Постанова № 30242743, 21.03.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.03.2013
Номер справи
2а/0370/399/12
Номер документу
30242743
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2013 року м. ЛуцькСправа № 2а/0370/399/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого, судді Смокович В.І.,

при секретарі Литвиненко І.П.,

за участю представника позивача Денісова С.П.,

представника відповідача Корнійчука І.І.,

представника третьої особи Бурди Д.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Агросвіт-Волинь" про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - позивач, Держфінінспекція у Волинській області, інспекція) звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області (далі - відповідач, управління), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросвіт-Волинь» (далі - третя особа, ТзОВ «Агросвіт-Волинь») про зобов'язання Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області виконати законні вимоги від 20 липня 2011 року №910-13/839.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками контрольно-ревізійного управління Волинської області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області за 2010 рік, за результатами якої складено акт від 24 червня 2011 року №910-14/11. В ході ревізії було встановлено, що в порушення підпункту 4 пункту 7 Порядку використання коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 №897, п'ятьом сільсьгосптоваровиробникам району при поданні пакету документів для одержання дотації з державного бюджету за вирощування цукрових буряків, в якості документів, що мали б засвідчувати сортові та посівні якості імпортованого насіння цукрових буряків, подано на розгляд комісії не сертифікати на насіння цукрового буряка або сертифікати на насіння України, а сертифікати відповідності. Позивач вказує, що сертифікати відповідності згідно вимог статті 1 Закону України «Про підтвердження відповідності» не засвідчують сортові якості насіння, а тому обіг насіння із вищевказаними сертифікатами суперечить абзацу 5 статті 21 Закону України «Про насіння та садивний матеріал».

На думку інспекції, внаслідок вищевикладених порушень, безпідставно одержано фінансову підтримку за рахунок коштів державного бюджету в загальній сумі 633 500,00 грн. за посіяні у 2010 році на площі 1 267 га. цукрові буряки, насіння яких не підтверджено сертифікатами на насіння цукрового буряка або сертифікатами на насіння України. На підставі виявлених порушень, контрольно-ревізійний відділ в Володимир-Волинському районі та місті Володимирі-Волинському листом від 20 липня 2011 року №910-13/839 направило відповідачу вимогу про усунення порушень. Вказаною вимогою управління зобов'язано вжити заходів щодо повернення вищезазначених коштів з підприємств, які, на думку Держфінінспекції у Волинській області, подали неналежний пакет документів, а відтак, не мали права на отримання вищевказаних дотацій. На дату звернення до суду відповідач виявлені ревізією порушення не усунув. На підставі вищевикладеного позивач просить суд зобов'язати Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області виконати законні вимоги від 20 липня 2011 року №910-13/839.

Представник позивача, Державної фінансової інспекції у Волинській області, у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд їх задовольнити. Додатково у судовому засіданні пояснив, що сільгоспвиробниками Володимир-Волинського району на імпортоване насіння подано на розгляд комісії не сертифікати на насіння цукрового буряка або сертифікати на насіння України, а сертифікати відповідності. У зв'язку з цим, відповідачем в порушення норм законодавства сільгоспвиробникам надано фінансову підтримку в сумі 633500,00 грн. за вирощені у 2010 році цукрові буряки на підставі сертифікатів відповідності, а не на підставі сертифікатів на насіння цукрового буряка або сертифікатів на насіння України, які засвідчують сортові якості насіння.

Відповідач, Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, у своїх письмових запереченнях від 29 лютого 2012 року (а.с.34-37) та 21 березня 2013 року (а.с.230-237) заперечує проти задоволення позову на підставі нижчевикладеного. Вказує, що ним на виконання Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних та державних цільових програм в агропромисловому комплексі, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ агропромислового комплексу, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2010 року №496, було створено комісію до складу якої ввійшов контролер ревізор контрольно-ревізійного відділу у Володимир-Волинському районі та місті Володимирі-Волинському Романчук Л.О. На розгляд комісії були подані відповідні документи підприємствами ТзОВ «Пятидні», АТ «Агросвіт», ТзОВ «Прогрес», СГПП «Володимирівка», ФГ «Агроінвест-Тополище», які надали Сертифікати відповідності Державної системи сертифікації УкрСЕПРО насіння цукрових буряків з додатками на сорти насіння та протоколами випробувань насіння сертифікованими лабораторіями, що засвідчували сортові та посівні якості насіння. Після розгляду наданих документів та перевірки їх достовірності, комісія прийняла одноголосне рішення про включення зазначених підприємств до Реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощений цукровий буряк урожаю 2010 року. При цьому жодних заперечень або зауважень у членів комісії, в тому числі представника КРУ не було.

Управління вказує, що листом Мінагрополітики України від 24 червня 2011 року №37-13-1-7/9684 роз'яснено, що сертифікати на насіння цукрових буряків видаються заводами на насіння сортів та гібридів вирощених в Україні форма яких затверджена наказом Мінагрополітики України від 12 жовтня 200 року №202. Згідно Закону України «Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції», Українською державною насіннєвою інспекцією, як органом сертифікацій в системі УкрСЕПРО, на насіння ввезене з-за меж України до квітня 2011 року видавалися Сертифікати відповідності, що засвідчували сортові та посівні якості насіння сільськогосподарських культур. Відтак, Мінагрополітики як головний розпорядник коштів, зазначив, що не вбачає порушень при подачі до комісії сертифікату на насіння цукрових буряків чи сертифікату відповідності. Зазначене також викладено в листі міністерства від 08 вересня 2011 року №37-13-1-11/13656.

Крім того, відповідач зазначає, що видача сертифікату на насіння України або сертифікату на насіння цукрових буряків ввезених із-за меж України не передбачалося. Відтак, за зверненнями суб'єктів насінництва, Українською державною насіннєвою інспекцією акредитованою в державній системі сертифікації УкрСЕПРО, як орган з сертифікації насіння сільськогосподарських культур, після розгляду документів на насіння та протоколів випробування посівних якості виданих акредитованими в Системі лабораторіями, оформлялися та видавалися сертифікати відповідності системи УкрСЕПРО, які засвідчуються сортові та посівні якості насіння. Такі сертифікати видавалися згідно Закону України «Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції» до квітня 2011 року. Звертаємо увагу суду, що Головне контрольно-ревізійне управління листом від 01 липня 2011 року №07-18/731 рекомендувало своїм територіальним органам в актах ревізій управлінь агропромислового розвитку держадміністрації відображати факти отримання сільгосппідприємствами дотацій на вирощування цукрових буряків на підставі сертифікатів відповідності як порушення вимог пункту 7 Порядку №879, що не призвело до збитків.

На підставі вищевикладеного Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області просить суд відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях. Додатково у судовому засіданні пояснив, що висновок КРУ у Волинській області в акті ревізії не відповідає фактичним обставинам і суперечить позиції Міністерства аграрної політики України, Української державної насіннєвої інспекції та чинному законодавству. Районна комісія діяла в межах чинного законодавства і при прийнятті рішення про включення до переліку документів сертифікатів відповідності керувалась роз'ясненням Української державної насіннєвої інспекції від 16.11.2010 року №93-14-1336, де вказано, що сертифікати відповідності системи УкрСЕПРО визнаються нарівні з сертифікатами на насіння України. Вважає, що правильність рішення районної комісії про включення до переліку документів сертифікатів відповідності також підтверджено Міністерством аграрної політики України в листі від 24.06.2011 року №37-13-1-7/9684. З цих підстав районна комісія діяла у відповідності до норм чинного законодавства.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросвіт-Волинь» та його представник у судовому засіданні, проти задоволення адміністративного позову заперечують з підстав викладених у письмових запереченнях від 12 березня 2012 року (а.с.85-89).

Додатково у судовому засіданні представник третьої особи в заперечення проти адміністративного позову пояснив, що видача сертифікатів на насіння України або сертифікату на насіння цукрових буряків ввезених із-за меж України не передбачалося. Сільськогосподарська продукція, яка ввозилася на митну територію України підлягає контролю відповідно до Закону України «Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції» і згідно Порядку сертифікації насіння, ввезеного за меж України, за зверненням суб'єктів насінництва, Українською державною насінневою інспекцією акредитованою в державній системі сертифікації УкрСЕПТО, як орган з сертифікації насіння сільськогосподарських культур, після розгляду документів на насіння та протоколів випробування посівних якостей виданих акредитованими в Системі лабораторіями, оформлялись та видавались Сертифікати відповідності системи УкрСЕПТО, які засвідчували сортові та посівні якості насіння, які за констатацією Української державної насіннєвої інспекції визнаються на рівні з Сертифікатом на насіння України та Сертифікатом на насіння цукрових буряків. За таких обставин Мінагрополітики України, як головний розпорядник коштів, не вбачає порушення при подачі до комісії сертифікату на насіння цукрових буряків чи сертифікату відповідності. Разом з тим, позивач не надав суду належних та допустимих доказів того, що вказані сільгоспвиробники використовували насіння, що не відповідає державним нормам та стандартам. Звертає увагу суду на ту обставину, що в самому акті ревізії вказано, що зазначене «порушення» не призвело до матеріальної шкоди (збитків). На підставі вищевикладеного просить суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та Законами України.

Отже, даний спір є публічно-правовим на який поширюється юрисдикція Волинського окружного адміністративного суду.

Указом Президента України від 23.04.2011 року №499/2011 "Про Положення про Державну фінансову інспекцію України" затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію України, яка являється правонаступником Головного контрольно-ревізійного управління України.

Разом з цим, 07 грудня 2011 року головою Державної фінансової інспекції України затверджено Положення про Державну фінансову інспекцію у Волинській області, яка є правонаступником Контрольно-ревізійного управління у Волинській області.

Відповідно до пунктів 1, 7 та 10 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" контрольно-ревізійним управлінням в областях надається право: перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); 7) пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Судом встановлено, що Контрольно-ревізійним відділом в Володимир-Волинському районі і місті Володимир-Волинському (правонаступником якого є позивач - Державна фінансова інспекція у Волинській області) у період з 27 квітня 2011 року по 24 червня 2011 року проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської райдержадміністрації за період з 01 квітня 2010 року по 01 квітня 2011 року. Висновки вищезазначеної ревізії оформлені актом від 24 червня 2011 року №910-14/11 (а.с.5-23).

За результатами ревізії Контрольно-ревізійним відділом в Володимир-Волинському районі і місті Володимир-Волинському направлена вимога від 20 липня 2011 року №910-13/839 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства» (а.с.24-25).

Як вбачається зі змісту вимоги від 20 липня 2011 року №910-13/839, контрольно-ревізійним органом встановлено надання для п'яти суб'єктів господарювання державної дотації на підставі сертифікатів відповідності, що є порушенням підпункту 4 пункту 7 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 року №897. У зв'язку з вищевикладеним контрольно-ревізійний відділ вимагав вжити заходів щодо повернення до Державного бюджету за кодом доходів 21080500 «Інші надходження» кошти в загальній сумі 633,5 тис.грн., а саме з ТзОВ «Пятидні - 271,0 тис. грн., ЗАТ «Агро світ» - 244,5 тис. грн.., ТзОВ «Прогрес» - 57,0 тис.грн., ФГ «Агроінвест-Топилище» 43,0 тис. грн., ПП «Володимирівка» - 18,0 тис.грн., як з таких, що не подали повного пакету документів на одержання дотацій на посіви буряків в межах квоти «А», та як наслідок не мали права на отримання вищевказаної фінансової підтримки. Крім того, про вжиті заходи і виконання цих вимог управління зобов'язано повідомити до 12 серпня 2011 року.

Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області листом від 03 серпня 2011 року №235/12, як відповідь на вимогу від 20 липня 2011 року №910-13/839 повідомило, що висновок ревізії про порушення підпункту 4 пункту 7 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва в частині надання підприємствами сертифікатів відповідності на насіння цукрових буряків є необґрунтованим, вимогу про вжиття заходів щодо повернення коштів в загальній сумі 633,5 тисяч грн. наданих підприємствам району безпідставною. Вимоги листа КРУ у Волинській області відповідачем не виконані.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, вважає, що вимога позивача викладена в листі від 20 липня 2011 року №910-13/839 року є незаконною, безпідставною та необґрунтованою, на підставі нижчевикладеного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 року №897 затверджено «Порядок використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва» (далі - Порядок №897), яким визначено механізм використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду, передбачених пунктом 1 частини першої статті 74 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік».

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 N496 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду Для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних та державних цільових програм в агропромисловому комплексі, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ агропромислового комплексу" передбачено, що Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації державної аграрної політики, а також головний розпорядник коштів. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є головні управління агропромислового розвитку обласних та управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій.

За приписами вказаних Постанов бюджетні кошти виділяються на безповоротній основі та спрямовуються сільськогосподарським підприємствам для виплати, зокрема, дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А".

Для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації утворює комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), представники фінансового органу, органу державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби, управління земельних ресурсів, державної насіннєвої інспекції захисту рослин, а також за згодою представники громадських організацій агропромислового комплексу та цукрових заводів.

Сільськогосподарські підприємства, які вирощують сільськогосподарські культури, мають право подати до 1 грудня поточного року комісії за місцем провадження діяльності заявку на отримання бюджетних коштів, крім сільськогосподарських підприємств, які визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство, або які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним та місцевим бюджетами, іншими Цільовими фондами.

До заявки на отримання бюджетних коштів додаються ряд документів, серед яких заявка; заповнена форма державного статистичного спостереження №4-с/г «Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2010 року»; довідка про фактичні площі посівів сільськогосподарських культур; акт про використання мінеральних органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин; акт витрат насіння і садивного матеріалу; копії сертифіката на насіння цукрових буряків або сертифіката на насіння України; довідки відповідного органу державної податкової служби та Пенсійного фонду України про заборгованість за податками та внесками; довідка про код ЄДРПОУ; довідки про розмір площ сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді.

Комісія розглядає подані сільськогосподарським підприємством згідно з пунктом 7 цього Порядку документи, проводить перевірку достовірності наведених у них даних, за результатами якої складає акт і приймає рішення про включення підприємства до реєстру.

Реєстр разом з документами зберігається протягом трьох років в управлінні агропромислового розвитку районної держадміністрації. У разі відмови у включенні сільськогосподарського підприємства до реєстру комісія у триденний строк після прийняття такого рішення видає (надсилає) і йому обґрунтовану відповідь.

Як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалося сторонами на виконання даних Постанов управлінням агропромислового розвитку Володимир - Волинської райдержадміністрації була створена комісія для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання коштів передбачених у Стабілізаційному фонді для підтримки виробництва продукції рослинництва згідно наказу Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації №14/1 від 8 жовтня 2010 року (том 2 а.с.5-6).

До складу комісії ввійшли начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, начальник відділу планування, організації виробництва, маркетингу та збуту сільськогосподарської продукції управління агропромислового розвитку, начальник фінансового управління Володимир- Волинської райдержадміністрації, начальник відділу оподаткування Юридичних осіб Володимир - Волинської об'єднаної податкової інспекції, заступник начальник управління статистики у Володимир - Волинському Районі, заступник начальника управління земельних ресурсів у Володимир - Волинському районі Волинської області, агроном І категорії державної Районної насіннєвої інспекції, провідний спеціаліст державної інспекції захисту рослин, голова асоціації фермерів Володимир - Волинського району та старший контролер ревізор контрольно - ревізійного відділу у Володимир - Волинському районі та місті Володимир-Волинському Романчук Любов Олексіївна.

На розгляд комісії сільськогосподарським підприємствами району були надані відповідні документи, зокрема ТЗОВ «П'ятидні», AT «Агросвіт», ТЗОВ «Прогрес», СГПП «Володимирівка», ФГ «Агроінвест -Тополище» надали Сертифікати відповідності Державної системи сертифікації УкрСЕПРО насіння цукрових буряків з Додатками на сорти насіння та Протоколами випробувань насіння сертифікованими лабораторіями, що засвідчували сортові та посівні якості насіння.

Прийом та перевірка достовірності представлених сільськогосподарськими виробниками документів здійснювалась на підставі протоколу Комісії №1 від 23 листопада 2010 року у відповідності до «Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 року № 897 (том 2 а.с.1-3).

Після розгляду наданих документів та перевірки їх достовірності, що відображено у відповідних Актах та Протоколах засідань районна комісія прийняла одноголосне рішення про включення ТЗОВ «П'ятидні», AT «Агросвіт», ТЗОВ «Прогрес», СГПП «Володимирівка», ФГ «Агроінвест - Тополище» до Реєстру сільськогосподарських підприємств, що мають право на отримання бюджетних коштів за вирощений цукровий буряк урожаю 2010 року (том 2 а.с.4).

При цьому будь-яких заперечень та зауважень з боку членів комісії, зокрема контролера ревізора контрольно - ревізійного відділу у Володимир - Волинському районі та місті Володимир-Волинському Романчук Любові Олексіївни, не надходило про що свідчать її підписи у перелічених документах роботи комісії.

У відповідності до статей 18, 21 Закону України «Про насіння, садивний матеріал» насіння сільськогосподарських культур, призначене для реалізації повинно супроводжуватись Сертифікатами, що засвідчують їх посівні та сортові якості. Згідно Порядку сертифікації на насіння, ввезене з-за меж України видаються Сертифікати відповідності системи УкрСЕПРО, які засвідчують сортові та посівні якості насіння. Дана правова позиція викладене також у листі Української державної насіннєвої інспекції від 18.02.2009 року № 93-14-120 та № 93-14-133 від 16.11.2010 року.

Як вірно зазначено у судовому засіданні представником відповідача та третьої особи, із змісту листів Міністерства аграрної політики та продовольства України № 37-13-1-12/20819 від 07.12.2010 року та № 37-13-1-7/9684 від 27.06.2011 року як головного розпорядника коштів вбачається, що міністерство не вбачає порушення при подачі до комісії сертифікату на насіння цукрових буряків чи сертифікату відповідності.

Судом встановлено, що сертифікати на насіння цукрових буряків видаються заводами на насіння сортів та гібридів вирощених в Україні, форма затверджена наказом Мінагрополітики України від 12 жовтня 2000 року №202.

З пояснень сторін у судовому засіданні та матеріалів справи вбачається, що насіння цукрових буряків було ввезено із-за меж території України, тому згідно Закону України «Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції», Українською державною насінневою інспекцією як органом акредитованим в державній системі сертифікації УкрСЕПТО, на насіння ввезене з-за меж України до квітня 2011 року, видавалися виключно Сертифікати відповідності, що засвідчували сортові та посівні якості насіння сільськогосподарських культур.

Таким чином, Українська державна насіннева інспекція констатувала, що Сертифікати відповідності системи УкрСЕПТО визнаються нарівні з Сертифікатом на насіння України та Сертифікатом на насіння цукрових буряків, так як видача цих сертифікатів на насіння цукрових буряків ввезених з-за меж України не передбачалась.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" насіння і садивний матеріал вводять в обіг після їх визнання державними органами управління та контролю в насінництві та розсадництві, що підтверджується відповідними документами встановленої форми. Насіння і садивний матеріал вважаються визнаними, якщо вони: за сортовою чистотою і посівними якостями відповідають вимогам нормативного документа; належать до сорту, який занесено до Реєстру сортів рослин України, або за результатами державного випробовування сорту визнані перспективними, тобто показали значну перевагу щодо урожайності або за іншими цінними ознаками.

Слід зазначити, що цукрові буряки сортів «Віктор», Венера», «Галина», «Крокодил», «Лавінія», «Мерак», «Ферера», імпортним насінням якого господарства ТЗОВ «П'ятидні», AT «Агросвіт», ТЗОВ «Прогрес», СГПП «Володимирівка», ФГ «Агроінвест -Тополище» проводили посів у 2010 році внесені до Державного Реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні (том 2 а.с.13-18).

Проаналізувавши положення статей 18, 21 та 22 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" суд дійшов висновку, що насіння сільськогосподарських культур, призначене для реалізації (обігу), повинно супроводжуватись сертифікатами, що засвідчують їх сортові та посівні якості, і при цьому, насіння і садивний матеріал вважаються визнаними, якщо вони за сортовою чистотою і посівними якостями відповідають вимогам нормативного документа та належать до сорту, який занесено до Реєстру сортів рослин України, або за результатами державного випробовування сорту визнані перспективними, тобто показали значну перевагу щодо урожайності або за іншими цінними ознаками.

Згідно з вимогами статті 19 вищеназваного Закону до реєстру сортів рослин України заносяться сорти рослин вітчизняної та іноземної селекції, допущені до використання сорту. Тобто, як вимагає цей Закон, незалежно від того, чи вітчизняної чи іноземної селекції є сорт, на нього розповсюджується вимога наявності сертифікату, який засвідчує його сортові та посівні якості.

За таких обставин суд приходить висновку, що відповідачу правомірно та в повному обсязі надано пакет документів на право отримання бюджетних коштів за вирощені цукрові буряки урожаю 2010 року, який передбачений Порядком №897.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 N496 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду Для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних та державних цільових програм в агропромисловому комплексі, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ агропромислового комплексу" та Постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 №897 затверджено "Порядок використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" механізм повернення наданих коштів не передбачений.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За правилами статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи наданні ними суду своїх доказів у і доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Суд встановив, що позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Частиною третьою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що викладені в позовній заяві посилання фінансової інспекції є не обґрунтованими, не підтверджені належними письмовими доказами, при цьому судом не встановлено протиправність дій відповідача.

Оскільки в судовому засіданні не доведено вини відповідача щодо неподання повного пакету документів на одержання дотації на посів цукрових буряків в межах квоти «А», та як наслідок, останні не мали права на отримання фінансової підтримки, а тому вимоги фінансової інспекції про вжиття відповідачем заходів щодо повернення до Державного бюджету за кодом доходів 21080500 «Інші надходження» коштів в загальній сумі 633 500 грн. є неправомірними. За таких обставин суд приходить висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про насіння і садивний матеріал», Закону України «Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції», суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції у Волинській області до Управління агропромислового розвитку Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агросвіт-Волинь» про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст постанови виготовлений 26 березня 2013 року.