Постанова № 30273194, 20.03.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.03.2013
Номер справи
826/1554/13-а
Номер документу
30273194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

20 березня 2013 року № 826/1554/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Укренергобудресурси"до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової службипровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000086156 від 02.10.2012

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укренергобудресурси" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000086156 від 02.10.2012.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ним було правомірно задекларовано в декларації з податку на додану вартість за липень 2012 року суму бюджетного відшкодування у розмірі 1399898 грн. за рахунок сплачених ним зобов'язань з податку на додану вартість у попередніх податкових періодах та завищення суми податку на додану вартість, заявлену до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок складає лише 31746 грн., а відповідач необґрунтовано дійшов висновку про завищення зазначеної суми на 545042 грн.

У судовому засіданні 27.02.2013 представники позивача підтримали позовні вимоги, надали додаткові усні пояснення та просили суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, у судовому засіданні 27.02.2013 надав суду письмові заперечення, у яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Доводи відповідача викладені в письмових запереченнях та наведені його представником під час судового засідання аналогічні доводам та висновкам викладеним в акті перевірки № 65/15-6/36203764 від 01.10.2012, інших доводів, крім зазначених у вказаному акті перевірки представником відповідача не наведено.

У судовому засіданні 27.02.2013 представник відповідача заперечив проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

У судовому засіданні 27.02.2013 представники сторін не заперечували проти розгляду справи в порядку письмового провадження та подали заяву, в якій просили здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження, за відсутності представників сторін.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З урахуванням наведеного суд, заслухавши у судовому засіданні представників позивача та відповідача ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Підчас судового розгляду справи, суд,

В С Т А Н О В И В:

В період з 19.09.2012 по 01.10.2012 Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва було проведено документальну позапланову перевірку правовірності нарахування ТОВ "Укренергобудресурси" бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок в сумі 1431644 грн., відображених у податковій декларації з ПДВ поданій за липень 2012 року (дек. № 9050419990 від 20.08.2012).

Перевіркою встановлено порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в результаті чого було занижено суму бюджетного відшкодування за грудень 2011 року на 174 372 грн., січень 2012 року на 299 075 грн., квітень 2012 року на 71 209 грн. та червень 2012 року на 393 грн. та завищено суму податку на додану вартість, заявлену до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок в липні 2012 року на 576 795 грн.

До такого висновку податковий орган дійшов виходячи з наступного.

ТОВ «Укренергобудресурси» задекларовано суму бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок за липень 2012 року в розмірі 1431644 грн., згідно Довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додатку 2 до податкової декларації за липень 2012 року) частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів/послуг постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України включена до податкових зобов'язань у декларації, у попередніх звітних (податкових) періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування складається із: жовтня 2011 року в сумі 154 570 грн., листопада 2011 року в сумі 19 802 грн., грудень 2011 року в сумі 299 075 грн., березень 2012 року в сумі 102 955 грн., травень 2012 року в сумі 393 грн.,червень 2012 року в сумі 854 849 грн.

За результатами перевірки встановлено, що ТОВ «Укренергобудресурси» суму залишку від'ємного значення жовтня 2011 року в розмірі 154 570 грн., було оплачено в сумі 154 570 грн. в жовтні 2011 року, суму залишку від'ємного значення листопада 2011 року в розмірі 19 802 грн., було оплачено в сумі 19 802 грн. в листопаді 2011 року, суму залишку від'ємного значення грудня 2011 року в розмірі 299 075 грн., було оплачено в сумі 299 075 грн. в грудні 2011 року., суму залишку від'ємного значення березня 2012 року в розмірі 102 955 грн., було оплачено в сумі 71 209 грн. в березні 2012 року, суму залишку від'ємного значення травня 2012 року в розмірі 393 грн., було оплачено в сумі 393 грн. в травні 2012 року., суму залишку від'ємного значення червня 2012 року в розмірі 854 849 грн., було оплачено в сумі 854 849 грн. в червні 2012 року.

Право на отримання бюджетного відшкодування суми залишку від'ємного значення жовтня 2011 року в розмірі 154 570 грн. виникло лише в грудні 2011 року, оскільки обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців були менші, ніж сума бюджетного відшкодування.

За результатами перевірки складено акт № 65/15-6/36203764 від 01.10.2012 на підставі якого прийнято податкове повідомлення - рішення №0000086156 від 02.10.2012, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок з податку на додану вартість за липень 2012 року на суму 576 795 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 144 199 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укренергобудресурси" не погоджуючись з податковим повідомленням - рішенням №0000086156 від 02.10.2012 вважаючи його протиправним та таким, що підлягаю скасуванню звернулось з відповідним позовом до суду

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 4.6.4 підпункту 4.6 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 41 від 25.01.2011 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за № 197/1895 та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25.11.2011 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за № 1490/20228 якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), подається (Д2) (додаток 2).

Підпунктом 4.6.5 пункту підпункту 4.6 пункту 4 розділу V зазначених Порядків платники, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3).Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.

Таким чином платник податків має право включити суму від'ємного значення з податку на додану вартість, яка підлягає бюджетному відшкодуванню до складу відповідного бюджетного відшкодування та/або до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду. При цьому залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду відображається в Додатку № 2, до відповідної декларації, а розрахунок бюджетного відшкодування відображається в рядку 22 декларації та Додатку № 3 до неї .

Пунктом 200.6 статті 200 Податкового кодексу України, встановлено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Отже, у разі прийняття платником податків рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів зазначена сума не підлягає врахуванню при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

З аналізу наявних в матеріалах справи декларацій з податку на додану вартість позивача за листопад 2011 року, грудень 2011 року, березень 2012 року, травень 2012 року та червень 2012 року, вбачається, що позивачем в зазначених деклараціях в графі 23 "сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 3 Д3) (рядок 23.1 + рядок 23.2)" було проставлено : "-" .

Сторонами не заперечувався той факт, що додаток № 3 "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" до зазначених декларацій з податку на додану вартість позивачем додано не було.

В акті № 65/15-6/36203764 від 01.10.2012 відповідач зазначає по те, що суму залишку від'ємного значення жовтня 2011 року в розмірі 154 570 грн., було оплачено в сумі 154 570 грн. в жовтні 2011 року (сума залишку від'ємного значення жовтня 2011 року в розмірі 154 570 грн., була оплачена в сумі 154 570 грн. в жовтні 2011 року., проте обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування тому право на отримання бюджетного відшкодування виникло в грудні 2011 року), суму залишку від'ємного значення листопада 2011 року в розмірі 19 802 грн., було оплачено в сумі 19 802 грн. в листопаді 2011 року, суму залишку від'ємного значення грудня 2011 року в розмірі 299 075 грн., було оплачено в сумі 299 075 грн., в грудні 2011 року., суму залишку від'ємного значення березня 2012 року в розмірі 102 955 грн., було оплачено в сумі 71 209 грн. в березні 2012 року, суму залишку від'ємного значення травня 2012 року в розмірі 393 грн., було оплачено в сумі 393 грн. в травні 2012 року., суму залишку від'ємного значення червня 2012 року в розмірі 854 849 грн., було оплачено в сумі 854 849 грн. в червні 2012 року. Зазначені факти позивачем не заперечується.

З огляду на викладене можна дійти висновку про те, що позивач маючи право на бюджетне відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість за грудень 2011 року у сумі 174 372 грн., за січень 2012 року у сумі 299 075 грн., квітень 2012 року у сумі 71 209 грн. та червень 2012 року у сумі 393 грн. не задекларував його у податкових деклараціях з податку на додану вартість за відповідні податкові періоди, а саме в розділі 23 податкової декларації, а отже фактично зазначені суми в повному обсязі зарахував у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, а отже вони не підлягають врахуванню при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Таким чином, у позивача було відсутнє право на декларування суми від'ємного значення з податку на додану вартість, яка не була погашена податковими зобов'язаннями попередніх звітних (податкових) періодів у розмірі 576 795 грн. у складі бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року, а вона підлягала врахуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів.

Згідно з пунктом 200.14 статті 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках

Відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

З огляду на викладене, враховуючи те, що позивачем було занижено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 576 795 грн. за липень 2012 року та фактично зазначену суму в повному обсязі було зараховано у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів суд дійшов висновку про те, що у відповідача були наявні правові підстави для винесення податкового повідомлення рішення, яким зменшено позивачу суму бюджетного відшкодування за липень 2012 року на 576 795 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 144 199 грн.

Згідно з частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню.

Керуючись вимогами статтями 69-71, 94, 160-165, 167,Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Укренергобудресурси" до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000086156 від 02.10.2012 - відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов