Постанова № 30222054, 06.03.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2013
Номер справи
805/2307/13-а
Номер документу
30222054
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2013 р. Справа №805/2307/13-а

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: о 12 год. 15 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ткаченко Т.С., при секретарі судового засідання Швидуновій Х.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Державного відкритого акціонерного товариства "Трест Донецькшахтобуд" про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 66521,96 грн., -

за участю представників сторін:

від позивача: Кузнєцов А.О. за дов. № 21/10 від 06.08.2012 р.

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби звернулися до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 66521,96 грн.

В обґрунтування заявлених вимог податковим органом зазначено, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу з земельного податку у розмірі 66521,96 гривень, яка виникла внаслідок нездійснення своєчасної сплати платником податків суми самостійно визначених податкових зобов'язань згідно податкових декларацій. Оскільки відповідачем добровільно суму податкового боргу до бюджету не сплачено, посилаюсь на норми Податкового кодексу України, Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби просили суд стягнути зазначену суми боргу у судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю та просив про його задоволення з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання відповідач повідомлявся належним чином. Проте, до суду повернувся поштовий конверт з відміткою про повернення поштового відправлення «за зазначеною адресою не проживає».

Оскільки ухвала про відкриття провадження у справі, направлені відповідачу рекомендованим листом за адресою його місцезнаходження, а саме: 83000, м. Донецьк, вул. Октября, 90, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про судовий розгляд справи виходячи з того, що частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Представник позивача в судовому засіданні не заперечував проти розгляду справи у відсутності представника відповідача.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Державне відкрите акціонерне товариство «Трест Донецькшахтобуд» зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Донецької міської ради 24.07.1994 р., код ЄДРПОУ 00180568 та перебуває на обліку Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби як платник податків.

Державним відкритим акціонерним товариством «Трест Донецькшахтобуд» подано до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), а саме:

- декларація № 26092 за 2010 рік (подано відповідачем до податкового органу 24.06.2010 р.), згідно якої відповідачем задекларовані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку у сумі 30297, 86 гривень на рік;

- декларація № 1779 за 2011 рік (подано відповідачем до податкового органу 31.01.2011 р.), згідно якої відповідачем задекларовані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку у сумі 35211,52 гривень на рік;

- декларація № 860 за 2012 рік (подано відповідачем до податкового органу 30.01.2012 р.), згідно якої відповідачем задекларовані податкові зобов'язання зі сплати земельного податку у сумі 1012,58 гривень на рік.

Тобто, відповідачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання за 2010-2012 роки у загальній сумі 66521,96 грн.

Разом із тим, зазначену суму податкового зобов'язання до бюджету, у визначений законодавством термін, відповідачем сплачено не було.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спірні правовідносини у 2010 році регулювалися Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ, який визначав розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.

Так, відповідно до ст. 14 цього Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з підпунктом 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Відповідно до ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно п. 285.2 ст.285 кодексу базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

В порушення вищенаведених правових норм, самостійно визначеної у податкових деклараціях за 2010-2012 роки суми земельного податку відповідачем у встановлений законодавством термін до бюджету сплачено не було.

В силу пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.

З метою стягнення заборгованості податковим органом відповідачу було направлено та вважаються врученими податкові вимоги, а саме:

- перша податкова вимога від 09.10.2001 р. № 1/5 на суму 19419,18 грн., яка отримана платником 10.10.2001 р., про що свідчить підпис бухгалтера на корінці;

- друга податкова вимога від 15.11.2001 р. № 2/203 на суму 39823,23 грн., яка отримана платником 21.11.2001 р., про що свідчить підпис бухгалтера на корінці.

Згідно п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Станом на 05.03.2013 року за відповідачем рахується податковий борг з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 66521,96 гривень, що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника.

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Докази сплати податкової заборгованості відповідачем в матеріалах справи відсутні.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами (п. 87.2 п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України).

Органами уповноваженими здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, згідно з п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України, є виключно органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України).

Згідно п. 95.3. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, виходячи із змісту заявлених вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача суми податкового боргу з земельного податку в розмірі 66521,96 гривень.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2-11, 69-71, 94, 98, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 66521,96 грн. - задовольнити.

Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» (код ЄДРПОУ 00180568) на користь Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби кошти з рахунків у банківських установах, які обслуговують платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 66521 (шістдесят шість тисяч п'ятсот двадцять один) грн. 96 коп.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 06 березня 2013 року у присутності сторін, що з'явились.

Повний текст постанови складено та підписано 11 березня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Ткаченко Т.С.