Постанова № 30240159, 18.03.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.03.2013
Номер справи
812/233/13-а
Номер документу
30240159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 березня 2013 року Справа № 812/233/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Матвєєвої В.В.,

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю представників:

позивача - ДП «Луганськвугілля»: Селіхов В.В. (довір. № 03/5-680 від

28.12.2012, дійсна до 31.12.2013),

відповідача - УПФУ в Лутугинському районі

Луганської області: Боцманової Ю.С. (довір. № 77/08 від

03.01.2013, дійсна до 31.12.2013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» до Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання неправомірними дій, визнання недійсним рішення № 210 від 25.10.2012,

ВСТАНОВИВ:

09 січня 2013 року позивач - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» (далі ДП «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС») звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із позовом до Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області (далі УПФУ в Лутугинському районі Луганської області), яким, з урахуванням уточнення, просив визнати дії неправомірними, скасувати рішення № 210 від 25.10.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що зазначене рішення не відповідає вимогам чинного законодавства України та підлягає скасуванню з огляду на те, що відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. Позивач вважає, що зазначені в оскаржуваному рішенні дані не відповідають даним в розрахунку фінансових санкцій та пені в частині періоду, за який застосовано фінансову санкцію та нараховано пеню.

На рішення № 210 від 25.10.2012 до ГУ ПФУ Луганської області позивачем була направлена скарга з проханням скасувати зазначене рішення. На скаргу ГУ ПФУ Луганської області до ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» надійшло рішення по результатам розгляду скарги, яким оскаржуване рішення залишено без змін. Не погодившись з даним рішенням позивачем було направлено скаргу до Пенсійного фонду України. Рішенням від 26.12.2012 про результати розгляду скарги рішення УПФУ в Лутугинському районі Луганської області від 25.10.2012 року № 210 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо винесення рішення № 210 від 25.10.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску та скасувати його.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним, та додатково пояснив, що відповідно до платіжних доручень від 27.09.2012 № № 17, 20 та від 10.10.2012 № 20 внески перераховані своєчасно, а тому прострочення сплати платежу немає. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, надав заперечення, в яких зазначив, що до ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» була застосована фінансова санкція та нарахована пеня за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 28.09.2012 по 11.10.2012, про що було складене відповідне рішення, яке було направлено на адресу позивача та отримано останнім 31.10.2012. Відповідно до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 підлягають сплаті платником єдиного внеску чи банком протягом 10 робочих днів після надходження відповідного рішення. Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до позивача було застосовано штраф у розмірі 10% своєчасно несплачених сум, про що прийнято одне рішення. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, приходить до наступного.

У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Луганськвугілля» зареєстровано в якості суб'єкта господарювання - юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 за № 13821200000000520 (а. с. 22), та має у своїй структурі відокремлений підрозділ відокремлений підрозділ «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» (а. с. 23). ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» має правовий статус суб'єкта без права юридичної особи та перебуває на обліку в УПФУ в Лутугинському районі Луганської області.

25.10.2012 УПФУ в Лутугинському районі Луганської області було винесено рішення № 210 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосована штрафна санкція у розмірі 261356,55 грн. та нараховано пеню в сумі 10859,37 грн. за період з 28.09.2012 по 11.10.2012 (а. с. 7).

Зазначене рішення було оскаржене позивачем до Головного Управління пенсійного фонду України в Луганській області, про що свідчить скарга № 09/2070 від 07.11.2012 (а. с. 10). Рішенням № 9526/09-10 від 22.11.2012 про результати розгляду скарги ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» в задоволенні скарги було відмовлено (а. с. 12).

Не погодившись з даним рішенням позивачем було направлено скаргу до Пенсійного фонду України (а. с. 13). Рішенням № 31304/09-10 від 26.12.2012 про результати розгляду скарги рішення УПФУ в Лутугинському районі Луганської області від 25.10.2012 року № 210 залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а. с. 14).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 (далі Закон № 2464).

Відповідно до п. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

З розрахунку фінансової санкції та пені по особовому рахунку ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» вбачається, що позивачем у період з 28.09.2012 року по 11.10.2012 здійснювалось перерахування єдиного внеску з простроченням встановленого Законом № 2464-VI строку його сплати (а. с. 8-9).

З наданих представником відповідача копій банківських виписок вбачається, що суми єдиного внеску, сплаченого відповідачем за серпень 2012 року, фактично списані з рахунків позивача банківською установою 02.10.2012 та 11.10.2011, що відповідає розрахунку фінансових санкцій.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону № 2464, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно частини 2 статті 25 Закону № 2464, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Пунктом 2 частини 11 та частиною 10 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до п. 7.2.2 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 за № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289 (далі - Інструкція №21-5), розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Нарахування за рішенням від 25.10.2012 № 210 штрафних санкцій та пені здійснено відповідачем у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску за період з 28.09.2012 по 11.10.2012 у розмірі 10% та 0,1% за кожний день прострочення платежу відповідно своєчасно несплачених сум, на підставі даних карток особового рахунку ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» (а. с. 54-55).

При цьому, згідно даних картки особового рахунку ВП «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» ДП «Луганськвугілля» мало заборгованість зі сплати єдиного внеску за попередні періоди. Факт наявності боргу позивачем не оскаржується.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на платіжні доручення від 27.09.2012 № 17 на суму 164000,00 грн., № 20 на суму 2404554,62 грн. та від 10.10.2012 № 20 на суму 427800,00 грн., оскільки відповідно до банківських зазначені суми проведено значно пізніше, а саме 02.10.2012 та 11.10.2012 відповідно до призначення платежу.

Згідно з частиною шостою статті 25 Закону № 2464-VI, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до затвердженої Інструкцією № 21-5 форми додатка № 8 перерозподіл відбувається у випадку спрямування сплати єдиного внеску на сплату фінансової санкції чи пені.

В оскаржуваному рішенні штраф та пеня є фінансовою санкцією за прострочення недоїмки за поточний період.

Відповідно до п. 7.7 Інструкції № 21-5, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 7.2, 7.3, 7.5 та 7.6 розділу VII цієї Інструкції, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті або його заступник. Рішення приймаються за встановленою формою у двох примірниках. Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі - платнику єдиного внеску. Другий примірник залишається в структурному підрозділі, на який покладено обов'язки з організації контролю за надходженням сум єдиного внеску та інших платежів до Пенсійного фонду. Надіслані (вручені) рішення про застосування фінансових санкцій реєструються в журналі обліку рішень за формою згідно з додатком 17.

Враховуючи, що позивачем несвоєчасно сплачено єдиний внесок за серпень 2012 року, дати сплати, зазначені у рішенні від 25.10.2012 № 210 відповідають фактичним датам списання коштів з рахунків позивача, розрахунок фінансових санкцій та пені не містить помилок, суд приходить до висновку про правомірність винесення УПФУ в Лутугинському районі Луганської області рішення № 210 від 25.10.2012 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, та його відповідність вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим підстав для його скасування судом не вбачається.

Що стосується вимоги позивача щодо визнання протиправними дій УПФУ в Лутугинському районі Луганської області, то суд зазначає наступне.

Відповідно до завдань адміністративного судочинства, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. п. 8.1 п. 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач при винесенні рішення № 210 від 25.10.2012 керувався Законом України № 2464 від 08.07.2010 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011 року, оскільки вказаний закон регулює правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Судом не вбачається неправомірності дій відповідача щодо винесення оскаржуваного рішення, оскільки положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», закріпили обов'язок страхувальників та роботодавців щодо сплати страхових внесків.

Отже, з огляду на викладене суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» про визнання неправомірними дій УПФУ в Лутугинському районі Луганської області щодо винесення рішення № 210 від 25.10.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. ст. 2, 17, 94, 158, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта ім. ХІХ з'їзду КПРС» до Управління пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання неправомірними дій, визнання недійсним рішення № 210 від 25.10.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 25 березня 2013 року.

Суддя В.В. Матвєєва