УХВАЛА
про закриття провадження у справі
18 березня 2013 року Справа № 823/65/13-а
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Холода Р.В.,
при секретарі судового засідання Гоголевій Ю.В.,
за участю представників сторін:
від сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Юрчиха» - Назаренко С.А., Плесюк О.С.,
від Юрчиської сільської ради - Магльований В.М., Черкас Ю.П.,
від комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» - Бузько І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Юрчиха» до Юрчиської сільської ради та комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчини певні дії,
ВСТАНОВИВ:
04 січня 2013 року до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Юрчиха» до Юрчиської сільської ради та комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації», в якому позивач просить:
- прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;
- визнати протиправним та скасувати рішення Юрчиської сільської ради від 26.03.2010р. №23-5/у «Про скасування рішення виконкому від 01.04.2003р. №30»;
- зобов'язати Юрчиську сільську раду та комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» в особі Кам'янського відділку поновити право власності СТОВ «Юрчиха» на нерухоме майно та видати СТОВ «Юрчиха» свідоцтво про право власності на нерухоме майно;
- зобов'язати комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» в особі Кам'янського відділку зареєструвати право власності на нерухоме майно за СТОВ «Юрчиха».
08 січня 2013 року ухвалою суду позовну заяву було залишено без руху і надано строк до 18 лютого 2013р. для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 22 лютого 2013 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про можливість закриття провадження, у зв'язку з тим, що вказані позовні вимоги не підлягають до розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Представники позивача заперечували проти закриття провадження у справі зазначивши, що даний позов належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки оскаржуються рішення суб'єктів владних повноважень прийняті при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Представники Юрчиської сільської ради проти закриття провадження у справі не заперечували.
Представник комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» вказала на необхідність закриття провадження, у зв'язку з тією обставиною, що поданий позов за своєю суттю стосується виникнення права власності на нерухоме майно, тобто правовідносини щодо володіння, користування та розпорядження майном.
Заслухавши пояснення представників сторін та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі необхідно закрити, зазначивши наступне.
Як вбачається із змісту адміністративного позову рішенням Юрчиської сільської ради від 26.03.2010р. №23-5/у «Про скасування рішення виконкому від 01.04.2003р. №30» анульовано свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САА №925255, видане 03.04.2003р., свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САА №925254 видане 03.04.2003р., свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САА №925256 видане 03.04.2003р., на нежитлові будівлі, що знаходяться за адресою: Черкаська область, Кам'янський район, с. Юрчиха, вул. Петровського, 34. На підставі вказаного рішення сільської ради Кам'янським відділком комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» було скасовано записи про право власності СТОВ «Юрчиха» на вказані будівлі.
Таким чином, позивач стверджує, що рішенням Юрчиської сільська рада від 26.03.2010р. №23-5/у «Про скасування рішення виконкому від 01.04.2003р. №30», СТОВ «Юрчиха» було припинено право власності на нерухоме майно, а саме право володіння, користування та розпорядження вказаним нерухомим майном, що і стало підставою звернення до суду за оскарженням рішення Юрчиської сільської ради №23-5/у від 26.03.2010р. та поновлення права власності на вказане майно.
Крім того, голова Юрчиської сільської ради в судовому засіданні пояснив, що рішення №30 від 01.04.2003р. «Про оформлення права власності на нежитлову будівлю в с. Юрчиха» було скасовано на підставі заяви власників майнових паїв від 23.03.2010р. (всього 21 підпис), в якій останні просили скасувати рішення виконкому сільської ради №30 від 01.04.2003р. вказавши, що колишній директор СТОВ «Юрчиха» ОСОБА_6 без їхньої згоди передав належне їм майно у заставу для отримання кредиту.
Згідно пункту 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частиною 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» відповідно до пункту 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Тобто в порядку адміністративного судочинства вирішуються спори, які складаються виключно в процесі реалізації владних повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування, в даному випадку позивач оскаржує дії відповідачів, що не пов'язані з реалізацією управлінських функцій.
Отже, хоча за суб'єктним складом спір носить публічно-правовий характер, однак його суттю є спір про право власності на нерухоме майно, що знаходяться за адресою: Черкаська область, Кам'янський район, с. Юрчиха, вул. Петровського, 34, а саме правовідносини щодо володіння, користування та розпорядження майном, між власниками майнових паїв з одного боку та СТОВ «Юрчиха» з іншого. Пред'являючи даний позов позивач фактично просить суд захистити його право власності на нерухоме майно. Таким чином, в основі даного спору лежить спір про право власності, який відповідно до статті 17 КАС України не належить вирішувати в порядку адміністративного судочинства, оскільки такі спори не належать до публічно-правових, якими обмежується адміністративна юрисдикція.
Право на позов про захист права власності належить до приватноправових відносин та реалізується особою на власний розсуд, а тому відповідні вимоги позивача не можуть бути предметом позову та розгляду в адміністративному суді.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Юрчиха» до Юрчиської сільської ради та комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчини певні дії.
Керуючись п.1 ч.1 ст.157, ст.ст.160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження в адміністративній справі №823/65/13-а за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Юрчиха» до Юрчиської сільської ради та комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчини певні дії.
Роз'яснити позивачеві, що він може звернутись з вказаним позовом до Господарського суду Черкаської області в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України.
Повернути сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Юрчиха» з державного бюджету України судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп. сплачений за квитанцією №4791.525.1 від 16.01.2013р.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.В. Холод
ухвалу складено в повному обсязі 21.03.2013р.