерією Відділу освіти проводилось нарахування заробітної плати по меморіальному ордері № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендії» (підрозділ позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік»).
Виходячи з вищевикладеного, позашкільним навчальним закладом «Клуб юний технік» не дотримано вимоги п.13 Положення про позашкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року №433 та п.14 Статуту клубу «Юний технік», затвердженого рішенням сесії Нетішинської міської ради від 20.10.2004 року №25, де зазначено, що середня наповнюваність гуртків у позашкільному навчальному закладі, як правило становить 10-15 учнів. Фактично керівником гуртка ОСОБА_4 проводились заняття у гуртках «Технічний дизайн» при відсутності законодавчо визначеної середньої наповнюваності.
Окрім цього, згідно письмового пояснення ОСОБА_4 за період з 01.09.2010 р. по 30.06.2011 р. середня наповнюваність становила 2 учні, а за період з 01.09.2011 по 30.06.2012 середня наповнюваність становила 5 учнів.
З метою підтвердження роботи гуртка «Технічний дизайн», під час ревізії направлено 51 лист-запрошення до батьків дітей, які відвідували дані гуртки для надання пояснення, чи дійсно їхні діти відвідували даний гурток в КЮТ в період з 01.09.2010 року по 30.06.2012 року.
Пояснення одержано від 16 батьків, решта батьків для надання пояснень не з'явилась.
Згідно пояснень одержаних від батьків учнів позашкільного навчального закладу «Клуб юний технік» гурток «Дизайн», а також пояснення самого керівника гуртка ОСОБА_4 слідує, що в 2010-2011 навчальному році із загальної облікової чисельності 43 учні (4 групи) фактично відвідувало заняття 8 учнів (1 група) та в 2011-2012 навчальному році із загальної облікової чисельності 51 учень (4 групи) фактично відвідувало заняття 20 учнів (2 групи) при середній законодавчо визначеній наповнюваності 10-15 учнів.
Оплату праці ОСОБА_4 проведено бухгалтером, який обслуговує позашкільний навчальний заклад «Клуб юний технік» ОСОБА_3 за вичитані педагогічні години по 4-х групах в повному обсязі, проте, відповідно до пояснень - учні фактично заняття не відвідували і в Журнал планування та обліку роботи та обліку відвідування дітей ОСОБА_4 внесено недостовірні дані щодо їх відвідування, а тому оплату праці слід було провести за фактично відвіданні учнями заняття з гурткової роботи:
- за 2010-2011 навчальний рік не за 18 тижневих годин, а за 4 тижневих години;
- за період з 01.09.11 р. по 31.12.11 р. не за 18 тижневих годин, а за 10 тижневих годин і при зміні з 01.01.12 р. по 31.05.12 р. (зменшенні) педагогічного навантаження не за 12 тижневих годин, а за 8 тижневих годин.
З метою повного усунення виявлених порушень, попередження їх виникнення в подальшому, на підставі п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контольно-ревізійну службу в Україні» начальнику Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради Моцик М.А. надіслано Вимоги «Про усунення порушень» від 14.09.2012 р. № 3-33/2039.
Відділом освіти листами від 02.10.2012 року № 01-12/1795, від 14.11.2012 року № 01-12/2100 та від 10.12.2012 року № 01-12/2333 повідомлено про часткове усунення виявлених порушень.
На виконання Вимог Відділом освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради були проведені наступні заходи щодо усунені порушень виявлених Шепетівською об'єднаною державною фінансової інспекцією, в межах наданих повноважень.
Відповідно до наказу т.в.о. директора клубу "Юний технік" від 23.08.2012 р. №155-к, ОСОБА_4, керівника гуртка "технічний дизайн" звільнено за угодою сторін, згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України з 31.08.2012 р.
Наказом Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради №493 від 20.09.2012 р. притягнено до відповідальності ОСОБА_5 директора позашкільного навчального закладу до матеріальної відповідальності за заподіяну шкоду в сумі 16967,86 грн., а також 6122,09 грн., спричинено зайво нарахованими виплатами, а саме сум заробітної плати.
Керуючись статтею 121 Конституції України, частиною 2 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» 25.09.2012 року до прокурора м. Нетішина направлено заяву про захист інтересів держави, в особі Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради
22 жовтня 2012 року прокурором м. Нетішина було затверджено обвинувальний висновок, відповідно д якого вказано, що ОСОБА_4 вчинила злочини, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 190 Кримінального кодексу України, ч.1, 4 ст. 358 Кримінального Кодексу України
В порядку статті 29 КПК України, прокуратурою м. Нетішина в інтересах Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради заявлено позов про відшкодування збитків заподіяних злочином на суму 10547,21 грн. про що відповідачу було повідомлено листом №63-158 вих-12 від 25.12.2012 р.
Відповідно до вироку Нетішинського міського суду від 21.11.2012 р. по кримінальній справі №1/2211/188/2012 за обвинуваченням ОСОБА_4 у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 1, 4 ст. 358 Кримінального Кодексу України, ОСОБА_4 визнано винною у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 190, ч. 1, 4 ст. 358 Кримінального Кодексу України та призначено покарання за сукупністю призначених покарань шляхом часткового складення та остаточно призначено покарання у розмірі 1000 грн., стягнено на користь Відділу освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради 10547 грн.
Про вищезазначені вжиті заходи, Відділ освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради щодо виконання вимог Шепетівського об'єднання державної фінансової інспекції Вимог від 14.09.2012 р. №3-33/2039 письмово інформував Шепетівську об'єднану державну фінансову інспекцію, однак здійснені заходи не призвели до виконання усіх пунктів Вимог, оскільки станом на даний момент не усуненим залишається пункт 7 Вимог, яким зазначено, що у разі письмової згоди стягнути з керівника гуртка клубу "Юний технік" ОСОБА_4 зайво нараховані кошти в сумі 16976,86 грн. у порядку та у розмірах, встановлених ст.ст. 127, 136 КЗпП України. У разі пропуску встановленого строку - відшкодувати порушення за рахунок керівника, що допустив грошові виплати (ст. 133 КЗпП). Провести коригування внесків до державних цільових фондів в сумі 6122,09 грн.
Суд зазначає, що вчинені відповідачем заходи по стягненню коштів у розмірі 10547 грн. - це здійснені заходи по стягненню із ОСОБА_4 заробітної плати за період 01.09.2010 р.-31.05.2011 р., а проведеною позивачем ревізією встановлено, що ОСОБА_4 неправомірно виплачувалась заробітна плата у період, який значно триваліший, ніж охоплено діями відповідача - даний період 01.09.2010 р.-31.05.2012 р.
Таким чином, судом встановлено, що за період з 01.09.2010 року по 31.05.2012 року Відділом освіти проведено витрат на оплату праці в повному обсязі при невиконанні (не в повному обсязі виконанні) працівником заняття з гурткової роботи ОСОБА_4, що призвело до безпідставно нарахування заробітної плати за КТКВ 070401 на загальну суму 16976,86 грн. (КЕКВ 1111), і як наслідок зайво нараховано та сплачено внесків до державних цільових фондів в загальній сумі 6122,09 грн. (КЕКВ 1120), чим не дотримано вимоги Р.VІ Б. п.68 «Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти», затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 року №102; ст. 94 Кодексу законів про працю України № 322-УІІІ від 10.12.1971 року; ст.1 Закону України «Про оплату праці».
Зазначені вище обставини знайшли своє належне підтвердження під час судового розгляду та повністю доведені представником позивача у судовому засіданні.
Пунктом 10 ч. 1 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» надано право звернення до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
У зв'язку із небажанням відповідача виконати пункт 7 Вимоги добровільно, Державна фінансова інспекція в Хмельницькій області звернулась до суду із даним позовом. Оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень, в силу ст.19 Конституції України повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд приходить до висновку, що позивачем використано законне право на звернення до суду в інтересах держави.
Так, згідно ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
В силу вищевказаних обставин, суд приходить до висновку, що доводи Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області документально і нормативно обґрунтовані, а обставини, викладені у матеріалах справи, знайшли своє підтвердження у судовому засіданні у повному обсязі, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задоволити.
Зобов'язати Відділ освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради у відповідності до п. 7 Вимоги у разі письмової згоди стягнути з керівника гуртка КЮТ ОСОБА_4 зайво нараховані кошти в сумі 16976 грн. 86 коп. (шістнадцять тисяч дев'ятсот сімдесят шість грн. 86 коп.) в порядку та розмірах. встановлених ст. ст. 127, 136 Кодексу законів про працю України, а у разі пропуску встановленого строку - відшкодувати порушення за рахунок керівника, що допустив зайві грошові виплати.
Зобов'язати Відділ освіти виконавчого комітету Нетішинської міської ради у відповідності до п. 7 Вимоги провести коригування внесків до державних цільових фондів в сумі 6122 грн. 09 коп. (шість тисяч сто двадцять дві грн. 09 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 15 березня 2013 року
Суддя "Згідно з оригіналом" Суддя П.І. Салюк