КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2013 року 810/526/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., секретар судового засідання Маджар О.М., за участю:
представника позивача - Мазурок О.І.,
представника відповідача - Ткачова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Київської обласної ради «Броварське міжміське бюро технічної інвентаризації» до Броварської об'єднаної Державної податкової інспекції у Київській області, третя особа: Броварське управління Державної казначейської служби України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
У лютому 2013 року до Київського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство Київської обласної ради «Броварське міжміське бюро технічної інвентаризації» (КП КОР, підприємство, МБТІ) з позовом до Броварської об'єднаної Державної податкової інспекції у Київській області (ДПІ, Інспекція), третя особа - Броварське управління Державної казначейської служби України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000161501 від 21 січня 2013 року про сплату штрафних санкцій у розмірі 30230,55 грн.
Зазначали, що ними добросовісно у встановлений законодавством строк було сплачено податок на прибуток(частину чистого прибутку), однак відповідні кошти повернулися на розрахунковий рахунок підприємства у зв'язку із невідкриттям належних для сплати такого податку рахунків.
Посилаючись на порушення відповідачем положень Податкового кодексу України, Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України, просили визнати оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та скасувати його.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав, стверджував, що виявлені у ході перевірки порушення належним чином відображені в Акті перевірки, наголошував, що кошти із податку на прибуток надійшли із простроченням встановленого строку, тому це є достатньою підставою для прийняття повідомлення-рішення і застосування штрафних санкцій. Також зазначав, що ОДПІ зверталася з листом до третьої особи з проханням відкрити рахунки для зарахування надходжень до місцевого бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації у 2011 році, а оскільки в 2012 та 2013 роках зміни у законодавстві щодо переліку надходжень, які зараховуються до загального і спеціального фондів державного і місцевого бюджетів були відсутні, то рахунки повинні бути перевідкриті казначейством із реквізитами попереднього бюджетного року.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши інші докази, зокрема письмові, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову і необхідність його задоволення у повному обсязі, виходячи із такого.
Як вбачається з Акта № 21/1501/13728341 на підприємстві 21 січня 2013 року проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток.
За висновками цього Акта, позивачем порушено вимоги статті 126 Податкового кодексу України, а саме - прострочено термін сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання із податку на прибуток на два дні.
На підставі Акта прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000161501 від 21 січня 2013 року та визначено грошове зобов'язання (штрафні санкції) на суму 30230,55 грн.
Як видно із матеріалів справи, КП КОР «Броварське міжміське бюро технічної інвентаризації» 17 лютого 2012 року перерахувало на рахунок Броварського управління Державної казначейської служби №33218855700149 частину чистого прибутку, що вилучається в розмірі 80% до бюджету.
Це підтверджується платіжними дорученнями № 1754 в сумі 102320,00 грн. та № 1756 у сумі 200000,00 грн. від 17.02.2012(а.с.15,16).
20 лютого 2012 року 2012 року вказані кошти повернулися на розрахунковий рахунок позивача через те, що на час такої сплати Броварським управлінням Державної казначейської служби України не були відкриті відповідні рахунки.
У зв'язку із зазначеним, КП КОР звернулося із листом до УДКУ щодо з'ясування причин повернення. Згідно відповіді № 02-05/296 на такий лист, вказано, що Броварським УДКСУ 06 лютого 2012 року відкрито рахунки для зарахування надходжень до бюджету згідно переліків видів надходжень, наданих Броварською ОДПІ та фінансовим управлінням Броварської РДА. Вказано, що органом, який контролює справляння надходжень по коду бюджетної класифікації 11020200 та 21010300 є Державна податкова служба, однак коди бюджетної класифікації за надходженнями 11020200 та 21010300 не були включені до таких переліків, тому і не були відкриті відповідні рахунки для зарахування надходжень (а.с.14).
Разом із тим, згідно пояснень сторін, висновків Акта, а також платіжних доручень № 1768 та № 1769(а.с.67), виписки по рахунку зі сплати податків КП КОР, наданої для огляду суду представником відповідача, 21 лютого 2012 року підприємство знову здійснило проплату податку на суми відповідно 102320,00 грн. та 200000,00 грн. на рахунок №33218855700149. Цього разу вказані кошти були зараховані на такий рахунок.
Судом встановлено, що Листом Заступника начальника Броварської ОДПІ від 16 лютого 2011 року за № 1536 Броварське УДК ГУДК України в Київської області поінформовано про необхідність відкриття рахунків для зарахування надходжень до місцевого бюджету по Броварському району на 2011 рік по податкам: 11020200 - «Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності»; 21010300 - «Частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до бюджету»(а.с.68).
Листом Заступника начальника ОДПІ від 22 лютого 2011 року №1694 надано відповідь на лист від 17.02.2011 року № 177 КП КОР «Броварському МБТІ» та повідомлено, що відповідно до листа Броварського УДК №02-05/211 від 17.02.2011 року відкрито рахунки для зарахування надходжень до місцевого бюджету Броварського району, а саме: р/р 33214860700149 (11020200) - податок на прибуток; р/р 33218855700149 (210101300) - частина чистого прибутку, одержувач - Броварське УДК, банк одержувача - ГУДКУ у Київській обл., м. Київ, ОКПО 23571923, МФО 821018(а.с.64).
Листом Заступника начальника Броварської ОДПІ від 28.02.2011 №1909 інформацію щодо розрахункових рахунків для зарахування надходжень до місцевого бюджету Броварського району (вказану у листі Броварської ОДПІ від 22.02.2011 року №1694) повторно направлено позивачу(а.с.65).
У листі Броварського УДК № 02-05/211 від 17 лютого 2011 року, адресованому ОДПІ та фінансовому управлінню Броварської РДА, рахунком для зарахування до місцевого бюджету частини чистого прибутку господарських організацій, що вилучаються до бюджету вказано - 33218855700149(а.с.63).
За поясненнями представника ОДПІ коди бюджетної класифікації та реквізити рахунків, як у 2012, так і в 2013 роках не змінювалися, у зв'язку із чим повторне повідомлення казначейства про аналогічні реквізити не здійснювалося, що узгоджується із вимогами законодавства.
Також представник відповідача підтвердив, що вказані номера рахунків у платіжних дорученнях № 1754 та № 1756 від 17.02.2012 року є правильними для сплати частини чистого прибутку господарських організацій, що вилучається до бюджету.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися між сторонами, суд констатує, що в силу положень Податкового кодексу України податкове законодавство ґрунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу (підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПКУ).
За визначенням пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Як передбачає пункт 109.2 статті 109 цього Кодексу вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
За приписами пункту 110.1 статті 110 Податкового кодексу України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
За змістом статті 45 Бюджетного кодексу України органи, що контролюють справляння надходжень бюджету, забезпечують своєчасне та в повному обсязі надходження до державного бюджету податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та виконавчі органи міських (міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення) рад координують діяльність відповідних органів стягнення щодо виконання визначених для територій показників доходів бюджету.
Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном). Податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.
Перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а також загальні вимоги щодо обліку доходів бюджету визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. N 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» установлено, що перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету визначається відповідно до переліку кодів бюджетної класифікації в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, згідно з додатком. У вказаному додатку органом, що контролює справляння надходжень по коду бюджетної класифікації 11020200 та 21010300 є Державна податкова служба.
Як встановлює пункт 3.1 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України, затверджений наказом Державного казначейства України від 02.12.2002 N 221 (у редакції від 25.11.2010 N 436 - чинному на час виникнення спірних відносин) щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до Бюджетного кодексу України, закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, рішень про місцеві бюджети та бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001 N 604, в органах Державного казначейства України відкриваються бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів (крім рахунків для зарахування власних надходжень бюджетних установ). Рахунки відкриваються протягом 45 днів з дня прийняття закону України про Державний бюджет України на відповідний рік.
У разі відсутності змін у законодавстві щодо переліку видів надходжень, що зараховуються до загального і спеціального фондів державного та місцевих бюджетів, та/або порядку їх зарахування до відповідних бюджетів, а також у разі неприйняття або несвоєчасного прийняття закону України про Державний бюджет України на відповідний рік органами Державного казначейства України не пізніше першого робочого дня нового бюджетного періоду відкриваються (перевідкриваються) рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду.
У разі внесення змін у законодавство, згідно із якими змінюється перелік видів надходжень, що зараховуються до відповідних бюджетів, та/або порядок їх зарахування, Державне казначейство України централізовано відкриває/закриває рахунки за надходженнями згідно із внесеними змінами.
Як передбачає підпункт 3.1.1 Порядку управління (відділення) у районах, містах та в районах у містах Державного казначейства України на підставі інформації про відкриті рахунки та даних, отриманих від органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, та відповідних місцевих фінансових органів, подають Головним управлінням Державного казначейства України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі службові записки щодо відкриття/закриття бюджетних рахунків за надходженнями з переліком видів надходжень державного та місцевих бюджетів, які мобілізуються на відповідній території.
За нормами підпункту 3.1.7 Порядку у разі якщо на початок бюджетного періоду відкриваються рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду, службові записки щодо відкриття таких бюджетних рахунків за надходженнями не складаються.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відкриття відповідних рахунків для сплати чистого прибутку було обов'язком саме Броварського УДК. При чому, враховуючи відсутність змін у законодавстві щодо переліку надходжень до загального і спеціального фондів місцевих бюджетів, такі рахунки повинні були бути відкриті (перевідкриті) не пізніше першого робочого дня нового бюджетного періоду.
Суд також враховує, що платіжні доручення із аналогічними реквізитами, сумами та призначенням були прийняті до оплати із наступним зарахуванням частини чистого прибутку до бюджету - 21 лютого 2012 року. Змін рахунків або ж кодів бюджетної класифікацій за цей час (5 днів) - не було.
Тому, суд приходить до висновку про добросовісність позивача та відсутність його вини у простроченні сплати податкових зобов'язань, у зв'язку із чим констатує відсутність підстав для притягнення до фінансової відповідальності.
Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За правилами частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
На підставі викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Як встановлює частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 302,31 грн., доказів понесення інших судових витрат не надано.
Тому, судові витрати щодо сплати судового збору у вказаній сумі підлягають присудженню на користь позивача.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби № 0000161501 від 21 січня 2013 року.
Стягнути із Державного бюджету України на користь Комунального підприємства Київської обласної ради «Броварське міжміське бюро технічної інвентаризації» судовий збір у сумі 302 (триста дві) грн. 31 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Скрипка І.М.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 26 березня 2013 р.