Рішення № 30239238, 19.03.2013, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.03.2013
Номер справи
905/70/13-г
Номер документу
30239238
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19.03.13 р. Справа № 905/70/13-г

Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.

при секретарі судового засідання Гудковій К.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за позовом: Державного підприємства «Енергоринок», м. Київ, ЄДРПОУ 21515381

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Істек», м. Донецьк, ЄДРПОУ 32510349

про: стягнення 558 047,95 грн.

за зустрічним позовом: Державного підприємства «Енергоринок», м. Київ, ЄДРПОУ 21515381

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Істек», м. Донецьк, ЄДРПОУ 32510349

про: визнання недійсним з моменту укладення окремих пунктів договору купівлі-продажу електричної енергії № 6848/02 від 29.03.2011р.

за участю представників сторін

від позивача (відповідача за зустрічним позовом): Алмаз В.В. - за довір. № 01/71-453Д від 24.12.2012р.

від відповідача (позивача за зустрічним позовом): Костюк С.В. - за довір. № 28 від 20.02.2013р.

ВСТАНОВИВ:

В провадженні господарського суду Донецької області перебуває справа за позовом Державного підприємства «Енергоринок» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» про стягнення штрафу за договором № 6848/02 від 29.03.2011р. у розмірі 558 047,95 грн. та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» до Державного підприємства «Енергоринок» про визнання недійсним з моменту укладення окремих пунктів договору купівлі-продажу електричної енергії №6848/02 від 29.03.2011р.

Мотивуючи первісні позовні вимоги Державне підприємство «Енергоринок» посилалось на продаж (поставку) Товариством з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» у квітні 2012 року електричної енергії у обсязі більшому, ніж передбачено у договірному місячному обсязі продажу, зазначеному у повідомленні, та прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, що на думку позивача є підставою для стягнення з відповідача штрафу у розмірі 50 % від вартості різниці між фактичним та договірним обсягами продажу електроенергії згідно пп. 5.4.3 п.5.4 ст.5 договору № 6848/02 від 29.03.2011р.

Нормативно свої вимоги позивач обґрунтував ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 526, 629 Цивільного кодексу України.

На підтвердження позовних вимог надано суду: договір № 6848/02 від 29.03.2011р. з додатковими угодами від 22.06.2012р. та від 30.12.2011р., Прогнозний баланс електроенергії ОЕС України на квітень 2012р., супровідний лист Департаменту електроенергетики Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 16.03.2012р. № 32-01/6-658 разом з Прогнозними обсягами відпуску електричної енергії в ОРЕ на квітень 2012 року, Повідомлення від 21.03.2012р. про договірний місячний обсяг продажу ДПЕ електроенергії, виробленої ТОВ «Істек» у квітні 2012 року, акт купівлі-продажу електроенергії від 30.04.2012р., претензію № 1/31 про сплату штрафних санкцій на суму 558 047,95 грн. з розрахунком та доказами направлення, постанову НКРЕ № 102 від 23.12.2011р. «Про встановлення тарифу на відпуск електричної енергії ТОВ Істек», статутні документи підприємства, витяг з Умов та правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з комбінованого виробництва теплової і електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 02.11.2005р. № 997 (з наступними змінами і доповненнями), Правила Оптового ринку електричної енергії України в редакції, затвердженій Радою ринку від 04.09.2003р., Порядок складання прогнозних фізичного балансу та балансу купівлі-продажу електричної енергії в Оптовому ринку електричної енергії України на наступний розрахунковий місяць, затверджений наказом Міністерства палива та енергетики України від 19.08.2005р. № 413.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» проти задоволення позову заперечив посилаючись на те, що деякі умови договору № 6848/02 від 29.03.2011р. суперечать вимогам ст. 9 Закону України «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», якою встановлено власникам кваліфікованих когенераційних установок право продажу всього обсягу або частини виробленої ними електричної енергії в Оптовий ринок електричної енергії України незалежно від електричної потужності когенераційної установки за тарифами, встановленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. Також відповідач зазначає, що аналогічний припис міститься і в пункті 2.3 Умов та правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з комбінованого виробництва теплової і електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ України від 02.11.2005р. № 997 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.11.2005р. за №№ 1444/11724. Відповідач стверджує, що наявність затвердженого Мінпаливенерго України прогнозного балансу електроенергії ОЕС України з будь-якими показниками жодним чином не може звужувати право власника кваліфікованої когенераційної установки (ТОВ «Істек») на продаж всього обсягу або частини виробленої ними електричної енергії в Оптовий ринок електричної енергії України. Реалізуючи своє право, прямо визначене нормою закону, та продаючи весь обсяг виробленої електроенергії в ОРЕ, на думку відповідача, ТОВ «Істек» не порушує жодних зобов'язань, а отже не може нести відповідальності за такі дії.

У зв'язку з наведеним, ТОВ «Істек» у своєму зустрічному позові просить суд про визнання недійсним з моменту укладення:

- друге речення пункту 2.5. договору купівлі-продажу електричної енергії №6848/02 від 29.03.2011р., укладеного між ДП «Енергоринок» та ТОВ «ІСТЕК»: «Договірний місячний обсяг продажу електроенергії ДПЕ, вказаній у Повідомленні, не повинен перевищувати обсяг, вказаний в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»;

- частину пункту 2.5.1. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «...або надання Повідомлення, в якому вказано обсяг електричної енергії, що перевищує обсяг, вказаний в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»;

- частину пункту 2.6 договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «... вказаного в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»;

- пункт 5.2.10. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «В разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп. 2.5. та 2.6. цього Договору, сплатити штраф на поточний рахунок ДПЕ, у разі нарахування такого штрафу відповідно до п. 5.4.3 цього договору.»;

- пункт 5.4.3. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «У разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп. 2.5. та 2.6. цього Договору, на величину, що перевищує 5 %,нарахувати ТЕЦ штраф у розмірі 50% від вартості різниці між фактичними та договірними обсягами продажу електричної енергії ДПЕ, крім випадків, передбачених пунктом 2.6. цього договору».

На підтвердження своїх доводів відповідач надав суду: свідоцтво про кваліфікацію когенераційної установки № 19 від 26.01.2011р., лист Держенергоефективності України про продовження терміну дії свідоцтва від 26.01.2011р. № 19 про кваліфікацію когенераційної установки до 01.05.2013р., статутні документи підприємства.

Розгляд справи неодноразово відкладався згідно ст. 77 ГПК України.

В судовому засіданні, що відбулось 19.03.2013р. позивач підтримав первісні позовні вимоги та заперечив проти задоволення зустрічного позову. Відповідач підтримав заперечення проти задоволення первісного позову та наполягає на задоволенні зустрічного.

Позивачем також заявлено клопотання про колегіальний розгляд справи.

Відповідно до ст. 4-6 ГПК України, справи у місцевих господарських судах розглядаються суддею одноособово. Будь-яку справу, що відноситься до підсудності цього суду, залежно від категорії і складності справи, може бути розглянуто колегіально у складі трьох суддів.

Господарський процесуальний кодекс України не пов'язує право суду призначати колегіальний розгляд справи лише з певним колом обставин, які на думку сторін свідчать про складність справи. Як вбачається з клопотання ДП «Енергоринок» (т.2 а.с.11), позивачем не наведено жодних обґрунтованих пояснень, які б свідчили про складність цієї справи. У той же час, спір між сторонами у даній справі не відноситься до категорії складних тому підстави для задоволення клопотання ДП «Енергоринок» про призначення колегіального розгляду справи, відсутні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи сторін, суд встановив наступне.

29.03.2011р. між ДП «Енергоринок» (далі ДПЕ, позивач) та ТОВ «Істек» (далі ТЕЦ, відповідач) укладено договір № 6848/02 (т.1 а.с.8), за умовами якого ТЕЦ зобов'язалось продавати, а ДПЕ купувати електроенергію, вироблену ТЕЦ, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору.

Сторони визнають свої зобов'язання згідно з договором між Членами Оптового ринку електричної енергії (ДЧОРЕ) України, чинними додатками до нього та керуються його положеннями при виконанні цього договору (п.2.1 договору)

У пункті 2.5 договору передбачено, що ТЕЦ до 25 числа місяця попереднього до розрахункового надає до ДПЕ факсимільним зв'язком та електронною поштою повідомлення про договірний місячний обсяг продажу електричної енергії ДПЕ на розрахунковий місяць з розбивкою на кожний день місяця, підготовлене з урахуванням виробітку на ТЕЦ необхідного обсягу теплової енергії (далі - повідомлення) за формою додатку № 7 до цього договору. Договірний місячний обсяг, вказаний у Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. № 413. Оригінал наданого повідомлення ТЕЦ надсилає на адресу ДПЕ рекомендованим листом протягом трьох діб після 25 числа місяця попереднього до розрахункового.

У випадку ненадання повідомлення або надання повідомлення, в якому вказано обсяг електричної енергії, що перевищує обсяг, вказаний у Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. № 413, ДПЕ для щоденних та місячних розрахунків вартості електричної енергії для ТЕЦ приймає обсяг, затверджений у Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України з розбивкою рівними частками на кожний день місяця, про що ДПЕ повідомляє ТЕЦ рекомендованим листом протягом трьох діб після початку розрахункового місяця (п. 2.5.1 договору).

Згідно п.2.6 договору, договірний обсяг електричної енергії, вказаний у повідомленні, корегується ДПЕ у випадку зміни обсягу відпуску електроенергії ТЕЦ в ОРЕ, вказаного в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. № 413, та/або при зміні НЕК «Укренерго» заданого графіка навантаження ТЕЦ, що призвело до збільшення договірного обсягу електричної енергії, вказаного в повідомленні, а також у разі надання ТЕЦ до ДПЕ документів, погоджених Мінпаливенерго, про те, що збільшення обсягу відпуску електроенергії ТЕЦ в ОРЕ, спричинено необхідністю збільшення обсягу виробітку теплової енергії.

ДПЕ до 6 числа місяця, наступного за розрахунковим, надає ТЕЦ електронною поштою Акт про продаж ДПЕ електроенергії, виробленої ТЕЦ за формою додатку № 6 до цього договору. ТЕЦ до 7 числа, наступного за розрахунковим, надає ДПЕ підтвердження Акту факсограмою. До 15 числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим, ДПЕ надає ТЕЦ поштою підписаний зі свого боку Акт у двох примірниках, а ТЕЦ в 3-денний термін після отримання Акту, підписує його та один примірник повертає ДПЕ (п.3.7 - п.3.10 договору).

Пунктом 4.1 договору визначено, що розрахунок за куплену позивачем електроенергію здійснюється грошовими коштами, які перераховуються на поточний рахунок відповідача та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (для розрахунків з податку на додану вартість), та за згодою сторін, іншими формами, що передбачені чинним законодавством, а платежі за отриману позивачем електроенергію здійснюються кожного банківського дня з поточного рахунку із спеціальним використанням ДП «Енергоринок» відповідно алгоритму ОРЕ (оптового ринку електроенергії), який затверджується Національною комісією регулювання електроенергетики України (п. 4.2. договору).

У статті 5 договору сторони встановили права, зобов'язання та відповідальність сторін.

Так, ТЕЦ зобов'язана здійснювати виробництво та продаж електроенергії ДПЕ в необхідних обсягах та з дотриманням графіка навантаження, узгодженого НЕК «Укренерго» та ДПЕ та доведеного НЕК «Укренерго». Обсяги електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ, не повинні перевищувати договірні місячні обсяги продажу електричної енергії ДПЕ на розрахунковий місяць, вказаний у Повідомленні, яке надається відповідно до пп.2.5 та 2.6 цього договору (пп.5.2.1). В разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп.2.5 та 2.6 цього договору, сплатити штраф на поточний рахунок ДПЕ, у разі нарахування такого штрафу відповідно до п.5.4.3 цього договору (пп.5.2.10 Договору). ДПЕ має право у разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп.2.5 та 2.6 цього договору, на величину що перевищує 5 %, нарахувати ТЕЦ штраф у розмірі 50 % від вартості різниці між фактичним та договірним обсягами продажу електричної енергії ДПЕ, крім випадків передбачених пунктом 2.6цього договору (пп.5.4.3 договору).

У пункті 8.6 договору (в редакції додаткових угод від 30.12.2011р. та від 22.06.2012р., т.1 а.с.12,13) сторони встановили строк дії договору до 30.11.2012р.

Матеріали справи свідчать, що 16.03.2012р. Мінпаливенерго затверджено Прогнозний баланс електроенергії ОЕС України на квітень 2012 року (т.1 а.с.14). Згідно Прогнозних обсягів відпуску електричної енергії в ОРЕ на квітень 2012 року, для ТОВ «Істек» затверджено виробіток електроенергії на рівні 6,700млн. кВт/год, а також 0,700млн. кВт/год - витрати на власні потреби, 6,000млн кВт/год. - відпуск в ОРЕ та 6,000млн. кВт/год - всього відпуск електроенергії (т.1 а.с.71)

21.03.2012р. ТОВ «Істек» надав ДП «Енергоринок» повідомлення про договірний місячний обсяг продажу ДПЕ електроенергії, виробленої ТОВ «Істек» у квітні 2012 року (т.1 а.с.15), згідно якого виробіток електричної енергії склав 6 700 000 кВт/год, відпуск електричної енергії в мережу - 6 000 000 кВт/год, договірний обсяг продажу - 6 000 000 кВт/год.

Згідно акту купівлі-продажу електроенергії від 30.04.2012р. ТОВ «Істек» передав, а ДП «Енергоринок» прийняв за договором № 6848/02 від 29.03.2011р. електричну енергію в обсязі 7 039,389тис. кВт/год вартістю 9 070 675,09 грн. з ПДВ (т.1 а.с.16)

ДП «Енергоринок» звертався до відповідача з претензією № 1/31 про сплату штрафних санкцій на суму 558 047,95 грн. за продаж Товариством з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» у квітні 2012 року електричної енергії у обсязі більшому, ніж передбачено договором (т.1 а.с.17-19). Не оплата штрафу з боку відповідача стала підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Позивач і відповідач у справі є членами оптового ринку електроенергії (т.1 а.с.85), правовідносини між якими врегульовані Законом України «Про електроенергетику», іншими нормативними актами, а також договором, укладеним членами оптового ринку електроенергії 15.11.1996р. Зазначеним договором встановлені умови та правила роботи системи оптового ринку електроенергії, права, обов'язки та відповідальність сторін цього договору.

Згідно з визначеннями, наведеними у Законі України «Про електроенергетику» (в редакції, що виникла на момент спірних правовідносин), виробництво електричної енергії - це господарська діяльність, пов'язана з перетворенням енергетичних ресурсів будь-якого походження, у тому числі альтернативних джерел енергії, на електричну енергію за допомогою технічних засобів з метою її продажу на підставі договору. Оптовий ринок електричної енергії України - це ринок, що створюється суб'єктами господарської діяльності для купівлі-продажу електричної енергії на підставі договору. Учасники оптового ринку електричної енергії України - суб'єкти господарської діяльності, які продають та купують електричну енергію на оптовому ринку електричної енергії України на підставі договору.

Згідно зі ст.15 Закону України «Про електроенергетику», купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких більші за граничні показники, а також на електростанціях, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише малими гідроелектростанціями), незалежно від величини встановленої потужності чи обсягів відпуску електричної енергії (крім електричної енергії, виробленої на теплоелектроцентралях, які входять до складу енергопостачальників, для споживання на території здійснення ліцензованої діяльності), та весь її оптовий продаж здійснюється на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється. Оптовий ринок електричної енергії України зобов'язаний купувати за "зеленим" тарифом електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише малими гідроелектростанціями), і не продану за договірними цінами безпосередньо споживачам або енергопостачальним компаніям, які здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.

Сторонами договору є суб'єкти господарської діяльності, пов'язаної з: диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням об'єднаною енергетичною системою України; виробництвом електричної енергії на електростанціях; передачею електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами; постачанням електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами; оптовим постачанням електричної енергії.

У договорі визначаються мета та умови діяльності, права, обов'язки та відповідальність сторін. Цей договір погоджується з центральними органами виконавчої влади, що здійснюють управління в електроенергетиці, національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, Антимонопольним комітетом України.

Правила оптового ринку електричної енергії України є невід'ємною частиною договору і визначають механізм функціонування оптового ринку електричної енергії України, порядок розподілу навантажень між генеруючими джерелами, правила формування ринкової ціни на електричну енергію.

Оптовий ринок електричної енергії України функціонує з додержанням таких вимог: всі суб'єкти господарської діяльності з виробництва та постачання електричної енергії мають рівноправний доступ до оптового ринку електричної енергії України та послуг електричних мереж після отримання відповідної ліцензії на право здійснення цих видів діяльності; електрична енергія продається та купується за Правилами оптового ринку електричної енергії України; ціни на електричну енергію генеруючих компаній та оптові ціни визначаються за Правилами оптового ринку електричної енергії України; всі учасники оптового ринку електричної енергії укладають договори купівлі-продажу електричної енергії з суб'єктом господарської діяльності, який здійснює оптове постачання електричної енергії відповідно до договору, на підставі якого створюється оптовий ринок електричної енергії; у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії (за винятком суб'єктів господарювання, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - малим гідроелектростанціям)та підприємству, яке здійснює централізоване диспетчерське управління об'єднаною енергетичною системою України і передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами. Ця оплата забезпечується з урахуванням остаточних платежів відповідно до договору, на підставі якого створено оптовий ринок електричної енергії.

15 листопада 1996 року НКРЕ України затверджено Договір між членами Оптового ринку електричної енергії України (з наступними змінами та доповненнями), згідно з пунктом 2.3 якого встановлено, що кожний член ринку, починаючи від Дати набрання чинності цим Договором, зобов'язаний: 2.3.1. продавати всю вироблену електричну енергію кожного свого Генеруючого блока (за винятком електричної енергії для власних потреб кожної станції) ДПЕ згідно з цим Договором. Виняток становлять електростанції з встановленою генеруючою потужністю нижче 20 МВт; та 2.3.2. купувати всю необхідну йому електричну енергію від ДПЕ, відповідно до умов цього Договору, за винятком електричної енергії, яка не продана в ДПЕ згідно з п. 2.3.1.

Пунктом 7.1. Договору між членами Оптового ринку встановлено, що на період дії цього Договору ДПЕ (ДП «Енергоринок») виконує функцію Розпорядника системи розрахунків, якщо його призначення не припиняється за рішенням Ради відповідно до п. 6.6.2. Розпорядник системи розрахунків купує та продає електричну енергію, як визначено в Правилах Оптового ринку електричної енергії, і його відповідальність обмежується тільки дотриманням Правил ринку (п.7.4).

Цей Договір передбачає, що ДПЕ здійснює централізоване диспетчерське управління узгодженою роботою електростанцій та електричних мереж, зокрема підтримання економічних інтересів Виробників та Постачальників електричної енергії (п.9.1) Права та обов'язки ДПЕ щодо централізованого диспетчерського управління визначені в діючих нормативних документах та інструкціях (п. 9.2). ДПЕ має право на відшкодування витрат за угодою, тільки якщо така угода попередньо схвалена Радою (п. 11.2.).

Пунктом 15.2 договору між членами Оптового ринку встановлено, що у випадку будь-якої невідповідності або при виникненні конфліктів: 15.2.1. положення ліцензії мають переважну силу над цим Договором; 15.2.2. положення цього Договору мають переважну силу над Правилами ринку; 15.2.3. Правила ринку мають переважну силу над Системою забезпечення функціонування ринку.

Отже, договором між членами Оптового ринку не встановлено відповідальності виробників електричної енергії - членів Оптового ринку, у тому числі у вигляді штрафних санкцій за продаж електричної енергії у обсязі більшому, ніж передбачено договором, а встановлено прямий обов'язок кожного члену ринку, продавати всю вироблену електричну енергію кожного свого Генеруючого блока (за винятком електричної енергії для власних потреб кожної станції) ДПЕ згідно з цим Договором.

Постановою НКРЕ України від 12.09.2003р. № 921 затверджено Правила Оптового ринку електричної енергії України в редакції, затвердженій Радою ринку від 04.09.2003р. (т.1 а.с.104). Ці Правила є невід'ємною частиною Договору і визначають механізм функціонування Оптового ринку електричної енергії в частині надання даних, розподілу навантажень між генеруючи ми джерелами, формування оптових цін купівлі-продажу електричної енергії та платежів на Оптовому ринку.

Підпунктом «Х» підрозділу 2.1 пункту 2.1.2 Правил (в редакції постанови НКРЕ України від 17.12.09р. № 1426) встановлено дані, які повинні надавати теплові електростанції та теплоелектроцентралі (для кожного блока), зокрема до 25 числа місяця, що передує розрахунковому, - прогнозовані щодобові обсяги виробітку електричної енергії та відповідні їм обсяги відпуску електроенергії із урахуванням виробітку необхідних обсягів теплової енергії. Сума прогнозованих щодобових обсягів виробітку та відпуску електричної енергії має відповідати обсягу виробництва та відпуску електроенергії цієї теплоелектроцентралі у Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, при забезпеченні необхідних обсягів виробництва теплової енергії відповідно.

У випадку ненадання зазначених даних або надання даних, які перевищують обсяг виробництва та відпуску електроенергії, указаний у Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління в електроенергетиці, Розпорядник системи розрахунків приймає до розрахунків обсяг виробництва та відпуску електроенергії цієї теплоелектроцентралі, затверджений у Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України.

Матеріали справи свідчать, що ТОВ «ІСТЕК» виробляє електричну енергію на кваліфікованій когенераційній установці, що підтверджується Свідоцтвом про кваліфікацію когенераційної установки, виданим Національним агентством України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів 26.01.2011р. № 19 (т.1 а.с.61). Відповідно до листа Держенергоефективності України (т.1 а.с.62) дію свідоцтва від 26.01.2011р. № 19 про кваліфікацію когенераційної установки продовжено до 01.05.2013р.

Слід зазначити, що визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності суб'єктів відносин у сфері енергозбереження щодо використання когенераційних установок, регулює відносини, пов'язані з особливостями виробництва, передачі і постачання електричної та теплової енергії від когенераційних установок Закон України «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу». Цей Закон регулює відносини, що виникають у сфері енергозбереження між власниками когенераційних установок і енергопостачальними організаціями, які здійснюють діяльність з передачі або постачання електричної енергії, незалежно від форми власності.

Згідно ст. 9 Закону України «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу» (з наступними змінами та доповненнями) власникам когенераційних установок незалежно від встановленої електричної потужності надається право безперешкодного доступу до місцевих (локальних) електричних мереж та продажу виробленої електричної енергії окремим споживачам за договорами, включаючи право постачати споживачу електричну енергію в години доби найбільшого або середнього навантаження електричної мережі (пікові та напівпікові періоди доби) одночасно (додатково) з основним постачальником електричної енергії.

Власникам кваліфікованих когенераційних установок у встановленому законодавством України порядку нарівні з іншими суб'єктами підприємницької діяльності з виробництва та постачання електричної енергії надається право продажу всього обсягу або частини виробленої ними електричної енергії в Оптовий ринок електричної енергії України, місцевим енергопостачальним організаціям, до електричних мереж яких приєднані когенераційні установки, а також за договорами зі споживачами по всій території України незалежно від електричної потужності когенераційної установки за тарифами, встановленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

До тарифів на електричну і теплову енергію, вироблену кваліфікованими когенераційними установками, не включається на період до 2015 року цільова надбавка, встановлена статтею 17 Закону України «Про електроенергетику», а також іншими нормативно-правовими актами.

Аналогічний припис міститься і в пункті 2.3 Умов та правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з комбінованого виробництва теплової і електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ України від 02.11.2005р. № 997 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 30.11.2005р. за №№ 1444/11724 (т.1 а.с.99).

Згідно з поясненнями ТОВ «Істек» від 22.02.2013р. № 1/185 (т.1 а.с.93), його когенераційна установка не приєднана до електричних мереж будь-якого із споживачів, що зумовлює технічну неможливість ТОВ «Істек» постачати електричну енергію третім особам (споживачам) по прямим договорам постачання. Єдиним споживачем електричної енергії ТОВ «Істек» є ДП «Енергоринок».

З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що наявність затвердженого Мінпаливенерго України прогнозного балансу електроенергії ОЕС України з будь-якими показниками жодним чином не може звужувати право власника кваліфікованої когенераційної установки (ТОВ «Істек») на продаж всього обсягу або частини виробленої ними електричної енергії в Оптовий ринок електричної енергії України.

Суд відхиляє доводи ДП «Енергоринок» про те, що застосування до ТОВ «Істек» відповідальності за перебільшення фактичного обсягу електроенергії від замовленого відповідає приписам чинного законодавства та не порушує право відповідача на продаж всього обсягу виробленої ним електроенергії в ОРЕ України, оскільки такі доводи спростовуються наведеним. Реалізуючи своє право, прямо визначене нормою закону (Законом України «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», Правилами Оптового ринку електричної енергії України, договором між членами Оптового ринку), та продаючи весь обсяг виробленої електроенергії в ОРЕ, ТОВ «Істек» не порушує жодних зобов'язань, а отже не може нести відповідальності за такі дії.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України). Згідно ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).

Згідно ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом зокрема сплата неустойки, відшкодування збитків. Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини, при цьому відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання (ст.614 ЦК України).

Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Згідно ст. 215 ЦК підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 ЦК України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Статтею 3 Цивільного кодексу України встановлено, що загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість свавільного втручання у сферу особистого життя людини; неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Обов'язок доведення обставин, з якими закон пов'язує визнання угод недійсним (повністю або частково), законом покладено на позивача (ТОВ «Істек»). Відповідно до ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. За змістом статей 33 і 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог.

Суд вважає, що включення до договору умов, які надають одній із сторін можливість впливати на обсяг реалізації електроенергії виробником в залежності від показників, затверджених Мінпаливенерго України у прогнозному балансі електроенергії ОЕС України та застосовувати у зв'язку з цим санкції, суперечить таким засадам цивільного законодавства як справедливість, розумність та добросовісність (п. 6 ст. 3 ЦК України).

З огляду на матеріали справи суд дійшов висновку, що ТОВ «Істек» доведено обставини, з якими закон пов'язує визнання угод недійсними повністю або частково, тому підлягають задоволенню зустрічні позовні вимоги про визнання недійсним з моменту укладення окремих пунктів договору купівлі-продажу електричної енергії № 6848/02 від 29.03.2011р., зокрема: друге речення пункту 2.5. договору купівлі-продажу електричної енергії №6848/02 від 29.03.2011р., укладеного між ДП «Енергоринок» та ТОВ «ІСТЕК»: «Договірний місячний обсяг продажу електроенергії ДПЕ, вказаній у Повідомленні, не повинен перевищувати обсяг, вказаний в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»; частину пункту 2.5.1. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «...або надання Повідомлення, в якому вказано обсяг електричної енергії, що перевищує обсяг, вказаний в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»; частину пункту 2.6 договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «... вказаного в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»; пункт 5.2.10. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «В разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп. 2.5. та 2.6. цього Договору, сплатити штраф на поточний рахунок ДПЕ, у разі нарахування такого штрафу відповідно до п. 5.4.3 цього договору.»; пункт 5.4.3. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «У разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп. 2.5. та 2.6. цього Договору, на величину, що перевищує 5 %, нарахувати ТЕЦ штраф у розмірі 50% від вартості різниці між фактичними та договірними обсягами продажу електричної енергії ДПЕ, крім випадків, передбачених пунктом 2.6. цього договору».

Оскільки судом визнано недійсними у тому числі умови пункту 5.4.3. договору №6848/02 від 29.03.2011р., яким передбачено, що у разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп. 2.5. та 2.6. цього Договору, на величину, що перевищує 5 %, нарахувати ТЕЦ штраф у розмірі 50% від вартості різниці між фактичними та договірними обсягами продажу електричної енергії ДПЕ, тому підстави для задоволення первісного позову про стягнення з ТОВ «Істек» на користь ДП «Енергоринок» штрафу у вигляді 50 % від вартості різниці між фактичним та договірним обсягами продажу електроенергії згідно п.5.4.3 договору № 6848/02 від 29.03.2011р. у розмірі 558 047,95 грн., відсутні.

Відповідно до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судові витрати розподіляються відповідно до статті 49 Господарського процесуального Кодексу України.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Державного підприємства «Енергоринок» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» про стягнення 558 047,95 грн. - відмовити.

Зустрічні позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» до Державного підприємства «Енергоринок» про визнання недійсним з моменту укладення окремих пунктів договору купівлі-продажу електричної енергії № 6848/02 від 29.03.2011р. - задовольнити.

Визнати недійсним з моменту укладення друге речення пункту 2.5. договору куплі-продажу електричної енергії №6848/02 від 29.03.2011р., укладеного між ДП «Енергоринок» та ТОВ «ІСТЕК»: «Договірний місячний обсяг продажу електроенергії ДПЕ, вказаній у Повідомленні, не повинен перевищувати обсяг, вказаний в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»;

Визнати недійсною з моменту укладення частину пункту 2.5.1. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «...або надання Повідомлення, в якому вказано обсяг електричної енергії, що перевищує обсяг, вказаний в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»;

Визнати недійсною з моменту укладення частину пункту 2.6 договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «... вказаного в Прогнозному балансі електроенергії ОЕС України на розрахунковий місяць, складеному та затвердженому відповідно до наказу Мінпаливенерго від 19.08.2005р. №413»;

Визнати недійсним з моменту укладення пункт 5.2.10. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «В разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп. 2.5. та 2.6. цього Договору, сплатити штраф на поточний рахунок ДПЕ, у разі нарахування такого штрафу відповідно до п. 5.4.3 цього договору.»;

Визнати недійсним з моменту укладення пункт 5.4.3. договору №6848/02 від 29.03.2011р.: «У разі перевищення фактичного обсягу електричної енергії, проданої ТЕЦ в ОРЕ у розрахунковому місяці, договірного місячного обсягу продажу електричної енергії ДПЕ, вказаного у Повідомленні, яке надається відповідно до пп. 2.5. та 2.6. цього Договору, на величину, що перевищує 5 %,нарахувати ТЕЦ штраф у розмірі 50% від вартості різниці між фактичними та договірними обсягами продажу електричної енергії ДПЕ, крім випадків, передбачених пунктом 2.6. цього договору».

Стягнути з Державного підприємства «Енергоринок» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 27, п/р № 26008302861 в ГОУ АТ «Державний ощадний банк України» МФО 300465, ЄДРПОУ 21515381) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІСТЕК» (83028, м. Донецьк, вул. Майська, 66, п/р № 26008001300039 в ВАТ «Євро промбанк», МФО 377090, ЄДРПОУ 32510349) судовий збір у розмірі 1147,00 грн.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ у встановленому порядку.

Рішення господарського суду Донецької області набирає законної сили через десять днів з дня його підписання та може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складений та підписаний 25.03.2013р.

Суддя Величко Н.В.