ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Клименко О.М.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
ПОСТАНОВА
іменем України
"25" березня 2013 р. Справа № 2а/1770/3436/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "12" листопада 2012 р. у справі за позовом Комунального підприємства "Житлосервіс" Сарненської міської ради Рівненської області до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби №1000481540 від 17 квітня 2012 року, №1000491540 від 17 квітня 2012 року.
В апеляційній скарзі Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області просить скасувати вказану постанову через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційний розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження, за правилами встановленими ст. 197 КАС України.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що 27.01.2009 року КП «Житлосервіс» зареєстроване юридичною особою, що підтверджується копією Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №811277 та копією Довідки АБ №281867 з ЄДРПОУ.
03.04.2012 року Сарненською МДПІ проведено камеральну перевірку податкових декларацій з податку на додану вартість КП «Житлосервіс», за результатами якої складено акт №115/15/36205405 від 03.04.2012 року.
В акті зазначено про порушення позивачем вимог п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п.5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами», п.57.1 ст.57 та п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
- №1000481540 від 17.04.2012 року, яким за затримку на 278 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах в розмірі 107 141,96 грн. визначено штрафні санкції в сумі 10 7014,20 грн., що становить 10% відсотків від суми податкового боргу.
- №1000491540 від 17.04.2012 року, яким за затримку на 239 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість по вітчизняних товарах в розмірі 148 967,05 грн. визначено штрафні санкції в сумі 29 793,41 грн., що становить 20% відсотків від суми податкового боргу.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням № 2 від 19.04.2012 року начальника Сарненської МДПІ розстрочено сплату податкового боргу КП «Житлосервіс» на загальну суму 155 980,05 грн. під проценти терміном з 19.04.2011 року по 27.12.2011 року із визначенням строків та суми сплати розстроченого податкового боргу (а.с.77).
На підставі вказаного рішення між Сарненською МДПІ та КП «Житлосервіс» 19.04.2011 року укладено договір №2 про розстрочення податкового боргу строком з 19.04.2011 року по 27.12.2011 року, згідно умов якого податковий орган надав платнику податків розстрочення податкового боргу на загальну суму 155 980,05 грн., під проценти, сума яких дорівнює розміру пені (а.с.78-79).
В розрахунку штрафних санкцій вказано, що позивачем порушено термін сплати податкового боргу до 30 днів - у сумі 107 141,96 грн., понад 30 днів - у сумі 148 967,05 грн. У зв'язку з цим, податковим органом КП «Житлосервіс» нараховано штрафні санкції, визначені ст.126 Податкового кодексу України.
Статтею 126 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу лише у тому разі, якщо він не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом. При цьому, розмір штрафу визначено диференційовано: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - 10 % погашеної суми податкового боргу; а при затримці більше 30 календарних днів - 20 % погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, у разі самостійного визначення грошового зобов'язання платником податків, він зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Граничні строки подання декларації передбачені пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України та встановлені диференційовано в залежності від базового звітного (податкового) періоду, під яким розуміється перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу. Так, для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному місяцю строк подання декларації становить - 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю - 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). А для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному року - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Що стосується податку на додану вартість, відповідно до ст.200 Податкового кодексу України, звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених Податковим кодексом України, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей: а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Відповідно до п. 100.1 даної статті, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Згідно пункту 100.2 статті 100 Податкового кодексу України, платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу стосовно загальнодержавних податків та зборів у межах одного бюджетного року, відповідно до пункту 100.8 вказаної статті, приймається керівником контролюючого органу (його заступником).
За правилами п.100.6 цієї статті розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками, починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення. Договори про розстрочення (відстрочення), відповідно до підпункту 100.12.2. пункту 100.12 статті 100 Податкового кодексу України, можуть бути достроково розірвані з ініціативи контролюючого органу, зокрема, якщо платник податків порушує умови погашення розстроченого або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
Відповідно до пункту 1.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України №1036 від 24.12.2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за №1431/18726 (далі - Порядок №1036) строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом державної податкової служби рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.
Згідно з п. 3.9 цього Порядку, на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Суми податку на додану вартість відображені у податковій звітності КП «Житлосервіс» за травень - лютий 2012 року.
На погашення існуючої податкової заборгованості з врахуванням договору №2 та рішення №2 про розстрочення податкового боргу позивачем проведено оплату податку на додану вартість відповідно до платіжних доручень та відповідних виписок з банку.
Водночас, вказане не звільняє позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату сум по податковим зобов'язанням за період до прийняття відповідачем рішення про розстрочення сплати податкового боргу з моменту виникнення відповідних узгоджених зобов'язань до моменту розстрочення, що становить, в одних випадках - до 30 днів, а в інших - понад.
Відтак, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нового про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "12" листопада 2012 р. скасувати та ухвалити нове рішення.
В позові комунального підприємства "Житлосервіс" Сарненської міської ради Рівненської області до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) (підпис) Є.В.Одемчук С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Комунальне підприємство "Житлосервіс" Сарненської міської ради Рівненської області вул.Кулікова,7 а,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500
3- відповідачу Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області Державної податкової служби вул. Широка, 18,м.Сарни,Рівненська область,34500