Постанова № 30274552, 17.01.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.01.2013
Номер справи
2а-14003/12/0170/14
Номер документу
30274552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 січня 2013 р. (10:35) Справа №2а-14003/12/0170/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря судового засідання Цатурян С.О.,

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Євпаторійського міського центру зайнятості

до ОСОБА_1

про стягнення 1 314,68 грн.

Суть спору: Євпаторійський міський центр зайнятості звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 1 314,68 грн., з яких: незаконно отримана матеріальна допомога у розмірі 685,90 грн.; вартість професійного навчання - 628,78 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 13.12.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання 17.01.2013 року не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання 17.01.2013 року не з'явився, про день та місце розгляду справи сповіщений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд керуючись частинами 2, 4 ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" N 1533-III від 02.03.2000 року в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1533) забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі Фонд).

Згідно з частиною другою статті 12 Закону № 1533 функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України "Про зайнятість населення" № 803-XII від 01.03.1991 року, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

З аналізу зазначених норм вбачається, що позивач, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, є суб'єктом владних повноважень.

Можливість вирішення спорів, які виникають у зв'язку зі застосуванням Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме у судовому порядку, визначена також статтею 39 зазначеного Закону.

Таким чином, судом встановлено, що позивач, являючись суб'єктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви щодо стягнення з громадян безпідставних виплат у вигляді допомоги по безробіттю та витрат на їх перепідготовку.

Згідно з ч. 2 ст.6 Закону № 1533 право на забезпечення та соціальні послуги за цим Законом мають також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.

Відповідно до даних персональної картки № НОМЕР_1 ОСОБА_1 відноситься до незастрахованих осіб, які мають право на матеріальні виплати.

Згідно зі ст.25 Закону України "Про зайнятість населення" держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю. Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Судом встановлено, що ОСОБА_1 11.11.2011 року надав заяву до Євпаторійського міського центру зайнятості про відсутність роботи, зарплатні та інших доходів та зобов'язався у випадку працевлаштування, укладення договору цивільно-правового характеру та іншої діяльності, яка надає дохід, повідомляти службу зайнятості.

18.11.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Євпаторійського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Законів України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" до вирішення питання про його працевлаштування.

На підставі зазначених заяв та наданих документів, ОСОБА_1 надано статус безробітного, у зв'язку із чим надавалось матеріальне забезпечення по безробіттю та матеріальна допомога по безробіттю.

24.11.2011 року між Євпаторійським міським центром зайнятості та ОСОБА_1 укладено договір № 010511112400302, предметом якого є направлення ОСОБА_1 на підготовку в Кримський державний аграрний навчально-консультаційний центр за професією, спеціальністю, навчальною програмою продавець продовольчих товарів, із строком навчання з 25.11.2011 р. по 07.05.2012 р..

Як вбачається із п.3.1.2 зазначеного договору передбачено, що у разі припинення навчання без поважних причина або відмови працювати за професією (спеціальністю), набутою в результаті професійного навчання з громадянина стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійного навчання, витрат на проїзд до місця навчання і назад (включаючи оплату щоденного проїзду) та витрат на проживання.

Відповідно до наказу Кримського державного аграрного навчально-консультативного центру № 03-01-06 «О» від 31.12.2012 року ОСОБА_1 відрахований з групи підготовки по професії «Продавець продовольчих товарів» за систематичне невідвідування занять.

Згідно з довідкою-розрахунком Євпаторійського міського центру зайнятості від 02.02.2012 року ОСОБА_1 за період з 25.11.2011 р. по 30.01.2012 р. отримав матеріальну допомогу в період профнавчання у розмірі 685,90 грн.

Згідно з розрахунком вартості професійного навчання безробітного ОСОБА_1 Євпаторійського міського центру зайнятості витрати на навчання склали 628,78 грн.

Згідно з наказом директора Євпаторійського міського центру зайнятості № 7 від 02.02.2012 року «Про повернення вартості матеріальної допомоги у період профнавчання внаслідок умисного невиконання зобов'язань гр. ОСОБА_1» безробітному направлена претензія № 1863 від 21.05.2012 року з вимогами про повернення вартості професійного навчання у розмірі 628,78 грн. та матеріальної допомоги в період навчання з 25.11.2011 року по 30.01.2012 року у розмірі 685,90 грн.

Вказану вимогу відповідач отримав 23.11.2012 року, що підтверджується його підписом та заявою від 23.11.2012 року про зобов'язання виплатити заборгованість.

Відповідно до п.2 ч.3 ст. 36 Закону № 1533 у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.

Приймаючи до уваги вищевикладене, а також відсутність в порушення ст.71 КАС України будь-яких заперечень та доказів проти позову з боку відповідача, суд вважає позовні вимоги про стягнення витрат на професійну підготовку відповідача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 94, 158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 (і.н.НОМЕР_2, зареєстрований: АДРЕСА_1) на користь Євпаторійського міського центру зайнятості (п/р 37171001000295 в ГУ ДКСУ в АР Крим м. Сімферополь, ЄДРПОУ 20708592 МФО 824026) заборгованість у розмірі 1 314,68 грн., у тому числі отримана матеріальна допомога у розмірі 685,90 грн.; вартість професійного навчання - 628,78 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя підпис Кірєєв Д.В.