Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2013 р. Справа №805/1927/13-а
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13:50
Постановлено у нарадчій кімнаті
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Троянова О.В., при секретарі судового засідання Максімчук М.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (м. Макіївка)
до
Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал» (м. Макіївка)
за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача
Макіївська міська рада (м. Макіївка)
про
надання дозволу на погашення податкового боргу по платежу зі збору за спеціальне використання води у розмірі 1414597,30 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
за участю представників сторін:
від позивача: Алфьорова Ю.Ю. за дов. №4967/10/10-313 від 15.05.2012 року,
від позивача: Колосова Ж.Ю. за дов. №9717/10/19-113-2 від 17.06.2012 року,
від відповідача: не з'явився,
від третьої особи: не з'явився,
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулась до суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал» за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача Макіївська міська рада про надання дозволу на погашення податкового боргу по платежу зі збору за спеціальне використання води у розмірі 1414597,30 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали адміністративний позов, просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить отримане 26.02.2013 року відповідачем повідомлення про вручення поштового відправлення.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить отримане 25.02.2013 року третьою особою повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вислухавши представників позивача суд -
ВСТАНОВИВ:
14 лютого 2013 року Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулось до суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал» за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача Макіївська міська рада про надання дозволу на погашення податкового боргу по платежу зі збору за спеціальне використання води у розмірі 1414597,30 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Правовою підставою надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна представник позивача вважає норми ст.ст. 14, 16, 95 Податкового кодексу України. Зазначає, що податковий борг в сумі 1414597,30 грн. у відповідача виник на підставі наданої податкової декларації із збору за спеціальне використання водних ресурсів. Активи податника податків передані у податкову заставу. Тому просить позов задовольнити.
Вислухавши у судовому засіданні представників позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Макіївський міськводоканал» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області 05.11.2003р., включене до ЄДРПОУ за номером 03361543, перебуває на подтковому обліку в Макіївської ОДПІ з 28.06.1993р. (арк. справи 9 - 11).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Підпунктом 20.1.28. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Порядок погашення податкового боргу визначений главою 9 Податкового кодексу України.
Статтею 95 Податкового кодексу України визначений перелік заходів направлених на погашення податкового боргу платника податків, що здійснюються податковим органом.
Пунктом 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із абз. 2 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби, у свою чергу, звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі прямо передбачено законом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.
Згідно із пунктами 203.1, 203.2 ст. 203 Розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідачем до податкового органу було подано податкову декларацію збору за спеціальне використання поверхових та підземних вод № 9014434449 від 26.01.2012р., в якій самостійно обчислено податкове зобов'язання з податку за спеціальне використання поверхових і підземних вод житлово-комунальними підприємствами в сумі 1426101,12 грн. (арк. справи 27 - 29).
У зв'язку з тим, що вказана сума не була сплачена, за підприємством значиться борг перед бюджетом з податку за спеціальне використання води, який складає 1414597,30 грн. Сума заборгованості підтверджується позивачем зворотним боком облікової картки платника податків (арк. справи 32).
Приписами п. 95.1. ст. 95 Податкового кодексу України, встановлена черговість прийняття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу, а саме, першочергово податковим органом приймаються заходи зі стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності, податковий орган може приймати заходи щодо погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, в якого наявний податковий борг. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010р. № 1244 затверджений Порядок зміни початкової ціни продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, в рахунок погашення його податкового боргу та оприлюднення інформації про час та умови проведення відповідних торгів, який визначає механізм зміни початкової ціни продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - майно), в рахунок погашення його податкового боргу та оприлюднення інформації про час та умови проведення відповідних торгів.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що погашення усієї суми податкового боргу платника податків за рахунок його майна здійснюється за рішенням органу державної податкової служби, прийнятим з урахуванням вимог пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, яким передбачено право органу державної податкової служби звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідачем була отримана податкова вимога від 20.12.2001р. № 18472, яка вручена під підпис представнику відповідача (арк. справи 33). Згідно з п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктами 88.1 - 88.2 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
Як передбачено п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Податковою інспекцією було прийнято рішення № 58/9696/24 від 10.06.2002 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. (арк. справи 34), було складено Акт №4 опису майна (щодо заміни предмета податкової застави) від 01.06.2012 року та зареєстровано право податкової застави 05.06.2013р. та , що підтверджується витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 36332774 (арк. справи 24) та витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 36332774 (арк. справи 23,24), що також є передумовою для погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Законодавець чітко визначив, що продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, як захід щодо погашення податкового боргу платника податків є виключною нормою та може застосовуватись податковим органом лише у разі недостатності коштів, які перебувають у власності платника податків.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24.07.2012р. по справі № 2а/0570/7106/2012 задоволений позов Макіївської об'єднаної державної податкова інспекції Донецької області Державної податкової служби до Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал» про стягнення податкового боргу зі збору за спеціальне використання води у розмірі 1426101,12 грн. та пені у розмірі 324,06 грн. Постанова набрала законної сили.
На виконання даної постанови позивачем були спрямовані до банківських установ -ПАТ «ПУМБ» платіжні вимоги: від 29.10.2012р., від 02.01.2013р., від 03.01.2013р. № 3, від 04.01.2013р. № 6, від 31.08.2012р., від 03.09.2012р. № 2, від 04.09.2012р., від 05.09.2012р. № 4, від 14.01.2013 року та від 11.01.2013 року, які повернуті банками без виконання у зв'язку із відсутністю коштів на банківських рахунках (арк. справи 12-21).
Тобто, у відповідача на момент звернення до суду з даним позовом відсутні кошти на розрахункових рахунках в банках, що унеможливлює здійснити стягнення коштів з рахунків платника податків у банках.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивачем обґрунтовано заявлено вимогу про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 1414597,30 грн. за рахунок майна Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал».
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Позивач надав акт звірки податкового боргу станом на 01.03.2012 року, відповідно до якого відповідач визнав наявність податкового боргу у повному обсязі.
Крім того, Рішенням Макіївської міської ради №31/26 від 30.11.2012 року надано дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача.
Так у відповідності до ч.3 ст.112 КАС України, у разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог про надання дозволу на погашення всієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби звернулось до суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал» за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору з боку відповідача Макіївська міська рада про надання дозволу на погашення податкового боргу по платежу зі збору за спеціальне використання води у розмірі 1414597,30 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі - задовольнити в повному обсязі.
Надати дозвіл Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 1414597,30 грн. за рахунок його майна Комунального підприємства «Макіївський міськводоканал».
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 березня 2013 року.
Постанова у повному обсязі складена 18 березня 2013 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.