КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а/2570/3765/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Смирнова О.Є. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2013 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Маслія В.І.
Чаку Є.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2012 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до начальника Державної податкової інспекції у м. Чернігові Державної податкової служби про визнання протиправним наказу, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2012 року в задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до начальника ДПІ у м. Чернігові ДПС про визнання протиправним наказу - відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеною постановою, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить її скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивача зареєстровано в якості фізичної особи-підприємця Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 17 квітня 2001 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2.
Згідно із п. 73.3 статті 73 Податкового кодексу України - органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Відповідно до п. 14 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2010 року № 1245 - у разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.
Відділом оподаткування самозайнятих осіб управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у м. Чернігові ДПС направлений запит до позивача від 07 вересня 2012 року № 12853/С/17-416 про надання пояснень та документального підтвердження щодо взаємовідносин позивача з ПП «ОСОБА_4» за червень та липень 2011 року.
Відповідно до запиту позивачу необхідно було надати до ДПІ у м. Чернігові наступні документи: реєстри отриманих та виданих податкових накладних, видаткові накладні; фінансово-господарські документи, що підтверджують передачу товарів, виконання робіт (надання послуг) за вчиненим правочином - податкові накладні (у разі відсутності податкових накладних - чеки), підтверджуючі документи про проведені розрахунки між позивачем та вказаними в запиті контрагентами за поставлену продукцію (накладні на відпуск, акти виконаних робіт, рахунки - фактури та документи, що засвідчують оплату за товар (роботи, послуги)); платіжні доручення на перерахування суми податку на додану вартість до бюджету.
На запит ДПІ у м. Чернігові позивачем надано завірені копії документів відповідно до супровідного листа, зареєстрованого в податковому органі 01 жовтня 2012 року.
Підставою для направлення запиту стали наступні обставини.
З метою підтвердження взаємовідносин позивача з ПП «ОСОБА_4» ДПІ у м. Чернігові ДПС направлено запит до Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС від 10 вересня 2011 року № 3437/7/17-413, щодо проведення зустрічної звірки.
Згідно отриманої відповіді від Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС, звіркою документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин ПП «ОСОБА_4» з позивачем протягом періоду з 01 червня 2011 року по 31 липня 2011 року.
Згідно отриманої відповіді від Дніпродзержинської ОДПІ Дніпропетровської області ДПС надійшов акт № 5859/372/23-206/31846034 від 21 грудня 2011 року «Про результати документальної невиїзної перевірки ПП «ОСОБА_4» з питань дотримання вимог податкового законодавства, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ПДВ.
Відповідно до п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України - органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Згідно із пп. 75.1.2 п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України - документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Згідно із пп. 78.1.1 п. 78.1 статті 78 Податкового кодексу України - документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України - про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Так, відповідно до вищевказаних положень ДПІ у м. Чернігові реалізовано свої повноваження та прийнято рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача, яке оформлено наказом від 04 жовтня 2012 року № 2788.
На адресу позивача рекомендованим листом надіслано повідомлення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 04 жовтня 2012 року № 548/С/17-216 та копія наказу від 04 жовтня 2012 року № 2788, які отримані позивачем 05 листопада 2012 року, про що свідчить відмітка на зворотному повідомленні.
Відповідно до статті 79 Податкового кодексу України - документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Так, працівниками ДПІ у м. Чернігові, відповідно до наказу ДПІ у м. Чернігові від 04 жовтня 2012 року № 2788 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача.
За результатами перевірки складено акт № 1963/17/НОМЕР_1 від 08 жовтня 2012 року, який вислано поштою з супровідним листом №14257/С/17-216 від 08 жовтня 2012 року, отримано - 05 листопада 2012 року.
На акт перевірки від 08 жовтня 2012 року № 1963/17/НОМЕР_1 позивачем були подані заперечення, в яких платник виявив бажання бути присутнім на розгляді заперечення.
Листом від 12 листопада 2012 року №16090/С/17-216 позивач був запрошений на 16.11.2012 року о 11-00 год. на розгляд заперечення, проте не з'явився.
За результатами розгляду заперечення платнику відправлена відповідь на заперечення листом №16375/С/17-216 від 16 листопада 2012 року та складено висновок № 95/17/НОМЕР_1 від 16 листопада 2012 року.
Крім того, відповідно до п. 86.7 статті 86 Податкового кодексу України - у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.
У разі якщо платник податку виявив бажання взяти участь у розгляді його заперечень до акта перевірки, орган державної податкової служби зобов'язаний повідомити такого платника податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень, але не пізніше ніж за два робочих дні до дня їх розгляду.
Відповідно до п. 86.8 статті 86 Податкового кодексу України - за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків
Враховуючи зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що податковим органом правомірно та за наявності передбачених податковим законодавством підстав прийнято наказ від 04 жовтня 2012 року № 2788 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача.
Таким чином, правомірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Маслій В.І.
Чаку Є.В.